!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Asystent osoby niepełnosprawnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Asystent osoby niepełnosprawnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Społeczeństwo europejskie starzeje się. Wraz z wiekiem wiele osób traci sprawność i potrzebuje codziennej opieki. Dodatkowo coraz więcej osób z niepełnosprawnościami chce prowadzić aktywny tryb życia. Nie jest to możliwe bez profesjonalnej asysty. Obecnie nie chodzi tu tylko o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych czy pomoc w dotarciu do lekarza. Jaki zatem powinien być współczesny asystent osoby niepełnosprawnej?

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega praca asystenta osoby niepełnosprawnej; 
 • na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie; 
 • jakie wykształcenie jest konieczne do pracy na tym stanowisku; 
 • jaki powinien być dobry asystent osoby prawnej; 
 • czy są przeciwskazania do pracy na tym stanowisku; 
 • jakie są możliwości pracy w tym zawodzie;
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Asystent osoby niepełnosprawnej - na czym polega praca?

Głównym zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest podniesienie komfortu codziennego życia podopiecznego. Co wpływa na komfort osoby niepełnosprawnej? Często będzie to fizyczna pomoc, np. podczas przemieszczania się, ubierania, czy spożywania posiłków. Osoby niepełnosprawne potrzebują też codziennej motywacji i wsparcia w walce o siebie. Efekt ten najczęściej osiąga się poprzez rozmowę z podopiecznym na temat tego, co sprawia mu trudność, czy chciałby coś zmienić w codziennej rutynie, czy jakiś moment w ciągu dnia jest dla niego szczególnie uciążliwy. Bardzo ważne jest zbudowanie zaufania między asystentem osoby niepełnosprawnej i jego podopiecznym. 

Zakres obowiązków na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej:

 • pomoc podczas przemieszczania się po mieszkania i na zewnątrz; 
 • wsparcie podczas przygotowania i spożywania posiłków;
 • pomoc w codziennej toalecie i utrzymaniu higieny; 
 • wsparcie podczas nauki lub wykonywania czynności zawodowych; 
 • dotrzymywanie towarzystwa osobie niepełnosprawnej.

Zakres obowiązków na tym stanowisku zależy w dużej mierze od stanu zdrowia i stopnia niepełnosprawności osoby, z którą współpracuje asystent

Video

Ile zarabia asystent osoby niepełnosprawnej?

W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe zarobki, jakie są możliwe do uzyskania jako asystent osoby niepełnosprawnej. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 716 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 193 zł

Czy do pracy na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W tabeli zebraliśmy studia i szkolenia przydatne na stanowisku asystenta osoby prawnej. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Od osób, które chcą zostać asystentem osoby niepełnosprawnej wymaga się wykształcenia przynajmniej średniego.  -
PRZYDATNE Przydatne jest także ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogika lub podobnym. Przydatne jest także ukończenie kursu pierwszej pomocy.

Cechy dobrego asystenta osoby niepełnosprawnej

Osoba zatrudniona jako asystent osoby niepełnosprawnej powinna być przede wszystkim empatyczna oraz cierpliwa. Cechy te wydają się być niezbędne na tym stanowisku. Osoby z niepełnosprawnościami najbardziej potrzebują codziennej dawki motywacji i wsparcia w pokonywaniu trudności. Często z pozoru błahe czynności kosztuje ich wiele trudu i wysiłku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście, szczególnie w sytuacji, gdy podopieczny jest zmęczony i sfrustrowany. Wówczas asystent nie powinien się obrażać, a spróbować dociec przyczyny takiego stanu rzeczy. 

asystent osoby niepełnosprawnej

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako asystent osoby niepełnosprawnej:

 • bardzo dobra organizacja pracy własnej; 
 • decyzyjność i umiejętność określenia priorytetów; 
 • prawo jazdy kategorii B; 
 • podstawowa wiedza z zakresu gotowania, komponowania zbilansowanych posiłków; 
 • umiejętność podawania leków (w zależności od stanu podopiecznego - obsługa respiratora, PEGa, podawanie zastrzyków, masaże przeciwodleżynowe); 
 • umiejętność udzielenia pierwszej pomocy; 
 • umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów i integracji; 
 • znajomość języka migowego.

Trudno enumeratywnie określić kompetencje przydatne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Wszystko zależy bowiem od rodzaju niepełnosprawności osób, z którym asystent planuje współpracować. Dodatkowo asystent i jego podopieczny mogą ustalić indywidualny plan współpracy.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej?

Asystent osoby niepełnosprawnej powinien cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem fizycznym. Dlaczego? Ponieważ w tej pracy często konieczne jest wykonywanie takich czynności, jak pomoc podczas przemieszczania się, zmiana pościeli lub pieluch, podnoszenie i kąpiel, oklepywanie, masaże, pomoc w pionizacji podopiecznego

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej:

 • bardzo dobra kondycja fizyczna; 
 • sprawność manualna; 
 • dobra kondycja psychiczna.

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna być także zrównoważona psychicznie i cierpliwa. W zależności od stanu fizycznego oraz psychicznego, zachowanie podopiecznych może być różne i zadaniem asystenta jest odpowiednia reakcja i zarządzenie emocjami swoimi i osoby z niepełnosprawnością.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej?

Asystent osoby prawnej może liczyć na zatrudnienie nie tylko w domu opieki. Coraz więcej osób decyduje się na stałą bądź doraźną pomoc w opiece nad osobą starszą lub niepełnosprawną. Co więcej, bardzo duże zapotrzebowanie w tym zawodzie odnotowuje się w krajach Europy Zachodniej. Dlatego warto postawić na znajomość języka kraju, do którego planujesz się udać w poszukiwaniu pracy w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie wszędzie zdołasz bowiem porozumieć się w języku angielskim. Szczególnie osoby starsze często nie władają innym językiem, niż ojczysty. Taki stan może też wynikać z demencji lub innych chorób.

asystent osoby niepełnosprawnej

Czy zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest przyszłościowy?

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej, to jeden z najbardziej pożądanych i przyszłościowych zawodów obecnie. Dlaczego? Głównie ze względu na zmianę stylu życia oraz podejścia do kwestii funkcjonowania w społeczeństwie osób starszych oraz niepełnosprawnych. Zdecydowanie odchodzi się od poglądu, że osoby te nie mogę uczestniczyć aktywnie w życiu swojej społeczności. Różnorodne udogodnienia mają na celu aktywizację tych grup społecznych, dzięki czemu nie są one skazane na ciągłe przebywanie w domu. Fachowa pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej jest zatem bardzo potrzebna, aby pokonywać fizyczne ograniczenia, jak chociażby brak możliwości samodzielnego poruszania się czy ograniczona motoryka. Pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej umożliwia nie tylko aktywny powrót do nauki czy pracy, ale także do korzystania z takich obiektów, jak baseny czy restauracje.

Najczęściej zadawane pytania

Czy polski asystent osoby niepełnosprawnej może pracować zagranicą? 

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby polski asystent osoby niepełnosprawnej podjął pracę zagranicą. Dla własnego bezpieczeństwa warto poszukiwać zatrudnienia za pośrednictwem sprawdzonych agencji. Przed podjęciem poszukiwań zatrudnienia zagranicą, naucz się języka kraju, do którego chcesz wyjechać w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym.

Czy asystent osoby niepełnosprawnej pracuje całą dobę?

Nie, asystent osoby niepełnosprawnej ma prawo do przerw oraz dni wolnych. Praca przez całą dobę nie jest dopuszczalna. Jeżeli dana osoba potrzebuje opieki 24 godziny na dobę, konieczne jest zatrudnienie w takim przypadku 3 asystentów, którzy będą się wymieniać. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.