!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Lakiernik samochodowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Lakiernik samochodowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca lakiernika samochodowego polega na wykonywaniu napraw uszkodzeń nadwozia, które powstały na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji lakieru, uderzeń kamieni czy kolizji drogowych. Zapewnia sporą satysfakcję i dobre wynagrodzenie, ale wiąże się z długotrwałym przebywaniem w szkodliwych warunkach.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się:

 • Na czym polega praca lakiernika samochodowego.
 • Ile może zarobić osoba na stanowisku lakiernika samochodowego.
 • Jak wygląda stanowisko pracy lakiernika samochodowego.
 • Jakie wykształcenie należy zdobyć, by zostać lakiernikiem samochodowym.
 • Gdzie lakiernik samochodowy może szukać zatrudnienia.
 • Czy zawód lakiernika samochodowego jest przyszłościowy i zapewnia dobre zarobki.

Lakiernik samochodowy – na czym polega praca?

Praca lakiernika samochodowego w dużym uproszczeniu polega na przeprowadzaniu napraw nadwozia. Do warsztatów lakierniczych trafiają przeważnie samochody uszkodzone w wyniku wypadków lub kolizji. Wszelkie wgniecenia i zarysowania są najpierw odpowiednio przygotowywane do malowania, a następnie lakierowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik. Do obowiązków lakiernika można zaliczyć dobór odpowiedniego podkładu, szlifowanie nadwozia i malowanie. W wielu mniejszych warsztatach lakiernik odpowiada też za naprawy blacharskie, zajmuje się więc prostowaniem wgnieceń i nakładaniem masy szpachlowej. Większe firmy zatrudniają jednak do takich prac osoby na odrębne stanowiska

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku lakiernika samochodowego?

 • demontaż elementów przeznaczonych malowania,
 • szpachlowanie,
 • lakierowanie,
 • szlifowanie,
 • wykonywanie korekty lakieru.

Video

Ile zarabia lakiernik samochodowy?

Zarobki lakierników samochodowych stale rosną i obecnie płaca w tym zawodzie gwarantuje wynagrodzenie na poziomie od 3600 do 5400 zł brutto. Zdecydowanie najwięcej zarobić można w renomowanych lakierniach działających na terenie autoryzowanych serwisów obsługi. Niestety nie każdy lakiernik może pracować w takim miejscu. Etat w ASO to konieczność posiadania bardzo wysokich kwalifikacji i sporego doświadczenia. Na dobre zarobki mogą jednak liczyć także osoby decydujące się samodzielnie prowadzić działalności gospodarczej. W przypadku dużego obłożenia zarobki mogą w tym przypadku przekraczać 10 000 zł.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 700 zł 2 852 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 5 400 zł 4 011 zł

W jakich warunkach pracuje lakiernik samochodowy?

Warunki pracy w tym zawodzie nie należą do najłatwiejszych, dlatego nie jest on przeznaczony dla każdego. Lakiernik powinien być osobą odporną, wszelkie alergie i choroby dróg oddechowych mogą dyskwalifikować kandydata na takie stanowisko. Kabina lakiernicza jest pomieszczeniem, w którym robotnik narażony jest na stałe działanie różnego rodzaju środków chemicznych, farb i lakierów. To właśnie dlatego obowiązkowe jest noszenie ubrań ochronnych oraz specjalnej maski i rękawic. Praca na tym stanowisku bardzo często wiąże się z koniecznością szlifowania, co powoduje spore zapylenie. W tym przypadku również bardzo wskazane jest noszenie odzieży ochronnej, okularów i maski, bo zabezpieczą one drogi oddechowe i oczy przed szkodliwym działaniem pyłów.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako lakiernik samochodowy?

 • zdolności manualne,
 • dobry wzrok,
 • spostrzegawczość,
 • dokładność,
 • staranność.

Czy do pracy na stanowisku lakiernika samochodowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby zostać lakiernikiem samochodowym, nie jest konieczne posiadanie wyższego wykształcenia. Pracodawcy w niewielkich zakładach lakierniczych wymagają przeważnie wykształcenia podstawowego, ale szczególnie cenieni są pracownicy, którzy ukończyli szkołę zawodową o profilu samochodowym. Nauka trwa tam przeważnie 3 lata, a regularne praktyki pod okiem mistrza sprawiają, że młody adept lakiernictwa nabiera potrzebnego doświadczenia i wprawy. Zakończenie edukacji poprzedzone jest egzaminem czeladniczym, po którego odbyciu młody człowiek może szukać pracy w branży. Bardzo ważne jest też wykonywanie kursów i szkoleń pozwalających zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w trakcie malowania samochodów. Po 8 latach praktykowania zawodu można przenieść karierę na wyższy poziom i zdobyć tytuł mistrza. Po jego uzyskaniu możliwe jest objęcie funkcji brygadzisty lub kierownika, a to otwiera drzwi do szukania zatrudnienia w największych fabrykach samochodowych i renomowanych zakładach lakierniczych nie tylko w kraju, ale także za granicą.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoba, która chce wykonywać zawód lakiernika samochodowego musi posiadać wykształcenie najlepiej zawodowe, na kierunku samochodowym.  Istnieje także możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych kursach zawodowych.
PRZYDATNE - -

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy lakiernika samochodowego?

Stanowiskiem pracy lakiernika jest warsztat blacharsko–lakierniczy. Zatrudniona tam osoba bardzo dużo czasu spędza w specjalnej komorze, która umożliwia malowanie samochodów bez obaw o osiadający kurz. W trakcie pracy lakiernik musi wykazać się precyzją i sporym wyczuciem. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie widoczne są gołym okiem zaraz po wyjeździe samochodu z warsztatu. Bardzo ważne jest więc staranne przeprowadzenie naprawy, które wiąże się nie tylko z nałożeniem powłoki na uszkodzony element, ale także przeprowadzenie profesjonalnego szlifowania lakieru. To właśnie dlatego lakiernik podczas swojej pracy bardzo często wykorzystuje elektronarzędzia umożliwiające mu doprowadzenie nadwozia do idealnego stanu.

lakiernik samochodowy

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku lakiernika samochodowego?

 • dobra sprawność fizyczna,
 • zdrowy układ kostno–stawowy,
 • brak alergii, uczuleń i chorób dróg oddechowych,
 • odporność na pracę w trudnych warunkach.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie lakiernik samochodowy?

Lakiernik samochodowy może pracować w warsztatach blacharsko–lakierniczych, które zajmują się naprawami powypadkowymi. Umiejętność lakierowania to też możliwość pracy w fabrykach motoryzacyjnych na terenie całej Europy. Dobry lakiernik wcale nie musi jednak wyjeżdżać poza granice kraju, by znaleźć dobrze płatną pracę. W Polsce działa sporo mniejszych i większych warsztatów posiadających stanowisko lakiernicze.

lakiernik samochodowy

Czy zawód lakiernik samochodowy jest przyszłościowy?

Ciągle rosnąca ilość samochodów używanych, których wygląd bardzo często pozostawia sporo do życzenia, sprawia, że lakiernicy mają w naszym kraju pełne ręce roboty. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę coraz gorszą dostępność pojazdów nowych, wydaje się, że zawód lakiernika samochodowego jest przyszłościowy i umożliwia uzyskanie dobrego wynagrodzenia. Niestety praca ta naraża nas na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, może więc zwiększać ryzyko zapadnięcia na wiele poważnych chorób w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca lakiernika samochodowego jest niebezpieczna?

Lakiernik samochodowy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków narażony jest na działanie wielu szkodliwych substancji takich jak rozpuszczalniki i farby. Bardzo ważne jest więc stosowanie odpowiednich zabezpieczeń w postaci ubrań ochronnych, masek i okularów, które znacząco obniżają ryzyko zatrucia i przykrych konsekwencji z tym związanych.

Czy lakiernik samochodowy musi mieć wyższe wykształcenie?

Do wykonywania obowiązków na stanowisku lakiernika samochodowego nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Wystarczające jest ukończenie 3–letniej szkoły zawodowej i uzyskanie odpowiednich kwalifikacji.

Ile może zarobić lakiernik samochodowy w Polsce?

Osoba na takim stanowisku może liczyć na dobre wynagrodzenie, które w dużej mierze zależy od posiadanego doświadczenia i miejsca pracy. Przyjmuje się, że minimalna płaca na lakiernika wynosi około 3600 zł brutto, ale w renomowanych warsztatach zarobki są zdecydowanie wyższe.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.