Zawody i ich potencjał

Dyżurny ruchu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

7 komentarzy
Dyżurny ruchu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ruch pociągów wymaga zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, nie tylko dla samych pojazdów szynowych, ale także innych uczestników ruchu. Tym właśnie zajmuje się dyżurny ruchu. To ogromnie odpowiedzialne zajęcie, które wymaga przygotowania, posiadania wielu kompetencji i cech pomocnych w wykonywaniu obowiązków.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca dyżurnego ruchu;
 • ile zarabia dyżurny ruchu;
 • jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku dyżurnego ruchu;
 • czy do pracy na stanowisku dyżurnego ruchu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia;
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyżurnego ruchu;
 • akie czynniki szkodliwe występują na stanowisku dyżurnego ruchu;
 • czy zawód dyżurnego ruchu jest przyszłościowy.

Dyżurny ruchu - na czym polega praca?

Dyżurny ruchu to praca polegająca na organizowaniu i nadzorowaniu całego ruchu na stacji kolejowej. To właśnie on czuwa nad bezpiecznym przejazdem pociągu przez stacje. Ma za zadanie przygotować tor do jego przejazdu włączając semafor wjazdowy i wyjazdowy. 

Zakres obowiązków dyżurnego ruchu jest dość szeroki i prezentuje się następująco:

 • prowadzenie ruchu pociągów w obrębie stacji (towarowe i osobowe);
 • nadzór nad sprawdzaniem i wyprawianiem pociągów;
 • obsługa urządzeń pozwalających na sterowanie ruchem pociągów;
 • obsługa środków łączności;
 • nadzór nad pracą zwrotniczego, nastawniczego i konserwatora zwrotnic;
 • koordynacja pracy manewrowej;
 • prowadzenie rejestrów i innej dokumentacji odnośnie ruchu pociągów;
 • przestrzeganie przepisów i regulaminów ruchu pociągów;
 • zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy.

Video

Ile zarabia dyżurny ruchu?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Pracownik kolei

Stanowisko ds. aktualizacji przepisów ruchu kolejowego

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Warszawa
Dodana

Zwrotniczy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Bojanowo
Dodana

Zwrotniczy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Leszno
Dodana
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Katowice
Dodana

Stanowisko dyżurnego ruchu to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Zarobki na kolei mogą być zróżnicowane, a wszystko przez różnice w kwalifikacjach, wykształceniu i latach pracy. Szczegółowe informacje na temat zarobków dyżurnych ruchu przedstawia tabela poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 500 zł 3 341 zł
ŚREDNIE 5 400 zł 3 915 zł
WYSOKIE 6 700 zł 4 813 zł

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku dyżurnego ruchu?

Dyżurny ruchu najczęściej pracuje na posterunkach peronowych, w nastawni lub na terenie stacji, gdzie ma za zadanie nadzorować pracą manewrową. W swojej pracy wykorzystuje urządzenia sterowania np. blokady liniowe, przekładnie rozjazdów, blokadę stacyjną, świetlne wskaźniki, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że dyżurny ruchu pozostaje w stałej łączności z manewrowymi, maszynistami, a także stacjami kolejowymi. Osoby zatrudnione na stanowisku dyżurnego ruchu mogą pracować w systemie pracy ciągłej, co nazywane jest tzw. turnusem. Dzień pracy to 12 godzin, po którym następuje 24 godziny przerwy i przychodzi czas na pracę w nocy, po której następuje 48-godzinne wolne. Warto wiedzieć, że dyżurny ruchu musi pełnić swoje obowiązki do czasu przejęcia stanowiska przez zmiennika.

dyżurny ruchu

Czy do pracy na stanowisku dyżurnego ruchu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku dyżurnego ruchu wymaga odpowiedniego przygotowania, co prezentuje tabela poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu przygotowania się do wykonywania zawodu dyżurnego ruchu konieczne jest uzyskanie tytułu technika na profilu z zakresu zagadnień z ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej. -
PRZYDATNE W dalszej kolejności można kontynuować naukę na uczelni wyższej. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyżurnego ruchu?

Dyżurni ruchu są chętnie przyjmowani do pracy w PKP. To właśnie tam nadzorują przejazdy pociągów i czuwają nad ogólnym bezpieczeństwem. Warto wiedzieć, że praca na tym stanowisku wiąże się z koniecznością posiadania kilku cech, dzięki którym możliwe jest odpowiednie wykonywanie obowiązków.

Kompetencje na stanowisku dyżurnego ruchu prezentują się następująco:

 • dyżurny ruchu musi posiadać uprawnienia do wykonywania pracy;
 • odbyć kurs zawodowy;
 • posiadać nienaganne zdrowie;
 • potrafić współpracować z innymi ludźmi;
 • umieć pracować pod presją czasu;
 • umieć podejmować szybkie decyzje;
 • posiadać zdolności organizacyjne i kierownicze.

Dobry dyżurny ruchu powinien także być odpowiedzialny, wzbudzać zaufanie, być opanowany, zorganizowanym spostrzegawczy, inteligentny i rzetelny.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku dyżurnego ruchu?

Dyżurny ruchu uczestniczy w kierowaniu ruchem pociągów i zapewnia im bezpieczeństwo. Pracuje także na nastawni, dlatego może być narażony na hałas. Pozycja siedząca również może prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, co może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Warto wiedzieć, że opóźnienia w funkcjonowaniu ruchu pociągów mogą przyczynić się do ataków słownych, dlatego dyżurny ruchu może być narażony na ataki słowne i czyny, co może prowadzić do problemów emocjonalnych.

Dyżurny ruchu ze względu na ogromną odpowiedzialność jest poddawany badaniom lekarskim przez lekarza medycyny pracy.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku dyżurnego ruchu:

 • dobry wzrok;
 • dobry słuch;
 • sprawność fizyczna.
dyżurny ruchu

Czy zawód dyżurnego ruchu jest przyszłościowy?

Praca na kolei wiąże się z koniecznością zatrudniania wielu pracowników, dzięki którym ruch pociągów może odbywać się w sposób bezpieczny i sprawny. Dyżurny ruchu to osoba, która musi stale czuwać nad przebiegiem ruchu, dlatego to stanowisko przyszłościowe, bez którego trudno jest funkcjonować. Zainteresowanie jazdą pociągami z roku na rok rośnie, dlatego można być pewnym, że dla osób, które chcą pracować w tym zawodzie, praca z pewnością się znajdzie.

Praca dyżurnego ruchu ze względu na charakter wykonywanych obowiązków wymaga opanowania i ogromnej rozwagi. Dyżurny ruchu powinien być stale skupiony na pracy, dobrze organizować swoje stanowisko, gdyż ma za zadanie podejmować decyzje o bezpieczeństwie ruchu pociągów. Powinien panować nad swoimi reakcjami, szczególnie w czasie problemów, awarii czy wypadków. Każda jego reakcja może doprowadzić do konfliktu, co może przełożyć się na zagrożenia w ruchu kolejowym. To stanowisko niezwykle odpowiedzialne, dlatego wymaga posiadania wielu cennych cech charakteru. Niestety nie każdy sprawdzi się na tym stanowisku. Dyżurny ruchu powinien wyróżniać się dobrym refleksem, spostrzegawczością i rzetelnością. Jego praca polega na ciągłej obserwacji, dlatego przydatna jest tu duża wyobraźnia i wysoki poziom inteligencji. W swojej pracy dyżurny ruchu ma za zadanie przestrzegać poleceń dyspozytora. Przydatne mogą okazać się tu cechy takie jak: obowiązkowość i zdyscyplinowanie.

Podsumowanie:
 • Dyżurny ruchu to odpowiedzialna praca polegająca na nadzorowaniu i organizowaniu ruchu na stacjach kolejowych.
 • Zarobki dyżurnych ruchu zależą od kwalifikacji, wykształcenia i lat pracy, ale wynoszą średnio 5,400 zł brutto.
 • Dyżurny ruchu pracuje na posterunkach peronowych, w nastawni lub na terenie stacji, wykorzystując urządzenia sterujące do zapewnienia bezpieczeństwa.
 • Do pracy na stanowisku dyżurnego ruchu wymagany jest tytuł technika w zakresie ruchu i sygnalizacji kolejowej, a dodatkowe szkolenia są przydatne.
 • Praca na tym stanowisku jest przyszłościowa, ale wymaga posiadania wielu cech charakteru, takich jak odpowiedzialność, organizacja, spostrzegawczość i opanowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się dyżurny ruchu?

Dyżurny ruchu to osoba, która organizuje i nadzoruje ruch pociągów na stacji kolejowej. Czuwa nad bezpieczeństwem poprzez nadzór, koordynowanie i obsługę urządzeń sterowniczych i środków łączności.

Jakie kompetencje powinien posiadać dyżurny ruchu?

Dyżurny ruchu musi posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania pracy i odbyć kurs zawodowy. Powinien wyróżniać się nienagannym zdrowiem, umieć pracować pod presją czasu i z innymi ludźmi. Ważne jest także, aby dyżurny ruchu umiał podejmować szybkie decyzje, był odporny na stres i posiadał zdolności kierownicze i organizacyjne.

Jakie są czynniki szkodliwe na stanowisku dyżurnego ruchu?

Dyżurny ruchu jest osobą, która odpowiada za bezpieczeństwo i ruch pociągów, dlatego może być narażona na hałas, obciążenia kręgosłupa, a także ataki podróżujących, niezadowolonych z utrudnień czy opóźnień ruchu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

7 komentarzy

Aaron Szasny

Aaron Szasny

Nasza praca jest niezwykle ważna, ponieważ bez naszej koordynacji ruchu pociągów, wszystko zatrzymałoby się. W dużym stopniu zależy od nas bezpieczeństwo pasażerów i to jest dla mnie najważniejsze.
Rambo

Rambo

Nie wiem, czy mam odpowiednie cechy, żeby pracować na takim stanowisku. Muszę się zastanowić, czy to dla mnie, ale dzięki artykułowi wiem teraz coś więcej o tym zawodzie.
Dawid

Dawid

Czy żeby wykonywać ten zawód wystarczy ukończony kurs/szkolenie czy trzeba mieć poza tym odpowiednie wykształcenie (technikum, studia)
Wulgas

Wulgas

Praca dyżurnego ruchu to nie tylko odpowiedzialność, ale również dużo wiedzy technicznej. Każdego dnia uczymy się czegoś nowego, co czyni tę pracę jeszcze ciekawszą.
Matrix91

Matrix91

Nie miałem wcześniej pojęcia, że taki zawód istnieje! Brzmi to bardzo interesująco, a zarobki też są całkiem niezłe. Może warto spróbować przyszłości swoją karierę w kolejnictwie?
Tola

Tola

Zastanawiałem się nad tym zawodem, ale teraz po przeczytaniu artykułu wiem, że to może być trudna i stresująca praca. Myślę, że będę szukał czegoś innego.
panik

panik

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy naszych dyżurnych ruchu, którzy są niezwykle rzetelni i odpowiedzialni. To praca wymagająca wielu umiejętności, ale nasi pracownicy radzą sobie świetnie!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka