Zawody i ich potencjał

Administrator baz danych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

3 komentarze
Administrator baz danych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na administratorów baz danych. Ofert pracy nie brakuje zarówno w mniejszych, jak i w większych miastach, a to wszystko ze względu na bardzo szybki rozwój nowoczesnych technologii oraz uregulowania prawne, które nakazują odpowiednie przechowywanie i zarządzanie danymi. Administratorzy baz danych to osoby, które cechuje skrupulatność, a także umiejętność logicznego myślenia i pracy z najnowszymi technologiami.

Z artykułu dowiesz się:

 • kim jest administrator baz danych i co należy do jego obowiązków,
 • jakie są zarobki na tym stanowisku,
 • kto może zostać administratorem baz danych,
 • jakie są perspektywy zawodowe dla administratorów baz danych?

Administrator baz danych - na czym polega praca?

Administrator baz danych zatrudniony w dziale IT firmy i zajmuje się - najogólniej rzecz ujmując - zarządzaniem różnego typu danymi oraz ich prawidłową archiwizacją. W rzeczywistości jest on niejako "mózgiem" całej firmy w kontekście danych, jakie na co dzień przetwarzają pracownicy poszczególnych działów. 

Do głównych obowiązków administratora danych należy:

 • praca z oprogramowaniem baz danych,
 • aktualizacja i optymalizacja baz danych,
 • zapewnienie bezpieczeństwa przetwarzanych informacji,
 • archiwizacja danych,
 • tworzenie raportów,
 • zapewnianie dostępu do poszczególnych danych uprawnionym do tego osobom.

Zakres obowiązków administratora baz danych jest dosyć szeroki, jednak w większości przypadków zależeć od będzie od kompetencji konkretnego pracownika, a także jego doświadczenia zawodowego.

Video

Jak zostać administratorem baz danych?

Szukasz pracy?

Technik Informatyk

PRZEDSIĘBIORSTWO PSZCZELARSKIE TOMASZ ŁYSOŃ SP. Z O.O. SP. K.

 • Klecza Dolna
Dodana

LINUX ADMINISTRATOR (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana

Administrator JIRA

COIG S.A.

 • Katowice
Dodana

LINUX ADMINISTRATOR (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana
Dodana

Pracodawcy wymagają, aby kandydaci na stanowisko administratora baz danych posiadali wykształcenie informatyczne bądź z zakresu inżynierii komputerowej. Teoretycznie pracę w zawodzie można rozpocząć już po ukończeniu szkoły średniej - technikum informatycznego. Niemniej jednak cenione są studia wyższe na kierunku informatyka lub pokrewnym. Administratorzy baz danych zazwyczaj rozpoczynają karierę od stażu bądź zajmują stanowisko młodszego specjalisty. Dopiero w miarę nabywania doświadczenia zawodowego mogą oni otrzymać tytuł specjalisty lub rozpocząć zarządzanie podległym sobie zespołem informatyków.

Do głównych kompetencji, jakie powinien posiadać administrator baz danych, należy:

 • dokładność,
 • skrupulatność,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność podejmowania kluczowych decyzji,
 • przestrzeganie procedur bezpieczeństwa.

Tymczasem predyspozycje zdrowotne do pracy jako administrator baz danych to między innymi:

 • dobra kondycja fizyczna,
 • możliwość pracy przed komputerem powyżej 4 godzin dziennie,
 • dobry wzrok,
 • dobra kondycja psychiczna.
administrator baz danych

Ile zarabia administrator baz danych?

Zarobki administratorów baz danych są zróżnicowane - początkujący pracownik zwykle otrzymuje niskie wynagrodzenie, podczas gdy doświadczony specjalista zarobić może nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Ze względu na to, że obecnie specjaliści do spraw administrowania bazami danych są bardzo poszukiwani, kandydaci na stanowisko często mogą negocjować warunki zatrudnienia. Średnie zarobki na stanowisku administratora baz danych przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 800 zł 2 894 zl
ŚREDNIE 6 700 zł 4 813 zł
WYSOKIE 15 500 zł 10 365 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy administratora baz danych?

Zarobki administratorów baz danych są zależą w głównej mierze od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia. Na wyższe pensje mogą liczyć osoby po studiach, które mają dużą praktykę. Najmniej zarabiają natomiast stażyści, choć warto mieć na uwadze, że nie zawsze pracują oni w pełnym wymiarze godzin. Czasami staż podejmują studenci, którzy mogą pozwolić sobie na pracę jedynie przez kilkanaście godzin tygodniowo. Wysokość zarobków zależy też od miejsca zatrudnienia - najwięcej zarabia się w dużych korporacjach, najmniej w lokalnych firmach. 

Czy do pracy na stanowisku administratora baz danych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Osoby, które chciałyby podjąć zatrudnienie na stanowisku administratora baz danych, powinny ukończyć studia wyższe na kierunku informatyka lub pokrewnym. Czasami pojawiają się oferty pracy dla osób bez wykształcenia wyższego, jednak należy przygotować się na to, że pracodawca prędzej czy później będzie wymagał podjęcia nauki na uczelni. Dotyczy to zwłaszcza osób, które myślą o awansie zawodowym. Administratorzy baz danych mogą też brać udział w dodatkowych kursach, które zwiększają ich kompetencje. Kursy, które mogą okazać się wartościowe dla administratorów, przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Na stanowisko administratora baz danych wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku informatycznym lub pokrewnym. -
PRZYDATNE - Kursy z różnych systemów operacyjnych lub języków programowania znacznie polepszają sytuację na rynku pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie administratora baz danych?

Administratorzy baz danych najczęściej podejmują zatrudnienie w dużych firmach - są to międzynarodowe korporacje, które skupiają informatyków, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Możliwości zatrudnienia w zawodzie jest jednak więcej - administratorzy pracują też w małych firmach, działających lokalnie oraz w przedsiębiorstwach państwowych. W zależności od tego, gdzie podejmą zatrudnienie, ich rola i zakres obowiązków mogą być zupełnie inne. W dużych korporacjach każdy administrator odpowiedzialny jest za wykonywanie konkretnych zadań, podczas gdy w mniejszych firmach jedna osoba przejmuje na siebie wszelkie obowiązki, związane z tworzeniem baz danych, archiwizowaniem informacji i zarządzaniem nimi.

administrator baz danych

Czy zawód administratora baz danych jest przyszłościowy?

Zawód administratora baz danych z całą pewnością należy do przyszłościowych. Warto mieć na uwadze, że powszechna informatyzacja oraz rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że dane przechowywane są na różnego typu serwerach czy urządzeniach. Dlatego też w każdej firmie powinna znaleźć się osoba, która będzie potrafiła nimi zarządzać. Administratorzy baz danych mogą stale poszerzać swoje kompetencje zawodowe, co nie pozostaje bez wpływu na ich pozycję zawodową oraz wysokość zarobków. Osoby, które chciałyby podjąć pracę na tym stanowisku, mogą to zrobić bez obaw o to, czy w przyszłości uda im się znaleźć zatrudnienie. Należy jednak być elastycznym i stale poszerzać swoją wiedzę, a także umiejętności.

Podsumowanie:
 • Administrator baz danych zajmuje się zarządzaniem różnego typu danymi oraz ich archiwizacją, jest on "mózgiem" firmy w kontekście przetwarzania danych.
 • Do pracy na stanowisku administratora baz danych wymagane jest wykształcenie informatyczne lub z zakresu inżynierii komputerowej, a doświadczenie zawodowe wpływa na wysokość zarobków.
 • Administratorzy baz danych pracują zwykle w dużych korporacjach, ale także w mniejszych firmach czy przedsiębiorstwach państwowych, a ich rola i zakres obowiązków są zależne od miejsca zatrudnienia.
 • Zawód administratora baz danych jest przyszłościowy, ze względu na powszechną informatyzację oraz rozwój nowoczesnych technologii przechowywania i przetwarzania danych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się administrator baz danych?

Administratorzy baz danych pracują z różnego typu oprogramowaniem, które pozwala zarządzać danymi w firmie. Do ich głównych zadań należy przede wszystkim projektowanie baz danych, lecz również ich archiwizowanie i udostępnianie osobom upoważnionym.

Ile zarabia administrator baz danych?

Zarobki administratora baz danych zależą od posiadanego doświadczenia zawodowego, jednak nawet stażyści mogą liczyć na stosunkowo wysokie pensje, sięgające nawet 4500 zł brutto. Tymczasem kierownicy zespołów zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Czy można zostać administratorem baz danych bez wykształcenia informatycznego?

Teoretycznie istnieje możliwość podjęcia pracy na stanowisku administratora baz danych przez osobę, która nie posiada wykształcenia informatycznego. Najczęściej jednak oferty skierowane są do osób, które ukończyły studia wyższe na kierunku informatyka lub pokrewnym bądź przynajmniej je rozpoczęły. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Paweł

Paweł

Jako osoba, która zainteresowana jest pracą w branży IT, zawsze fascynowały mnie szerokie możliwości rozwoju na tym polu. Artykuł świetnie opisał zakres obowiązków administratora baz danych i potrzebne kwalifikacje. Ciekawa jestem, jak wygląda praca na tym stanowisku i jakie umiejętności są pożądane w codziennej pracy.
Warszawiak

Warszawiak

Zdaje sobie sprawę, że branża IT jest bardzo perspektywiczna, ale na razie nie mam potrzebnego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego. Ciężko mi się przekonać do szukania pracy w tej dziedzinie, ale artykuł fajnie to ujął i teraz przynajmniej wiem, czego można oczekiwać od pracy jako administrator baz danych.
Kazia LP

Kazia LP

Zarządzanie danymi jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania firmy. Mając dobrego administratora baz danych, można uniknąć wielu problemów i zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy. Bardzo cieszy mnie fakt, że specjaliści z tego zakresu są coraz bardziej poszukiwani i wynagradzani.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka