!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Dogoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

26 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

0 komentarzy

Dogoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dogoterapia (kynoterapia) jest specyficzną formą motywowania pacjenta do zwiększonej aktywności w trakcie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Sprawdza się zarówno podczas pracy z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Ma wiele zalet i z roku na rok staje się coraz popularniejsza w naszym kraju.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się:

 • Jak wygląda codzienna praca dogoterapeuty.
 • Jakie cechy powinien posiadać dobry dogoterapeuta.
 • Ile można zarobić, prowadząc zajęcia z dogoterapii.
 • Jak zostać dogoterapeutą – czy potrzebne są jakieś szkolenia.
 • Czy każda osoba może zostać dogoterapeutą.
 • Gdzie może pracować dogoterapeuta.
 • Czy zawód dogoterapeuty jest przyszłościowy.

Dogoterapeuta – na czym polega praca?

Dogoterapia polega na włączeniu w proces rehabilitacji odpowiednio przeszkolonego psa. Zwierzęta są szczególnie pomocne, gdy pracujemy z osobami upośledzonymi umysłowo, które niechętnie podchodzą do ćwiczeń. Wprowadzenie psa–terapeuty jest szczególnie pomocne, jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów. Dzieci podchodzą do tego rodzaju leczenia bardzo entuzjastycznie i robią szybkie postępy. Jednym z najważniejszych zadań dobrego dogoterapeuty jest odpowiednie przygotowanie psa. Wbrew pozorom do takiej pracy nie nadaje się każde zwierzę. Najczęściej terapie prowadzi się z wykorzystaniem miło usposobionych Labradorów lub Golden Retrieverów, które ze względu na swój łagodny wygląd i delikatne podejście szybko zyskują sympatię chorych. Niestety nie wystarczy kupić psa odpowiedniej rasy, by zostać dogoterapeutą. Proces przygotowywania czworonoga do pracy z osobami chorymi jest bardzo trudny i wymaga sporo cierpliwości i zaangażowania od obu stron.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dogoterapeuty?

 • szkolenie psa,
 • utrzymywanie czworonoga w dobrej formie psychicznej i fizycznej,
 • ustalanie przebiegu terapii,
 • nadzór nad zwierzęciem w trakcie terapii.

Video

Cechy dobrego dogoterapeuty

Dogoterapeuta przede wszystkim musi być osobą spostrzegawczą i bardzo cierpliwą. Jego praca przeważnie polega na pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie i bardzo ważne jest, by dogoterapeuta dokładnie obserwował reakcję pacjenta, z którym pracuje. Osoba chora musi polubić i zaakceptować psa, bo całym sekretem dogoterapii jest nawiązanie odpowiedniej więzi pomiędzy chorym, a psem terapeutą. W tym wszystkim musi jednak pomóc człowiek. Doświadczony terapeuta jest w stanie szybko wyczuć sytuację i przeprowadzić integrację w sposób bezproblemowy. W tej pracy niezwykle ważna jest też cierpliwość, bo zdarza się, że pacjenci są mocno wycofani i trudno do nich dotrzeć. Oczywiście w zdecydowanej większości to pies nawiązuje szybki kontakt z chorym, ale czasami spora w tym rola właśnie terapeuty. Dobry dogoterapeuta musi być osobą ciepłą, pozytywnie usposobioną oraz wyrozumiałą. Tylko wtedy nawiąże odpowiedni kontakt z pacjentem i będzie mu w stanie pomóc.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dogoterapeuta?

 • cierpliwość,
 • empatia,
 • wytrwałość,
 • pozytywne nastawienie do życia,
 • umiejętność pracy ze zwierzętami.

Ile zarabia dogoterapeuta?

Dogoterapeuci w ogromnej większości pracują na własny rachunek, dlatego bardzo trudno znaleźć rzetelne informacje na temat ich zarobków. Indywidualna terapia kosztuje przeważnie 120–150 zł. Terapia grupowa jest tańsza, bo jej koszt przeważnie zamyka się w 70–80 zł. Ostateczne zarobki w dużej mierze zależne są od ilości zleceń, jakie zdobędzie dany terapeuta. Im więcej zajęć prowadzi, tym lepsze zarobki może osiągnąć.

KOSZT ZAJĘĆ ZAJĘCIA GRUPOWE ZAJĘCIA INDYWIDUALNE
MINIMALNE 70 zł  120 zł
MAKSYMALNE 80 zł 150 zł


Czy do pracy na stanowisku dogoterapeuta potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dogoterapeutą zostać może w zasadzie każda osoba, która chce pomagać i w trakcie szkoleń będzie w stanie nauczyć psa odpowiednich zachowań. Ogromną zaletą dogoterapeuty może być doświadczenie pedagogiczne. Bardzo dobrze z tą pracą radzą sobie więc nauczyciele, psycholodzy, a także fizjoterapeuci. Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie czworonoga jest kluczowe, by móc prowadzić zajęcia z dogoterapii. Pies terapeuta musi posiadać odpowiednie cechy, a następnie przejść szereg szkoleń, które kończą się egzaminem. Kursy instruktora dogoterapii pomagają poznać zasady pracy z osobami niepełnosprawnymi i przygotowują kandydata na różne sytuacje oraz pomagają nabyć umiejętność planowania rehabilitacji.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoby, które chcą przeprowadzać zajęcia z zakresu dogoterapi muszą ukończyć specjalistyczny kurs, który nadaje takie uprawnienia w Polsce i w Uni Europejskiej.
PRZYDATNE - -


Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku dogoterapeuty?

Praca z osobami niepełnosprawnymi wymaga sporego zaangażowania. Dogoterapeuta musi być więc sprawny fizycznie. Jest to szczególnie ważne w kontekście szkolenia psa. Nawet zaliczenie egzaminu nie zwalnia instruktora z ciągłego doskonalenie umiejętności, a to wymaga powtarzania wielu ćwiczeń i stałe oswajanie psa z sytuacjami, które mogą przydarzyć się podczas pracy. Psi terapeuta musi być przygotowany na doświadczenia, które będą dla niego absolutną nowością, a to wymaga wielu godzin pracy z instruktorem. Ważne więc, by była nim osoba aktywna, odporna psychicznie i mająca odpowiednie podejście do osób chorych oraz zwierząt.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dogoterapeuty?

 • dobra forma fizyczna,
 • brak uczulenia na sierść zwierząt,
 • odporność psychiczna.
dogoterapeuta

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dogoterapeuty?

Zajęcia z dogoterapii nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co mocno zawęża możliwość zatrudnienia w publicznych placówkach. Bardzo często dogoterapeuci prowadzą więc prywatne spotkania indywidualne i grupowe. Spotkać można ich w ośrodkach opiekuńczych, hospicjach i sanatoriach. Pracują też w prywatnych placówkach, gdzie stawia się na innowacyjne metody rehabilitacji. Dogoterapeuci prowadzą też zajęcia z dziećmi zdrowymi w przedszkolach i żłobkach. Istnieje więc sporo możliwości znalezienia zleceń, ale bardzo rzadko terapeuta wraz z psem znajdą zatrudnienie na przysłowiowym etacie. Znalezienie pacjentów w tym przypadku wymaga od instruktora kreatywności, ale warto podkreślić, że praca ta może dać sporo satysfakcji i to pewnie dlatego coraz więcej osób decyduje się zostać dogoterapeutą.

dogoterapeuta

Czy zawód dogoterapeuty jest przyszłościowy?

Dogoterapia cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze kilka lat temu ta metoda wspomagania rehabilitacji była absolutną nowością, teraz bardzo często wykorzystywana jest w sanatoriach, domach pomocy i hospicjach. Coraz częściej korzysta się z niej też w dużych ośrodkach prywatnych. Znalezienie pracy jako dogoterapeuta nie jest może banalnie proste, ale wydaje się, że zawód ten jest przyszłościowy i może zapewnić oprócz dobrych zarobków również ogromną satysfakcję dla instruktora i psa.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zalety gwarantuje dobrze przeprowadzona dogoterapia?

Dogoterapia zmniajsza odczuwanie bólu, obniża poziom lęku i stresu. Pomaga uwolnić większą ilość serotoniny, prolaktyny i oksytocyny, które poprawiają nastrój i przyspieszają rehabilitację. Bardzo często jest wykorzystywana w leczeniu osób niepełnosprawnych.

Jak wybrać psa do dogoterapii?

Psi terapeuta musi być łagodnie usposobiony. Wszelkie przejawy agresji i nieposłuszeństwa dyskwalifikują kandydata na to stanowisko. Jest kilka ras, które dobrze rokują, a zaliczyć do nich można Labradory i Golden Retrievery.

Czy dogoterapeuta musi być z zawodu fizjoterapeutą?

Dogoterapeuta nie musi być fizjoterapeutą, chociaż bez wątpienia doświadczenie w pracy z pacjentami mocno ułatwia cały proces leczenia i pomaga go przyspieszyć.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.