Zawody i ich potencjał

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Energia odnawialna to przyszłościowa branża, w której nadal brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Praca jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zróżnicowana, ciekawa i daje obiecujące perspektywy. Warto rozważyć podjęcie edukacji w tym kierunku, przyczynić się do upowszechniania alternatywnych źródeł energii i zarabiać przy tym dobre pieniądze.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • na czym polega zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
 • jakie kwalifikacje i kompetencje wymagane są przy wykonywaniu tej pracy,
 • ile wynoszą przeciętne zarobki,
 • jak wygląda ścieżka edukacji oraz perspektywy zawodowe.

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - na czym polega praca?

Wyróżnia się 5 rodzajów odnawialnych źródeł energii. Są nimi wiatr, słońce, woda, biomasa i energia cieplna Ziemi. Różnorodne technologie, mające na celu przekształcenie tych niekonwencjonalnych źródeł w energię elektryczną, grzewczą lub chłodniczą to główny przedmiot zainteresowań technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej w tym zawodzie należą zwykle opiniowanie, projektowanie, montaż i serwis instalacji elektrowni wodnych, wiatrowych, kotłów na biomasę, pomp ciepła itp. Jest to zawód dla ludzi z misją ochrony środowiska naturalnego. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

 • Doradztwo udzielane na podstawie odpowiedniej wiedzy, norm, instrukcji i ustaw.
 • Sporządzanie dokumentacji, kosztorysów, ofert przetargowych, rysunków schematycznych instalacji.
 • Projektowanie instalacji, wybieranie jej lokalizacji, odpowiednich urządzeń, narzędzi itd.
 • Montaż i uruchamianie urządzeń oraz systemów odnawialnej energii.
 • Kierowanie zespołem pracowników z uwzględnieniem przepisów BHP, PPOŻ i ochrony środowiska.
 • Kontrola jakości, konserwacja urządzeń, badanie funkcjonowania instalacji.

Video

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Energetyka

Obchodowy Kotła

CEZ GROUP

 • Skawina
Dodana

Praca Elektryk stacje elektroenergetyczne sieci WN, SN i nN

ArcelorMittal Poland S.A.

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana

Operator Urządzeń Energetycznych

CMC POLAND SP. Z O.O.

 • Zawiercie
Dodana

Elektromonter ds. pomiarów elektroenergetycznych

PRZEDSIĘBIORSTWO PORTOWE SIEĆ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gdynia
Dodana

Elektryk wytwórni mas bitumicznych

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o.

 • Bartoszyce
Dodana

Praca technika OZE (odnawialnych źródeł energii) jest zróżnicowana i wymaga łączenia różnych narzędzi i umiejętności. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi przede wszystkim znać i stosować się do aktualnych norm i przepisów związanych ze swoim zawodem. Wiele zadań należących do technika OZE związanych jest z pracą biurową i projektową, w której konieczne jest korzystanie z urządzeń i programów informatycznych, przyrządów kreślarskich itd. Duża część jego działań odbywa się w terenie, przy zmiennych warunkach pogodowych i różnym ukształtowaniu terenu, gdzie niezbędne jest użycie specjalistycznych narzędzi pomiarowych, maszyn budowlanych, urządzeń elektrycznych itp. Zawód ten polega również na współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, inżynierami, monterami, serwisantami i producentami sprzętu.

technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Ile zarabia technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Zawód technika OZE wymaga fachowej wiedzy, uprawnień, umiejętności technicznych, doświadczenia i jest wysoce ceniony przez zleceniodawców. W związku z prężnym rozwojem branży, na rynku jest wciąż miejsce dla nowych specjalistów od urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Obecnie początkowe zarobki technika OZE wynoszą około 2000 zł na rękę, a doświadczony pracownik może otrzymywać pensję w wysokości 5000 zł netto miesięcznie. Zostając skutecznym przedstawicielem handlowym z własną działalnością gospodarczą można liczyć na zarobki sięgające nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Poniższa tabelka obrazuje możliwości zarobkowe osób z tytułem technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 022 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 660 zł

Czy do pracy na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby otrzymać tytuł technika urządzeń i systemów energetyki należy ukończyć odpowiedni kierunek w 4-letnim technikum zawodowym, 2-letnią szkołę policealną lub 1,5-roczny kurs zakończony egzaminem. Po spełnieniu wymaganych kryteriów, uczeń otrzymuje państwowe świadectwo potwierdzające jego kwalifikacje oraz tytuł Technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Wykształcenie to podstawa do pracy w tym zawodzie, jednak to nie wszystko. Ze względu na specyfikę pracy w energetyce, każdy technik OZE powinien posiadać określone dodatkowe cechy i kompetencje, które pozwolą mu rozwijać się, wykonywać dobrej jakości instalacje, zyskiwać zadowolonych klientów i czerpać satysfakcję ze swoich obowiązków.

Poniższa tabelka ukazuje wymagane dla zawodu technika OZE szkoły i kursy.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Jedną z możliwości pracy jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest ukończenie specjalnego technikum. Drugą z możliwości jest przystąpienie do specjalistycznego kursu, po którym można zdać egzamin i zodbyć tytuł technika.
PRZYDATNE - -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

 • PRAWO JAZDY - zawód technika OZE wymaga częstych wyjazdów w teren, a samochód jest najbardziej niezależnym i szybkim środkiem transportu.
 • UMIEJĘTNOŚCI MANUALNE - precyzyjna obsługa maszyn, wykonywanie pomiarów i schematów instalacji to tylko niektóre z obowiązków technika OZE, przy których przydają się zdolności manualne. 
 • KONTAKTOWOŚĆ - praca energetyka wymaga budowania dobrych kontaktów z klientami oraz współpracownikami. 
 • SKRUPULATNOŚĆ - poprawność wyliczeń, szczegółowe planowanie i precyzja w działaniu wpływają bardzo korzystnie na efekty pracy technika OZE.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Montaż instalacji w terenie może być wymagający fizycznie, kontuzjogenny i stresujący. Niesprzyjające warunki pogodowe miewają z kolei negatywny wpływ na samopoczucie i odporność techników OZE. Specyficzne warunki pracy sprawiają, że osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi nie powinny wykonywać tego zawodu.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

 • Pracownik powinien posiadać pełną zdolność ruchową niezbędną do wykonywania swoich zadań. Poważniejsze schorzenia układu kostno-stawowego czy oddechowego wykluczają możliwość objęcia stanowiska technika OZE.
 • Zdolności poznawcze pracownika nie mogą być w żaden sposób zaburzone. Szczególnie istotne są dobry wzrok, spostrzegawczość i zdolność do zachowania równowagi.
 • Osoba chcąca pracować w energetyce nie powinna też cierpieć na niektóre przypadłości, mogące w znacznym stopniu utrudniać jej pracę, takie jak nadmierne pocenie się dłoni.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Technicy OZE mogą być zatrudnieni jako monterzy i serwisanci instalacji, doradcy energetyczni, nadzór techniczny. Osoby te pracują często w budownictwie, energetyce, firmach konsultingowych, przedsiębiorstwach wykonujących instalacje grzewcze lub klimatyzacyjne, w biurach projektowych lub instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. Osoby z tytułem technika OZE mogą też założyć własną działalność.

technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Czy zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest przyszłościowy?

Odnawialne źródła energii to szybko rozwijająca się gałąź branży technologicznej. Ze względu na liczne dotacje oraz wzrastającą świadomość ekologiczną coraz więcej przedsiębiorstw i osób prywatnych decyduje się w nie zainwestować. Na rynku wciąż brakuje techników oraz instalatorów urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, dlatego często osoby z takimi kwalifikacjami zostają zatrudnione "od ręki". Przewiduje się, że zarobki na tych stanowiskach będą rosły z każdym rokiem.

Podsumowanie:
 • Zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej polega na projektowaniu, montażu i serwisowaniu instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe, czy kotły na biomasę.
 • Praca wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności technicznych oraz znajomości aktualnych norm i przepisów związanych z zawodem, a także korzystania z różnych narzędzi i programów informatycznych.
 • Przeciętne zarobki dla technika OZE wynoszą około 2000 zł netto na początku kariery, a doświadczony pracownik może zarabiać nawet do 5000 zł netto miesięcznie. Istnieje również możliwość rozwoju kariery poprzez założenie własnej firmy.
 • Aby pracować na tym stanowisku, wymagane jest ukończenie odpowiedniej szkoły lub kursu oraz posiadanie określonych cech i kompetencji, takich jak umiejętność pracy w terenie, współpraca z innymi specjalistami oraz zdolność do rozwiązywania problemów.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Aby zostać technikiem OZE należy ukończyć 4-letnią szkołę zawodową, 2-letnią szkołę policealną lub kurs zawodowy i zdobyć państwowy tytuł. Należy też wykluczyć posiadanie przez siebie schorzeń układu ruchu lub zaburzeń zdolności poznawczych, które uniemożliwiałyby rzetelne wykonywanie obowiązków w tym zawodzie. Warto jest też zdobyć prawo jazdy niezbędne do podróżowania między miejscami realizowania zleceń.

Jak wyglądają zarobki na stanowisku technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej?

Pensja technika OZE waha się pomiędzy kwotą 2000 zł, a 5000 zł netto. Biorąc pod uwagę rozwój branży energii odnawialnej i zapotrzebowanie na nowych pracowników, zarobki w tym zawodzie mogą w krótkim okresie znacząco wzrosnąć.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Błonia

Błonia

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że istnieje taki zawód jak technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zdaje się być przyszłościowy i warto na niego zwrócić uwagę. Teraz tylko muszę poszukać możliwości przekwalifikowania.
life

life

Jestem już kilka lat na stanowisku technika OZE i powiem szczerze, że lubię swoją pracę. Nie tylko ze względu na to, że uczestniczę w ochronie środowiska, ale również dlatego, że jest to zawód wymagający i zróżnicowany. Zarobki również są w miarę korzystne. Polecam.
Polak

Polak

Jako pracodawca związany z przemysłem OZE, mogę powiedzieć, że jest to bardzo wciągający i przyszłościowy sektor. Technicy OZE to kluczowi pracownicy w tej branży, więc doceniam ich kwalifikacje i doświadczenie. Poza tym, dobre zarobki to zawsze plus.
Adin22

Adin22

Ciekawy artykul. Zastanawiam sie, czy powinnam rozważać ten zawód jako moją przyszłą karierę. Wysokie zarobki na początek brzmią kusząco, ale nie wiem, czy mam odpowiednie kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka