!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Technik prac biurowych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy

Technik prac biurowych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Obieg dokumentów w firmie, opieka nad korespondencją czy koordynowanie pracy poszczególnych działów to zadania dla osób, które posiadają tytuł technika prac biurowych. W niemal każdej firmie musi być zatrudniona osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów administracyjnych i biurowych. Technicy prac biurowych mają szerokie możliwości zatrudnienia, a zakres ich obowiązków oraz wynagrodzenie w dużej mierze zależą od posiadanych kompetencji.

Czytając artykuł, dowiesz się:

 • kim jest technik prac biurowych i jak nim zostać,
 • jakie są zarobki na tym stanowisku,
 • jakie kompetencje i wykształcenie musi posiadać technik prac biurowych,
 • jakie są perspektywy rozwoju zawodowego na tym stanowisku?

Technik prac biurowych - na czym polega praca?

Praca na stanowisku technika prac biurowych zwana jest potocznie pracą biurową.

Polega ona na wykonywaniu czynności z zakresu administracji biura, a do podstawowych obowiązków technika prac biurowych należą:

 • czuwanie nad prawidłowym obiegiem dokumentów,
 • sporządzanie zestawień i raportów,
 • nadzorowanie obiegu korespondencji,
 • kontakt z klientami i kontrahentami,
 • przetwarzanie danych,
 • archiwizowanie dokumentów.

Warto mieć na uwadze, że w zależności od posiadanych kompetencji, zakres obowiązków może być dużo szerszy. Często technicy prac biurowych odpowiedzialni są za utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami, wstępną obróbkę dokumentacji księgowej czy kontakt z anglojęzycznymi partnerami biznesowymi. Pracodawcy mogą również wymagać od nich tworzenia treści na stronę internetową czy prowadzenia profilu firmowego w mediach społecznościowych.

Video

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika prac biurowych?

Technikiem prac biurowych może zostać osoba zorganizowana, skrupulatna oraz wzorowo wykonująca swoje obowiązki zawodowe.

Pozostałe kompetencje, jakie przydają się na tym stanowisku, to:

 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność budowania dobrego wizerunku,
 • umiejętność prowadzenia dialogu z klientami,
 • dokładność,
 • zaangażowanie,
 • punktualność,
 • dobra organizacja pracy własnej.
Technicy prac biurowych muszą również spełniać pewne wymagania zdrowotne, aby móc uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy na podjęcie zatrudnienia.

 

 

Wśród nich warto wymienić:

 • dobry ogólny stan zdrowia,
 • możliwość pracy przed ekranem komputera powyżej 4 godzin dziennie,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch.

Ile zarabia technik prac biurowych?

W kontekście wynagrodzenia warto mieć świadomość, że technik prac biurowych może podjąć pracę na różnych stanowiskach. Inną pensję otrzymują osoby, które koordynują i zarządzają całą administracją biurową, inną natomiast pracownicy, odpowiedzialni wyłącznie za obieg dokumentów, kontakt z klientem czy archiwizację dokumentacji. Na wysokość zarobków ma też wpływ miejsce zatrudnienia. Najwyższe pensje otrzymują pracownicy korporacji, niższe natomiast pracownicy biurowi w małych firmach, w dodatku nieposiadjący doświadczenia. Przeciętne zarobki w zależności od stanowiska przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zl
WYSOKIE 4 300 zł 3 214 zł
technik prac biurowych

Czy do pracy na stanowisku technika prac biurowych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Umiejętności potrzebne do pracy na stanowisku technika prac biurowych można zdobyć na kursie zawodowym bądź w szkole branżowej. Niemniej jednak pracodawcy zwykle wymagają od kandydatów posiadania wykształcenia wyższego, na przykład z zakresu administracji czy ekonomii. Cenne są również ukończone kursy językowe bądź szkolenia z zakresu obsługi programów do obróbki zdjęć czy marketingu. W zależności od zajmowanego stanowiska, pracodawcy mogą też wymagać posiadania wiedzy z zakresu rozliczania delegacji czy wystawiania faktur. Przydatne kursy wymagane na to stanowisko przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Tytuł technika prac biurowych można uzyskać kończąc technikum na odpowiednim profilu. -
PRZYDATNE - W pracy technika prac biurowych przydaja się wszelkiego rodzaju kursy językowe, czy komputerowe.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku technika prac biurowych?

Technik prac biurowych zazwyczaj pracuje w pełnym wymiarze godzin, w systemie jednozmianowym. Zwykle pracownicy rozpoczynają dzień pracy o godzinie 8 lub 9, natomiast kończą o 16 lub 17. Technik prac biurowych musi być osobą dobrze zorganizowaną, dlatego najważniejsze jest dobre planowanie dnia i poszczególnych obowiązków. Należy umieć ustalić priorytety oraz wyszczególnić czynności, które mogą być wykonane w późniejszym terminie. Technicy prac biurowych rzadko odbywają podróże służbowe, choć mogą być delegowani do pracy w innych filiach należących do tej samej firmy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika prac biurowych?

Możliwości zatrudnienia na stanowisku technika prac biurowych są bardzo szerokie. Może on podjąć pracę zarówno w dużych, międzynarodowych korporacjach, jak i w małych firmach. W pierwszym przypadku będzie on odpowiedzialny za koordynowanie wyłącznie niektórych procesów administracyjnych, w drugim przypadku przejmuje kompleksową opiekę nad wszystkimi aspektami, dotyczącymi organizacji pracy biura. W zależności od posiadanych kompetencji, technik prac biurowych może podjąć zatrudnienie na stanowisku sekretarki czy fakturzysty.

technik prac biurowych

Czy zawód technika prac biurowych jest przyszłościowy?

Trudno jednoznacznie ocenić, czy zawód technika prac biurowych można uznać za przyszłościowy. Z jednej strony każde biuro potrzebuje koordynatora, z drugiej strony obecnie większość obowiązków biurowych podlega automatyzacji. Dlatego też tak ważne jest ciągłe zdobywanie nowych uprawnień i umiejętności, dzięki którym można znacznie poszerzyć zakres obowiązków. Eksperci są zdania, że w przyszłości technicy prac biurowych nie będą zajmowali się czynnościami stricte biurowymi, lecz będą odpowiedzialni za te aspekty, których nie można zautomatyzować. Stąd warto odbywać różnego rodzaju kursy czy szkolenia zawodowe, które pozwalają być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy technik prac biurowych musi posiadać wykształcenie wyższe?

Co do zasady, technik prac biurowych nie musi posiadać dyplomu ukończenia studiów wyższych, jednak pracodawcy często wymagają podjęcia nauki na uczelni. Cenione są zwłaszcza kierunki administracyjne, ekonomiczne czy filologia obca.

Od czego zależą zarobki na stanowisku technika prac biurowych?

Wynagrodzenie technika prac biurowych zależy przede wszystkim od posiadanego doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Ważny jest również zakres obowiązków - im szerszy, tym pensja powinna być większa. Z reguły pracownicy korporacji zarabiają więcej, niż osoby zatrudnione w niewielkich firmach.

Jakie kursy warto ukończyć, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie w tym zawodzie?

Osoba, która chciałaby pracować na stanowisku technika prac biurowych, może ukończyć kursy z zakresu obsługi programów komputerowych czy fakturowania. Cenione są również szkolenia marketingowe oraz ukończone kursy językowe. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.