!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Kierownik magazynu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

0 komentarzy

Kierownik magazynu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kierownikiem magazynu często zostają osoby posiadające stosunkowo długi staż pracy w konkretnej firmie. Czasami jednak rekrutacja na to stanowisko ma charakter zewnętrzny, dzięki czemu zatrudnienie mogą otrzymać także ci, którzy mają konkretne wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Praca na stanowisku kierownika magazynu jest niezwykle odpowiedzialna i wymaga również umiejętności zarządzania zespołem.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są obowiązki kierownika magazynu,
 • jakie są średnie zarobki na tym stanowisku,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zatrudnienie,
 • czy zawód kierownika magazynu jest rozwojowy i przyszłościowy?

Kierownik magazynu - na czym polega praca?

Zadaniem kierownika magazynu jest nadzorowanie wszystkiego, co dzieje się w magazynie. 

Do jego obowiązków należy przede wszystkim:

 • monitorowanie przebiegu procedur dostaw i wydań,
 • planowe zaopatrzenia,
 • uzupełnianie zapasów,
 • dystrybucja towarów,
 • przygotowywanie towarów do wysyłki,
 • zarządzanie podległym zespołem pracowników,
 • tworzenie grafików pracy,
 • uzupełnianie danych w systemie komputerowym,
 • nadzór nad obiegiem dokumentacji magazynowej,
 • sporządzanie raportów i zestawień.

Zakres obowiązków kierownika magazynu jest więc bardzo szeroki. Z jednej strony wykonuje on pracę fizyczną podobnie jak pozostałe osoby zatrudnione na magazynie, z drugiej strony odpowiada on za całą administrację związaną z obiegiem towarów czy dokumentów.

Video

Jak zostać kierownikiem magazynu?

Od kierowników magazynu wymaga się posiadania sporego doświadczenia zawodowego - kandydaci na to stanowisko powinni dobrze znać specyfikę pracy na magazynie oraz potencjalne problemy czy "wąskie gardła", utrudniające wykonywanie codziennych obowiązków. Aby zostać kierownikiem magazynu, należy wziąć udział w rekrutacji - może mieć ona charakter wewnętrzny (rekrutowane są osoby z firmy) bądź zewnętrzny. 

Tymczasem w kontekście predyspozycji zdrowotnych warto pamiętać o:

 • dobrej kondycji fizycznej,
 • braku problemów z kręgosłupem,
 • dobrym wzroku,
 • dobrym słuchu.

Cechy dobrego kierownika magazynu

Dobry kierownik magazynu to osoba pracowita, która nie boi się nowych wyzwań oraz chętnie zdobywa nowe umiejętności. Ponadto, kandydat na stanowisko powinien umieć pracować z ludźmi - z jednej strony musi wykazywać się empatią i zrozumieniem, a drugiej strony umieć egzekwować wykonywanie poszczególnych zadań w określonym terminie. Na tym stanowisku niezwykle ważna jest dokładność i przywiązywanie uwagi do detali. 

Kompetencje, jakie powinien posiadać kierownik magazynu, to przede wszystkim:

 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność zarządzania kapitałem ludzki,
 • obowiązkowość,
 • dokładność,
 • umiejętność obsługi programów komputerowych,
 • znajomość dokumentacji magazynowej,
 • umiejętność planowania i egzekwowania wykonania poszczególnych obowiązków.
kierownik magazynu

Ile zarabia kierownik magazynu?

Miesięczne zarobki na stanowisku kierownika magazynu zależą od firmy, w której podejmuje on zatrudnienie. Najwięcej zarabia się, kierując dużymi magazynami przypominającymi centra logistyczne. Nieco mniej zarabiają kierownicy niewielkich, firmowych magazynów. Stawka wzrasta w miarę zdobywania doświadczenia zawodowego - początkujący kierownik magazynu z pewnością zarobi mniej, niż osoba, która w konkretnej firmie pracuje już kilka lat. Informacje o zarobkach na stanowisku kierownika magazynu przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 700 zł 3 469 zł
ŚREDNIE 5 700 zł 4 108 zł
WYSOKIE 7 400 zł 5 307 zł

Czy do pracy na stanowisku kierownika magazynu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracodawcy zwykle wymagają od kandydatów na kierownika magazynu ukończenia studiów wyższych, najlepiej na kierunku logistyka lub transport. Cenne okazuje się też wykształcenie ekonomiczne, zwłaszcza w kontekście procesów dystrybucji towarów. Osoby, które chciałyby zostać kierownikami magazynu, często muszą posiadać dodatkowe uprawnienia, na przykład do obsługi wózka widłowego. Cenione są również kursy z zakresu pierwszej pomocy czy nawet uprawnienia UDT. Wymagania, jakie w kontekście wykształcenia musi spełnić potencjalny kierownik magazynu, przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Kierownik magazynu powinien mieć wykształcenie wyższe. W zawodzie kierownika magazynu przydają się wszelkie szkolenia jezykowe oraz z obsługi komputera.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kierownika magazynu?

Kierownicy magazynu mogą podjąć zatrudnienie przede wszystkim w różnego typu firmach, które zajmują się magazynowaniem oraz dystrybuowaniem towarów. Zwykle firmy produkcyjne czy handlowe posiadają swoje własne magazyny, lecz coraz popularniejszy staje się również outsourcing usług magazynowych. W praktyce oznacza to, że dany magazyn zajmuje się przechowywaniem i przetwarzaniem towarów różnych firm. Kierownicy magazynu, którzy posiadają duże doświadczenie zawodowego oraz wiedzę z zakresu zarządzania, mogą postarać się o pracę w firmach outsourcingowych. Tego typu punkty często zatrudniają kilkoro kierowników, przy czym każdy z nich odpowiedzialny jest za obsługę konkretnych firm i zarządzanie podległym sobie zespołem. Obecnie pracy dla kierowników magazynu nie brakuje, jednak należy mieć też świadomość, że rosną wymagania pracodawców wobec kandydatów na to stanowisko. Bez odpowiedniego wykształcenia i dużego doświadczenia w pracy na magazynie trudno dziś mówić o możliwości objęcia posady kierowniczej.

kierownik magazynu

Czy zawód kierownika magazynu jest przyszłościowy?

W przyszłości nie będzie brakowało ofert pracy dla osób, które znają się na kierowaniu pracami magazynowymi. Jest to zawód z dużym potencjałem, bowiem wobec coraz szybszego rozwoju sklepów internetowych i stacjonarnych, powstaje wiele centrów magazynowych, poszukujących osób, które nadzorowałyby obieg towarów i pracę pozostałych zatrudnionych. Rosnąca konsumpcja przyczynia się do zwiększenia produkcji, w efekcie czego wyroby muszą być odpowiednio przechowywane i transportowane. Niemniej jednak osoby, którym zależy na zdobyciu pracy jako kierownik magazynu, muszą być elastyczne i otwarte na zmiany. Bardzo istotne jest ciągłe doskonalenie posiadanych umiejętności oraz zdobywanie nowej wiedzy branżowej. Kierownicy magazynu powinni przygotować się na to, że w przyszłości większość procesów będzie podlegała automatyzacji, zatem nieobce powinny im być nowoczesne technologie.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać kierownikiem magazynu?

Od kierowników magazynu najczęściej wymagane jest ukończenie studiów wyższych oraz posiadanie uprawień do kierowania wózkami widłowymi. Bardzo istotne jest posiadanie doświadczenia zawodowego w pracy na magazynie oraz umiejętność obsługi programów magazynowych.

Ile zarabia kierownik magazynu?

Kierownik magazynu zarabia przeciętnie około 6000 zł brutto, choć w dużych centrach dystrybucji może on liczyć na znacznie wyższe zarobki. Tymczasem w małych firmach, działających lokalnie, średnie wynagrodzenie kierownika magazynu nie przekracza 5000 zł brutto. 

Jak otrzymać pracę na stanowisku kierownika magazynu?

Większość firm przeprowadza rekrutację wewnętrzną na stanowisko kierownika magazynu, co oznacza, że mogą w niej wziąć udział wyłącznie osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie. Czasami jednak pojawiają się oferty dla osób z zewnątrz - wtedy też należy spełnić podstawowe wymagania oraz dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.