Zawody i ich potencjał

Dyrektor handlowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Dyrektor handlowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Niemal każda firma zajmująca się handlem i dystrybucją posiada w swoich strukturach dyrektora handlowego. Jego główne zadanie to opieka i koordynacja polityki handlowej przedsiębiorstwa. Wielu osobom praca ta kojarzy się z wysokimi zarobkami i bardzo dużą odpowiedzialnością. Czy jest tak w rzeczywistości? Dzisiejszy artykuł przybliża stanowisko, jakim jest dyrektor handlowy oraz ciekawostki związane z pracą w tym zawodzie.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca dyrektora handlowego i jakie są jego główne obowiązki 
 • jakie cechy powinien posiadać dobry dyrektor handlowy 
 • kto sprawdzi się na tym stanowisku 
 • ile zarabia dyrektor handlowy 
 • czy do pracy dyrektora handlowego potrzebne jest wykształcenie kierunkowe 
 • gdzie szukać pracy w tym zawodzie 
 • czy zawód dyrektora handlowego jest przyszłościowy. 

Dyrektor handlowy - na czym polega praca?

Dyrektor handlowy odpowiedzialny jest za kierowanie działem handlowym przedsiębiorstwa. Jego działania koncentrują się głównie wokół zwiększenia wolumenu pozytywnie zakończonych transakcji i maksymalizacji zysków pochodzących ze sprzedaży. Do obowiązków dyrektora handlowego należy również planowanie strategii sprzedażowej i jej realizacja wraz z zespołem. 

Zakres obowiązków na stanowisku dyrektora handlowego:

 • tworzenie polityki handlowej firmy, 
 • budowanie planów i strategii sprzedażowej oraz nadzór nad jej realizacją, 
 • organizacja i zarządzanie sprzedażą na terenie lokalnym lub całego kraju, 
 • działania mające wpływ na poprawę wyników sprzedażowych, a także ich ocena, 
 • negocjowanie warunków zawieranych umów handlowych, 
 • budowanie i utrzymywanie relacji z kluczowymi klientami, 
 • budowanie zespołu i nadzór nad pracą działu handlowego (motywowanie pracowników, wyznaczanie celów sprzedażowych), 
 • monitorowanie sytuacji rynkowej oraz analiza działań podmiotów konkurencyjnych, 
 • zapewnianie sprawozdawczości sprzedażowej, 
 • współpraca z zarządem firmy.

Zakres obowiązków dyrektora handlowego jest dość szeroki i wymaga bezpośredniej współpracy z klientem oraz innymi działami w organizacji.

Video

Cechy dobrego dyrektora handlowego

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Handlowiec
Dodana

Handlowiec wyrobami hutniczymi w Dziale Rur

CENTROSTAL-WROCŁAW S.A.

 • Wrocław
Dodana

Koordynator ds. zakupów w sieci aptek

GALEN J.Talik, M.Stolarczyk Spółka Jawna

 • Kraków
Dodana

Handlowiec

EL-KAG Prosta Spółka Akcyjna

 • Kraków
 • 10 500-12 000 zł / mc
Dodana

Pracownik działu techniczno-handlowego

DREWMAX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Ze względu na charakter pracy i bezpośredni kontakt z klientem, dobry dyrektor handlowy powinien być komunikatywny, otwarty na pracę z innymi ludźmi oraz zaangażowany w budowanie relacji. Powinien cechować się odpowiedzialnością, opanowaniem oraz umiejętnością pracy w stresie i pod presją czasu. Dobrą cechą w tym zawodzie jest kultura osobista, umysł analityczny i wyciąganie wniosków z prezentowanych danych. Dodatkowo, ze względu na to, że dyrektorowi handlowemu podlega dział sprzedaży, powinien on być charyzmatyczny i posiadać wiedzę na temat umiejętności miękkich niezbędnych do kierowania zespołem. Ważna jest również umiejętność słuchania, zarówno swoich pracowników jak i klientów. 

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku dyrektora handlowego?

Na stanowisku dyrektora handlowego bardzo dobrze sprawdzą się osoby posiadające zarówno umiejętności twarde związane z analizą danych, jak i umiejętności miękkie niezbędne do przywództwa. 

Kompetencje które przydadzą się w zawodzie dyrektora handlowego to:

 • znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym/zaawansowanym, 
 • umiejętności analityczne, 
 • doświadczenie w sprzedaży, 
 • znajomość technik sprzedaży, 
 • zdolności negocjacyjne, 
 • bardzo dobra organizacja, 
 • umiejętność zarządzania zespołem, 
 • umiejętności związane z tworzeniem i realizacją planów sprzedażowych.

Ze względu na odpowiedzialny i stresujący zawód na stanowisku dyrektora handlowego ważne są predyspozycje zdrowotne:

 • sprawność psychofizyczna, 
 • dobry wzrok i słuch, 
 • zdolność swobodnego komunikowania się.
dyrektor handlowy

Ile zarabia dyrektor handlowy?

Według danych statystycznych jednego z popularnych serwisów z ogłoszeniami o pracę, średnia zarobków dyrektora handlowego wynosi 21 500 zł brutto. Oczywiście wynagrodzenie na tym stanowisku uzależnione jest głównie od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy oraz województwa. Warto wiedzieć, że dyrektorzy finansowi mogą również liczyć na wszelkiego rodzaju dodatki i prowizje za zrealizowanie planu sprzedażowego. Poniższa tabela prezentuje aktualną sytuację rynkową dotyczącą zarobków na stanowisku dyrektora handlowego.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 11 000 zł 7 502 zł
ŚREDNIE 16 000 zł 10 684 zł
WYSOKIE 24 000 zł 15 793 zł

Czy do pracy na stanowisku dyrektora handlowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wykształcenie na stanowisku dyrektora handlowego jest istotne, ale nie jest warunkowym kryterium. Pracodawcy często wymagają wykształcenia ekonomicznego. Pomocna może okazać się również wiedza z zarządzania lub psychologii biznesu. Wykształcenie wyższe z zarządzania wymagane do pracy dyrektora handlowego można zdobyć również na studiach podyplomowych. Kursy specjalistyczne będą dodatkowym atutem w oczach pracodawcy. Duże znaczenie ma również doświadczenie w sprzedaży i zarządzaniu. Wysokie stanowisko obliguje również do znajomości języka obcego. 

Poniższa tabela prezentuje możliwości rozwojowe pomocne w zdobyciu pracy dyrektora handlowego.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Dyrektorem handlowym może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku ekonomicznym. -
PRZYDATNE Bardzo przydatne są także studia podyplomowe.  -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyrektora handlowego?

Dyrektor handlowy może znaleźć zatrudnienie we wszystkich przedsiębiorstwach zajmujących się sprzedażą i dystrybucją wszelkiego rodzaju produktów i usług. Rynek ten jest bardzo szeroki i właściwie każda firma posiadająca w swoich strukturach działy sprzedaży może oferować pracę na stanowisku dyrektora sprzedaży. Dyrektorzy handlowi znajdą pracę zarówno w dużych korporacjach, bankach, podmiotach komercyjnych oraz małych firmach zajmujących się handlem.

dyrektor handlowy

Czy zawód dyrektora handlowego jest przyszłościowy?

Rynek handlowy w Polsce jest bardzo szeroki i zajmuje czołowe miejsce w segmentach gospodarki. Pomimo ostatnich wydarzeń związanych z pandemią coraz prężniej się rozwija. Oznacza to, że dyrektorzy handlowi mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w firmach zajmujących się handlem i sprzedażą. Przedsiębiorstwa dążą do rozwoju i maksymalizacji zysku a stanowiska dyrektorskie niezbędne są do efektywnego zarządzania i realizowania przyjętych strategii. Dlatego stanowisko dyrektora handlowego jest bardzo przyszłościowe i warto inwestować w rozwój na tej drodze kariery.

Podsumowanie:
 • Dyrektor handlowy jest odpowiedzialny za kierowanie działem handlowym w firmie, planowanie strategii sprzedażowej oraz zwiększenie wolumenu pozytywnie zakończonych transakcji i maksymalizacji zysków ze sprzedaży.
 • Dobry dyrektor handlowy powinien cechować się umiejętnością pracy w stresie i pod presją czasu, umysłem analitycznym i kulturą osobistą.
 • Średnie zarobki dyrektora handlowego wynoszą 21 500 zł brutto, przy czym wynagrodzenie jest uzależnione od stażu pracy, wykształcenia czy wielkości firmy.
 • Wykształcenie na stanowisku dyrektora handlowego nie jest warunkiem koniecznym, ale warto posiadać wykształcenie ekonomiczne lub wiedzę z zarządzania lub psychologii biznesu, a także doświadczenie w sprzedaży i zarządzaniu.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne obowiązki dyrektora handlowego?

Dyrektor handlowy zajmuje się planowaniem i realizowaniem polityki handlowej w przedsiębiorstwie. Koordynuje on również działem sprzedaży i inicjuje działania mające na celu realizację przyjętej strategii. Odpowiada również za kontakt z najważniejszymi klientami.

Jakie cechy powinien posiadać dobry dyrektor handlowy?

Osoby na tym stanowisku powinny charakteryzować się komunikatywnością, wysoką kulturą osobistą oraz umiejętnościami społecznymi. Dobry dyrektor handlowy jest osobą odpowiedzialną, opanowaną, odporną na stres. Posiada umysł analityczny i kompetencje miękkie umożliwiające zarządzanie zespołem.

Ile zarabia dyrektor handlowy?

Dyrektor handlowy może liczyć na zarobki rzędu nawet 20 000 brutto. Wszystko jednak zależy od doświadczenia, wykształcenia, wielkości firmy czy województwa. Bardzo często dyrektorzy mogą liczyć również na prowizje i wszelkiego rodzaju dodatki otrzymywane za zrealizowane plany sprzedażowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Gosia

Gosia

W mojej firmie poszukujemy dyrektora handlowego, który pomoże nam zwiększyć ilość sprzedaż i maksymalizować zyski. Artykuł jest bardzo pomocny w opisaniu wymagań, jakie musi spełniać taka osoba. Mamy nadzieję, że znajdziemy odpowiedniego kandydata na to stanowisko.
Oka

Oka

Praca dyrektora handlowego wydaje się ciekawa i wymagająca, ale to właśnie te wymagania sprawiają, że jest to praca dla ambitnych osób z dużym doświadczeniem. Zastanawiam się, jakie szanse mam w tej branży, związanej z zarządzaniem i sprzedażą, gdy nie mam jeszcze dużego doświadczenia.
Lepsza Jadzia

Lepsza Jadzia

Zastanawiam się, czy na tym stanowisku jest duże zapotrzebowanie na pracowników i czy da się na tym zarobić dobry pieniądz. W artykule podane są interesujące informacje, ale myślę, że warto jeszcze poszukać w internecie informacji od pracowników pracujących aktualnie na tym stanowisku.
Alojz

Alojz

Ciekawy artykuł, dobrze opisuje na czym polega praca dyrektora handlowego i jakie umiejętności powinien posiadać. Fajnie, że podany został także przedział płacowy - to zawsze ciekawa informacja dla osób chcących rozpocząć karierę w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka