!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Motorniczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Motorniczy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Tramwaj to pojazd, który każdego dnia zawozi ludzi do pracy, szkoły itp. Jego kierowca — motorniczy — to osoba, która jest czasem niedoceniana, ale w rzeczywistości pełni niezwykle ważną rolę. Interesuje Cię ten temat? Jeśli tak, to lektura przygotowanego przez nas artykułu poradnikowego jest bardzo dobrym pomysłem.

W tekście znajdują się w nim między innymi takie informacje jak:

 • zakres obowiązków na stanowisku motorniczego,
 • zarobki osiągane przez motorniczych,
 • predyspozycje zdrowotne oraz umiejętności wymagane od kandydatów na motorniczych,
 • warunki codziennej pracy na stanowisku motorniczego.

Motorniczy — na czym polega praca?

Zadaniem motorniczego podczas codziennej pracy jest prowadzenie tramwaju. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku motorniczy? Do głównych zadań, jakie stoją przed osobami kierującymi tramwajem, należy:

 • prowadzenie pojazdu w sposób zgodny z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego,
 • przestrzeganie rozkładu jazdy oraz bezpieczeństwa pasażerów,
 • zgłaszanie wszelkich usterek dotyczących pojazdu.

Praca motorniczego tylko pozornie jest prosta. Rzeczywistość pokazuje jednak, że od kandydatów wymaga się szeregu atutów. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako motorniczy? Do najważniejszych umiejętności niezbędnych w tej profesji zalicza się między innymi:

 • dokładność oraz punktualność — podstawą zaufania do jednostek transportu publicznego jest zgodność trybu jazdy tramwajów z rozkładem jazdy;
 • opanowanie — codzienna praca motorniczego to konieczność podejmowania szybkich decyzji. Od tego zależy nie tylko punktualność, ale także zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego;
 • bardzo dobra znajomość zasad ruchu drogowego;
 • brak nałogów;
 • czynne prawo jazdy;
 • pozytywne ukończenie egzaminu na motorniczego.

Video

Ile zarabia motorniczy?

Zapewne zastanawiasz się, ile zarabiają pracownicy zatrudnieni jako motorniczy? Z analizy informacji zamieszczonych na forach internetowych, opinii internautów oraz danych z raportów branżowych i płacowych wynika, że:

 • przeciętna miesięczna płaca zasadnicza to około czterech tysięcy złotych netto,
 • najbardziej doświadczeni pracownicy uzyskują około sześciu tysięcy złotych netto,
 • początkujący motorniczy, którzy dopiero ukończyli egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu, zarabiają nieco ponad trzy tysiące złotych netto.

Z powyższych danych wynika, że motorniczy, aczkolwiek stosunkowo dobrze opłacani, nie mogą liczyć na tak wysokie wynagrodzenia jak na przykład kierowcy samochodów ciężarowych (tzw. TIR-owcy). Z drugiej jednak strony, motorniczy mają znacznie bardziej stabilną pracę, tzn. stałe trasy itp. Last but not least, osoby pracujące na stanowisku motorniczego w państwowych podmiotach mogą liczyć również na dodatkowe świadczenia, w tym na przykład trzynastki, bony świąteczne itp.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje na temat zarobków osiąganych przez pracowników na stanowisku motorniczego, zapoznaj się z naszym zestawieniem:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 600 zł 3 405 zł
ŚREDNIE 5 300 zł 3 852 zl
WYSOKIE 6 300 zł 4 531 zł

Czy do pracy na stanowisku motorniczego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tak, obowiązkowym elementem jest ukończenie kursu przygotowującego do pracy na stanowisku motorniczego. Kurs ten trwa zazwyczaj około trzech miesięcy. Ukończenie kursu jest możliwe w przypadku osoby, która ukończyła dwudziesty pierwszy rok życia i posiada czynne prawo jazdy kategorii B. Zawód motorniczego nie wymaga z kolei posiadania wykształcenia wyższego.

Jeśli chodzi o pracę na stanowisku motorniczego, to więcej informacji na temat niezbędnych szkoleń zawodowych można znaleźć w przygotowanym przez nas zestawieniu:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoby, które chcą zajmować się kierowaniem tramwaju muszą posiadać pozwolenie na kierowanie tramwajem.
PRZYDATNE - -

W jakich warunkach pracuje motorniczy?

Jeśli chodzi o pracę na stanowisku motorniczego, to ważne są nie tylko aspekty związane z wysokością wynagrodzenia czy formalnymi wymogami, ale także warunki codziennej pracy. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to praca motorniczego w większości przypadków odbywa się w systemie zmianowym. Taki stan rzeczy wynika ze specyfiki branży — tramwaje kursują właściwie przez całą dobę.

Praca motorniczego to praca siedząca, która wymaga ciągłego skupienia oraz utrzymywania koncentracji. Z tego też powodu motorniczy z wieloletnim doświadczeniem cierpią nierzadko na wypalenie zawodowe oraz znużenie monotonnym charakterem pracy.

Pomimo faktu, że praca motorniczego to przede wszystkim kierowanie pojazdem, pracownik ten musi być właściwie każdego dnia przygotowany na kontakt z pasażerami. Zazwyczaj kontakt dotyczy tak prozaicznych spraw jak na przykład zakup biletów, to czasem mogą pojawić się sytuacje bardziej stresowe, w tym na przykład awanturujący się i agresywni pasażerowie będący pod wpływem alkoholu.

motorniczy

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku motorniczego?

Motorniczy każdego dnia odpowiada za bezpieczeństwo setek pasażerów. Tymczasem, podczas kierowania pojazdem na ruchliwej drodze ważnym czynnikiem jest — oprócz umiejętności prowadzenia tramwaju — zdrowie kierowcy. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku motorniczego? Jeśli chodzi o ten aspekt, najważniejsze są takie aspekty jak między innymi:

 • świetny wzrok,
 • nienaganna koordynacja ruchowa,
 • brak epilepsji,
 • brak uzależnień, w tym w szczególności alkoholizmu oraz narkomanii.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie motorniczego?

Co oczywiste, możliwości zatrudnienia w zawodzie motorniczego są nieco mniejsze niż ma to miejsce na przykład w przypadku kierowców autobusów. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż jedynie w niektórych miastach w Polsce dostępne są linie tramwajowe. Do takich miejscowości w naszym kraju należą na przykład: Warszawa, Elbląg, Szczecin, Toruń, Łódź, Częstochowa, Wrocław, Toruń oraz Bydgoszcz.

motorniczy

Czy zawód motorniczego jest przyszłościowy?

Jeśli chodzi o perspektywy zawodowe motorniczych, to opinie na temat są mocno podzielone. Z jednej strony praca motorniczego wymaga dużych kwalifikacji. Z drugiej jednak trzeba pamiętać o tym, że automatyzacja procesów w różnych obszarach wciąż postępuje. Zdaniem ekspertów w ciągu kilkudziesięciu lat (a zakładając pesymistyczny wariant — w ciągu kilkunastu) pojawią się autonomiczne tramwaje miejskie, których kierowaniem będzie zajmować się algorytm sztucznej inteligencji. Taki stan rzeczy oznacza, że kandydaci chcący pracować jako motorniczy powinni rzetelnie przemyśleć swój wybór.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest motorniczy?

Motorniczy to pracownik, który jest odpowiedzialny za kierowanie tramwajem.

Jakie kompetencje są ważne w przypadku osoby zatrudnionej na stanowisku motorniczego?

Kluczowe są między innymi takie umiejętności jak: świetna znajomość przepisów ruchu drogowego, brak uzależnień oraz punktualność.

Na jakie zarobki może liczyć pracownik na stanowisku motorniczego?

Motorniczy zarabia — w zależności od doświadczenia i umiejętności — od około trzech do pięciu tysięcy złotych netto miesięcznie. Wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej oraz dodatkowych benefitów, w tym na przykład premii uznaniowej za punktualność.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.