Zawody i ich potencjał

Gemmolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Gemmolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Interesujesz się kamieniami szlachetnymi? Jesteś osoba dokładną i skrupulatnie wszystko analizujesz? Nie są Ci straszne takie dziedziny, jak fizyka, chemia i geologia? Chcesz wykonywać ciekawy zawód, w którym nieustannie będziesz mierzyć się z różnymi wyzwaniami? W takim razie gemmologia to coś dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • kim jest gemmolog; 
 • jak zostać gemmologiem; 
 • jaki powinien być idealny gemmolog; 
 • na jakie zarobki może liczyć gemmolog; 
 • jakie studia bądź szkolenia trzeba ukończyć, aby zostać gemmologiem; 
 • gdzie może pracować gemmolog; 
 • czy jest to zawód przyszłościowy. 

Gemmolog - na czym polega praca?

Praca gemmologa polega na weryfikacji kamieni szlachetnych oraz ocenie ich potencjału jubilerskiego.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku gemmologa?

 • dokonuje wyceny kamieni szlachetnych; 
 • podział kamieni na: naturalne, syntetyczne, imitacje oraz będące efektem naśladownictwa; 
 • ustalenie masy kamienia, jego barwy, czystości, proporcji oraz jakości zastosowanego szlifu; 
 • sprawdzenie, czy kamień nadaje się do dalszej obróbki jubilerskiej.

Jest to zatem bardzo precyzyjne zajecie, które wymaga dość sporej wiedzy interdyscyplinarnej.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako gemmolog:

 • umiejętność skupienia się na detalach; 
 • dokładność i sumienność; 
 • przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu fizyki i chemii; 
 • plusem będzie znajomość historii kamieniarstwa; 
 • podstawowa wiedza geologiczna; 
 • precyzja i cierpliwość; 
 • znajomość języków obcych - ta umiejętność jest o tyle przydatna, że gemmolog może liczyć na stosunkowo wysokie zarobki poza Polską.

Praca gemmologa jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ to gemmolog decyduje, jaki kamień trafi do obrotu jubilerskiego. Jakakolwiek pomyłka może mieć fatalne skutki, szczególnie w przypadku drogich kamieni, jak np. diamenty. Dlatego praca gemmologa jest nierozerwalnie związana z ustawicznym dokształcaniem się w zakresie technik jubilerskich oraz nowości pojawiających się na rynku kamieni szlachetnych. Jest to niezbędne, aby gemmolog mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki.

Video

Jak zostać gemmologiem?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

PRACA DODATKOWA**TYGODNIÓWKI**27/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 27-27 zł / h
Dodana

Przedstawiciel handlowy ds. gastronomii

Farutex Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana
Dodana

Gemmologia nie jest zbyt popularną dziedziną w Polsce. Dlatego trudno znaleźć odpowiednią ofertę w ramach publicznych uczelni. Popularny w Polsce Zakład Gemmologii znajduje się we Wrocławiu. Tam także mieści się Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania. Co jest objęte programem nauczania? Przyszły gemmolog powinien posiąść wiedzę z zakresu: chemii ogólnej oraz konserwatorskiej, fizyki, geologii w podstawowym zakresie, kamieniarstwa i konserwacji kamieni oraz materiałoznawstwa. 

Na terenie Polski działa Polskie Towarzystwo Gemmologiczne, które czuwa nad jakością kształcenia przyszłych gemmologów. W razie wątpliwości to do tej instyucji można się zwrócić z prośbą o pomoc w wyborze ścieżki kształcenia. 

Kurs gemmologiczny może także ukończyć jubiler, który w ten sposób podnosi swoje kwalifikacje. W ten sposób może oferować klientom szerszy zakres usług, a przy okazji uniknąć konieczności zatrudnienia gemmologa w swoim zakładzie. Kompetencje w tym zakresie może zatem zdobywać nie tylko osoba tuż po maturze, ale również osoby, które chcą się przekwalifikować albo zdobyć nowe kompetencje.

gemmolog

Cechy dobrego gemmologa

Zawód gemmologa to zajęcie dla osób dociekliwych, cierpliwych i precyzyjnych.

