!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Operator DTP - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

0 komentarzy

Operator DTP - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dostosowanie do specyfikacji technicznej plików dostarczonych przez klienta lub wewnętrzny dział przedsiębiorstwa, a przede wszystkim przygotowanie ich do druku cyfrowego lub offsetowego. Opracowanie składu, łamanie tekstu i znajomość oprogramowania przeznaczonego do projektowania grafiki. Wszystko to jest codziennością w pracy, jaką wykonuje operator DTP.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na jakie wynagrodzenie może liczyć operator DTP
 • kto najłatwiej znajdzie pracę jako grafik DTP
 • jakie kwalifikacje będą przydatne, by zostać operatorem DTP
 • jak wygląda stanowisko pracy osoby odpowiedzialnej za DTP
 • gdzie znaleźć pracę jako operator DTP
 • czy warto związać przyszłość z przygotowaniem grafiki DTP

Operator DTP — na czym polega praca?

Do głównych zadań grafika DTP (jest to alternatywna nazwa tego zawodu) jest tworzenie grafiki na podstawie dostarczonych przez klienta elementów lub samodzielne stworzenie ich zgodnie z otrzymaną specyfikacją. Dostosowanie layoutu projektowanego materiału do standardów danego wydawnictwa, a także — w razie konieczności — nanoszenie drobnych korekt edytorskich. Oprócz tego stała komunikacja z managerami projektu oraz pozostałymi działami organizacji, a często bezpośrednio z klientem. Wszystko to zalicza się do zakresu prac, które realizują operatorzy specjalizujący się w przygotowaniu grafiki do druku.

Video

Zakres obowiązków na stanowisku operatora DTP:

 • opracowanie składu tekstu
 • projektowanie graficzne
 • dbałość o prawidłowe rozmieszczenie i osadzanie grafik
 • tworzenie kolumn mających zwiększyć czytelność projektu (inaczej nazywanie łamaniem tekstu)
 • weryfikacja poprawności formatu pliku, przestrzeni barw, marginesów oraz spadów.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako operator DTP:

 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • dbałość o szczegóły
 • umiejętność szybkiego wychwytywania błędów
 • podzielność uwagi
 • systematyczność w pracy i samokształceniu
 • umiejętność obsługi komputera, urządzeń peryferyjnych i niezbędnego oprogramowania komputerowego

Ile zarabia operator DTP?

Wpływ na poziom zarobków specjalistów w tym zawodzie ma kilka czynników. Jednym z najistotniejszych jest staż pracy i wykształcenie oraz prezentowane umiejętności. Wraz z czasem zatrudnienia u danego pracodawcy lub w przypadku posiadania ponadprzeciętnych zdolności, możemy liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 5960 złotych brutto. W przypadku mniej doświadczonych grafików DTP minimalne wynagrodzenia, na które powinni się przygotować to około 4120 złotych brutto, a mediana wynagrodzeń na tym stanowisku oscyluje obecnie w kwocie około 4750 złotych brutto.

Sprawdź w poniższej tabeli, jakie informacje zebraliśmy o zarobkach operatora DTP.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 4 800 zł 3 532 zł
WYSOKIE 6 000 zł 4 319 zł

Kto ma największe szanse na zostanie operatorem DTP?

Szczególnie poszukiwanymi przez pracodawców pracownikami są osoby z doświadczeniem i wykształceniem z zakresu grafiki, poligrafii lub ściśle kierunkowe związane z przygotowaniem grafiki DTP. Nie oznacza to jednak, że nie posiadając doświadczenia, nie znajdziemy pracy. Jeżeli możemy wykazać się solidnymi umiejętnościami, zmysłem estetyki i zdolnością dostrzegania detali, a także interesujemy się zagadnieniami związanymi z grafiką i projektowaniem, z pewnością będziemy mogli rozpocząć nowy rozdział kariery. Przydatne w poszukiwaniach pracy lub zleceń jest posiadanie portfolio. Warto nawet hobbystycznie przygotować kilka różnych prac, które będą dosłownie obrazować nasze możliwości.

operator DTP

Czy do pracy na stanowisku operatora DTP potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Formalnie by rozpocząć nową ścieżkę kariery na stanowisku grafika DTP, nie ma potrzeby kończenia określonej szkoły lub studiów. Warto jednak pamiętać, że absolwenci kierunków związanych z tą branżą będą mieć łatwiejszy dostęp do zdecydowanie większej ilości ofert pracy i będą cieszyć się przychylniejszym traktowaniem przez potencjalnych pracodawców. Szczególnie wartościowe będzie posiadanie tytułu technika grafiki komputerowej, druku, poligrafii lub reklamy. Jeszcze większe uznanie wzbudzimy, mogąc pochwalić się wyższym wykształceniem związanym z grafiką i projektowaniem.

Informacje o szkoleniach dla operatorów DTP znajdziesz w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Wykształcenie kierunkowe w pracy jako operator DTP nie jest wymagane, jednak może być bardzo dużym ułatwieniem na rynku pracy. Najlepszym wyborem będą wszystkie kierunki zwiazane z grafiką, poligrafią, czy informatyką. Dodatkowo warto ukonczyć szkolenie dotyczące pracy operatora DTP i technik druku.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku operatora DTP?

Ze względu na to, że proces przygotowania grafiki DTP wymaga użycia komputera z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem, stanowisko osoby odpowiedzialnej za DTP jest pracą typowo biurową. Głównym narzędziem pracy jest stacja robocza lub laptop o specyfikacji technicznej przystosowanej do obsługi programów do projektowania grafiki. Oprócz tego niezbędna będzie wysokiej jakości klasy mysz komputerowa o dużej rozdzielczości. Często stosowanym urządzeniem będzie też tablet graficzny, ułatwiający poprawki graficzne. Przygotowując się do pracy na tym stanowisku, musimy pamiętać o konieczności stałego poszerzania swojej wiedzy teoretycznej na temat procesów i technik stosowanych w wybranej przez nas dziedzinie. Nie powinniśmy zapominać też o śledzeniu nowości ze świata technologii, których znajomość pozwoli na wyróżnienie się z tłumu konkurentów, a na późniejszym etapie ułatwi naszą pracę.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku operatora DTP?

 • możliwość wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera
 • stan zdrowia pozwalający na pracę w wymuszonej pozycji ciała
 • dobry wzrok
 • sprawność manualna potrzebna do obsługi urządzeń peryferyjnych

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie operatora DTP?

Operatorzy DTP najczęściej zatrudniani są bezpośrednio przed drukarnie, które wielokrotnie chcąc uniknąć odsyłania do klientów projektów z drobnymi błędami, wolą nanieść poprawki we własnym zakresie. Innymi podmiotami, z którymi warto nawiązać kontakt, poszukując zatrudnienia w świecie przygotowania grafiki do druku, są wydawnictwa (tutaj przyda się znajomość technik i zasad łamania tekstu). Dodatkowo redakcje prasowe, które z pewnością będą oczekiwać od nas umiejętności osadzenia grafiki w otoczeniu tekstu, a także agencje reklamowe. W przypadku firm z branży reklamowej zadania, jakie będą przed nami stawiane, mogą należeć do jednego z wielu typów grafiki komputerowej. Warto być gotowym na konieczność wykazania się znajomością topowego oprogramowania takiego jak aplikacje z pakietu Adobe (inDesign, Photoshop, Illustrator) lub w dalszym ciągu bardzo popularny pakiet CorelDRAW.

operator DTP

Czy zawód operatora DTP jest przyszłościowy?

Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy są w stanie dostarczyć wysokiej jakości, przyciągające wzrok, a jednocześnie estetyczne grafiki reklamowe, operatorzy DTP będą mieć dostęp do dużej ilości ofert pracy. Wśród wielu osób związanych z branżą pojawiają się obawy spowodowane spadkiem popularności materiałów drukowanych. Będąc przedstawicielem grona grafików DTP, nie powinniśmy jednak specjalnie zamartwiać się tego typu opiniami. Pamiętajmy, że ilość pozycji wydawanych wyłącznie w formie elektronicznej wzrasta, co oznacza, że wzrasta też potrzeba osób umiejących wykonać wspomniane wcześniej łamanie tekstu, osadzanie tekstu, korekty graficzne i wiele innych.

Najczęściej zadawane pytania

Kto odnajdzie się w pracy jako operator DTP?

Konieczność długotrwałego używania komputera i akcesoriów, a także gotowość do ciągłego kształcenia się w zakresie nowinek technicznych, trendów branżowych i dbałość o detale. Jeżeli dodasz do tego zmysł estetyki i zainteresowania związane z edycją tekstu oraz grafiką komputerową, branża DTP powinna być miejscem dla Ciebie.

Gdzie szukać pracy jako grafik DTP?

Jeżeli podjęliście decyzję o dołączeniu do grona specjalistów w zakresie przygotowania grafiki do druku, powinniście szukać ofert pracy w agencjach reklamowych, redakcjach i wydawnictwach. Dodatkowo warto skontaktować się z najbliższymi drukarniami oferującymi wydruki cyfrowe lub offset, bo to one zajmują się końcową obróbką grafiki na potrzeby DTP.

Jakie umiejętności rozwijać, by pracować jako operator DTP?

Przede wszystkim będzie to projektowanie graficzne, znajomość zasad łamania i składu tekstu oraz grafiki, a także obsługa najważniejszych programów z gamy aplikacji do edycji i tworzenia grafiki komputerowej. Zachęcamy też do podnoszenia kwalifikacji poprzez edukację w szkołach policealnych lub wyższych oraz licznych kursach i warsztatach związanych z tą branżą.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.