Zawody i ich potencjał

Asystent osoby niepełnosprawnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

6 komentarzy
Asystent osoby niepełnosprawnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Społeczeństwo europejskie starzeje się. Wraz z wiekiem wiele osób traci sprawność i potrzebuje codziennej opieki. Dodatkowo coraz więcej osób z niepełnosprawnościami chce prowadzić aktywny tryb życia. Nie jest to możliwe bez profesjonalnej asysty. Obecnie nie chodzi tu tylko o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych czy pomoc w dotarciu do lekarza. Jaki zatem powinien być współczesny asystent osoby niepełnosprawnej?

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega praca asystenta osoby niepełnosprawnej; 
 • na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie; 
 • jakie wykształcenie jest konieczne do pracy na tym stanowisku; 
 • jaki powinien być dobry asystent osoby prawnej; 
 • czy są przeciwskazania do pracy na tym stanowisku; 
 • jakie są możliwości pracy w tym zawodzie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Asystent osoby niepełnosprawnej - na czym polega praca?

Głównym zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest podniesienie komfortu codziennego życia podopiecznego. Co wpływa na komfort osoby niepełnosprawnej? Często będzie to fizyczna pomoc, np. podczas przemieszczania się, ubierania, czy spożywania posiłków. Osoby niepełnosprawne potrzebują też codziennej motywacji i wsparcia w walce o siebie. Efekt ten najczęściej osiąga się poprzez rozmowę z podopiecznym na temat tego, co sprawia mu trudność, czy chciałby coś zmienić w codziennej rutynie, czy jakiś moment w ciągu dnia jest dla niego szczególnie uciążliwy. Bardzo ważne jest zbudowanie zaufania między asystentem osoby niepełnosprawnej i jego podopiecznym. 

Zakres obowiązków na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej:

 • pomoc podczas przemieszczania się po mieszkania i na zewnątrz; 
 • wsparcie podczas przygotowania i spożywania posiłków;
 • pomoc w codziennej toalecie i utrzymaniu higieny; 
 • wsparcie podczas nauki lub wykonywania czynności zawodowych; 
 • dotrzymywanie towarzystwa osobie niepełnosprawnej.

Zakres obowiązków na tym stanowisku zależy w dużej mierze od stanu zdrowia i stopnia niepełnosprawności osoby, z którą współpracuje asystent

Video

Ile zarabia asystent osoby niepełnosprawnej?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Asystent

ASYSTENT DS. KSIĘGOWOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Asystent w Dziale Poprawy Procesu

Diehl Metering Sp. z o.o.

 • Bażanowice
Dodana

Asystentka/Sekretarka

Armax Sp. z o.o. Sp.k.

 • Bielsko-Biała
 • 4 650-6 500 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe zarobki, jakie są możliwe do uzyskania jako asystent osoby niepełnosprawnej. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 716 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 193 zł

Czy do pracy na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli zebraliśmy studia i szkolenia przydatne na stanowisku asystenta osoby prawnej. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Od osób, które chcą zostać asystentem osoby niepełnosprawnej wymaga się wykształcenia przynajmniej średniego.  -
PRZYDATNE Przydatne jest także ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogika lub podobnym. Przydatne jest także ukończenie kursu pierwszej pomocy.

Cechy dobrego asystenta osoby niepełnosprawnej

Osoba zatrudniona jako asystent osoby niepełnosprawnej powinna być przede wszystkim empatyczna oraz cierpliwa. Cechy te wydają się być niezbędne na tym stanowisku. Osoby z niepełnosprawnościami najbardziej potrzebują codziennej dawki motywacji i wsparcia w pokonywaniu trudności. Często z pozoru błahe czynności kosztuje ich wiele trudu i wysiłku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście, szczególnie w sytuacji, gdy podopieczny jest zmęczony i sfrustrowany. Wówczas asystent nie powinien się obrażać, a spróbować dociec przyczyny takiego stanu rzeczy. 

asystent osoby niepełnosprawnej

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako asystent osoby niepełnosprawnej:

 • bardzo dobra organizacja pracy własnej; 
 • decyzyjność i umiejętność określenia priorytetów; 
 • prawo jazdy kategorii B; 
 • podstawowa wiedza z zakresu gotowania, komponowania zbilansowanych posiłków; 
 • umiejętność podawania leków (w zależności od stanu podopiecznego - obsługa respiratora, PEGa, podawanie zastrzyków, masaże przeciwodleżynowe); 
 • umiejętność udzielenia pierwszej pomocy; 
 • umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów i integracji; 
 • znajomość języka migowego.

Trudno enumeratywnie określić kompetencje przydatne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Wszystko zależy bowiem od rodzaju niepełnosprawności osób, z którym asystent planuje współpracować. Dodatkowo asystent i jego podopieczny mogą ustalić indywidualny plan współpracy.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej?

Asystent osoby niepełnosprawnej powinien cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym. Dlaczego? Ponieważ w tej pracy często konieczne jest wykonywanie takich czynności, jak pomoc podczas przemieszczania się, zmiana pościeli lub pieluch, podnoszenie i kąpiel, oklepywanie, masaże, pomoc w pionizacji podopiecznego

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej:

 • bardzo dobra kondycja fizyczna; 
 • sprawność manualna; 
 • dobra kondycja psychiczna.

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna być także zrównoważona psychicznie i cierpliwa. W zależności od stanu fizycznego oraz psychicznego, zachowanie podopiecznych może być różne i zadaniem asystenta jest odpowiednia reakcja i zarządzenie emocjami swoimi i osoby z niepełnosprawnością.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej?

Asystent osoby prawnej może liczyć na zatrudnienie nie tylko w domu opieki. Coraz więcej osób decyduje się na stałą bądź doraźną pomoc w opiece nad osobą starszą lub niepełnosprawną. Co więcej, bardzo duże zapotrzebowanie w tym zawodzie odnotowuje się w krajach Europy Zachodniej. Dlatego warto postawić na znajomość języka kraju, do którego planujesz się udać w poszukiwaniu pracy w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie wszędzie zdołasz bowiem porozumieć się w języku angielskim. Szczególnie osoby starsze często nie władają innym językiem, niż ojczysty. Taki stan może też wynikać z demencji lub innych chorób.

asystent osoby niepełnosprawnej

Czy zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest przyszłościowy?

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej, to jeden z najbardziej pożądanych i przyszłościowych zawodów obecnie. Dlaczego? Głównie ze względu na zmianę stylu życia oraz podejścia do kwestii funkcjonowania w społeczeństwie osób starszych oraz niepełnosprawnych. Zdecydowanie odchodzi się od poglądu, że osoby te nie mogę uczestniczyć aktywnie w życiu swojej społeczności. Różnorodne udogodnienia mają na celu aktywizację tych grup społecznych, dzięki czemu nie są one skazane na ciągłe przebywanie w domu. Fachowa pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej jest zatem bardzo potrzebna, aby pokonywać fizyczne ograniczenia, jak chociażby brak możliwości samodzielnego poruszania się czy ograniczona motoryka. Pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej umożliwia nie tylko aktywny powrót do nauki czy pracy, ale także do korzystania z takich obiektów, jak baseny czy restauracje.

Podsumowanie:
 • Asystent osoby niepełnosprawnej pomaga podnosić komfort codziennego życia podopiecznego, co obejmuje zarówno fizyczną pomoc w wykonywaniu czynności, jak i codzienną motywację i wsparcie.
 • Zarobki asystenta osoby niepełnosprawnej zależą od wykształcenia i doświadczenia, przy minimalnych zarobkach brutto wynoszących 3100 zł.
 • Wymagane wykształcenie dla asystenta osoby niepełnosprawnej to przynajmniej średnie, a przydatne może być ukończenie studiów pedagogicznych oraz kursu pierwszej pomocy.
 • Cechy dobrego asystenta osoby niepełnosprawnej to empatia, cierpliwość i umiejętność budowania zaufania, przy czym kompetencje zależą od indywidualnych potrzeb i rodzaju niepełnosprawności podopiecznego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy polski asystent osoby niepełnosprawnej może pracować zagranicą? 

