!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Operator żurawia wieżowego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

Operator żurawia wieżowego - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Coraz prężniej rozwijający się rynek budowlany stwarza tysiące miejsc pracy. Prócz architektów, murarzy czy hydraulików niezbędny okazuje się operator żurawia wieżowego. Jego rola jest istotnie ważna również w dużych zakładach przemysłowych, składowiskach węgla oraz transporcie. Atrakcyjne warunki rynkowe przyciągają coraz więcej osób do specjalistycznych szkoleń pozwalających na obsługę dźwigu. Poniższy artykuł pomoże zapoznać się ze specyfiką pracy operatora oraz wskazać umiejętności potrzebne do objęcia tego stanowiska.

Operator żurawia wieżowego - na czym polega praca?

Stanowisko operatora żurawia wieżowego oznaczone jest kodem numer 834317, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności. Według tego indeksu osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za sterowanie i kompleksową obsługę dźwigu. Przede wszystkim, oznacza to przemieszczanie ładunków przy pomocy dźwigu, które związane są z pracami transportowymi oraz montażowymi. Prócz podstawowego zadania, jakim jest obsługa maszyny, operator dźwigu posiada również szereg innych powinności.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

 • organizowanie miejsca pracy zgodnie z przepisami BHP,
 • stałe monitorowanie stanu maszyny,
 • zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości związanych z pracą dźwigu,
 • stała kontrola mechanizmów związanych z urządzeniami zabezpieczającymi,
 • dobieranie odpowiednich środków i technologii do wykonywanej czynności.

Video

Ile zarabia operator żurawia wieżowego?

Zarobki operatora żurawia wieżowego zależą przede wszystkim od formy podpisanej umowy z pracodawcą. Ponadto ich wypłata jest ściśle związana z przepracowanymi godzinami, a te zaś z panującymi warunkami pogodowymi. Na poszczególne stawki wpływ ma również wielkość przedsiębiorstwa oraz doświadczenie i ukończone kursy przez danego operatora. Z poniższej tabeli dowiesz się, jak kształtują się zarobki na tym stanowisku w Polsce.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 193 zł
ŚREDNIE 5 100 zł 3 807 zł
WYSOKIE 6 600 zł 4 830 zł

Czy do pracy na stanowisku operatora żurawia wieżowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do podjęcia stanowiska dźwigowego preferowane jest posiadanie wykształcenia o profilu mechanicznym. Ponadto kurs nadający uprawnienia operatora żurawia jest kluczowym wymogiem niezbędnym do podjęcia pracy na tym stanowisku. Oferta szkoleniowa jest bardzo szeroka, a każde z warsztatów przygotowuje do obsługi konkretnego typu maszyny. Operator żurawia wieżowego musi mieć ukończony kurs IŻ. Jego zwieńczeniem jest egzamin kwalifikacyjny, a jego pozytywna ocena wiąże się z wydaniem zaświadczenia przez Urząd Dozoru Technicznego. Poniższa tabela przedstawia konkretne wykształcenie oraz kursy, jakie musi mieć osoba, chcącą podjąć pracę na stanowisku operatora. Poza podstawowymi wymaganiami technicznymi, operator żurawia musi mieć odpowiednie kompetencję miękkie.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoby, które chcą wykonywać zawód operatora żurawia wieżowego muszą posiadać ukończony kurs, który daje uprawnienia na to stanowisko.
PRZYDATNE Zdecydowanie większą szansę na zostanie operatorem żurawia wieżowego mają osoby, które posiadają wykształcenie o profilu mechanicznym. -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator żurawia wieżowego?

 • umiejętność pracy zespołowej,
 • odpowiedzialność,
 • bardzo dobra koncentracja,
 • nienaganny stan zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

Jak wyżej wspomniano, by móc podjąć pracę na stanowisku operatora dźwigowego, należy mieć nienaganne zdrowie oraz posiadać ściśle określone predyspozycje.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

 • bardzo dobry wzrok i słuch,
 • wydolność układu oddechowego,
 • wydolność układu krążeniowego,
 • wysoka odporność na stres.

Do najważniejszych przeciwwskazań zdrowotnych na stanowisku operatora żurawia wieżowego zalicza się przede wszystkim zaburzenia równowagi, schorzenia układu kostno-stawowego, zaburzenia słuchu i wzroku, alergia, padaczka, daltonizm oraz choroby układu krążenia.

operator żurawia wieżowego

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku operatora żurawia wieżowego?

Praca operatora dźwigu wieżowego wykonywana jest na dużej wysokości, w kabinie operatora, która mieści się w wieży żurawia. Operator w trakcie wykonywania swojej pracy wystawiony jest na zmienne warunki atmosferyczne, wibracje, hałas oraz dyskomfort fizjologiczny. Dodatkowo dźwigowy narażony jest na liczne urazy. Czynniki, które powodują zagrożenia nieszczęśliwego wypadku czy awarii urządzenia to przede wszystkim ostre narzędzia, prąd elektryczny oraz obracające się części żurawia. Stanowisko operatora jest również silnie obciążone fizycznie, ponieważ jego praca opiera się na wielogodzinnym spędzeniu w jednej pozycji, co stanowi poważne zagrożenie dla całego układu kostno-stawowego. Praca na wysokościach wiąże się również z możliwością upadku. Dodatkowo, wykonywanie powtarzalnych czynności przez długi czas może wiązać się z ryzykiem utraty koncentracji i doprowadzeniem do awarii bądź wypadku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora żurawia wieżowego?

Operator żurawia wieżowego może zarówno prowadzić swoją własną działalność gospodarczą, jak i pracować na etacie, w formie umów o pracę czy o dzieło. Miejscem zatrudnienia dźwigowego może być kopalnia, stocznia, huta, plac budowy, zakład produkcyjny oraz wszelkie punkty przeładunkowe, w tym w transporcie drogowym, wodnym oraz kolejowym. Warto wziąć pod uwagę fakt, że operatorzy dźwigów najczęściej decydują się na pracę poza granicami naszego kraju bądź w firmach zagranicznych występujących na naszym rynku. Bardzo często wiąże się to z większymi zarobkami oraz lepszym komfortem pracy. Firmy za granicą poszukują przede wszystkim osób z doświadczeniem oraz znajomością języków obcych.

operator żurawia wieżowego

Czy zawód operatora żurawia wieżowego jest przyszłościowy?

Szybko i intensywnie rozwijający się rynek logistyczny oraz budowlany jasno wskazuje, że zawód operatora żurawia wieżowego jest przyszłościowy. Perspektywy rozwoju branży są obiecujące, a coraz więcej zadań jest realizowanych z użyciem żurawi i dźwigów. Ponadto, obecna sytuacja na rynku pracy pokazuje, że jest coraz mniej rąk do pracy w zawodach technicznych, a stanowisko dźwigowego stało się prestiżową profesją.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie, by zostać operatorem żurawia wieżowego?

Jeśli chodzi o zagadnienie wykształcenia wyższego budowlanego bądź mechanicznego, nie jest ono wymagane. Jednakże preferowanie jest ukończenie szkoły I stopnia, w tym np. szkoły zawodowej o profilu mechanicznym. By móc zostać dźwigowym, należy mieć ukończony kurs IŻ oraz zdać egzamin kwalifikacyjny. W następstwie tego wydawane jest przez Urząd Dozoru Technicznego zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich uprawnień.

Ile zarabia operator żurawia?

Stawki za pracę jako operator dźwigu zależne są od kilku czynników. Przede wszystkim, jest to liczba przepracowanych godzin, doświadczenia, umiejętności, a także formy zawarcia umowy z pracodawcą.

Gdzie może pracować operator dźwigu?

Możliwości pracy operatora żurawia wieżowego są bardzo duże. Przede wszystkim miejscem zatrudnienia dźwigowego są place budowlane, kopalnie, huty oraz punkty przeładunkowe.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.