Zawody i ich potencjał

Operator kamery - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Operator kamery - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Co trzeba zrobić, aby sprawnie nagrać film? Wysokiej jakości sprzęt rejestrujący to element ważny, ale niewystarczający do osiągnięcia celu. Niezależnie od celu nagrania konieczne jest zadbanie o odpowiednie ujęcia (kadry). Jest to ważny, choć czasem niedoceniany, element wpływający na odbiór nagrania. Jak należy zadbać o profesjonalizm podczas przygotowywania materiału wideo? Wykonywaniem czynności w tym zakresie zajmuje się profesjonalny operator kamery.

Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dzięki lekturze dowiesz się:

 • na czym polega praca operatora kamery?
 • jakie są predyspozycje osobowościowe oraz zdrowotne do pracy na tym stanowisku?
 • jakie są zarobki operatora kamery?
 • czy operator kamery musi posiadać studia?
 • gdzie pracują operatorzy?
 • czy profesja ta jest perspektywiczna?

Operator kamery — na czym polega praca?

Operator kamery to istotny członek profesjonalnej ekipy filmowej lub telewizyjnej. W pewnym sensie zajmuje się on rejestrowaniem tego, co zakłada koncepcja stworzona przez głównych pracowników zespołu, czyli reżysera oraz scenarzystę. Aby osiągnąć ten cel, operator kamery prowadzi uzgodnienia z innymi członkami ekipy filmowej, aktorami itp. Dzięki uzgodnieniom możliwe jest dobranie jak najlepszych kadrów.

Podczas swojej codziennej pracy operator kamery dokonuje rejestracji scen z różnych punktów widzenia (ujęć). W związku z tym bierze on udział również w tym, które spośród wykonanych ujęć powinny znaleźć się w finalnej wersji nagrania.

To właśnie dzięki operatorowi obrazu całe nagranie zaczyna wyglądać profesjonalnie. Oczywiście, takie stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że operator kamery jest jedynym istotnym pracownikiem w ekipie nagraniowej. Oprócz niego ważną rolę pełni również między innymi operator dźwięku (czasem określany jako dźwiękowiec). Efektem ich pracy jest profesjonalne nagranie, które wyróżnia się zarówno dobrze przygotowaną warstwą wizualną, jak i wyraźnym dźwiękiem.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku montera instalacji fotowoltaicznych? Do głównych zadań na tym stanowisku należy między innymi:

 • realizacja poleceń operatora filmowego oraz operatora obrazu,
 • zgłaszanie własnych pomysłów w zakresie nagrywania klipów,
 • dbałość o powierzony sprzęt do rejestracji obrazu.

Jak jeszcze określa się stanowisko operatora kamery? Pracownik pracujący na stanowisku: operator kamery jest czasem określany także jako tzw. drugi operator — oznacza to, że jest on de facto zastępcą głównego operatora filmowego na planie nagraniowym. Innym z potocznych określeń jest szwenkier — termin ten pochodzi od słowa „szwenk”, które oznacza szybki, zdecydowany ruch kamerą.

Video

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku operatora kamery?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako operator kamery? Aby móc prawidłowo wykonywać powierzone obowiązki, niezbędne są między innymi następujące atuty:

 • umiejętności interpersonalne — nagranie profesjonalnego filmu to efekt udanej pracy całej ekipy nagraniowej,
 • zmysł estetyczny, dzięki któremu możliwe będzie dokonanie ujęć, które są „miłe dla oka”,
 • bardzo dobra wiedza w zakresie posługiwania się sprzętem do nagrywania obrazu,
 • znajomość żargonu technicznego stosowanego w branży filmowej,
 • znajomość języka angielskiego, która może okazać się niezbędna podczas pracy dla zagranicznych ekip filmowych.
Szukasz pracy?

Tatuażysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Piła
Dodana

Realizator filmu wideo (wideofilmowiec)

FUNDACJA MEDIÓW NIEZALEŻNYCH LIBERTAS

 • Rzeszów
Dodana

Zdobnik szkła

GLASPO Sp. z.o.o.

 • Dąbie
Dodana

Operator i montażysta filmowy

IRENEUSZ HINC KONICA FOTO-EXPRESS Ireneusz Hinc

 • Kościerzyna
Dodana

Wyżej wymienione kompetencje to elementy niezbędne podczas pracy operatora. Oprócz tego ważne są również predyspozycje… zdrowotne. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku montera instalacji fotowoltaicznych? Do najważniejszych zalicza się między innymi:

 • dobry wzrok,
 • sprawność fizyczna.
operator kamery

Ile zarabia operator kamery?

Jakie są zarobki pracownika na stanowisku operatora kamery? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż profesjonalni kamerzyści są zatrudniani w tak różnorodnych miejscach jak na przykład ekipy filmowe, studia telewizyjne, agencje marketingowe czy firmy zajmujące się kręceniem klipów weselnych.

Zasadniczo jednak z raportów płacowych wynika, że pracownicy na tym stanowisku mogą liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie około czterech tysięcy złotych netto miesięcznie, z czego początkujący pracownicy otrzymują zazwyczaj około trzech tysięcy złotych. Najbardziej doświadczeni specjaliści w tym zakresie zarabiają nawet siedem tysięcy złotych netto na miesiąc. Oprócz tego można liczyć na premie uznaniowe oraz takie dodatki pozapłacowe jak na przykład ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szczegółowe informacje na temat zarobków operatorów można znaleźć poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 100 zł 3 085 zł
ŚREDNIE 5 100 zł 3 724 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Czy do pracy na stanowisku operatora kamery potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Czy wykształcenie jest niezbędnym elementem dla osób, które starają się o pracę na stanowisku operatora kamery? Zdecydowanie tak: ukończone studia wyższe o specjalizacji w obszarze: realizacja obrazu są w gruncie rzeczy must have podczas rekrutacji na stanowisko operatora kamery. Tego typu kierunek kształcenia oferują polskie szkoły filmowe.

Więcej informacji na temat studiów akademickich oraz dodatkowych szkoleń przydatnych w pracy operatora kamery można znaleźć w poniższym zestawieniu:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

Od osób, które chcą pracować jako operator kamery wymagane są studia wyższe na kierunku operatorskim lub podobnym. 

-
PRZYDATNE Istnieje także możliwość ukończenia studiów podyplomowych lub szkoły policealnej. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora kamery?

Możliwości zatrudnienia operatora kamery są dość szerokie.

Doświadczony specjalista w tym zakresie jest niezbędny podczas codziennego funkcjonowania takich przedsiębiorstw, jak między innymi:

 • firmy zajmujące się produkcją filmów pełnometrażowych oraz seriali. Wydaje się, że jest to najciekawsze miejsce pracy z uwagi na możliwość osobistego poznania gwiazd filmowych;
 • stacje telewizyjne;
 • ekipy weselne, które odpowiadają za nagranie uroczystości rodzinnych;
 • duże agencje marketingowe, które przygotowują klipy reklamowe dla klientów biznesowych.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku operatora kamery?

Trzeba pamiętać, że w większości przypadków praca operatora kamery polega na wyjazdach do miejsca wskazanego przez klienta. Częste wyjazdy to z jednej strony poważne obciążenie natury organizacyjnej, z drugiej zaś — możliwość poznania wielu ciekawych miejsc oraz niezapomnianych doświadczeń.

operator kamery

Czy zawód operatora kamery jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym materiały wideo (filmy, seriale, reklamy itp.) cieszą się dużą popularnością. Chociaż obecnie branża weselna cierpi kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, to w następnych latach zainteresowanie organizacją dużych uroczystości weselnych powinno wzrosnąć.

Podsumowanie:
 • Operator kamery jest istotnym członkiem ekipy filmowej lub telewizyjnej, zajmującym się rejestrowaniem wizualnej koncepcji filmu lub programu. Praca operatora kamery związana jest z rejestracją scen z różnych punktów widzenia oraz doborem najlepszych ujęć.
 • Do pracy na stanowisku operatora kamery niezbędne są predyspozycje osobowościowe i zdrowotne oraz ukończone studia wyższe związane z realizacją obrazu. Średnie zarobki operatora kamery wynoszą około 4 tysięcy złotych netto miesięcznie.
 • Operatorzy kamer pracują przede wszystkim w ekipach filmowych, studiach telewizyjnych oraz firmach zajmujących się kręceniem klipów weselnych. Ze względu na charakter pracy, operatorzy często wyjeżdżają na zlecenia do różnych miejsc w kraju i za granicą.
 • Zawód operatora kamery jest perspektywiczny, gdyż filmy i materiały wideo stanowią popularną formę rozrywki w dzisiejszych czasach. W kolejnych latach zainteresowanie organizacją dużych uroczystości weselnych powinno również wzrosnąć, co stwarza nowe możliwości dla operatorów kamer pracujących w tej branży.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest operator kamery?

Operator kamery to specjalista odpowiedzialny za obsługę sprzętu rejestracyjnego wideo.

Gdzie pracują operatorzy kamery?

Operatorzy kamery pracują m.in. w takich miejscach jak ekipy weselne, agencje marketingowe oraz studia filmowe.

Ile zarabia operator kamery?

Pracownicy na tym stanowisku mogą liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie około pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Dagmara

Dagmara

Zatrudnienie operatora kamery wymaga od nas dużych nakładów finansowych, ale warto zainwestować w takiego specjalistę. Dobra oprawa wizualna to podstawa sukcesu wielu projektów filmowych, reklamowych czy muzycznych.
Gabriel

Gabriel

Cieszę się, że operator kamery jest tak cenionym pracownikiem. Praca wydaje mi się wymagająca, ale też bardzo interesująca. Na pewno będę starał się o takie stanowisko, jeśli tylko pojawi się taka możliwość.
Willa

Willa

Zastanawiam się, czy warto zainwestować w studia filmowe, by zostać operatorem kamery. Wydaje mi się, że perspektywy zawodowe są dość dobre, ale nie wiem, czy stać mnie na takie koszty.
Tomek

Tomek

Praca operatora kamery wydaje się bardzo interesująca. Chętnie nauczyłbym się takiej pracy, ale nie wiem, czy mam odpowiednie predyspozycje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.