!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Technik awionik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

26 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Technik awionik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Technik awionik jest specjalistą, bez którego zgody żaden samolot nie może latać. Aby pracować w zawodzie, oprócz konkretnych kompetencji należy mieć także niezwykle wprawne oko. W końcu odpowiada się za konserwację sprzętu elektronicznego powierzonego technikowi statku powietrznego. Co należy wiedzieć o zawodzie technik awionik? Czy jest to przyszłościowa branża, a także, na jakie zarobki można liczyć?

W dzisiejszym artykule dowiemy się o:

 • Na czym polega praca technika awionika?
 • Kto ma największe szanse na zostanie technikiem awionikiem?
 • Ile zarabia technik awionik?
 • Czy do pracy na stanowisku technik awionik potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
 • Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku technik awionik?
 • Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technik awionik?
 • Czy zawód technik awionik jest przyszłościowy?
 • Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako technik awionik?
 • Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku technik awionik?
 • Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku technik awionik?

Na czym polega praca technika awionika?

Głównym obowiązkiem technika awionika jest wykonywanie prac konserwacyjnych i kontrolnych na pokładach samolotów, śmigłowców, dronów i dowolnych rodzajów statków powietrznych. Większość pasażerów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zakrojone na szeroką skalę przygotowania zostają przeprowadzone przed rozpoczęciem każdego lotu. W tych właśnie przygotowaniach niezależnie od rodzaju statku powietrznego czynny udział bierze technik awionik.

Najczęściej wykonywane są standardowe czynności, powtarzane z dnia na dzień. Skomplikowane działania, takie jak wymiana silnika, wykonywane są dość rzadko. Technik awionik jest zatem małym trybikiem w wielkim organizmie przemysłu lotniczego, dzięki któremu codziennie dziesiątki samolotów startuje i ląduje z sukcesem w miejscu docelowym.

Video

Kto ma największe szanse na zostanie technikiem awionikiem?

Największe szanse na zostanie technikiem awionikiem mają absolwenci, którzy ukończyli szkoły z obecnym w toku nauczania kierunkiem Technik Awionik. Przed końcem nauki uczeń podchodzi do egzaminu zawodowego, po którego zdaniu zyskuje dyplom i tytuł Technika Awionika. Tak zdobyty tytuł nie umożliwia jednak bezpośredniego rozpoczęcia pracy w zawodzie. Wpierw należy uzyskać przychylny status wniosku złożonego do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a następnie uzyskać licencję B2 Technika Awionika.

Także absolwenci studiów licencjackich na wydziale elektryki i elektroniki lotniczej, czy też wydziale lotnictwo i kosmonautyka w odpowiednich szkołach wyższych, które oferują w trakcie ukończenia studiów zdanie kwalifikacji zawodowej E17 mogą zostać technikiem awionikiem. Oczywiście, należy także uzyskać niezbędną do pełnienia obowiązku zawodowego licencję B2 Technik Awionik. Szkoły wyższe, jak i technika muszą spełniać wymogi zawarte w przepisach PART 147.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku technik awionik?

Obowiązki technika awionika można opisać w następujący sposób:

 • Kontrolowanie awioniki statku. Sprawdzanie jego podzespołów, systemów pod kątem poprawności działania;
 • Przeprowadzanie diagnostyki na statkach powietrznych (samoloty, helikoptery, drony itp.);
 • Demontowanie części pojazdów i sprawdzenie ich stanu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia potencjalnej awarii;
 • Wykrycie wszelkich anomalii mechanicznych i eksploatacyjnych części, ustalenie diagnozy i wymiana wadliwego obiektu;
 • Sprawdzenie prawidłowego działania nowo wymienionych części;
 • Zapewnienie zgodności z instrukcjami rozwiązywania problemów wymienionymi w dokumentacji producenta;
 • Praca w hangarze, przenoszenie sprzętu, kontrola statku powietrznego i jego konserwacja przed i po locie;
 • Współpracowanie z doświadczonymi specjalistami, obsługą lotnisk, kontrolą lotów innymi technikami;

Ile zarabia technik awionik?

Technik awionik rozpoczynający pracę w zawodzie może zarabiać kwoty zależne od miejsca pracy, pełnionych obowiązków i wielu więcej. Poniższa tabela pokazuje zarobki, jakich może spodziewać się osoba starająca się o zawód technik awionik.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 700 zł 4 216 zł
ŚREDNIE 8 000 zł 5 784 zł
WYSOKIE 11 000 zł 7 829 zł

Czy do pracy na stanowisku technik awionik potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Systemy elektroniczne i elektrotechniczne nie mają dla technika awionika żadnych tajemnic. Dziedziny te są jednak ciągle rozwijane, a osoba starająca się o zawód musi spełniać pewne wymogi zwiększające jej szansę na zatrudnienie. Są to m.in.:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie technikum na kierunku Technik Awionik. Wymagane jest posiadanie licencji B2, którą wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.
PRZYDATNE - -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako technik awionik?

Kompetencje przydatne w środowisku pracy technika awionika to m.in.:

 • Dogłębna wiedza na temat konstrukcji i obsługi samolotów;
 • Techniczny, rygorystyczny charakter trzymający się skrupulatnie instrukcji producentów;
 • Wysokie poczucie odpowiedzialności i bezpieczeństwa, gdyż od jego działań zależy życie ludzi;
 • Dynamiczność w poznawaniu nowych technologii i aktualizowaniu procesów pracy, zachowując przy tym kompetencję w każdych okolicznościach;
 • Wiedza o tym, jak pracować w zespole i demonstrować skuteczne umiejętności komunikacyjne;
 • Samodyscyplina do pracy przy minimalnym nadzorze;
 • Posługiwanie się technicznym językiem angielskim, aby zrozumieć instrukcje producentów.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku technik awionik?

Pierwszym czynnikiem szkodliwym, jaki może czekać technika awionika, jest ryzyko urazu, ciężka praca fizyczna. Z tego powodu zdecydowana większość techników awioników to mężczyźni, choć w zawodzie można zaobserwować coraz większą ilość kobiet.

Oprócz tego istnieje ryzyko interakcji z groźnymi chemikaliami obecnymi w statkach powietrznych. Z tego względu zawód przeciwwskazany jest dla osób z alergiami i astmą oskrzelową.

Najpoważniejsze szkody wywołuje jednak stres. Technik awionik musi trzymać na swoich barkach duży stopień odpowiedzialności. Jest to twarda rzeczywistość, gdyż to w jego rękach znajduje się los każdego przydzielonego mu statku powietrznego, a co za tym idzie ludzi znajdujących się w wewnątrz.

technik awionik

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku technik awionik?

Wymagane predyspozycje zdrowotne to m.in.

 • Fizyczna zdolność do długotrwałej pracy w ciasnych pomieszczeniach;
 • Brak istniejących alergii, astmy oskrzelowej;
 • Wysoka odporność na stres;
 • Tężyzna fizyczna związana z wymogiem przenoszenia nierzadko ciężkich sprzętów;
 • Brak stwierdzonych zaburzeń psychicznych.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technik awionik?

Dostęp do zawodu nie jest skomplikowany. Technicy są bardzo poszukiwani, szczególnie osoby o wysokich kwalifikacjach lub tych, których doświadczenie jest niezaprzeczalne. Praca może znaleźć się w firmach lotniczych zajmujących się transportem, lotami publicznymi, w sektorze logistycznym, a także wojskowym i tym związanym z bezpieczeństwem kraju.

technik awionik

Czy zawód technik awionik jest przyszłościowy?

Technik awionik jest jednym z bardziej przyszłościowych zawodów, jakie obecnie można odnaleźć. Powód jest prosty. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na techników lotniczych na rynku pracy, a ich liczba nie należy do stosunkowo dużych. Z tego względu specjaliści mogą liczyć już po ukończeniu szkoły i zdobyciu licencji B2 natychmiastowe zatrudnienie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać technikiem awionikiem?

Aby zostać technikiem awionikiem, należy ukończyć kursy ujęte w podstawie programowej nr 315316, które następnie kończą się egzaminem kwalifikacyjnym E17. Po ukończeniu egzaminu następnym krokiem jest zdobycie licencji B2 Technik Awionik wydawanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po spełnieniu wszystkich kryteriów zawód czeka na nowych specjalistów.

Czy technik awionik musi umieć latać samolotem?

Technik awionik odpowiedzialny jest za instalację, testowanie lub naprawę elektronicznych systemów samolotu zwanych awioniką. Mowa tu o systemach radiowych, nawigacyjnych i podobnych im. Z tego względu nie jest wymagana umiejętność pilotażu statkami powietrznymi, jednakże dodatkowe kursy z obsługi pojazdów powietrznych podnoszą kwalifikację zawodowe technika.

Jak niebezpieczny jest zawód technik awionik?

Oprócz możliwości kontaktu z chemikaliami i potencjalnym ryzykiem urazu fizycznego zawód nie należy do stosunkowo niebezpiecznych pod względem fizycznym. Technik awionik musi być jednak przygotowany do pracy w dużym natężeniu stresu, gdyż nierzadko to od niego zależy poprawne działanie maszyn, a tym samym bezpieczeństwo znajdujących się w środku ludzi.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.