Dobry gemmolog powinien być:

 • cierpliwy i dokładny; 
 • zwracający uwagę na detale, szczególnie jakość szlifu i zastosowanych już na kamieniu technik jubilerskich; 
 • nastawiony na stałe podnoszenie wiedzy i kwalifikacji; 
 • zainteresowany historią sztuki - dotyczy szczególnie tych gemmologów, którzy zdecydują się na współpracę z placówkami muzealnymi; 
 • uczciwy - na rynku obecnie jest dostępnych wiele kamieni syntetycznych lub sztucznie ulepszanych; produkty zawierające takie kamienie powinny być odpowiednio oznaczone i wycenione, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów.

Z uwagi na to, że gemmologia nie jest popularna w Polsce, dobry gemmolog powinien być osobą ciekawą świata i śledzić na bieżąco informacje z zagranicy. Warto także rozważyć choćby tymczasowy wyjazd zagranicę w celu uzupełnienia kompetencji z zakresu weryfikacji kamieni szlachetnych. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku gemmologa:

 • bardzo dobry wzrok - z uwagi na konieczność oceny szlifu, barwy i cech szczególnych danego kamienia; 
 • precyzja i sprawność manualna; 
 • możliwość pracy w pozycji wymuszonej przez wiele godzin - jest to bez wątpienia praca siedząca, wymagająca użycia szkieł powiększających i długotrwałego patrzenia w jeden punkt.

Zawód ten nie należy do zajęć stresujących. Zazwyczaj nie wiąże się z nim także presja czasu. Przykre konsekwencje może mieć jedynie pomyłka przy określaniu cech danego kamienia. 

Ile zarabia gemmolog?

W poniższej tabeli znajdziesz informacje na temat zarobków gemmologa

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 5 100 zł 3 724 zł
WYSOKIE 6 800 zł 4 884 zł

Czy do pracy na stanowisku gemmologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Poniżej tabelarycznie przedstawiliśmy studia i kursy, jakie powinien ukończyć przyszły gemmolog.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Do pełnienia zawodu jako gemmolog niezbędne jest ukończenie kursu gemmologii.
PRZYDATNE Niektóre uczelnie wyższe oferują studia na kierunku gemmologia. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie gemmologa?

Głównym miejscem pracy gemmologa są zazwyczaj zakłady jubilerskie, w których mogą oni pracować w formie etatu lub umowy zlecenia. W zależności od obranej specjalizacji, np. diamenty, biżuteria antyczna, gemmolog może podejmować dodatkowe zlecenia, np. w ramach współpracy z muzeami bądź prywatnymi kolekcjonerami, szczególnie z zagranicy. W tym ostatnim przypadku, gemmolog może liczyć na stosunkowo spore zarobki. 

Gemmolog może także uzyskać certyfikat rzeczoznawcy z dziedziny kamieni szlachetnych. Taka osoba może pracować jako biegły sądowy lub dokonywać prywatnych ekspertyz, np. na potrzeby postępowania spadkowego.

gemmolog

Czy zawód gemmologa jest przyszłościowy?

W Polsce zawód gemmologa nie jest zbyt popularny. Wynika to w głównej mierze z różnic w zarobkach, na jakie mogą liczyć Polacy w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej. Zagranicą zakup biżuterii bądź konkretnych kamieni szlachetnych jest traktowany na równi z bankowymi formami lokaty kapitału. Dlatego gemmolog jest tam niezwykle wysoko cenionym specjalistą. Wszak nikt nie chce inwestować sporych sum w imitacje kamieni szlachetnych.

Podsumowanie:
 • Praca gemmologa polega na weryfikacji kamieni szlachetnych oraz ocenie ich potencjału jubilerskiego, wymaga to sporej interdyscyplinarnej wiedzy oraz ustawicznego dokształcania się w zakresie technik jubilerskich oraz nowości na rynku kamieni szlachetnych.
 • Aby zostać gemmologiem, konieczne jest ukończenie kursu gemmologii lub zdobycie kwalifikacji przez jubilera, który chce oferować swoim klientom szerszy zakres usług. Przyszły gemmolog powinien posiąść wiedzę z zakresu chemii, fizyki, geologii, kamieniarstwa oraz materiałoznawstwa.
 • Cechy dobrego gemmologa to osoba dociekliwa, cierpliwa i precyzyjna, interesująca się światem i śledząca na bieżąco informacje z zagranicy.
 • Zarobki gemmologa zależą od poziomu wynagrodzenia i mogą wynosić od 4 200 zł do 6 800 zł brutto. Gemmolog może pracować w zakładach jubilerskich, jako biegły sądowy lub dokonywać prywatnych ekspertyz.
 • Zawód gemmologa jest przyszłościowy za granicą, gdzie gemmolog jest niezwykle wysoko cenionym specjalistą, ponieważ zakup biżuterii bądź konkretnych kamieni szlachetnych jest tam traktowany na równi z bankowymi formami lokaty kapitału.

Najczęściej zadawane pytania

Czy gemmolog jest jubilerem?

Nie, gemmolog nie jest jubilerem. Zadaniem gemmologa jest bowiem swego rodzaju przygotowanie materiału do pracy dla jubilera. Gemmolog kwalifikuje konkretny kamień jako np. syntetyczny bądź naturalny, a także dokonuje oceny, czy dany kamień może w ogóle zostać poddany dalszej obróbce przez jubilera.

Czy gemmolog może pracować jako naukowiec?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby gemmolog pracował jako wykładowca na uczelni oraz publikował własne prace naukowe z zakresu gemmologii. W Polsce możliwości w tym zakresie są jednak mocno ograniczone, dlatego warto nawiązać współpracę z placówkami zagranicznymi.

Czy gemmolog może prowadzić własną działalność?

Tak, gemmolog może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Szczególnie wtedy, gdy łączy zawód gemmologa z kompetencjami rzeczoznawcy majątkowego i wykonuje szereg ekspertyz sądowych i prywatnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Sala

Sala

Jestem pracodawcą w branży jubilerskiej i z chęcią zatrudniłbym gemmologa. Z całą pewnością byłby to duży atut dla mojej firmy. Jednakże, wynagrodzenie pracy gemmologa wpłynęłoby na ceny naszych produktów, co jest dużą trudnością na rynku konkurencyjnym. Dlatego, uważam, że to jest zawód dla pasjonatów, a nie dla przedsiębiorców, którzy szukają zysku.
Henryk PO

Henryk PO

Zastanawiałem się nad zmianą pracy i artykuł na temat pracy gemmologa bardzo mnie zainteresował. Chętnie poznałbym więcej na temat kursów dla przyszłych gemmologów oraz ich kosztów. Warto jednak podkreślić, że gemmologia nie jest popularnym zawodem w Polsce i zastanawiam się, czy to dobry wybór na przyszłość. Jednakże, wygląda to na pracę wymagającą i ciekawą.
grzesiek

grzesiek

Jako osoba bezrobotna bardzo zainteresował mnie ten artykuł. Ciekawa i poważna praca, jednakże, nie wiadomo czy istnieje potrzeba dla takiego specjalisty na rynku polskim. Zarobki w tej branży nie są zbyt wysokie, co stanowi duży problem. Niemniej jednak, osoby, które kochają kamienie szlachetne i jubilerstwo z pewnością znajdą w tym zawodzie wiele satysfakcji.
Miron

Miron

Praca gemmologa to bardzo wymagająca i odpowiedzialna praca. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę interdyscyplinarną oraz dbać o ciągłe doskonalenie swojego warsztatu. Jednakże, wynagrodzenie za tę pracę jest bardzo satysfakcjonujące i wynosi nawet powyżej 6 tys. zł brutto. Polecam ten zawód dla osób, które posiadają zainteresowanie w kamieniach szlachetnych i chcą zdobyć nowe doświadczenia w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka