Zawody i ich potencjał

Lobbysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Lobbysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Lobbysta to zawód, o którego istnieniu nie każdy ma pojęcie. Powodem jest fakt, iż wielu lobbystów w rzeczywistości działa jako kreatorzy marki, doradcy biznesowi czy polityczni. Tymczasem ich wpływ na życie polityczne oraz publiczne jest naprawdę spory, a dobry lobbysta może pochwalić się wysokim wynagrodzeniem miesięcznym. Co warto wiedzieć o tej profesji?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca lobbysty,
 • jakie są cechy dobrego lobbysty,
 • ile zarabia lobbysta i co wpływa na wysokość jego zarobków,
 • jak zdobyć pracę na stanowisku lobbysty,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód lobbysty jest przyszłościowy.

Lobbysta - na czym polega praca?

Głównym obowiązkiem lobbysty jest nawiązywanie relacji z politykami oraz instytucjami publicznymi. Lobbyści robią to w imieniu nie własnym, a osób fizycznych bądź firm, aby osiągnąć konkretne, zamierzone cele. 

Zakres obowiązków lobbystów jest jednak znacznie szerszy i obejmuje:

 • wywieranie wpływu na kształt aktów prawnych i wykonawczych,
 • składanie pism zawierających określone propozycje uwarunkowań prawnych,
 • doradzanie klientom i pomoc w doborze odpowiednich narzędzi, których zastosowanie pomaga osiągnąć wyznaczone cele,
 • branie udziału w posiedzeniach komisji organów przedstawicielskich,
 • analizowanie i interpretowanie zebranych danych,
 • tworzenie list interesariuszy oraz argumentów, które przedstawiane są władzy publicznej.

Lobbyści działają nie tylko na szczeblu krajowym, ale również lokalnym, pomagając osiągnąć konkretne cele w danej gminie czy w danym powiecie.

Video

Cechy dobrego lobbysty

Szukasz pracy?

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

Pracownik Magazynowy - atrakcyjne stawki

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

 • 29-37 zł / mc
 • Tuchom
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

KASJER W DROGERII KOSMETYCZNEJ - SANOK

Work&Profit sp. z o.o.

 • Sanok
Dodana
Dodana

Praca na stanowisku lobbysty jest niezwykle wymagająca, bowiem wymaga z jednej strony umiejętnego doboru argumentów i analizowania sytuacji, z drugiej strony należy w sposób formalny przedstawiać swoje racje. 

Kompetencje, jakie przydadzą się w pracy lobbysty, to z pewnością:
 • umiejętność analizowania i szybkiego reagowania na zmiany,
 • umiejętność prowadzenia rozmów z przedstawicielami władzy,
 • zdolność interpretowania aktów prawnych,
 • umiejętność słuchania i rozumienia potrzeb klienta,
 • bezstronność.

Lobbysta to osoba, która działa na rzecz klienta, zatem musi być zorientowana przede wszystkim na jego potrzeby i wymagania. W tej pracy liczy się obiektywizm - należy odsunąć na bok własne przekonania czy zbędne emocje, tak aby móc osiągać zamierzone cele. 

Warto wspomnieć także o predyspozycjach zdrowotnych do pracy jako lobbysta. Zaliczają się do nich:

 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • dobra kondycja fizyczna i psychiczna,
 • możliwość pracy w godzinach niestandardowych,
 • brak wad wymowy.

Ile zarabia lobbysta?

Zarobki najlepszych lobbystów kształtują się na poziomie zarobków dobrych prawników, choć nieco mniej doświadczeni muszą liczyć się ze znacznie niższym wynagrodzeniem. 

Zarobki lobbystów nie są niskie, jednak należy mieć na uwadze, że wykonują oni trudną i odpowiedzialną pracę, nierzadko w niestandardowych godzinach. Miesięczne wynagrodzenie moze sięgać aż 30 000 złotych brutto.

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy lobbysty?

Lobbyści mogą poszukać pracy w ramach etatu bądź założyć własną firmę, świadczącą usługi doradcze. Rodzaj zatrudnienia nie pozostaje bez znaczenia w kontekście wynagrodzenia lobbystów. Najczęściej osoby prowadzące własną działalność posiadają już pewne doświadczenie zawodowe i stałych klientów, dzięki czemu mogą zarabiać naprawdę sporo. Z drugiej strony, zarządzający zespołami w agencjach lobbystycznych także mogą liczyć na dobre zarobki. Najmniej w tym zawodzie zarabiają osoby początkujące.

lobbysta

Czy do pracy na stanowisku lobbysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do podjęcia zatrudnienia w zawodzie lobbysty, co do zasady, nie są wymagane studia wyższe. Niemniej jednak bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego trudno będzie znaleźć dobrze płatną pracę. Zarówno pracodawcy, jak i klienci zwracają uwagę na to, jakie wykształcenie posiada lobbysta oraz czy nabył on jakieś dodatkowe umiejętności. 

Każdy dobry lobbysta będzie musiał nabyć umiejętność czytania aktów prawnych czy interpretowania przepisów. Może więc ukończyć studia na kierunku prawo bądź szkolić się we własnym zakresie, na bazie dostępnej literatury. Istotne są także szkolenia z zakresu wywierania wpływu czy negocjacji, a więc psychologicznych podstaw prowadzenia rozmów z władzami.

Pożądane kursy oraz studia wyższe przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - W celu wykonywania zawodu lobbysty nie jest wymagane konkretne wykształcenie, jednak możliwe jest podjęcie nauki na studiach podyplomowych.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie lobbysty?

Lobbysta może podjąć zatrudnienie w firmach, takich jak agencje lobbystyczne, które coraz częściej nazywane są po prostu agencjami marketingowymi. Lobbyści mogą też zdobyć zatrudnienie w różnego rodzaju stowarzyszeniach czy fundacjach, które działają w jakimś konkretnym celu. Za granicą bardzo popularne jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez lobbystów, co jest możliwe także w naszym kraju. Lobbysta może świadczyć usługi doradcze na rzecz konkretnego podmiotu gospodarczego bądź osoby fizycznej, stowarzyszenia czy organizacji.

lobbysta

Czy zawód lobbysty jest przyszłościowy?

Zawód lobbysty z pewnością można uznać za przyszłościowy, gdyż coraz większe znaczenie w naszym społeczeństwie mają osoby, które działają na rzecz ogółu, przedstawiając władzy konkretne założenia czy projekty, a dodatkowo "patrząc jej na ręce". Niemniej jednak należy mieć świadomość, że praca na stanowisku lobbysty wymaga ciągłego doskonale umiejętności personalnych, a także aktualizowania wiedzy w zakresie obowiązującego prawa czy kolejnych projektów, jakie zamierza wprowadzać władza. Lobbysta, co do zasady, ma możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu miejscach, może też otworzyć własną działalność gospodarczą. W Polsce zawód ten nie jest jeszcze bardzo popularny, a czasami można odnieść wrażenie, że jest też niedoceniany. Niemniej jednak poza granicami kraju sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dlatego można liczyć na to, że i u nas wkrótce ulegnie ona zmianie.

Podsumowanie:
 • Głównym zadaniem lobbysty jest nawiązywanie relacji z politykami i instytucjami publicznymi w celu osiągnięcia zamierzonych celów klienta.
 • Praca na stanowisku lobbysty wymaga umiejętnego doboru argumentów, obiektywizmu oraz formalnej prezentacji swoich racji.
 • Zarobki lobbystów mogą sięgać aż 30 000 złotych brutto miesięcznie, ale zależą od doświadczenia, rodzaju zatrudnienia i klientów.
 • Do podjęcia pracy na stanowisku lobbysty nie jest wymagane konkretne wykształcenie, ale szkolenia z zakresu prawa i psychologii negocjacji są bardzo przydatne.
 • Lobbysta może pracować w agencjach lobbystycznych, fundacjach, stowarzyszeniach lub dla konkretnego podmiotu gospodarczego, a także może prowadzić własną działalność gospodarczą.
 • Zawód lobbysty jest przyszłościowy, ale wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy i szkoleń z zakresu prawa oraz personalnych umiejętności.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest lobbysta?

Lobbysta to osoba, która za pomocą legalnych środków próbuje dotrzeć do władzy państwowej, lokalnej czy instytucji publicznej, działając w imieniu konkretnych organizacji, podmiotu gospodarczego czy osoby fizycznej.

Ile zarabia lobbysta?

Zarobki lobbystów nie należą do niskich - doświadczony specjalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 30 00 zł brutto. Wiele zależy jednak od przekroju obsługiwanych klientów od praktyki zawodowej.

Kto może zostać lobbystą?

Zawód lobbysty nie jest regulowany, dlatego może go wykonywać każdy. Z drugiej strony, dla klientów i pracodawców cenne jest wykształcenie wyższe z zakresu prawa, administracji czy psychologii, a do tego ukończone kursy, dzięki którym jeszcze lepiej można wykonywać swoje obowiązki zawodowe. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Polak

Polak

Zdecydowanie byłbym zainteresowany zatrudnieniem lobbysty, który umiałby reprezentować moją firmę i pomagać w osiąganiu celów biznesowych. Wynagrodzenie na dobrym poziomie wydaje się być usprawiedliwione, zważywszy na odpowiedzialność za powierzone zadania.
Ireneusz

Ireneusz

Myślę, że aby odnieść sukces jako lobbysta, trzeba mieć nie tylko dobre wykształcenie i doświadczenie, ale także umiejętności interpersonalne i negocjacyjne. Na pewno byłoby to ciekawe stanowisko, ale na razie skupiam się na znalezieniu pracy w innym zawodzie.
Janik

Janik

Jako osoba bezrobotna, zastanawiam się nad podjęciem nauki na studiach podyplomowych i próbie znalezienia pracy jako lobbysta. Wydaje mi się, że to mogłaby być dobra opcja, ale czy rzeczywiście można w ten sposób znaleźć dobrze płatne zatrudnienie?
Magda Korzeniowska

Magda Korzeniowska

Ciekawy artykuł, w końcu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia zawodu lobbysty, a tymczasem to praca wymagająca i odpowiedzialna. Widzę tutaj potencjał i wiele możliwości rozwoju kariery.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.