Zawody i ich potencjał

Technik teleinformatyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Technik teleinformatyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Tytuł technika teleinformatyka nadawany jest po ukończeniu szkoły średniej lub policealnej. Umożliwia on pracę przy sieciach, aplikacjach i różnego rodzaju usługach informatycznych. Zapewnia całkiem dobre zarobki, ale nie jest to zajęcie dla każdego.

Czego dowiesz się, czytając poniższy artykuł?

 • Na czym polega praca teleinformatyka?
 • Na jakie zarobki może liczyć osoba pracująca na takim stanowisku?
 • Od czego zależą zarobki na stanowisku technika teleinformatyka?
 • Jaką szkołę należy ukończyć, by zostać teleinformatykiem?
 • Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika teleinformatyka?
 • Gdzie może pracować teleinformatyk?
 • Czy zawód technika teleinformatyka jest przyszłościowy?

Technik teleinformatyk - na czym polega praca?

Praca teleinformatyka łączy w sobie umiejętności posiadane przez elektronika, informatyka oraz technika telekomunikacji. W dużym uproszeniu polega na projektowaniu i administrowaniu sieci teleinformatycznych. Technik teleinformatyk podczas swojej pracy zajmuje się też przesyłaniem różnego rodzaju informacji takich jak zdjęcia, dźwięki czy filmy, a także bezpieczeństwem tych informacji w globalnej rzeczywistości, może również tworzyć różnego rodzaju aplikacje. Część osób z takim wykształceniem wybiera jednak łatwiejszą i mniej wymagającą pracę polegającą na składaniu zestawów komputerowych, przeprowadzaniu ich diagnostyki czy instalację oprogramowania na komputerach klientów. Praca w tym zawodzie wymaga ciągłego dokształcania i zgłębiania wiedzy dotyczącej nowoczesnych technologii, które pojawiają się na rynku niemal każdego miesiąca.

Zakres obowiązków na stanowisku technika teleinformatyka:

 • konfiguracja urządzeń sieciowych,
 • wykonywanie pomiarów w sieciach teleinformatycznych,
 • zarządzanie systemami operacyjnymi,
 • projektowanie infrastruktury komputerowej.

Video

Ile zarabia technik teleinformatyk?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Informatyk

Junior software specialist

Stadler Service Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Specjalista ds. IT

EL-KAG Prosta Spółka Akcyjna

 • Nowy Sącz
Dodana

INFORMATYK / PROGRAMISTA

AKoL.pl AutoKomis onLine

 • Jaworzno
Dodana
Dodana

Informatyk/Automatyk

LST-Polska Sp. z o.o.

 • Bełżyce
Dodana

Płaca w tym zawodzie nie należy do najniższych, a technik teleinformatyk może liczyć na średnią pensję w wysokości około 6 500 zł brutto. Zarobki osób dopiero rozpoczynających pracę są trochę niższe, a fachowcy z dużym doświadczeniem mogą liczyć na pensję przekraczającą nawet 10 000 zł brutto. To wszystko sprawia, że zawód ten cieszy się sporą popularnością nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Bardzo ważną jego zaletą jest możliwość pracy przy międzynarodowych projektach, które pozwalają osiągnąć naprawdę duże zarobki. Najważniejsze informacje o zarobkach technika teleinformatyka zebraliśmy w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 894 zł
WYSOKIE 4 800 zł 3 532 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy technika teleinformatyka?

Nie każdy technik teleinformatyk będzie zarabiał na etacie po kilkanaście tysięcy złotych. Od czego zależą zarobki osób pracujących w tej branży. Taka naprawdę sporo zależy od umiejętności i doświadczenia, ale także wybrania specjalizacji. Samodzielne projektowanie aplikacji i sieci teleinformatycznych to zajęcie wymagające bardzo dużego zaangażowania, poświęcenia, ale również ponadprzeciętnej wiedzy. Zapewnia ono jednak bardzo dobrą płacę nawet dla osób dopiero zaczynających pracę na tym stanowisku. Zdecydowanie niższą pensję otrzyma osoba, która posiadając tytuł technika teleinformatyka i zajmuje się serwisem komputerów.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika teleinformatyka:

 • dobry wzrok,
 • odpowiednia sprawność rąk i palców,
 • dobry słuch.
technik teleinformatyk

Czy do pracy na stanowisku technika teleinformatyka potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tytuł technika teleinformatyka uzyskać można po ukończeniu szkoły średniej, ale branża ta charakteryzuje się dynamicznym rozwojem i ciągłym wprowadzaniem do obiegu nowych technologii, które wymagają stałego poszerzania swoich umiejętności. Jeśli technik teleinformatyk chce pracować wydajnie i korzystać z aktualnej wiedzy, musi korzystać z branżowych kursów i szkoleń, które są dodatkowo płatne, ale w niektórych firmach refunduje je pracodawca.

Sprawdź informacje o szkoleniach dla techników teleinformatyki zebrane w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcą pracować na stanowisku technika teleinformatyka muszą posiadać ukończone technikum na tym kierunku oraz posiadać dwie kwalifikacje: INF. 07 oraz INF. 08. -
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika teleinformatyka?

Praca teleinformatyka przeznaczona jest dla osób, które interesując się nowoczesnymi technologiami, informatyką, telekomunikacją i elektroniką. Zawód ten nie jest trudny fizycznie, ale wymaga umiejętności samodzielnego myślenia i podejmowania trudnych decyzji. Kandydat na to stanowisko musi liczyć się z długotrwałą pracą przed monitorem komputera, tabletem czy smartfonem (w przypadku projektowania aplikacji).

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako technik teleinformatyk:

 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • zdolność koncentracji,
 • odpowiedzialność,
 • zainteresowanie sieciami i informatyką,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • wyobraźnia techniczna.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika teleinformatyka?

Zawód teleinformatyka zapewnia nieograniczone możliwości zatrudnienia. Właściwie w każdej nowoczesnej firmie, potrzebna jest osoba na takim stanowisku. Specjaliści tej branży pomagają zadbać o prawidłowe działanie sieci i sprzętu teleinformatycznego działającego na terenie przedsiębiorstwa. Teleinformatyk bez trudu znajdzie też zatrudnienie w firmach montujących sprzęt komputerowy, organach administracji publicznej, ale także przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań. Im bardziej specjalistyczną pracę będzie wykonywała osoba na tym stanowisku, tym na większe wynagrodzenie będzie mogła liczyć.

technik teleinformatyk

Czy zawód technika teleinformatyka jest przyszłościowy?

Szybki rozwój branży IT sprawia, że zawód technika teleinformatyka jest bardzo przyszłościowy. Zapewnia dobre zarobki i umożliwia ciągłe rozwijanie swoich umiejętności, które otwierają kolejne możliwości zatrudnienia. Posiadanie tytułu technika umożliwia dalsze kontynuowanie kariery zawodowej i rozpoczęcie studiów wyższych, które zapewnią jeszcze lepsze perspektywy zatrudnienia. Branża informatyczna w dalszym ciągu się rozwija, dlatego brak pracy teleinformatykom raczej nie grozi w najbliższych kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu latach. Ważne, by osoba na takim stanowisku miała potrzebę samorozwoju i chęć poznawania coraz to nowych technologii. Tylko wtedy będzie mogła liczyć na naprawdę dobre zarobki i perspektywę znalezienia pracy gwarantującej wysoki poziom satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Podsumowanie:
 • Praca teleinformatyka polega na projektowaniu i administrowaniu sieci teleinformatycznych oraz przesyłaniu różnego rodzaju informacji.
 • Technik teleinformatyk może liczyć na średnią pensję w wysokości około 6 500 zł brutto, a fachowcy z dużym doświadczeniem mogą przekroczyć nawet 10 000 zł brutto.
 • Zawód teleinformatyka zapewnia nieograniczone możliwości zatrudnienia w różnych branżach i firmach, ale wymaga stałego dokształcania i poszerzania wiedzy o nowych technologiach.
 • Kandydat na stanowisko technika teleinformatyka musi mieć ukończone technikum na tym kierunku oraz posiadać dwie kwalifikacje INF. 07 oraz INF. 08, a także lubić pracę z nowoczesnymi technologiami i umieć podejmować trudne decyzje.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie może pracować technik teleinformatyk?

Posiadanie takiego wykształcenia sprawia, że absolwent szkoły technicznej może pracować w niemal każdej firmie, w której działa sieć teleinformatyczna. Jego zadaniem w takim przypadku będzie zarządzenie i rozwijanie tej sieci, a także dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Teleinformatyk może pracować też przy światłowodach, montażu zestawów komputerowych lub ich serwisie.

Co zrobić, by zostać teleinformatykiem?

Teleinformatykiem może zostać osoba po ukończeniu szkoły technicznej. Wewnętrzne egzaminy przeprowadzane w szkole pozwalają uzyskać uprawnienia INF.07 oraz INF.08, które pozwalają montować, konfigurować i eksploatować sieci i systemy operacyjne. Ukończenie szkoły technicznej zapewnia możliwość wykonywania zawodu, ale tak naprawdę bardzo często jest to pierwszy krok na drodze do osiągnięcia wiedzy pozwalającej na podjęcie wymarzonej pracy.

Jakie prace może wykonywać technik teleinformatyk?

Osoba na takim stanowisku może wykonywać szereg czynności takich jak instalowanie i uruchamianie terminali dostępowych, administrowanie i projektowanie sieci czy zarządzenie systemami operacyjnymi. Konkretny zakres obowiązków zależny jest od miejsca zatrudnienia i specjalizacji danego teleinformatyka.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Index

Index

Jako osoba interesująca się nowoczesnymi technologiami, praca teleinformatyka wydaje mi się idealna dla mnie. Liczę na to, że uda mi się zdobyć odpowiednie kwalifikacje i pracować na międzynarodowych projektach.
Lila

Lila

W dzisiejszych czasach niemalże każda firma potrzebuje specjalisty od sieci i sprzętu teleinformatycznego. Jest to praca wymagająca, ale z pewnością opłacalna, ponieważ osoba taka może wykonywać swoją pracę na międzynarodowych projektach.
siwa

siwa

Praca teleinformatyka wydaje mi się przyszłościowa i cenię sobie fakt, że daje wiele możliwości rozwoju kariery. Zdecydowanie warto poświęcić czas na naukę i umiejętności, aby w tej branży osiągnąć sukces.
Zodiak

Zodiak

Zawsze interesowały mnie nowoczesne technologie i chętnie bym się nauczył pracy teleinformatyka. Jednakże, z braku funduszy na szkolenia dodatkowe, wydaje mi się, że ciężko dla mnie będzie zdobyć tę pracę.
Las84

Las84

Praca teleinformatyka to dziedzina, która wymaga nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji i wiedzy. Jednakże, pensje w tej branży są bardzo atrakcyjne, więc warto się na nią zdecydować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka