Zawody i ich potencjał

Technik architektury krajobrazu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Technik architektury krajobrazu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Podczas spaceru w parku czy po własnym osiedlu zwracasz uwagę na to, jak zaaranżowana jest zieleń? Masz własny pomysł na to, co należałoby zmienić, a z czego całkowicie zrezygnować? Interesujesz się roślinami ozdobnymi? Doskonale radzisz sobie z poruszaniem się po mapach, a geografia była Twoim ulubionym przedmiotem? Jeżeli tak, to być może praca jako technik architektury krajobrazu jest wymarzonym zawodem dla Ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega praca technika architektury krajobrazu; 
 • na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie; 
 • od czego zależy wysokość zarobków technika architektury krajobrazu; 
 • kto najlepiej sprawdzi się na tym stanowisku;
 • jakie studia lub szkolenia należy ukończyć, aby zostać technikiem architektury krajobrazu; 
 • gdzie może szukać zatrudnienia technik architektury krajobrazu; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Technik architektury krajobrazu - na czym polega praca?

Technik architektury krajobrazu zajmuje się w głównej mierze aranżacją publicznych terenów zielonych. Dotyczy to zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich. To od pracy technika architektury krajobrazu zależy zatem wygląd przede wszystkim parków oraz skwerów, altan lub ogrodów miejskich. Efektem pracy technika architektury krajobrazu jest też zielone otoczenie publicznych placów zabaw czy pomników. 

Zakres obowiązków na stanowisku technika architektury krajobrazu:

 • przygotowanie terenu, np. do utworzenia tam parku lub ogrodu; 
 • urządzenie konkretnego terenu zielonego, organizacja prac budowlanych; 
 • pielęgnacja już utworzonych terenów zielonych; 
 • kontrola drzewostanu na stworzonych terenach zielonych; 
 • produkcja materiału szkółkarskiego.

Aby technik architektury krajobrazu mógł jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, musi posiadać wiedzę z zakresu ogrodnictwa, projektowania oraz komponowania roślin ozdobnych. Kluczowe znaczenie ma tu taki dobór roślin, aby w danych warunkach ogród czy inny teren zielony prezentował się jak najlepiej przez praktycznie cały rok.

Video

Ile zarabia technik architektury krajobrazu?

Szukasz pracy?

Architekt krajobrazu

Ogrody Drama

 • Śląskie
Dodana

ASYSTENT ARCHITEKTA (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana

ASYSTENT ARCHITEKTA (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana

Architekt

SMART-HR

 • Katowice
Dodana

Inżynier Projektu, Architekt

Zbuduj

 • Bielsko-Biała
 • 5 500-10 000 zł / mc
Dodana

W tabeli prezentujemy szacunkowe zarobki, na jakie może liczyć technik architektury krajobrazu. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 4 200 zł 3 193 zł
WYSOKIE 5 700 zł 4 216 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy technika architektury krajobrazu?

Wysokość zarobków, na jakie może liczyć technik architektury krajobrazu zależy od miejsca jego pracy oraz doświadczenia i posiadanych umiejętności. Podejmując zatrudnienie w urzędzie, należy liczyć się ze standardową stawką wynikającą z ustaw szczególnych. W przypadku firmy prywatnej, technik architektury krajobrazu może negocjować warunki współpracy z pracodawcą. Prowadząc własną działalność, wszystko zależy od umiejętności technika architektury krajobrazu. Jednak zanim zdecydujesz się na samodzielne podbój rynku, postaraj się zdobyć doświadczenie w branży, które wykorzystasz w pracy na własny rachunek.

technik architektury krajobrazu

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika architektury krajobrazu?

Na tym stanowisku najlepiej poradzi sobie osoba, która nie ma problemów z wyobraźnią przestrzenną, a także jest kreatywna. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie komponowania i łączenie że sobą poszczególnych gatunków roślin wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, ale i bogatej wyobraźni oraz zmysłu estetyki. Szczególnie w przypadku pracy na rzecz klientów prywatnych. 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako technik architektury krajobrazu:

 • kreatywność; 
 • umiejętność obsługiwana programów graficznych; 
 • obsługa narzędzi i maszyn ogrodowych; 
 • wiedza z zakresu pielęgnacji roślin ozdobnych; 
 • znajomość przepisów ruchu drogowego kategorii T.

Zdobycie powyższych kompetencji jest głównym celem kształcenia zawodowego na stanowisko technika architektury krajobrazu. 

Czy do pracy na stanowisku technika architektury krajobrazu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W poniższej tabeli zebraliśmy informacje na temat studiów oraz szkoleń dodatkowych przydatnych w pracy jako technik architektury krajobrazu.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Aby uzyskać tytuł technika architektury krajobrazu konieczne jest ukończenie technikum na odpowiednim profilu. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika architektury krajobrazu?

Gdzie może podjąć pracę technik architektury krajobrazu? 

