Zawody i ich potencjał

Operator żurawia wieżowego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Operator żurawia wieżowego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Coraz prężniej rozwijający się rynek budowlany stwarza tysiące miejsc pracy. Prócz architektów, murarzy czy hydraulików niezbędny okazuje się operator żurawia wieżowego. Jego rola jest istotnie ważna również w dużych zakładach przemysłowych, składowiskach węgla oraz transporcie. Atrakcyjne warunki rynkowe przyciągają coraz więcej osób do specjalistycznych szkoleń pozwalających na obsługę dźwigu. Poniższy artykuł pomoże zapoznać się ze specyfiką pracy operatora oraz wskazać umiejętności potrzebne do objęcia tego stanowiska.

Operator żurawia wieżowego - na czym polega praca?

Stanowisko operatora żurawia wieżowego oznaczone jest kodem numer 834317, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności. Według tego indeksu osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za sterowanie i kompleksową obsługę dźwigu. Przede wszystkim, oznacza to przemieszczanie ładunków przy pomocy dźwigu, które związane są z pracami transportowymi oraz montażowymi. Prócz podstawowego zadania, jakim jest obsługa maszyny, operator dźwigu posiada również szereg innych powinności.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

 • organizowanie miejsca pracy zgodnie z przepisami BHP,
 • stałe monitorowanie stanu maszyny,
 • zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości związanych z pracą dźwigu,
 • stała kontrola mechanizmów związanych z urządzeniami zabezpieczającymi,
 • dobieranie odpowiednich środków i technologii do wykonywanej czynności.

Video

Ile zarabia operator żurawia wieżowego?

Szukasz pracy?

Operator pompy do betonu (stetter)

B.P.B.P. Kosmonosy

 • Czechy
 • 9 000-10 000 zł / mc
Dodana

Operator rozkładarki

GMP Sport Spółka z Ograniczona Odpowiedzialnością

 • Kielce
 • 6 000-6 500 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator ładowarki jednonaczyniowej

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator podnośnika teleskopowego

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG TECHNICZNYCH INTERCORSPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Wyżne
Dodana

Operator pomby do betonu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Głubczyce
Dodana

Zarobki operatora żurawia wieżowego zależą przede wszystkim od formy podpisanej umowy z pracodawcą. Ponadto ich wypłata jest ściśle związana z przepracowanymi godzinami, a te zaś z panującymi warunkami pogodowymi. Na poszczególne stawki wpływ ma również wielkość przedsiębiorstwa oraz doświadczenie i ukończone kursy przez danego operatora. Z poniższej tabeli dowiesz się, jak kształtują się zarobki na tym stanowisku w Polsce.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 193 zł
ŚREDNIE 5 100 zł 3 807 zł
WYSOKIE 6 600 zł 4 830 zł

Czy do pracy na stanowisku operatora żurawia wieżowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do podjęcia stanowiska dźwigowego preferowane jest posiadanie wykształcenia o profilu mechanicznym. Ponadto kurs nadający uprawnienia operatora żurawia jest kluczowym wymogiem niezbędnym do podjęcia pracy na tym stanowisku. Oferta szkoleniowa jest bardzo szeroka, a każde z warsztatów przygotowuje do obsługi konkretnego typu maszyny. Operator żurawia wieżowego musi mieć ukończony kurs IŻ. Jego zwieńczeniem jest egzamin kwalifikacyjny, a jego pozytywna ocena wiąże się z wydaniem zaświadczenia przez Urząd Dozoru Technicznego. Poniższa tabela przedstawia konkretne wykształcenie oraz kursy, jakie musi mieć osoba, chcącą podjąć pracę na stanowisku operatora. Poza podstawowymi wymaganiami technicznymi, operator żurawia musi mieć odpowiednie kompetencję miękkie.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoby, które chcą wykonywać zawód operatora żurawia wieżowego muszą posiadać ukończony kurs, który daje uprawnienia na to stanowisko.
PRZYDATNE Zdecydowanie większą szansę na zostanie operatorem żurawia wieżowego mają osoby, które posiadają wykształcenie o profilu mechanicznym. -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator żurawia wieżowego?

 • umiejętność pracy zespołowej,
 • odpowiedzialność,
 • bardzo dobra koncentracja,
 • nienaganny stan zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

Jak wyżej wspomniano, by móc podjąć pracę na stanowisku operatora dźwigowego, należy mieć nienaganne zdrowie oraz posiadać ściśle określone predyspozycje.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

 • bardzo dobry wzrok i słuch,
 • wydolność układu oddechowego,
 • wydolność układu krążeniowego,
 • wysoka odporność na stres.

Do najważniejszych przeciwwskazań zdrowotnych na stanowisku operatora żurawia wieżowego zalicza się przede wszystkim zaburzenia równowagi, schorzenia układu kostno-stawowego, zaburzenia słuchu i wzroku, alergia, padaczka, daltonizm oraz choroby układu krążenia.

operator żurawia wieżowego

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

Praca operatora dźwigu wieżowego wykonywana jest na dużej wysokości, w kabinie operatora, która mieści się w wieży żurawia. Operator w trakcie wykonywania swojej pracy wystawiony jest na zmienne warunki atmosferyczne, wibracje, hałas oraz dyskomfort fizjologiczny. Dodatkowo dźwigowy narażony jest na liczne urazy. Czynniki, które powodują zagrożenia nieszczęśliwego wypadku czy awarii urządzenia to przede wszystkim ostre narzędzia, prąd elektryczny oraz obracające się części żurawia. Stanowisko operatora jest również silnie obciążone fizycznie, ponieważ jego praca opiera się na wielogodzinnym spędzeniu w jednej pozycji, co stanowi poważne zagrożenie dla całego układu kostno-stawowego. Praca na wysokościach wiąże się również z możliwością upadku. Dodatkowo, wykonywanie powtarzalnych czynności przez długi czas może wiązać się z ryzykiem utraty koncentracji i doprowadzeniem do awarii bądź wypadku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora żurawia wieżowego?

Operator żurawia wieżowego może zarówno prowadzić swoją własną działalność gospodarczą, jak i pracować na etacie, w formie umów o pracę czy o dzieło. Miejscem zatrudnienia dźwigowego może być kopalnia, stocznia, huta, plac budowy, zakład produkcyjny oraz wszelkie punkty przeładunkowe, w tym w transporcie drogowym, wodnym oraz kolejowym. Warto wziąć pod uwagę fakt, że operatorzy dźwigów najczęściej decydują się na pracę poza granicami naszego kraju bądź w firmach zagranicznych występujących na naszym rynku. Bardzo często wiąże się to z większymi zarobkami oraz lepszym komfortem pracy. Firmy za granicą poszukują przede wszystkim osób z doświadczeniem oraz znajomością języków obcych.

operator żurawia wieżowego

Czy zawód operatora żurawia wieżowego jest przyszłościowy?

Szybko i intensywnie rozwijający się rynek logistyczny oraz budowlany jasno wskazuje, że zawód operatora żurawia wieżowego jest przyszłościowy. Perspektywy rozwoju branży są obiecujące, a coraz więcej zadań jest realizowanych z użyciem żurawi i dźwigów. Ponadto, obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje, że jest coraz mniej rąk do pracy w zawodach technicznych, a stanowisko dźwigowego stało się prestiżową profesją.

Podsumowanie:
  • Zarobki operatora żurawia wieżowego zależą od formy podpisanej umowy z pracodawcą, przepracowanych godzin i warunków pogodowych.
  • Do podjęcia pracy jako operator żurawia wieżowego wymagane jest ukończenie kursu nadającego uprawnienia, a preferowane jest wykształcenie o profilu mechanicznym.
  • Praca na stanowisku operatora żurawia wieżowego wiąże się ze specyficznymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak zaburzenia równowagi, schorzenia układu kostno-stawowego i choroby układu krążenia.
  • Zawód operatora żurawia wieżowego jest przyszłościowy ze względu na rozwijający się rynek logistyczny i budowlany oraz coraz większe zastosowanie dźwigów i żurawi w tej branży.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie, by zostać operatorem żurawia wieżowego?

Jeśli chodzi o zagadnienie wykształcenia wyższego budowlanego bądź mechanicznego, nie jest ono wymagane. Jednakże preferowanie jest ukończenie szkoły I stopnia, w tym np. szkoły zawodowej o profilu mechanicznym. By móc zostać dźwigowym, należy mieć ukończony kurs IŻ oraz zdać egzamin kwalifikacyjny. W następstwie tego wydawane jest przez Urząd Dozoru Technicznego zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich uprawnień.

Ile zarabia operator żurawia?

Stawki za pracę jako operator dźwigu zależne są od kilku czynników. Przede wszystkim, jest to liczba przepracowanych godzin, doświadczenia, umiejętności, a także formy zawarcia umowy z pracodawcą.

Gdzie może pracować operator dźwigu?

Możliwości pracy operatora żurawia wieżowego są bardzo duże. Przede wszystkim miejscem zatrudnienia dźwigowego są place budowlane, kopalnie, huty oraz punkty przeładunkowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Marcin

Marcin

Bardzo cieszę się, że artykuł porusza temat wymaganego wykształcenia i kursów potrzebnych do podjęcia pracy na tym stanowisku. Teraz wiem, czego się nauczyć, aby móc spełnić wymagania i stać się profesjonalnym operatorem żurawia wieżowego.
Hh

Hh

Ja zrobilem uprawnienia 1Z w 2019 r do tej pory mam tylko 18 m-c stazu zaluje zmarnowane 5000 zl na szkolenia gdybym prawo jazdy zrobil lepij bym na tym wyszedl odradzam taki pomysl a robota trzeba zebrac zeby ktos zatrudnil zarobki na wysokosci 3500-4500 to nie wiele za tak odpowiedzialna robote za sortowanie marchewki czy jablek w holandii mozna takie pieniadze dostac za 8 godz dziennie za prace ktora moze wykonac uczen gimnazjum ja mam uprawnienia i zaluje tego pomyslu
colombo

colombo

Jestem bezrobotny już od wielu miesięcy i rozważam podjęcie nauki na operatora żurawia wieżowego. Cieszy mnie to, że artykuł potwierdza perspektywy rozwoju tego zawodu, co daje mi nadzieję na to, że znajdę pracę i będę mógł utrzymać swoją rodzinę.
Zdenek

Zdenek

Cieszę się, że artykuł porusza temat zarobków operatorów żurawia wieżowego, ponieważ jest to bardzo ważny temat. Moim zdaniem wynagrodzenie osiągalne na tym stanowisku jest adekwatne do wymagań, jednakże powinno być jeszcze wyższe ze względu na wysoki poziom odpowiedzialności i ryzyka związanego z pracą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka