Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

IKE i IKZE - co się bardziej opłaca?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

3 komentarze
IKE i IKZE - co się bardziej opłaca?
IKE czy IKZE - takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nas wyborem najlepszego systemu emerytalnego. Okazuje się, że zarówno IKE czy IKZE łączy ten sam cel, czyli oszczędzanie środków na emeryturę, jednak liczba różnic pomiędzy nimi jest dość duża. Co się bardziej opłaca: IKE czy IKZE oraz czym charakteryzuje się każde z rozwiązań? Na wszystkie te pytania odpowiadamy szczegółowo w poniższym poradniku.

Zobacz też: O ubezpieczeniu i emeryturze w trosce o przyszłość?

Czym jest IKE?

Osoby, które planują swoją jesień życia, niejednokrotnie myślą o ubezpieczeniach społecznych. Mimo iż młodym ludziom emerytura wydaje się bardzo odległa, to w rzeczywistości lata pracy upływają bardzo szybko. Z tego względu im szybciej zadbamy o swoją przyszłość, tym lepiej. W Polsce w kontekście odkładania na emeryturę najczęściej mówi się o IKE oraz IKZE. Czym wyróżniają się te dwa systemy? 

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w 2004 roku. Prawo do założenia IKE ma każda osoba po ukończeniu 16 roku życia - również emeryci, o ile w przeszłości nie wydawał dyspozycji wypłaty z posiadanego wcześniej takiego konta.

Na jednym koncie IKE oszczędności może przechowywać wyłącznie jedna osoba. Nie ma możliwości gromadzenia oszczędności wspólnie, np. z dzieckiem bądź małżonkiem. Każda osoba musi posiadać indywidualne, oddzielne IKE. 

Gdzie można założyć IKE? Indywidualne Konto Emerytalne można założyć w następujących instytucjach:

 • banki,
 • dobrowolne fundusze emerytalne,
 • podmioty zajmujące się prowadzeniem działalności maklerskiej, (domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską),
 • zakłady ubezpieczeń na życie,
 • fundusze inwestycyjne (otwarte fundusze inwestycyjne i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte).

Wpłaty na IKE mogą być realizowane wyłącznie w formie pieniężnej. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy utworzymy konto w podmiocie prowadzącym działalność maklerską, w umowie o prowadzenie IKE z taką instytucją można zawrzeć zapis mówiący o tym, że wpłaty będą dokonywanie w formie papierów wartościowych.

Środki zgromadzone w IKE mogą odziedziczyć po nas bliskie nam osoby. Warto dodać, że nie będą one musiały płacić podatku dochodowego ani podatku od spadków i darowizn. 

Video

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji-Bielsko-Biała- system 2 zmianowy

Adecco Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

PRACA DODATKOWA**TYGODNIÓWKI**27/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 27-27 zł / h
Dodana

Czym jest IKZE?

IKZE - Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego powstały w ramach reformy systemy emerytalnego w 2012 roku. Prawo do założenia IKZE również mają wszystkie osoby powyżej 16 roku życia. 

Jest to produkt emerytalny pozwalający na samodzielne gromadzenie oszczędności na emeryturę. IKE wraz IKZE i PPE (Pracownicze Plany Kapitałowe) składa się na III filar systemu emerytalnego. IKZE podobnie jak IKE wyróżniają się tym, że można do nich dołączyć w dowolnie wybranym momencie. 

Osoby oszczędzające na IKZE mają możliwość skorzystania z ważnego przywileju. Mowa tutaj o tym, że dokonywane wpłaty na rzecz IKZE zmniejszają podstawę opodatkowania, dzięki czemu wysokość podatków płaconych do urzędu skarbowego jest mniejsza. 

Środki z IKZE mogą odziedziczyć nasi bliscy. Będą jednak musieli również uiścić podatek zryczałtowany w wysokości 10%. 

Jaka jest różnica pomiędzy IKE, a IKZE?

W poniższej tabeli zawarliśmy najważniejsze różnice pomiędzy IKE a IKZE. 

IKE i IKZE – limity wpłat

Wysokość wpłat, którą można zrealizować na IKE, jest jasno określona przez ustawodawcę poprzez limit. Jest to to 300% przeciętnego prognozowanego na dany rok miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce. Wskaźnik ten prognozuje cyklicznie zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto limit ten w kolejnym roku nie może być niższy aniżeli limit wpłat na IKE, który obowiązywał w roku poprzednim. Oznacza to, że kwota maksymalnego limitu, który można będzie wpłacić na IKE, zależy przede wszystkim od dynamiki wzrostu wynagrodzeń w Polsce. 

W odniesieniu do osób małoletnich wysokość wpłat ograniczona jest również wysokością dochodu uzyskanego z tytułu pracy. Wpłata na IKE realizowana przez te osoby nie może przekroczyć zarówno ogólnego limitu wpłat na IKE oraz wysokości osiągniętych przez nich dochodów z tytułu umowy o pracę.

W przypadku IKZE limit wpłat uzależniony jest od źródła dochodów. Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło mogą wpłacić do IKZE w ciągu roku 1,2 miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego wówczas w gospodarce krajowej 

Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą (oprócz przedsiębiorców rozliczających się za pośrednictwem karty podatkowej) limit ten wynosi 1,8 miesięcznego wynagrodzenia. 

Video

IKE i IKZE, a podatek dochodowy

Jak wygląda kwestia opodatkowania Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE)? Aby uniknąć popularnego podatku od zysków kapitałowych z tytułu wpłat na IKE, czyli tzw. podatku Belki, trzeba spełnić określone wymagania wskazane przez polskiego ustawodawcę. Chodzi tutaj o:

 • wypłatę środków po ukończeniu 60-tego roku życia (osoby nabywające prawa emerytalne wcześniej po udokumentowaniu tego faktu mogą wypłacić środki w wieku 55 lat),
 • zrealizowanie minimum jednej wpłaty na IKE w ciągu ostatnich 5 lat lub,
 • wpłacenie więcej niż 50% oszczędności nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę zgromadzonych środków.

Jeśli nie spełniamy powyższych warunków, musimy liczyć się z tym, że od wypłaconych środków zostanie potrącony podatek od uzyskanego zysku w wysokości 19%. Dzieje się tak, gdy zechcemy wypłacić pieniądze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. 

W przypadku IKZE zasady są diametralnie inne. W zależności od tego, kiedy wypłacimy środki z IKZE, od naszych oszczędności zostanie potrącony inny podatek. Możliwości są następujące:

 • Wypłata środków po ukończeniu 65-tego roku życia. W tym przypadku wypłacone środki są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego stawka wynosi 10%. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy także wpłacać środki na konto przez minimum pięć dowolnych lat. 
 • Wypłata środków przed ukończeniem 65-tego roku życia. Środki z IKZE można wypłacić także wcześniej w dowolnie wybranym momencie, jednakże będzie to niosło za sobą określone konsekwencje. Od wypłaconych środków odliczony zostanie podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W zależności od wysokości wypłaconych oszczędności stawka podatku wyniesie 17 lub 32%.

Kiedy może wystąpić wypłata z IKE i IKZE?

Zarówno z IKE jak i z IKZE środki możemy wypłacić w dowolnie wybranym momencie. Należy jednak pamiętać o tym, że najkorzystniejsze pod względem podatkowym będą wypłaty po ukończeniu 65-tego roku życia. W przeciwnym razie będziemy zobowiązani do poniesienia dodatkowych danin na rzecz państwa. Środki zgromadzone w IKE oraz IKZE mogą także odziedziczyć wskazane przez nas osoby.

Kiedy opłaca się wybrać IKE, a kiedy IKZE?

Co jest lepsze: IKE czy IKZE? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Ogromne znaczenie ma tutaj nasza sytuacja materialna i zawodowa, wiek czy stan cywilny. W przypadku, gdy nasze dochody są odpowiednio wysokie, warto postawić na IKZE - dzięki temu będziemy mogli obniżyć podstawę opodatkowania, zatem wysokość miesięcznych danin na rzecz fiskusa zostanie zmniejszona. 

Z kolei, gdy nasze zarobki nie kwalifikują nas do drugiego progu podatkowego, wówczas lepiej jest kierować większość środków do IKE. Kolejną ważną kwestią jest to, że IKE oferuje większą elastyczność w zakresie wypłaty środków - możemy w dowolnym momencie wypłacić określoną kwotę. Z kolei w IKZE trzeba jednorazowo wypłacić wszystkie zgromadzone pieniądze. 

IKE oraz IKZE to tak naprawdę produkty, które są do siebie bardzo podobne i zdecydowana większość osób korzysta zarówno z IKE jak i z IKZE. Dzięki IKZE można zmniejszyć opodatkowanie uzyskiwanych dochodów, zaś IKE dzięki wyższemu limitowi wpłat pozwala na zgromadzenie większego kapitału. 

Podsumowanie:
 • IKE oraz IKZE to dwa produkty emerytalne pozwalające na samodzielne gromadzenie oszczędności na emeryturę w Polsce.
 • IKE umożliwia założenie indywidualnego konta emerytalnego w różnych instytucjach finansowych i prawo do niego ma każda osoba powyżej 16 roku życia. Limit wpłat jest ustalany przez ustawodawcę w zależności od prognozowanego wynagrodzenia brutto w danym roku.
 • IKZE pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania dzięki dokonywanym wpłatom i limit wpłat jest określony w zależności od źródła dochodu (umowa o pracę, działalność gospodarcza).
 • Oba produkty umożliwiają przeniesienie zgromadzonych środków na bliskie osoby po śmierci, jednak w przypadku IKZE należy zapłacić podatek zryczałtowany w wysokości 10%.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

ulik

ulik

Planuję już teraz swoją przyszłość i chcę wiedzieć, jakie opcje mam do wyboru. Artykuł bardzo mi pomógł w zrozumieniu różnic między IKE a IKZE.
Jan

Jan

Jestem bezrobotny i nie mam możliwości odłożenia zbyt wielu pieniędzy, ale mam nadzieję, że w przyszłości także będę mógł skorzystać z takich rozwiązań jak IKE czy IKZE.
BERCIK

BERCIK

Cieszę się, że istnieją takie rozwiązania jak IKE i IKZE, które pozwalają dbać o swoją przyszłość. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej dla nas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka