Zawody i ich potencjał

Krytyk kulinarny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Krytyk kulinarny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Krytyk kulinarny to jeden ze stosunkowo nowych, a przez to mało popularnych zawodów. W poniższym artykule postaramy się go nieco przybliżyć. Przedstawiamy najważniejsze wymagania stawiane krytykom i wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć. Opisujemy ich typowe obowiązki i prezentujemy wysokość zarobków w tym zawodzie.

Z artykułu dowiesz się też:

 • na czym polega praca krytyka,
 • jaki jest jego zakres obowiązków,
 • ile zarabia krytyk i od czego zależy wysokość zarobków,
 • jakie kursy i szkolenia warto odbyć, by zostać krytykiem,
 • gdzie zatrudniani są krytycy,
 • czy praca krytyka jest dla każdego i jakie są jej perspektywy w przyszłości.

Krytyk kulinarny - na czym polega praca?

Podstawowym zadaniem krytyka jest odwiedzanie lokali gastronomicznych i ocena potraw z ich menu. To dobry wybór dla osób, które lubią jeść i gotować, a przy tym mają lekko pióro i umieją interesująco opowiadać o tym, co robią. Jeśli jednak wydaje Ci się, że praca w tym zawodzie polega wyłącznie na odwiedzaniu kolejnych restauracji i testowaniu serwowanych tam dań, niestety jesteś w błędzie. W rzeczywistości tak jak każde inne zajęcie zarobkowe wymaga ona wykonywania szeregu obowiązków, z których nie wszystkie są proste i przyjemne.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku krytyka kulinarnego?
 

Konkretny zakres obowiązków jest w tym przypadku trudny do wskazania i uzależniony od profilu działalności konkretnego krytyka, są jednak pewne punkty wspólne dla wszystkich. Z całą pewnością każdy, kto wykonuje ten zawód, musi na co dzień:

 • odwiedzać restauracje i inne lokale gastronomiczne,
 • testować dostępne w nich potrawy i oceniać je pod względem szeregu kryteriów, począwszy od smaku i zapachu, poprzez wygląd i estetykę podania, aż po jakość wykorzystanych składników i oryginalność połączeń z nich stworzonych,
 • analizować czynniki niezwiązane bezpośrednio z jedzeniem, ale wpływające na odbiór lokalu, takie jak wystrój, profesjonalizm obsługi, czy wygląd papierowego menu.

Po odwiedzeniu konkretnego lokalu krytyk musi jeszcze przygotować jego recenzję w formie przyjaznej dla odbiorcy. Może to być zarówno artykuł opublikowany w czasopiśmie, audycja w radio lub telewizji, jak i krótki filmik, czy post na social media albo nawet cały rozdział w przewodniku kulinarnym. Jeśli krytyk jest wolnym strzelcem, będzie musiał również zadbać o promocję swojej pracy, ponieważ od umiejętnego marketingu będzie uzależniona liczba i rodzaj zleceń, które będzie realizował w przyszłości.

Video

Ile zarabia krytyk kulinarny?

Szukasz pracy?

Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

DSV Services Sp. z o.o.

 • Holandia
 • 9 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Operator CNC (frezer/tokarz)

REDOR Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Przeciętne zarobki krytyka kulinarnego prezentuje poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA  ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 100 zł 3 124 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 738 zł
WYSOKIE 6 200 zł 4 556 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy krytyka kulinarnego?

Jednym z kluczowych elementów, które decydują o wysokości zarobków krytyka, jest obszar jego działalności. W naszym kraju krytycy pracują przede wszystkim w większych miastach, z racji dużej liczby lokali gastronomicznych, które tam działają i powstają. W małych miejscowościach ten zawód nie ma raczej racji bytu i traktuje się go raczej jako hobby, wymagające podróżowania w inne miejsca. Niektórzy krytycy nie zawężają się do jednego regionu, ale pracują na terenie całego kraju, a nawet Europy, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Krytycy są szczególnie cenieni we Francji i to tam mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie.

Kolejny istotny czynnik, który wpływa na wysokość zarobków w tym zawodzie to rodzaj realizowanych zleceń. Krytyk zatrudniony w czasopiśmie otrzymuje zazwyczaj stałą, z góry ustaloną pensję. Freelancer działający na własną rękę nie ma określonego pułapu zarobków. Jego wypłata jest ściśle uzależniona od rodzaju i zakresu prac, których podjął się w konkretnym miesiącu. Tak jak w przypadku innych wolnych strzelców prowadzących własną działalność największy wpływ na wysokość przychodów ma on sam i jego zaangażowanie.

krytyk kulinarny

Czy do pracy na stanowisku krytyka kulinarnego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do wykonywania zawodu krytyka nie jest konieczne żadne kierunkowe wykształcenie. Żadna szkoła nie oferuje studiów w tym kierunku. Ukończenie szkoły gastronomicznej może okazać się przydatne, ale nie jest wymagane. Zdecydowanie cenniejsze są naturalne predyspozycje i umiejętności. Prezentuje je poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA 
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie krytyka kulinarnego wykształcenie nie jest wymagane, jednak osoby, które myślą o tym zawodzie na poważnie powinny zastanowić się nad ukończeniem szkoły średniej lub studiów wyższych na profilu gastronomicznym. Swoje wykształcenie można uzupełnić także o studia podyplomowe. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie krytyka kulinarnego?

Zdecydowana większość krytyków działa samodzielnie, budując swoją markę osobistą poprzez pisanie blogów, czy prowadzenie swoich profili na social mediach. Z czasem w miarę zyskiwania popularności w branży mogą zacząć zasiadać w jury na różnego rodzaju konkursów kulinarnych, czy uczestniczyć w audycjach radiowych lub telewizyjnych. Spore grono krytyków współpracuje też na stałe z portalami i czasopismami kulinarnymi, testując na ich zlecenie konkretne restauracje i publikując swoje recenzje na ich łamach. Wielu z nich wydaje również własne książki, będące zbiorem ich doświadczeń i recenzji zbieranych na przestrzeni lat. 

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku krytyka kulinarnego?

Praca krytyka kulinarnego to idealny wybór dla tych, którzy lubią jeść i mają wyczulone zmysły. Niestety sama pasja i zaangażowanie to czasem za mało. Niektóre problemy zdrowotne skutecznie ograniczają możliwości pracy w tym zawodzie.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku krytyka kulinarnego?

Najważniejsze z nich to:

 • zdrowy układ trawienny,
 • prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi,
 • brak poważnych alergii.

Warto też zdawać sobie sprawę, że wykonywanie zawodu krytyka kulinarnego niesie za sobą pewną odpowiedzialność. Pojedyncza, dobrze wypromowana recenzja może decydować o sukcesie lub porażce konkretnej restauracji. Krytyk musi być zatem pewien swoich ocen i mieć świadomość, że bierze udział w kształtowaniu opinii społecznej. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako krytyk kulinarny?

Najważniejsze cechy, którymi powinien się wyróżniać to:

 • czuły smak i węch,
 • znajomość różnych składników i umiejętność rozpoznania ich jakości,
 • zmysł estetyczny,
 • umiejętność jasnego prezentowania swoich myśli i ocen,
 • dobra organizacja pracy.

W roli krytyków bardzo dobrze sprawdzają się byli szefowie kuchni. W celu rozwijania swoich umiejętności i podnoszenia kwalifikacji większość krytyków bierze udział w branżowych kursach i szkoleniach, które poszerzają ich wiedzę w konkretnej dziedzinie, w której chcieliby się specjalizować.

krytyk kulinarny

Czy zawód krytyka kulinarnego jest przyszłościowy? 

Zdecydowanie tak! Coraz więcej osób przed wyjściem do restauracji sprawdza opinie na jej temat i recenzje napisane przez profesjonalnych krytyków. Co więcej, do zadań krytyków nie należy już tylko ocena poszczególnych lokali i dostępnych w nich dań, ale również analizowanie aktualnej sytuacji na rynku gastronomicznym, przewidywanie zmian, które będą zachodziły w branży i wytyczanie kierunków rozwoju kolejnych restauracji.

Podsumowanie:
 • Krytyk kulinarny ma za zadanie oceniać potrawy w restauracjach i przygotować recenzję w formie przystępnej dla odbiorcy.
 • Praca krytyka kulinarnego wymaga wykonywania szeregu obowiązków, takich jak przygotowanie recenzji czy promocja swojej pracy.
 • Wysokość zarobków krytyka zależy od obszaru jego działalności oraz rodzaju realizowanych zleceń, a na jej osiągnięcie ma wpływ zaangażowanie samego krytyka w umiejętny marketing.
 • Wykształcenie i dodatkowe szkolenia nie są wymagane w zawodzie krytyka kulinarnego, natomiast naturalne predyspozycje i umiejętności są niezwykle cenne.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać krytykiem kulinarnym?

Każdy, kto lubi jeść, interesuje się branżą gastronomiczną, ma wyczulone odpowiednie zmysły i nie ma problemów zdrowotnych, które mogą utrudnić mu pracę. Żadne konkretne wykształcenie nie jest wymagane. Znacznie bardziej przydatne są naturalne predyspozycje i umiejętności, z którymi się rodzimy bądź nie.

Czy praca krytyka to tylko jedzenie w restauracjach?

Niestety, nie. Oprócz samych degustacji zawód krytyka wymaga umiejętnego prezentowania wyników swojej pracy w różnych formach, zdobywania kolejnych zleceń i współprac, a także umiejętnej promocji swojej osoby. Te poboczne działania często zajmują zdecydowanie więcej czasu, niż same wizyty w restauracjach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Olka

Olka

Staramy się śledzić trendy w gastronomii i jednym z naszych celów jest zawsze bycie na bieżąco. Praca krytyka kulinarnego może być idealna dla naszej firmy, zwłaszcza że mieszkamy w dużym mieście. Oczywiście, musimy znaleźć kogoś, kto będzie umiał pisać ciekawie i precyzyjnie, ale myślę, że to w końcu się uda.
Zeon

Zeon

Praca krytyka kulinarnego brzmi bardzo interesująco, ale widzę, że wymaga sporego zaangażowania i zdolności pisarskich. Warto jednak zastanowić się nad tego typu pracą, zwłaszcza że wynagrodzenia są całkiem przystępne. Widzę w tym duży potencjał, jeśli tylko będę w stanie wykazać się wiedzą i doświadczeniem.
Wandzia

Wandzia

Nie wiem, czy praca krytyka kulinarnego byłaby dla mnie. Na pewno lubię jeść, ale nie wiem, czy umiałbym pięknie opowiadać o jedzeniu. Ciekawe, że nie trzeba mieć żadnego kierunkowego wykształcenia, ale predyspozycje i umiejętności są ważne. Może warto zastanowić się nad kursami i szkoleniami?
Helena

Helena

Nie wiedziałem, że praca krytyka kulinarnego wymaga tak wielu obowiązków i nie jest tak łatwa, jak się wydaje. To ciekawe, że krytyk musi pisać recenzje i dbać o promocję swojej pracy, żeby mieć więcej zleceń. Zarobki też nie są złe, ale trzeba pracować na swoją reputację.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka