!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Gemmolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy

Gemmolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Interesujesz się kamieniami szlachetnymi? Jesteś osoba dokładną i skrupulatnie wszystko analizujesz? Nie są Ci straszne takie dziedziny, jak fizyka, chemia i geologia? Chcesz wykonywać ciekawy zawód, w którym nieustannie będziesz mierzyć się z różnymi wyzwaniami? W takim razie gemmologia to coś dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • kim jest gemmolog; 
 • jak zostać gemmologiem; 
 • jaki powinien być idealny gemmolog; 
 • na jakie zarobki może liczyć gemmolog; 
 • jakie studia bądź szkolenia trzeba ukończyć, aby zostać gemmologiem; 
 • gdzie może pracować gemmolog; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Gemmolog - na czym polega praca?

Praca gemmologa polega na weryfikacji kamieni szlachetnych oraz ocenie ich potencjału jubilerskiego.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku gemmologa?

 • dokonuje wyceny kamieni szlachetnych; 
 • podział kamieni na: naturalne, syntetyczne, imitacje oraz będące efektem naśladownictwa; 
 • ustalenie masy kamienia, jego barwy, czystości, proporcji oraz jakości zastosowanego szlifu; 
 • sprawdzenie, czy kamień nadaje się do dalszej obróbki jubilerskiej.

Jest to zatem bardzo precyzyjne zajecie, które wymaga dość sporej wiedzy interdyscyplinarnej.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako gemmolog:

 • umiejętność skupienia się na detalach; 
 • dokładność i sumienność; 
 • przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu fizyki i chemii; 
 • plusem będzie znajomość historii kamieniarstwa; 
 • podstawowa wiedza geologiczna; 
 • precyzja i cierpliwość; 
 • znajomość języków obcych - ta umiejętność jest o tyle przydatna, że gemmolog może liczyć na stosunkowo wysokie zarobki poza Polską.

Praca gemmologa jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ to gemmolog decyduje, jaki kamień trafi do obrotu jubilerskiego. Jakakolwiek pomyłka może mieć fatalne skutki, szczególnie w przypadku drogich kamieni, jak np. diamenty. Dlatego praca gemmologa jest nierozerwalnie związana z ustawicznym dokształcaniem się w zakresie technik jubilerskich oraz nowości pojawiających się na rynku kamieni szlachetnych. Jest to niezbędne, aby gemmolog mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki.

Video

Jak zostać gemmologiem?

Gemmologia nie jest zbyt popularną dziedziną w Polsce. Dlatego trudno znaleźć odpowiednią ofertę w ramach publicznych uczelni. Popularny w Polsce Zakład Gemmologii znajduje się we Wrocławiu. Tam także mieści się Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania. Co jest objęte programem nauczania? Przyszły gemmolog powinien posiąść wiedzę z zakresu: chemii ogólnej oraz konserwatorskiej, fizyki, geologii w podstawowym zakresie, kamieniarstwa i konserwacji kamieni oraz materiałoznawstwa. 

Na terenie Polski działa Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, które czuwa nad jakością kształcenia przyszłych gemmologów. W razie wątpliwości to do tej instyucji można się zwrócić z prośbą o pomoc w wyborze ścieżki kształcenia. 

Kurs gemmologiczny może także ukończyć jubiler, który w ten sposób podnosi swoje kwalifikacje. W ten sposób może oferować klientom szerszy zakres usług, a przy okazji uniknąć konieczności zatrudnienia gemmologa w swoim zakładzie. Kompetencje w tym zakresie może zatem zdobywać nie tylko osoba tuż po maturze, ale również osoby, które chcą się przekwalifikować albo zdobyć nowe kompetencje.

gemmolog

Cechy dobrego gemmologa

Zawód gemmologa to zajęcie dla osób dociekliwych, cierpliwych i precyzyjnych.

Dobry gemmolog powinien być:

 • cierpliwy i dokładny; 
 • zwracający uwagę na detale, szczególnie jakość szlifu i zastosowanych już na kamieniu technik jubilerskich; 
 • nastawiony na stałe podnoszenie wiedzy i kwalifikacji; 
 • zainteresowany historią sztuki - dotyczy szczególnie tych gemmologów, którzy zdecydują się na współpracę z placówkami muzealnymi; 
 • uczciwy - na rynku obecnie jest dostępnych wiele kamieni syntetycznych lub sztucznie ulepszanych; produkty zawierające takie kamienie powinny być odpowiednio oznaczone i wycenione, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów.

Z uwagi na to, że gemmologia nie jest popularna w Polsce, dobry gemmolog powinien być osobą ciekawą świata i śledzić na bieżąco informacje z zagranicy. Warto także rozważyć choćby tymczasowy wyjazd zagranicę w celu uzupełnienia kompetencji z zakresu weryfikacji kamieni szlachetnych. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku gemmologa:

 • bardzo dobry wzrok - z uwagi na konieczność oceny szlifu, barwy i cech szczególnych danego kamienia; 
 • precyzja i sprawność manualna; 
 • możliwość pracy w pozycji wymuszonej przez wiele godzin - jest to bez wątpienia praca siedząca, wymagająca użycia szkieł powiększających i długotrwałego patrzenia w jeden punkt.

Zawód ten nie należy do zajęć stresujących. Zazwyczaj nie wiąże się z nim także presja czasu. Przykre konsekwencje może mieć jedynie pomyłka przy określaniu cech danego kamienia. 

Ile zarabia gemmolog?

W poniższej tabeli znajdziesz informacje na temat zarobków gemmologa

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 5 100 zł 3 724 zł
WYSOKIE 6 800 zł 4 884 zł

Czy do pracy na stanowisku gemmologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Poniżej tabelarycznie przedstawiliśmy studia i kursy, jakie powinien ukończyć przyszły gemmolog.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Do pełnienia zawodu jako gemmolog niezbędne jest ukończenie kursu gemmologii.
PRZYDATNE Niektóre uczelnie wyższe oferują studia na kierunku gemmologia. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie gemmologa?

Głównym miejscem pracy gemmologa są zazwyczaj zakłady jubilerskie, w których mogą oni pracować w formie etatu lub umowy zlecenia. W zależności od obranej specjalizacji, np. diamenty, biżuteria antyczna, gemmolog może podejmować dodatkowe zlecenia, np. w ramach współpracy z muzeami bądź prywatnymi kolekcjonerami, szczególnie z zagranicy. W tym ostatnim przypadku, gemmolog może liczyć na stosunkowo spore zarobki. 

Gemmolog może także uzyskać certyfikat rzeczoznawcy z dziedziny kamieni szlachetnych. Taka osoba może pracować jako biegły sądowy lub dokonywać prywatnych ekspertyz, np. na potrzeby postępowania spadkowego.

gemmolog

Czy zawód gemmologa jest przyszłościowy?

W Polsce zawód gemmologa nie jest zbyt popularny. Wynika to w głównej mierze z różnic w zarobkach, na jakie mogą liczyć Polacy w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej. Zagranicą zakup biżuterii bądź konkretnych kamieni szlachetnych jest traktowany na równi z bankowymi formami lokaty kapitału. Dlatego gemmolog jest tam niezwykle wysoko cenionym specjalistą. Wszak nikt nie chce inwestować sporych sum w imitacje kamieni szlachetnych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy gemmolog jest jubilerem?

Nie, gemmolog nie jest jubilerem. Zadaniem gemmologa jest bowiem swego rodzaju przygotowanie materiału do pracy dla jubilera. Gemmolog kwalifikuje konkretny kamień jako np. syntetyczny bądź naturalny, a także dokonuje oceny, czy dany kamień może w ogóle zostać poddany dalszej obróbce przez jubilera.

Czy gemmolog może pracować jako naukowiec?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby gemmolog pracował jako wykładowca na uczelni oraz publikował własne prace naukowe z zakresu gemmologii. W Polsce możliwości w tym zakresie są jednak mocno ograniczone, dlatego warto nawiązać współpracę z placówkami zagranicznymi.

Czy gemmolog może prowadzić własną działalność?

Tak, gemmolog może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Szczególnie wtedy, gdy łączy zawód gemmologa z kompetencjami rzeczoznawcy majątkowego i wykonuje szereg ekspertyz sądowych i prywatnych.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.