Zawody i ich potencjał

Kościelny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lipca 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 12 głosów

12 głosów

7 komentarzy
Kościelny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kościelny jest osobą, która dba o całe zaplecze w świątyni - pomaga księdzu w przygotowaniu do nabożeństwa, zastępuje ministrantów, ale także zajmuje się terenem wokół kościoła. To ciężka praca, która nie gwarantuje wysokich zarobków, dlatego przeznaczona jest dla osób stawiających sobie za cel nadrzędny dobro parafii.

Czego dowiesz się, czytając poniższy artykuł?

 • Na czym polega praca kościelnego.
 • Ile może zarobić osoba na takim stanowisku.
 • W jakich warunkach pracuje kościelny.
 • Jak wygląda miejsce pracy kościelnego.
 • Jakie szkolenia są konieczne, by zostać kościelnym.
 • Gdzie może pracować kościelny.
 • Czy zawód ten jest przyszłościowy.

Kościelny - na czym polega praca?

Kościelny jest osobą, która zajmuje się przygotowaniem liturgii od strony zaplecza. W zakresie jego obowiązków jest dbałość o porządek w świątyni i jego najbliższej okolicy, ale także przygotowanie szat wykorzystywanych przez księdza w trakcie mszy. Kościelny musi codziennie otworzyć i zamknąć kościół, ale zakres jego obowiązków jest o wiele szerszy. Jeśli zajdzie taka potrzeba musi zastąpić ministrantów, uczestniczy w pogrzebach, chrzcinach i innych uroczystościach kościelnych. Kandydat na stanowisko kościelnego musi brać pod uwagę fakt, że praca ta zaczyna się wczesny rankiem, a kończy późnym wieczorem. W okresie świątecznym kościelny bardzo często przebywa w pracy do późnych godzin nocnych. To wszystko sprawia, że praca ta jest bardzo wymagająca i przeznaczona dla osób, które chcą służyć parafii i parafianom.

Zakres obowiązków na stanowisku kościelnego:

 • otwieranie i zamykanie kościoła,
 • uruchamianie dzwonów kościelnych,
 • dbanie o czystość wokół kościoła,
 • przygotowanie szat liturgicznych,
 • pomoc w trakcie uroczystości kościelnych

Video

Ile zarabia kościelny?

Szukasz pracy?

Starszy Doradca Klienta

"CHANGE OF SCANDINAVIA RETAIL POLAND" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Warszawa
 • 4 300-4 500 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Zarobki kościelnego zależą w dużej mierze od parafii, w jakiej pracuje. Im mniejsza miejscowość i mniej liczna wspólnota, tym zarobki będą niższe. Warto pamiętać, że kościelny oprócz podstawy wypłacanej przez parafię, jest w stanie zarobić dodatkowe pieniądze w trakcie uroczystości takich jak pogrzeby, chrzciny, komunie czy śluby. Trudno więc podać ostateczną kwotę, na jaką liczyć może osoba na takim stanowisku. Poniższa tabela powinna jednak pomóc określić podstawę na stanowisku kościelnego w polskich parafiach.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 716 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 738 zł

W jakich warunkach pracuje kościelny?

Kościelny swoje obowiązki wykonuje przeważnie w kościele lub jego bezpośredniej okolicy. Jego praca z pozoru nie jest ciężka, ale prawda jest taka, że wykonywane przez niego zadania są praktycznie niewidoczne dla wiernych, którzy przybywają na mszę. Zaczyna pracę jako pierwszy, a kończy jako ostatni. Otwiera i zamyka kościół, dba o jego wystrój, pomaga księdzu w wykonywaniu jego obowiązków, a w razie potrzeby służy pomocą przy pracach wokół świątyni. Bardzo często kościelny bierze udział w różnego rodzaju uroczystościach, które wymagają wyjścia poza mury kościoła. Udział w pogrzebach czy pomoc w corocznym roznoszeniu opłatków - to wszystko sprawia, że praca ta jest dość wymagająca fizycznie.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako kościelny:

 • zaangażowanie,
 • komunikatywność,
 • odpowiedzialność,
 • punktualność,
 • religijność.
kościelny

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy kościelnego?

Kościelny podczas swojej pracy musi szczególną uwagę przywiązywać do porządku. Osoba taka sporą część dnia spędza na zapleczu kościoła - w zakrystii, ale spotkać można ją też na całym terenie parafii. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zastępuje ministrantów i realnie udziela się w trakcie różnego rodzaju uroczystości, bardzo często służy w trakcie mszy w dni powszednie oraz podczas pogrzebów i chrzcin odbywających się od poniedziałku do piątku. Warto wiedzieć, że kościelny pracuje przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Praca ta wymaga więc sporego oddania, a często również poświęcenia. Kościelny nie ma swojego zastępcy, ma więc spory problem z urlopem czy zastąpieniem własnej nieobecności w przypadku niedyspozycji. Bardzo często osoba na takim stanowisku związana jest z daną parafią przez większą część swojego życia, a miejsce pracy zwalnia się, dopiero gdy kościelny nie jest w stanie sprostać swoim obowiązkom ze względu na starszy wiek lub chorobę.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku kościelnego:

 • dobry słuch,
 • brak poważniejszych schorzeń,
 • odporność na pracę w zmiennych warunkach.

