Zawody i ich potencjał

Taksator - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Taksator - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Nazwa tej profesji już na pierwszy rzut oka kojarzy się z wykonywaniem obliczeń. Jest to jak najbardziej trafne przekonanie, bo taksator to obecnie w zasadzie każdy rzeczoznawca majątkowy. Niemniej w ścisłym tego słowa znaczeniu chodzi tu przede wszystkim o tzw. taksatora leśnego.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • czym zajmuje się taksator leśny; 
 • w jaki sposób można zostać taksatorem; 
 • na jakie zarobki może liczyć taksator; 
 • jakie kursy lub szkolenia musi odbyć taksator; 
 • dla kogo taka praca będzie najbardziej odpowiednia; 
 • jakie są możliwości zatrudnienia w tym zawodzie; 
 • czy taksator to zawód przyszłościowy. 

Taksator - na czym polega praca?

Kiedyś terminem taksatora leśnego określano osobę, która zajmowała się szacowaniem stanu drzewostanów leśnych. Obecnie określenie to jest sukcesywnie zastępowane przez nazwę rzeczoznawca majątkowy. Istnieje również taksator zajmujący się wyłącznie ocena ryzyka działalności firm

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku taksatora?

 • analiza konkretnego rynku, np. nieruchomości, statków morskich czy złóż kruszyw; 
 • przygotowanie wyceny konkretnego gruntu, budynku lub statku morskiego; 
 • udzielanie porad w zakresie m. in. prawa podatkowego oraz opłacalności konkretnej inwestycji; 
 • ustalenie tzw. taksy.

Konkretny zakres obowiązków może różnić się w zależności od specjalizacji, jaką dany taksator wybierze. Podane powyżej czynności są wspólne zarówno dla taksatora leśnego, jak i dla każdego innego rzeczoznawcy majątkowego

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako taksator:

 • biegła znajomość przepisów, szczególnie z zakresu prawa podatkowego; 
 • dokładność i skrupulatność - konieczne jest uwzględnienie wszystkich składowych ceny danej nieruchomości lub przedmiotu; 
 • bardzo dobra znajomość rynku, na którym ma zamiar działać taksator; 
 • umiejętność sprawnego wykonywania prostych i złożonych obliczeń matematycznych - znacznie przyspieszy to pracę taksatora; 
 • zainteresowanie swoją dziedziną i śledzenie aktualnych trendów rynkowych.
Szukasz pracy?

Technolog

Kotłoinwest sp. z o .o.

 • Płock
Dodana

Pracownik obróbki drewna

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana

Malarz przemysłowy - Lakiernik

Kotłoinwest sp. z o .o.

 • Świecie
Dodana
Dodana

Dodatkowym atutem może być prawo jazdy kategorii B, dzięki któremu taksator dotrze w miejsce, gdzie znajduje się nieruchomość lub przedmiot mający zostać poddany wycenie. W przypadku rzeczoznawcy nieruchomości (tą dziedziną najczęściej zajmują się taksatorzy) cenna będzie wiedza z zakresu budownictwa, architektury, aranżacji wnętrz, a nawet historii sztuki w przypadku antyków. Z kolei taksator zajmujący się wyceną pojazdów powinien posiadać wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej oraz aktualnych cen rynkowych, aby dokonana wycena była wiarygodna. 

Co ważne, taksator nie może wykonywać czynności zawodowych na rzecz bliskich mu osób. Takiego działania zabrania etyka zawodowa taksatora. 

Jak zostać taksatorem?

Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków, taksator musi uzyskać licencję rzeczoznawcy majątkowego. Jest to wymóg regulowany prawnie, a brak licencji wiąże się z karą grzywny. Kandydat na taksatora nie może być też osobą karaną za przestępstwa przeciwko m. in. wymiarowi sprawiedliwości czy szeroko pojętemu obrotowi gospodarczemu. Przyszły taksator musi posiadać wykształcenie wyższe oraz ukończyć kierunkowe studia podyplomowe

Przed rozpoczęciem pracy jako taksator, kandydat musi także odbyć praktykę w zakresie wyceny nieruchomości. Ukoronowaniem tej ścieżki jest uzyskanie wspomnianej już licencji. Wówczas taksator może już rozpocząć legalnie swoją działalność zawodową. 

taksator

Ile zarabia taksator?

Poniżej przedstawiamy zarobki, na jakie może liczyć osób w wykonująca zawód taksatora.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 300 zł 3 214 zł
ŚREDNIE 5 500 zł 3 980 zł
WYSOKIE 7 100 zł 5 095 zł

Czy do pracy na stanowisku taksatora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tabela przedstawia kursy oraz szkolenia, jakie powinien odbyć kandydat na stanowisko taksatora.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoba, która chce pracować na stanowisku taksatora musi posiadać odpowiednią licencję rzeczoznawcy majątkowego.
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku taksatora?

Jest to zdecydowanie praca dla osób lubiących analityczną pracę biurową. Taksator przed sporządzeniem wyceny musi zapoznać się z trendami rynkowymi, aktualnymi cenami gruntów, budynków, mieszkań czy statków bądź samochodów. Nie bez znaczenia będą także kwoty podatków, dlatego taksator powinien wiedzieć, jak poruszać się po regulacjach prawnych w tym zakresie. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku taksatora:

 • dobra kondycja fizyczna - wielorodzinna praca w wymuszonej pozycji siedzącej; 
 • dobry wzrok - konieczność analizy wielu dokumentów oraz praca przed monitorem komputera.

W przypadku taksatora leśnego dobra kondycja fizyczna będzie o tyle istotna, że część swoich zadań leśnik będzie wykonywał na miejscu w lesie. Warto wówczas stosować zabezpieczenia przed kleszczami, np. w postaci dostępnych bez recepty preparatów aptecznych.

Nie jest praca stresująca, o ile taksator sumiennie i zgodnie z przepisami wykonuje swoje obowiązki. Niemniej jest to zajęcie obarczone dużą odpowiedzialnością za treść wydanej opinii. Dlatego ważne jest, aby taksator posiadał gruntowne przygotowanie merytoryczne i praktyczne do wykonywania swojego zawodu. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie taksatora?

Taksatorzy czy też rzeczoznawcy majątkowi najczęściej wykonują swoje zadania w ramach kancelarii rzeczoznawcy majątkowego. Początkujący taksator może zatrudnić się w tego typu miejscu, aby zdobyć cenne doświadczenie i ugruntować wiedzę. Następnym krokiem może być założenie własnej działalności w tym zakresie. Dobry taksator może liczyć na naprawdę spore zarobki. Dotyczy to szczególnie rzeczoznawców nieruchomości oraz zajmujących się ocena ryzyka działalności przedsiębiorstwa.

taksator

Czy zawód taksatora jest przyszłościowy?

Zawód taksatora bądź rzeczoznawcy majątkowego jest jak najbardziej przyszłościowyDokładna wycena i oszacowanie wartości gruntów, nieruchomości budynkowych, lokalowych czy ruchomości jest niezbędna w wielu przypadkach, choćby w profesjonalnym obrocie nieruchomościami. Rzeczoznawcy często są także angażowani w toku postępowań spadkowych lub o podział majątku rozwodzących się małżonków. Ekspertyzy są konieczne do podziału masy spadkowej lub celem spieniężenia majątku wspólnego małżonków po rozwodzie.

Podsumowanie:
 • Taksator to osoba zajmująca się wyceną mienia, takiego jak nieruchomości, pojazdy czy drewno; funkcja ta wymaga licencji rzeczoznawcy majątkowego, wykształcenia wyższego i odbycia praktyki w dziedzinie oceny wartości przedmiotów
 • Do zadań taksatora należy poznanie rynkowych trendów i ceny gruntów czy budynków, a także przepisów podatkowych dotyczących oceny wartości majątku; praca ta jest cielesna w przypadku rzeczoznawcy leśnego i wymaga wówczas fizycznej kondycji
 • Zawód taksatora jest przyszłościowy, gdyż dokładna wycena i oszacowanie wartości mienia jest niezbędne w wielu sytuacjach, w tym w obrocie nieruchomościami czy przy postępowaniach spadkowych czy o podział majątku
 • Taksatorzy zwykle zatrudniają się w kancelariach rzeczoznawcy majątkowego, a ci dobrze wykonujący swoje zadania mogą liczyć na spore zarobki, zwłaszcza zajmując się oceną ryzyka działalności przedsiębiorstwa lub w dziedzinie nieruchomości

Najczęściej zadawane pytania

Czy taksator to to samo, co leśniczy?

Tak, taksator może łączyć swój zawód z obowiązkami leśniczego. Niemniej jednak nie jest to warunek. Może on skupić się wyłącznie na ocenie oraz oszacowaniu wartości drzewostanu. W praktyce często zdarza się, że to leśniczy jest jednocześnie taksatorem.

Czy taksator może sam wybrać swoją specjalizację?

Tak, taksator może specjalizować się w konkretnej dziedzinie, np. wycenie gruntów pod budowę albo pojazdów po kolizjach i wypadkach. Warto przed wyborem specjalizacji wykonać analizę rynku, na którym taksator ma zamiar działać. Dzięki temu rzeczoznawca będzie mógł liczyć na stały dopływ klientów. 

Czy taksatorem może zostać osoba karana?

Taksatorem nie może zostać osoba, która dopuściła się przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także wymiarowi sprawiedliwości. Zawodu tego nie może również podjąć się osoba z wyrokiem za przestępstwo skarbowe lub przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu i pieniężnemu oraz papierami wartościowymi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Jan

Jan

Autorka kompletnie myli zawody, taksator leśny to nie jest rzeczoznawca majatkowy. Zupełnie inne kwalifikacje są potrzebne. Piszecie że potrzebna jest "biegła znajomość przepisów, szczególnie z zakresu prawa podatkowego". Tak, przy inwentaryzacji drzewostanu znajomość prawa podatkowego jest niezbędna, inaczej ani rusz . :))))
obywatel OP

obywatel OP

Osoby z doświadczeniem w zakresie wyceny majątku z pewnością będą przydatne dla wielu firm, zwłaszcza w przypadku inwestycji w nieruchomości. Taksatorzy to zawód przyszłościowy i dobrze płatny, więc warto zwrócić na niego uwagę.
AnnaK

AnnaK

Interesujące, że taksatorzy muszą mieć nie tylko wykształcenie, ale też praktykę w zakresie wyceny nieruchomości. Zastanawiam się, czy to jest praca dla mnie i czy spełniam wszystkie wymagania.
linoSkoczek

linoSkoczek

Zastanawiam się nad zmianą zawodu i zostaniem taksatorem. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, gdzie szukać informacji na temat ukończenia kursów i zdobycia licencji?
Sabina

Sabina

Jako osoba pracująca w kancelarii rzeczoznawcy majątkowego, wiem, że taksator to bardzo potrzebna i ważna profesja. Wymaga ona jednak gruntownych przygotowań i posiadania odpowiedniej licencji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka