!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Inspektor ochrony przeciwpożarowej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Inspektor ochrony przeciwpożarowej - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Inspektor ochrony przeciwpożarowej ma za zadanie zabezpieczyć budynek przed pożarem i ewentualnymi następstwami takiego zdarzenia. Dba o sprzęt przeciwpożarowy, szkoli pracowników i przygotowuje drogi ewakuacyjne pozwalające szybko i bezpiecznie opuścić budynek, umożliwiając pracę odpowiednim służbom. Może liczyć na całkiem dobre zarobki, a zdobycie odpowiednich uprawnień wcale nie jest tak trudne, jak może się to wydawać.

Czego dowiesz się, czytając poniższy artykuł?

 • Na czym dokładnie polega praca inspektora ochrony przeciwpożarowej?
 • Ile może zarobić osoba zatrudniona na takim stanowisku w Polsce?
 • Czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu inspektora ochrony przeciwpożarowej?
 • Jaką szkołę należy ukończyć, by zostać inspektorem ochrony przeciwpożarowej?
 • Gdzie może pracować osoba posiadająca uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej?
 • Jakie czynniki szkodliwe występują na tym stanowisku?
 • Czy warto w dzisiejszych czasach zostać inspektorem ochrony przeciwpożarowej?

Inspektor ochrony przeciwpożarowej - na czym polega praca?

Inspektor ochrony przeciwpożarowej jest specjalistą, którego praca polega przede wszystkim na doradztwie. Do jego obowiązków można jednak zaliczyć też wybór wyposażenie przeciwpożarowego i dbanie o jego stan. Inspektor ma uprawnienia pozwalające mu kontrolować przestrzeganie zaleceń przeciwpożarowych. Pracując na etacie, zapoznaje pracowników z obowiązującymi przepisami, ale doradza też pracodawcy jak wyposażyć budynek i w jaki sposób przygotować drogi ewakuacyjne pozwalające na szybkie opuszczenie budynku, w którym dojdzie do ewentualnego pożaru. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca sporej wiedzy i posiadania odpowiedniego doświadczenia.

Zakres obowiązków na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej:

 • kontrola urządzeń przeciwpożarowych,
 • doradztwo z zakresu bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji,
 • szkolenia pracowników,
 • przygotowywanie planów postępowania na wypadek powstania zagrożenia pożarowego,
 • współpraca ze służbami państwowymi.

Video

Ile zarabia inspektor ochrony przeciwpożarowej?

Średnie zarobki inspektora ochrony przeciwpożarowej wynoszą około 4600 zł brutto. Na wysokość zarobków w tym zawodzie główny wpływ ma miejsce zatrudnienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca nie ma obowiązku zatrudniania inspektora ochrony przeciwpożarowej na stałe, dlatego wielu inspektorów nie może liczyć na zatrudnienie na pełnym etacie. Wcale nie znaczy to jednak, że nie mogą dobrze zarabiać, bo specyfika tego zawodu pozwala im pracować jednocześnie w kilku firmach. Dowiedz się więcej o zarobkach inspektora ochrony przeciwpożarowej z poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 022 zł
ŚREDNIE 4 700 zł 3 469 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Zawód inspektora ochrony przeciwpożarowej nie jest wymagający fizycznie. Praca na takim stanowisku nie wiąże się też z długotrwałym przebywaniem w trudnych warunkach. W związku z tym, że inspektor ochrony przeciwpożarowej bardzo często pracuje w kilku firmach, ważna jest tu odpowiednia mobilność i dobra sprawność fizyczna, która zdecydowanie ułatwia pracę.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej:

 • właściwa sprawność ruchowa,
 • brak poważnych chorób,
 • dobry wzrok i słuch.
inspektor ochrony przeciwpożarowej

Czy do pracy na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby otrzymać uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej, należy uzyskać tytuł inżyniera pożarnictwa, kończąc wyższą uczelnię. To jednak niejedyny sposób, by pracować w tej branży. Coraz więcej osób decyduje się na odbycie specjalnego szkolenia. Warunkiem do kwalifikacji jest posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia. Szkolenia inspektorów nie są drogie, a ich koszt wynosi przeważnie pomiędzy 2500 a 3500 zł. Uprawnienia otrzymane w ten sposób ważne są 5 lat od wystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursy. Warto wiedzieć, że każde szkolenie składa się z 2 etapów, a kończy egzaminem. W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze informacje o szkoleniach dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Osoby, które chcą pracować jako inspektor ochrony przecipożarowej muszą ukończyć studia wyższe z pożarnictwa.  Istnieje możliwość ukończenia specjalistycznego kursu zawodowego.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Każdy pracodawca w naszym kraju ma obowiązek zapewnić wszystkim osobom przebywającym w firmie bezpieczeństwo, oraz możliwość szybkiej ewakuacji. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zatrudnienie osoby posiadającej uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej. Fakt ten sprawia, że specjalista z tej branży może pracować niemal w każdej większej firmie działającej na terenie naszego kraju. Jego praca pozwala zabezpieczyć zakład i pracowników przed ewentualnymi następstwami pożaru.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako inspektor ochrony przeciwpożarowej:

 • umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji,
 • cierpliwość,
 • umiejętność przekazywania wiedzy,
 • kreatywność,
 • komunikatywność.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Praca inspektora ochrony przeciwpożarowej to w dużej części kontrole, inspekcje i szkolenia przeprowadzane dla pracowników. Co prawda osoba zajmująca takie stanowiska zajmuje się również kontrolą urządzeń przeciwpożarowych, ale bardzo często praca ta polega wyłącznie na zleceniu wykonania takiej kontroli. Inspektor w przeważającej części wykonywania swoich obowiązków nie jest narażony na czynniki szkodliwe, a praca na tym stanowisku jest bezpieczna i mało wymagająca.

inspektor ochrony przeciwpożarowej

Czy zawód inspektora ochrony przeciwpożarowej jest przyszłościowy?

Zawód inspektora ochrony przeciwpożarowej jest mało popularny, a zapotrzebowanie na specjalistów tej branży jest spore. Pomimo że fachowcy od zabezpieczeń przeciwpożarowych w wielu firmach nie są zatrudniani na pełny etat, bez nich żaden pracodawca nie byłby w stanie spełnić obowiązków, jakie nakładają na niego organy państwowe. Zarobki w tej branży są dość atrakcyjne i nie zanosi się, by w najbliższym czasie miało się to zmienić, dlatego wydaje się, że zawód inspektora ochrony przeciwpożarowej jest przyszłościowy i pozwala dość szybko znaleźć dobrze płatną pracę.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się inspektor ochrony przeciwpożarowej?

Inspektor ochrony przeciwpożarowej w dużym uproszczeniu pomaga zadbać o obiekt budowlany pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jego praca to więc wyposażenie budynku w odpowiednie urządzenia, regularne kontrolowanie ich stanu, ale także doradzanie pracodawcy i szkolenie pracowników. Zajęcie to wymaga sporej wiedzy, ale także posiadanie odpowiednich uprawnień.

Jak zostać inspektorem ochrony przeciwpożarowej?

Aby otrzymać uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej, należy ukończyć studia na kierunku pożarnictwa lub wykonać specjalistyczny kurs, który zakończy się egzaminem. Po jego pozytywnym zaliczeniu otrzymujemy 5-letnie uprawnienia i możemy pracować jako inspektor ochrony przeciwpożarowej w niemal każdej firmie.

Czy praca inspektora ochrony przeciwpożarowej jest związana z gaszeniem pożarów?

Pracy inspektora ochrony przeciwpożarowej w żadnym wypadku nie można łączyć ze strażą pożarną. Zadaniem inspektora jest niedopuszczenie do pożaru, a w razie gdy do niego dojdzie, fachowiec ten ma tak przygotować pracowników i budynek, by można było bezpiecznie się ewakuować i umożliwić pracę strażakom.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.