Opcji zatrudnienia jest co najmniej kilka:

 • centra ogrodnicze, szkółki; 
 • miejskie zakłady zieleni i firmy prywatne zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych; 
 • urzędy miejskie - wydziały zajmujące się aranżacją i pielęgnacją terenów zielonych; 
 • kwiaciarnie, centra florystyczne; 
 • własna działalność gospodarcza.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika architektury krajobrazu:

 • dobra kondycja fizyczna; 
 • brak alergii na pyłki kwiatów i roślin lub kontrola objawów przy użyciu leków; 
 • sprawność manualna.

Technik architektury krajobrazu może w ramach prowadzonej działalności projektować ogrody dla klientów prywatnych. Usługi te są coraz bardziej popularne w Polsce. Coraz więcej osób chce cieszyć się własnym idealnie urządzonym ogrodem. Cenione są również usługi kompleksowej pielęgnacji ogrodów. Wiele osób marzy bowiem o pięknym ogrodzie, ale nie posiada umiejętności lub czasu, aby zajmować się roślinami. Ograniczenie pielęgnacji do podlewania często kończy się katastrofą, w opanowaniu skutków której może pomóc właśnie technik architektury krajobrazu.

technik architektury krajobrazu

Czy zawód technika architektury krajobrazu jest przyszłościowy?

Zawód technika architektury krajobrazu jest bardzo przyszłościowym zawodem zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Dlaczego? Ponieważ z uwagi na postępującą urbanizację i zmiany klimatyczne coraz większą wagę zaczyna się przykładać do pielęgnacji i tworzenia terenów zielonych. Mieszkańcy miast są zmęczeni otaczającym ich zewsząd betonem, dlatego bardzo cenione są osoby, które potrafią na nawet niewielkim kawałku gruntu stworzyć prawdziwą zieloną enklawę

Z uwagi na możliwość podjęcia pracy poza granicami Polski, konieczne będzie opanowanie języka angielskiego zawodowego w zakresie ogrodnictwa i projektowania terenów zielonych. Opcjonalnie warto również poznać język kraju, w którym poszukujesz zatrudnienia. Ułatwi to zdobycie pracy i porozumiewanie się z pracodawcą oraz ewentualnymi klientami.

Podsumowanie:
 • Technik architektury krajobrazu aranżuje publiczne tereny zielone, takie jak parki czy skwery, oraz zielone otoczenie innych miejsc publicznych
 • Wynagrodzenie technika architektury krajobrazu zależy od miejsca pracy, doświadczenia i umiejętności, a średnio wynosi ok. 4 200 zł brutto miesięcznie
 • Praca na stanowisku technika architektury krajobrazu wymaga wyobraźni przestrzennej i zmysłu estetyki, a niezbędne wykształcenie to ukończenie technikum na odpowiednim profilu
 • Zawód technika architektury krajobrazu jest przyszłościowy ze względu na wzrost znaczenia i zapotrzebowania na pielęgnację i tworzenie terenów zielonych, zarówno w Polsce, jak i za granicą

Najczęściej zadawane pytania

Czy technik architektury krajobrazu może pracować na własny rachunek?

Tak, technik architektury krajobrazu może otworzyć własną działalność w zakresie projektowania oraz pielęgnacji ogrodów. Klientami mogą być wówczas zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.

Czy technik architektury krajobrazu może pracować za granicą? 

Tak, technik architektury krajobrazu może pracować poza granicami Polski. Popyt na te usługi jest szczególnie duży w Europie Zachodniej, głównie ze względu na politykę eko i troskę o przyszłość naszej planety. Zagranicą łatwiej także o pozyskanie zleceń od klientów prywatnych. 

Czy znajomość języków obcych jest konieczna na stanowisku technika architektury krajobrazu? 

W ramach kształcenia zawodowego na to stanowisko, prowadzone są zajęcia z języka angielskiego zawodowego. Niemniej zawsze warto poznać język, szczególnie słownictwo specjalistyczne, kraju, w którym planujesz poszukiwać zatrudnienia. Szczególnie gdy decydujesz się wejść na rynek jako samodzielny specjalista. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Nastek2

Nastek2

Dzięki informacjom zawartym w artykule, wiem teraz, na czym polega praca technika architektury krajobrazu oraz jakie umiejętności trzeba mieć, aby się nią zająć. Działalność ta wydaje się bardzo interesująca i warta rozważenia w przypadku szukania pracy.
Iwona

Iwona

Wykształcenie oraz doświadczenie technika architektury krajobrazu stanowi dla nas duży atut podczas rekrutacji. Takie osoby są bardzo poszukiwane w branży, a ich umiejętności przynoszą wiele korzyści. Jest to praca, którą warto rozważyć.
Gizmo

Gizmo

Zwolnienie z obowiązku ukończenia studiów wydaje się być dużym plusem dla osób, które nie posiadają wykształcenia wyższego, a poszukują interesującej pracy. Mogłabym zastanowić się nad tą opcją, aczkolwiek nie wiem, czy podołam wymaganiom.
Malwina

Malwina

Praca technika architektury krajobrazu wydaje się ciekawą opcją dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i cenią sobie estetykę. Wymagana wiedza merytoryczna oraz wyobraźnia przestrzenna sprawiają, że praca ta nie nudzi się ani przez chwilę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka