!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Muzykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

0 komentarzy

Muzykolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Niezwykły słuch muzyczny i wrażliwość, a także determinacja, chęć samorozwoju oraz fascynacja muzyką to cechy idealnego muzykologa. Choć studia muzykologiczne mogą się wydawać niezbyt obiecujące, zawód muzykologa jest przyszłościowy. Muzykolog może zostać redaktorem, managerem artystów, animatorem życia muzycznego czy też archiwistą, muzealnikiem lub pracownikiem badawczym. Zarobki, miejsce i godziny pracy muzykologa zależą w głównej mierze od obejmowanego stanowiska. Kto ma największe szanse na zostanie muzykologiem? Jakie predyspozycje o tym decydują? Na czym polega praca w zawodzie muzykologa? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Muzykolog - na czym polega praca?

Praca muzykologa może być bardzo zróżnicowana. Dotyczy ona artyzmu i/lub pracy naukowej nad muzyką. Muzykolog zajmuje się szeroko pojętą muzyką, badaniem jej, a także tworzeniem i krytyką. Muzykolog może objąć różne stanowiska, m.in. krytyka muzycznego, badacza czy też managera.

Praca ta charakteryzuje się dużą indywidualnością, choć wymaga nawiązywania kontaktów z innymi. Miejsce pracy muzykologa zależy od jego stanowiska. Może pracować w biurze, własnym domu lub pracowni, a także na uczelni wyższej. Zdarza się także, że stanowisko wymaga pracy w bibliotece, muzeum, archiwum lub nawet studiach nagraniowych czy salach koncertowych. 

Godziny pracy muzykologa nie są ściśle określone i także są zależne od zajmowanego stanowiska. W niektórych zawodach może on pracować w godzinach porannych. Inne stanowiska będą wymagać pracy popołudniami i wieczorami, a także w dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowo praca ta wiąże się z częstymi wyjazdami, nie tylko na terenie kraju.

Video

Ile zarabia muzykolog?

Zarobki muzykologa są niezwykle trudne do określenia. Zależą one przede wszystkim od stanowiska, które obejmuje dana osoba, a także od stopnia jej wykształcenia.

muzykolog

Kto ma największe szanse na zostanie muzykologiem?

Praca muzykologa nie jest łatwa. Nie każdy może nim zostać. Niestety, nie wystarczą tu tylko dobre chęci. Oprócz tego, że należy ukończyć odpowiednie studia na kierunku muzykologii, trzeba spełniać inne wymagania.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako muzykolog?
 

Muzykolog powinien:

 • mieć ponad przeciętny słuch muzyczny,
 • odznaczać się ogromną wrażliwością,
 • mieć świetny zmysł estetyczny,
 • fascynować się muzyką,
 • być dociekliwy i zdeterminowany,
 • posiadać talent humanistyczny,
 • kochać piękno, 
 • być samodzielny i zdyscyplinowany,
 • mieć dobrą pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia,
 • odznaczać się niebywałą koncentracją.

Oprócz tego, dobrze by muzykolog był osobą otwartą na innych i chętną do nawiązywania kontaktów. Im więcej kompetencji posiadasz, tym lepiej odnajdziesz się na stanowisku związanym z muzykologią. 

Czy do pracy na stanowisku muzykologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku muzykologa wymaga ukończenia studiów na kierunku muzykologia. Studia te nie są dla każdego - trzeba być szczerze zafascynowanym muzyką oraz mieć ponadprzeciętny słuch muzyczny. Jakie studia i szkolenia należy ukończyć? Zobacz w tabeli poniżej. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu muzykologa niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku muzykologia lub szkoły muzycznej. -
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku muzykologa?

Praca na stanowisku muzykologa jest idealna dla osób, które kochają szeroko pojętą muzykę. Genialna znajomość harmonii, rytmu, tempa, a także innych pojęć związanych z muzyką jest tu kluczowa. Nie bez znaczenia są także predyspozycje zdrowotne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku muzykologa?

 • idealny słuch,
 • brak dysfunkcji narządu słuchu,
 • brak schorzeń strun głosowych,
 • brak wad wymowy.

Istnieją takie dysfunkcje narządu słuchu, które nie wykluczają pracy na stanowisku muzykologa. Także niepełnosprawność nie skreśla od razu tej ścieżki kariery. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie muzykologa?

Możliwości zatrudnienia na stanowisku muzykologa jest wiele. Od badacza muzyki, poprzez redaktorów różnego rodzaju, aż po bycie zawodowym muzykiem. 

Absolwent muzykologii może zajmować się pracą badawczą lub być pracownikiem dydaktycznym. Podczas badań nad muzyką oraz jej interpretacją, muzykolog zajmuje się różnymi aspektami: źródłoznawczym (interpretuje oraz bada różne źródła muzyczne), systematycznym (zajmuje się teorią dotyczącą muzyki), historycznym (bada historię muzyki), etnologicznym (poznaje i bada muzykę różnych kultur, także tradycyjną muzykę ludową z różnych zakątków świata) oraz interdyscyplinarnym (bada muzykę, łącząc różne dziedziny nauki). Pracownik na tym stanowisku prowadzi także wykłady dla studentów. 

Muzykolog może być redaktorem w wydawnictwach muzycznych. Na tym stanowisku zajmuje się on edycją i korektą publikacji przygotowanych do druku. Zdarza się także, że muzykolog musi zbadań źródła danych wydań i dotrzeć do pierwszej, autorskiej wersji danego utworu. Innym stanowiskiem redaktorskim jest praca w czasopismach i programach radiowych lub telewizyjnych. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku muzykologa?

Do obowiązków muzykologa mogą należeć m.in.:

 • przygotowywanie artykułów i programów na temat muzyki,
 • prezentacja wykonawców, kompozytorów, artystów,
 • przeprowadzanie wywiadów,
 • informowanie o wydarzeniach ze świata muzyki,
 • krytyka występów, publikacji i albumów muzycznych.

Stanowiska archiwistów, muzealników czy bibliotekarzy także czekają na wykształconych muzykologów. Będą się oni zajmować gromadzeniem zbiorów związanych z muzyką, a następnie opracowywaniem ich oraz udostępnianiem. Może on tworzyć także wystawy. Muzykolog może także zostać animatorem życia publicznego. W tym przypadku będzie się zajmować przygotowaniem, planowaniem i organizacją wydarzeń muzycznych.

muzykolog

Czy zawód muzykologa jest przyszłościowy?

Ze względu na rozwój muzyki, zawód muzykologa będzie ciągle zaskakiwał czymś nowym. Żywe zainteresowanie muzyką, a także coraz większa liczba artystów wykonujących muzykę przeróżnych gatunków sprawiają, że zawód muzykologa jest przyszłościowy. Z racji tego, że absolwent muzykologii może objąć bardzo zróżnicowane stanowiska pracy, studia te są dobrym wyborem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda praca muzykologa?

Praca muzykologa nie ma określonych godzin. Nie jest ona łatwa. Wiąże się często z pracą w dni ustawowo wolne od pracy. Wymaga dużej dyscypliny i zamiłowania do muzyki, a także łatwości w nawiązywaniu kontaktów z innymi i genialnego słuchu. Muzykolog na niektórych stanowiskach musi także często podróżować (nie tylko na terenie Polski).

W jakich zawodach może pracować muzykolog?

Po ukończeniu studiów na kierunku muzykologia, absolwent może zostać redaktorem, krytykiem, animatorem życia muzycznego czy nawet managerem. Obowiązki muzykologa są zależne od obejmowanego stanowiska. Na stanowisku muzykologa można zajmować się m.in. organizacją wydarzeń muzycznych, prowadzeniem badań naukowych czy redakcją w czasopismach muzycznych. 

Jakie są zarobki muzykologa?

Nie ma ściśle określonych zarobków muzykologa, ponieważ zależą one w głównej mierze od obejmowanego stanowiska oraz od przydzielonych obowiązków.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.