!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Zoofizjoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Zoofizjoterapeuta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dostrzeganie w zwierzętach istot, które posiadają uczucia i przede wszystkim odczuwają ból, sprawiło, że człowiek dąży do polepszenia komfortu ich życia. W rezultacie tuż obok dobrze znanego zawodu weterynarza, zaczynają zyskiwać na popularności zawody bardzo pokrewne. Na szczególną uwagę zasługują osoby pracujące jako zoofizjoterapeuci, którzy są coraz częściej poszukiwani przez zatroskanych właścicieli, choć właściciele koni wyścigowych już od dawna korzystają z ich umiejętności. Z pewnością wraz z upływem czasu zapotrzebowanie będzie wzrastało. Przedstawiamy, na czym dokładnie polega praca zoofizjoterapeuty, a także kto może nim zostać i jakie są inne, istotne aspekty związane z tym zawodem.

Zoofizjoterapeuta - na czym polega praca?

Zoofizjoterapeutę można scharakteryzować jako fizjoterapeutę, który jest ukierunkowany na polepszenie stanu zdrowia i komfortu życia cierpiących zwierząt. Do głównych obowiązków fizjoterapeuty należy zaliczyć przede wszystkim działania, które umożliwiają polepszenie stanu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego pacjenta. 

Na osobie, która wykonuje zawód zoofizjoterapeuty, spoczywa obowiązek wykonania poniższych czynności:

 • przeprowadzi wywiad z opiekunem, 
 • analizuje informacje zawarte w dokumentacji medycznej, 
 • przeprowadzane są wstępne badania,
 • przygotowuje plan leczenia, 
 • przeprowadza zabiegi o charakterze fizykoterapeutycznym i kinezyterapeutycznym, a dodatkowo posiada umiejętności do wykonania masażu zwierzęcia i hydroterapii, 
 • monitorowania postępy leczenia. 
 • przeprowadzanie konsultacji z opiekunem.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku zoofizjoterapeuty?

 • ocena stanu zdrowia zwierzęcia i określenie, jakie fizyczne dolegliwości mogą mu doskwierać.
 • badanie i analiza zachowania pacjenta weterynaryjnego ma mu umożliwić przygotowanie planu zajęć terapeutycznych w oparciu o różne techniki rehabilitacyjne;
 • przeprowadzenie zajęć terapeutycznych,

Video

Kto może zostać zoofizjoterapeutą?

Zoofizjoterapeutą może został wyłącznie pełnoletnia osoba, która posiada stosowne wykształcenie umożliwiające pracę w tym zawodzie. W zależności od możliwości może być to kurs lub studia. Równolegle kluczowe jest posiadanie warunków osobowościowych i zdrowotnych. Przyszły zoofizjoterapeuta nie może bać się zwierząt. Musi charakteryzować się empatią, cierpliwością, uwagą i komunikatywnością. Dodatkowo powinna wzbudzać zaufanie zarówno u opiekunów, jak i u zwierząt. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako zoofizjoterapeuta?

 • lubienie zwierząt i dążenie do poprawy jakości ich życia,
 • odpowiednie podejście i cierpliwość do pacjentów weterynaryjnych, 
 • komunikatywność i empatia podczas rozmowy z opiekunami, 
 • umiejętne wykorzystywanej wiedzy zdobytej na kursach i studiach.

Ile zarabia zoofizjoterapeuta?

Zarobki fizjoterapeuty dla zwierząt ukształtowane są na podstawie całego szeregu czynników, co przedstawia dołączona tabela. Przede wszystkim wpływ posiada lokalizacja placówki, a także doświadczenie zdobyte przez daną osobę. Kluczowe jest także miejsce zatrudnienia. Osoby pracujące w zoo mogą się sporo nauczyć, jednak ich zarobki nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące. Zupełnie inaczej kształtuje się cennik w przypadku udzielania konsultacji, wykonywania pojedynczego zabiegu czy też całej serii. Na wartość zarobków przełożenie posiada również kwestia posiadanego wykształcenia. Odbycie dodatkowych kursów znacząco poprawia kwestie uzyskiwanych dochodów i pozwala jednocześnie na poszerzenie zakresu wykonywanych czynności. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 700 zł 2 852 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 193 zł

Czy do pracy na stanowisku zoofizjoterapeuty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Osoby, które chcą pracować na stanowisku zoofizjoterapeuty, powinny spełniać wymagania osobowościowe, zdrowotne, ale również formalne. Na stanowisku zoofizjoterapeuty powinny pracować osoby, które ukończyły stosowny kurs. Najczęściej są one organizowane przez niepubliczną placówkę dydaktyczną. Po odbyciu kursu należy zdać egzamin przed stosowną komisją, co umożliwia uzyskanie zaświadczenia. 

W kursie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają średnie wykształcenie na dowolnym kierunku. Muszą mieć ukończony 18. rok życia. Ponadto, rekomendowane jest odbycie praktyk pod opieką osoby posiadającej doświadczenie w zoofizjoterapii. Każda dodatkowa godzina nauki pod okiem doświadczonej osoby jest okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności, dlatego zlekceważenie tej kwestii działa na niekorzyść przyszłego zoofizjoterapeuty. 

Na korzyść potencjalnych zoofizjoterapeutów przemawia kwestia posiadania kwalifikacji w zawodach pokrewnych, np. technik weterynarii, zoopsycholog, treser psów. Przyszli zoofizjoterapeuci mogą udać się na studia na kierunku zoofizjoterapia. Cykl kształcenia kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera i otwiera furtkę do pracy ze zwierzętami.

zoofizjoterapeuta

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku zoofizjoterapeuty?

Najistotniejszym czynnikiem, który wyklucza możliwość pracy na stanowisku fizjoterapeuty jest alergia na sierść zwierząt i lęk przed zwierzętami. Równolegle istotne jest posiadanie także umiejętności manualnych, które pozwolą na przeprowadzenie zabiegów zgodnie z wyznaczonymi standardami. Zoofizjoterapeuta powinien posiadać odpowiednią sprawność w rękach i siłę, aby móc skutecznie pomagać podopiecznym. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku zoofizjoterapeuty?

 • brak alergii na sierść zwierząt,
 • pełna sprawność fizyczna, ponieważ zabiegi przeprowadzane są również na większych zwierzętach, np. krowach, koniach.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie zoofizjoterapeuty?

Zoofizjoterapeuci są spotykani w coraz większej liczbie miejsc. Najczęściej są zatrudniani w lecznicach weterynaryjnych, a także placówkach przeprowadzających rehabilitację zwierząt. Specjaliści z łatwością mogą znaleźć posadę w zoo, gdzie każde zwierzę jest pod szczególną kontrolą rzeszy ludzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje prowadziła prywatną praktykę w ramach działalności gospodarczej. Zawód zoofizjoterapeuty posiada swoje miejsce w wykazie zawodów i specjalności. Scharakteryzowany jest za pomocą numeru: 516406.

zoofizjoterapeuta

Czy zawód zoofizjoterapeuty jest przyszłościowy?

Bezdyskusyjnie, zawód zoofizjoterepauty zaliczany jest do grupy zawodów przyszłościowych. Społeczeństwo coraz większy nacisk kładzie na komfort życia zwierząt. Pięćdziesiąt lat temu nikt sobie nie wyobrażał powszechnego traktowania psa lub kota jako pełnoprawnego członka rodziny czy też leczenia chomików. Obecnie zwierzęta traktowane są z pełnym szacunkiem, co jest przede wszystkim dostrzegalne w kwestii zapewnienia opieki medycznej. Występują wyłącznie marginalne przypadki, kiedy właściciel odstępuje od próby leczenia zwierzęcia. Najczęściej jest w stanie poświęcić na to ostatnie pieniądze. Wraz z postępem medycyny i weterynarii udaje się wydłużyć życie zwierząt, jednak często w procesie leczenia będzie wymagane przeprowadzanie zabiegów o charakterze fizjoterapeutycznym, dlatego zapotrzebowanie na rynku pracy na ten zawód będzie nadal dostrzegalne.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać zoofizjoterapeutą?

Do wykonywania pracy zoofizjotereapeuty nie wystarczy sama miłość do zwierząt. Należy posiadać ukończony odpowiedni kurs zoofizjoterapii lub też studia o tym zakresie.

Kto może zostać zoofizjoterapeutą?

Tuż obok odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, istotne jest posiadanie odpowiedniego podejścia do zwierząt. Ogromnie ważne są empatia i cierpliwość, które umożliwiają nawiązanie właściwego kontaktu z pacjentem weterynaryjnym. 

Jakie są zarobki zoofizjoterapeuty?

Co roku dostrzegalny jest wzrost wynagrodzeń w branży ze względu na drożejącą usługę. Czynnikiem wpływającym na wielkość jest przede wszystkim kwestia rodzaju zatrudnienia, ponieważ najwięcej mogą zarobić osoby pracujące na własny rachunek. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.