Czy do pracy na stanowisku kościelnego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do wykonywania obowiązków kościelnego nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Stanowisko to może piastować osoba godna zaufania, która zostanie zaakceptowana przez proboszcza danej parafii. Bardzo często kościelnym zostaje ktoś, kto w swojej przeszłości miał coś wspólnego z życiem parafii. Dobrze na tym stanowisku odnajdują się osoby, które w przeszłości były ministrantami lub lektorami, nie jest to jednak reguła, a ostateczną decyzję o zatrudnieniu zawsze podejmuje proboszcz. Bardzo ważne dla społeczności kościelnej jest, by kandydat na stanowisko kościelnego był osobą ochrzczoną. Konieczne będzie okazanie aktu bierzmowania i świadectwa ewentualnego małżeństwa. Niezwykle istotne, by taka osoba aktywnie brała udział w życiu parafii, zanim jeszcze podejmie się pracy na stanowisku kościelnego.

W poniższej tabeli zebraliśmy informacje na temat szkoleń, które mogą być przydatne w zawodzie kościelnego.

CZY POTRZENE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Do pracy jako kościelny nie jest wymagane konkretne wykształcenie, ale pracodawcy mogą oczekiwać wykształcenia przynajmniej średniego. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kościelnego?

Możliwości zatrudnienia w zawodzie kościelnego są mocno ograniczone. Osoba posiadająca doświadczenie na takim stanowisku może pracować wyłącznie w kościele. Niestety nie ma zbyt wielu wolnych etatów, a pracy takiej nie można znaleźć, przeglądając ogłoszenia. Chętny do piastowania obowiązków kościelnego musi zdobyć zaufanie proboszcza i dopiero wtedy może liczyć na zatrudnienie.

kościelny

Czy zawód kościelnego jest przyszłościowy?

Trudno mówić o zawodzie kościelnego jako przyszłościowym. Stały odpływ wiernych z kościoła sprawia, że systematycznie zmniejszać będzie się ilość świątyń katolickich, a to bezpośrednio przełoży się na problem zatrudnieniem na stanowisku kościelnego. To wszystko w połączeniu z dość niskimi zarobkami sprawia, że trudno z tym zawodem wiązać swoją przyszłość.

Podsumowanie:
 • Kościelny zajmuje się przygotowaniem liturgii i dbałością o porządek w świątyni.
 • Zarobki kościelnego zależą od parafii, w której pracuje, a dodatkowe pieniądze może zarobić w trakcie uroczystości.
 • Kościelny pracuje głównie w kościele i jego okolicy, wykonuje obowiązki związane z porządkiem, pomaga księdzu i bierze udział w uroczystościach.
 • Do pracy na stanowisku kościelnego nie jest wymagane wyższe wykształcenie, ważne jest zaangażowanie w życie parafii i zaufanie proboszcza, jednakże szkolenia mogą być przydatne.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać kościelnym?

Kościelnym może zostać tak naprawdę każda osoba, która zaakceptowana zostanie przez proboszcza danej parafii. Kościelny nie musi posiadać wyższego wykształcenia, nie ma też konieczności, by ukończył jakieś specjalistyczne kursy. Ważne, by była to osoba wierząca i praktykująca.

Czy praca kościelnego jest ciężka?

Praca na stanowisku kościelnego jest bez wytępiania bardzo wymagająca. Rozpoczyna się wczesnym rankiem, a kończy późnym wieczorem. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie kościelny nie pracuje non stop. W dni powszednie bardzo często ma dłuższe okienka, które może wykorzystać do załatwienia własnych spraw.

Czy kościelny może liczyć na dobre zarobki?

Praca kościelnego nie gwarantuje bardzo wysokich zarobków, ale jeśli do pensji podstawowej dodamy dodatkowe wpływy związane z licznymi uroczystościami takimi jak śluby, chrzciny czy pogrzeby, okazuje się, że zarobki są całkiem dobre. Pamiętajmy jednak, że jest to praca przez 7 dni w tygodniu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

7 komentarzy

Bogna

Bogna

Praca kościelnego jest bardzo odpowiedzialna i wymaga zaangażowania. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi być nie tylko godna zaufania, ale też odpowiedzialna za porządek i wystrój kościoła. Na pewno warto zatrudnić osobę, która ma doświadczenie i zna się na rzeczy.
Kościelny

Kościelny

Jestem kościelnym jest to miła i przyjemna służba bo tak to nazywam służba nie praca kościelny służy a pracą tego nazwać nie można choć pod wielu względami też się pracuję bo i trzeba skosić prawniczej przy kościelny
Paweł

Paweł

Zastanawiam się nad pracą kościelnego, bo chciał(a)bym robić coś dobrego dla społeczności i mieć poczucie, że służę ludziom. Przydałoby się jakieś szkolenie lub kurs, żeby poznać dokładnie obowiązki na tym stanowisku.
Anna

Anna

Jestem kościelnym od kilku lat i muszę powiedzieć, że jest to praca bardzo piękna, ale i wymagająca. Trzeba być gotowym na wcześniejsze wstawanie i późniejsze chodzenie spać. Jednak każda uroczystość kościelna i radość wiernych, której jest się częścią, wynagradzają wszelkie trudy.
Monsun

Monsun

Praca kościelnego wydaje się być idealna dla osób, które chcą poświęcić swoje życie dla innych. Zarobki są zróżnicowane, ale co ważne, można dodatkowo zarobić podczas uroczystości kościelnych. Jednak praca ta wymaga sporego poświęcenia i pracy fizycznej.
sowa  andrzej

sowa andrzej

prace porzadkowe wykonuja ludzie za darmo koscielny nie bierze fizycznie udzuialu za uczetnictwo w slubach pogrzebach dodatkowo sobie zyczy pieniedzy w tygodniu zdaza sie ze zastepuje ministrantow
kościelny

kościelny

Tak dodatkowo za chrzty , śluby i pogrzeby. Aby to pobierać trzeba zakładać działalność gospodarczą. Kto pisze takie brednie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka