!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Baca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

Baca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód bacy przeżywa w ostatnim czasie istny renesans - coraz więcej młodych osób zainteresowanych jest zdobyciem odpowiednich kompetencji i uzyskaniem właściwych tytułów. Wbrew pozorom praca na tym stanowisku wymaga pewnego przygotowania, a także posiadania pewnych umiejętności wrodzonych. Czym charakteryzuje się zawód bacy i jak otrzymać w nim zatrudnienie?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca bacy,
 • ile zarabia baca,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zatrudnienie,
 • gdzie można dostać pracę w tym zawodzie,
 • dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku bacy,
 • w jakich warunkach pracuje baca,
 • czy zawód bacy jest przyszłościowy.

Baca - na czym polega praca?

Baca to osoba, której właściciele gospodarstw góralskich powierzają do wypasu swoje owce. 

Zakres obowiązków jest jednak znacznie szerszy i obejmuje:

 • opiekę nad stadem,
 • pielęgnowania owiec,
 • strzyżenie owiec,
 • dojenie owiec,
 • produkcję serów z owczego mleka,
 • nadzorowanie pracy zespołu juhasów.

Wbrew pozorom praca na stanowisku bacy może być ciekawa i pełna wyzwań, jednak z pewnością nie jest to dobre zajęcie dla każdego. Baca musi wstawać jeszcze przed wschodem słońca, spędza wiele miesięcy samotnie na halach, a także musi zachować czujność. 

Kompetencje dobrego bacy to między innymi:

 • zaangażowanie w wykonywane obowiązki,
 • samodzielność,
 • umiejętność pracy ze zwierzętami,
 • umiejętność wykonywania obowiązków w zmiennych warunkach pogodowych.

Video

Ile zarabia baca?

Zarobki baców nie należą do wysokich, choć wbrew pozorom, nie są też najniższe. Doświadczony baca otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość oscyluje w granicach średniej krajowej. Osoby, które nie mieszkają na stałe w górach, często dodatkowo mogą liczyć na nocleg czy nawet mieszkanie, za które opłaty są niższe od cen rynkowych.

Baca zarabia nieco więcej od juhasa, będąc jednocześnie jego szefem. Niemniej jednak różnice w zarobkach nie są bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku początkujących baców.

Średnie zarobki baców przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 200 zł 2 512 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 057 zł
WYSOKIE 4 500 zł 3 398 zł

Czy do pracy na stanowisku bacy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Bacą może zostać wyłącznie osoba z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, czyli ktoś, kto wcześniej pełnił rolę juhasa. Aby uzyskać odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu bacy, należy w pierwszej kolejności zdać egzamin na juhasa, przygotowując się do niego na odpowiednim kursie. Szkolenie na czeladnika juhasa organizowane jest w sezonie wypasów, tak aby kursanci mogli połączyć teorię z praktyką na hali. 

Ukończenie kursu uprawnia do przystąpienia do egzaminu państwowego. Uzyskanie pozytywnego wyniku wiąże się z nadaniem tytułu czeladnika juhasa i możliwością rozpoczęcia pracy w zawodzie. Kurs na bacę mogą natomiast odbyć osoby, które mają już doświadczenie w zawodzie i chcą jedynie potwierdzić posiadane umiejętności.

Informacje o szkoleniach dla baców przedstawione zostały w tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - W celu wykonywania zawodu bacy konieczne jest ukończenie najpierw kursu na juhasa i zdobycie odpowedniej ilości doświadczenia zawodowego. W późniejszym czasie może on wziąć udział w kursie na bacę.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bacy?

Zawód bacy jest stricte związany z górami, dlatego nie ma innej możliwości, niż podjęcie zatrudnienia właśnie tam. Baca pracuje na podhalańskich halach, zajmując się wypasaniem owiec oraz innymi czynnościami, związanym z opieką nad zwierzętami. Wbrew pozorom ciągle poszukiwane są osoby na stanowisko bacy czy juhasa, jednak należy wziąć pod uwagę, że wśród kandydatów panuje spora konkurencja. Chętnych do pracy w tym zawodzie nie brakuje - coraz częściej na kursy zgłaszają się nie tylko osoby związane z górami, ale również z innych części Polski.

baca

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku bacy?

Praca na stanowisku bacy z całą pewnością nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Zawód ten mogą wykonywać wyłącznie osoby zdyscyplinowane, lubiące ciszę i spokój, umiejące współpracować ze zwierzętami. Warto mieć na uwadze, że godziny pracy bacy nie są dogodne - jego dzień zaczyna się nawet o 4 rano i trwa do późnych godzin popołudniowych. 

Predyspozycje zdrowotne do podjęcia pracy w tym zawodzie to:

 • dobra kondycja fizyczna,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • brak wad postawy, utrudniających poruszanie się.

Ponadto, baca musi być osobą obowiązkową, która jest gotowa przejąć opiekę nad znaczną liczbą owiec w tym samym czasie. Należy być uważnym i zwracać uwagę na wszelkie, możliwe zagrożenia. Od kandydatów na baców nie jest wymagana wiedza na temat gór, jednak nie ulega wątpliwości, że znajomość kultury góralskiej czy zwyczajów będzie bardzo przydatna.

W jakich warunkach pracuje baca?

Warunki pracy na stanowisku bacy nie należą do najlepszych, głównie ze względu na fakt, iż pracuje on pod gołym niebem bez względu na to, jaka jest pogoda. W słoneczny upalny dzień, czy też w deszczu baca musi wykonywać swoje obowiązki, będąc odpowiedzialnym za powierzone mu stado. Zaletą tej pracy jest jednak względna cisza i spokój, jakie panują na halach. Osoby, które nie lubią wielkomiejskiego zgiełku i hałasu z pewnością dobrze odnajdą się w takich warunkach. Należy mieć świadomość, że baca pracuje w specyficznym środowisku - często zarządza on grupą juhasów, wywodzących się z gór, przez co musi on zrozumieć góralską mowę, zwyczaje czy tradycje.

baca

Czy zawód bacy jest przyszłościowy?

Jeszcze kilka lat temu zawód bacy zaczynał wymierać, gdyż brakowało kandydatów do pracy. Dziś jednak przeżywa istny renesans, bowiem chętnych na to stanowisko nie brakuje. Bacy nie jest w stanie zastąpić nowoczesna maszyna ani żadna technologia - pod tym względem z pewnością można stwierdzić, iż zawód ten jest przyszłościowy. Z drugiej strony, perspektywy rozwoju w nim są niewielkie - baca może przewodzić większą grupą juhasów, lecz w rzeczywistości nie ma on możliwości awansu. Baca może natomiast, korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, otworzyć restaurację (w której serwowane będą sery owcze w różnym wydaniu), manufakturę sera owczego czy bacówkę dla turystów. Możliwości jest więc wiele, zwłaszcza jeśli baca traktuje swoją pracę nie tylko jako obowiązek, lecz również jako prawdziwą pasję.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać bacą?

Bacą mogą zostać osoby, które poza sezonem wypasów nie mieszkają w górach, jednak wcześniej muszą one zdobyć odpowiednie doświadczenie jako juhas. Istnieje możliwość odbycia specjalistycznego kursu na bacę, który potwierdzi posiadane umiejętności.

Ile zarabia baca?

Zarobki bacy oscylują w okolicach średniego wynagrodzenia krajowego, choć początkujący w tej branży mogą zarabiać nieco mniej. Z drugiej strony, bacowie spoza rejonów górskich często mogą liczyć na mieszkanie czy nocleg na preferencyjnych warunkach.

Gdzie pracuje baca?

Większość swojego dnia pracy baca spędza na halach, wypasając owce. Niemniej jednak część obowiązków może on wykonywać w bacówce. Ze względu na specyficzne warunki zatrudnienia, baca nie może podjąć pracy w innym miejscu.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.