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby polski asystent osoby niepełnosprawnej podjął pracę zagranicą. Dla własnego bezpieczeństwa warto poszukiwać zatrudnienia za pośrednictwem sprawdzonych agencji. Przed podjęciem poszukiwań zatrudnienia zagranicą, naucz się języka kraju, do którego chcesz wyjechać w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym.

Czy asystent osoby niepełnosprawnej pracuje całą dobę?

Nie, asystent osoby niepełnosprawnej ma prawo do przerw oraz dni wolnych. Praca przez całą dobę nie jest dopuszczalna. Jeżeli dana osoba potrzebuje opieki 24 godziny na dobę, konieczne jest zatrudnienie w takim przypadku 3 asystentów, którzy będą się wymieniać. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

Rado

Rado

Jako pracownik na tym stanowisku muszę zawsze być skoncentrowany na tym, co jest dla mojego podopiecznego najlepsze. Jest to praca, która wymaga wielkiej odpowiedzialności, ale daje poczucie satysfakcji z tego, że pomagam innym. Często muszę dostosować swoje podejście do różnych osobowości podopiecznych i ich potrzeb. Nawet wtedy, gdy jest trudno, muszę być cierpliwy. Jestem jednak zadowolony z tego, że ta praca ma pozytywny wpływ na innych ludzi i ich codzienne życie.
karnat

karnat

Wygląda na to, że praca jako asystent osoby niepełnosprawnej wymaga przede wszystkim empatii, a także cierpliwości. To brzmi jak praca, w której w końcu mogę wykorzystać swoją umiejętność słuchania i pomagania ludziom w potrzebie. Będzie to też dobra okazja, aby zawsze być motywowanym, ponieważ będę musiał tworzyć plany i pomagać osobie niepełnosprawnej w realizacji ich celów. Jestem jednak zaniepokojony przeciwskazaniami zdrowotnymi, ponieważ te wymienione czynności nie są łatwe.
Kulikowskawioletta5@gmail.com

Kulikowskawioletta5@gmail.com

Jestem po zawodówce od kilku lat opiekuję się chora mamą gdzie mogę zrobić kurs albo szkolenie na asystenta mam doświadczenie ale nie udokumentowane
Afrodyta

Afrodyta

Jako pracodawca, zastanawiam się, jak szkolić ludzi, aby byli bardziej odpowiedni do pracy na tym stanowisku. Pewnie niektóre aspekty wymagające specjalisty, takie jak pielęgnacja, są bardziej skomplikowane. Jednak, jestem zadowolony, że osoby z niskim wykształceniem, jak i ci z wykształceniem wyższym, mogą znaleźć coś dla siebie w tym zawodzie. Widzę, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na takie usługi, a to oznacza, że jest to dobra opcja. Zastanawiam się, jak zwiększyć świadomość na temat asystentów osoby niepełnosprawnej i nauczyć firm, jak korzystać z ich usług, aby ich zatrudnienie było bardziej powszechne.
hola

hola

Ciekawe, że jako osoba bezrobotna zaoferowanie pomocy osobom niepełnosprawnym wydaje się bardzo interesujące. Wykształcenie średnie i ukończenie kursu pierwszej pomocy to nie wydatek ciężki do przetrawienia dla osób znajdujących się w takiej sytuacji. Jednakże, zastanawiam się, jak rynki pracy będą zmieniać się w przyszłości, czy możliwości dla asystentów osoby niepełnosprawnej zmaleją czy wzrosną?
weronika

weronika

Czy w naszym kraju jest instytucja, która zatrudnia lub poszukuje asystenta osoby niepełnosprawnej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka