!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

0 komentarzy

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawód, który można wykonywać po szkole zawodowej lub technicznej. Dobre warunki płacowe i stosunkowo łatwa ścieżka wyszkolenia specjalisty sprawiają, że zawód ten cieszy się sporą popularnością.

Czego dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł?

 • Na czym polega praca montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?
 • Czy każdy może zostać specjalistą w tej branży?
 • Jakie są przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?
 • Ile może zarobić monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?
 • Dla kogo przeznaczony jest taki zawód?
 • Czy praca na tym stanowisku jest przyszłościowa?

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - na czym polega praca?

Praca montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest bardzo zróżnicowana. Fachowiec ten zajmuje się zarówno suchą zabudową, jak i pracami malarskimi czy okładzinowymi. Do podstawowych zadań osoby pracującej w tej branży należy wykonywanie stelaży pod płyty gipsowe oraz ich montaż. Na późniejszym etapie monter suchej zabudowy przeprowadza proces spoinowania mający na celu połączenie wszystkich płyt za pomocą masy spoinowej i specjalnych taśm. Podczas swojej pracy przeprowadza też instalację narożników i akrylowanie. Wielu monterów zabudowy zajmuje się też gruntowaniem i malowaniem przygotowanych przez siebie konstrukcji.

Zakres obowiązków na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie:

 • montowanie stelaży suchej zabudowy,
 • płytowanie,
 • spoinowanie,
 • wykonywanie robót malarskich (gruntowanie, malowanie, akrylowanie).

Video

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie pracuje w przestrzeni zamkniętej, ale w trakcie wykonywania swoich obowiązków styka się z chemią budowlaną, dużym zapyleniem i groźnymi drobinkami wełny mineralnej. Osoba pracująca w tej branży powinna więc być zdrowa i nie posiadać uczuleń i alergii. Przeciwwskazaniem do wykonywania tej pracy mogą być choroby układu oddechowego. Nawet osoby całkowicie zdrowe powinny zadać o odpowiednią odzież ochronną i ze szczególną troską podchodzić do zabezpieczania oczu i dróg oddechowych. Dobrej jakości okulary oraz maska przeciwpyłowa mogą pomóc przetrwać trudny czas szlifowania gładzi gipsowej czy układania płyt wełny mineralnej w ściankach działowych.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie:

 • dobra sprawność fizyczna,
 • brak poważnych uczuleń,
 • dobra koordynacja ruchowa,
 • brak lęku wysokości,
 • odporność na chemikalia stosowane w budownictwie.
monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Ile zarabia monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?

Pomimo że praca na etacie montera zabudowy i robót wykończeniowych może nie gwarantować dużych zarobków, to samodzielne prowadzenie jej na własnej działalności jest dobrą opcją dla specjalistów posiadających odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Podczas gdy praca na etacie to zarobki mniej więcej 3-4 tysiące brutto, samodzielna działalność może zapewnić wynagrodzenie sięgające nawet 7-8 tysięcy złotych.

Zebraliśmy informacje na temat zarobków montera w formie poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 700 zł 2 830 zł
ŚREDNIE 4 400 zł 3 277 zł
WYSOKIE 6 100 zł 4 390 zł

Czy do pracy na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby zostać monterem zabudowy i robót wykończeniowych, nie są potrzebne studia, ale dodatkowe szkolenia mogą pomóc zrozumieć nowe technologie, które pojawiają się w tej branży bardzo często. Regularne doszkalanie jest szczególnie istotne w przypadku systemów suchej zabudowy, które bardzo szybko ewaluują, a nieznajomość nowinek pojawiających się na rynku może sprawić, że specjalista nie będzie w stanie osiągnąć oczekiwanego przez inwestora efektu. Ceny szkoleń nie są przesadnie drogie, a pozwalają na zdobycie solidnej wiedzy, którą można wykorzystać w trakcie prac na inwestycji.

Zobacz więcej informacji na temat szkoleń montera w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie konieczne jest ukończenie szkoły branżowej I stopnia. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w kursach zawodowych, które przygotowują do pracy w zawodzie.
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?

Praca montera zabudowy i robót wykończeniowych to doskonałe zajęcie dla osób, które ukończyły szkoły zawodowe i techniczne na kierunkach powiązanych z budownictwem. Mogą one w ten sposób zrealizować marzenie o samodzielnej pracy w ramach własnej działalności gospodarczej, ale również znalezienie pracy etatowej w tej branży nie należy do zajęć trudnych. W ostatnich latach pojawia się sporo ogłoszeń pracodawców, którzy szukają wykwalifikowanych monterów suchej zabudowy, co sprawia, że mając taki fach w ręku, nie sposób długo szukać zatrudnienia.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie:

 • zdolności manualne,
 • znajomość technologii budowlanej,
 • precyzja,
 • dokładność.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie?

Monter zabudowy i robót wykończeniowych możne znaleźć zatrudnienie w każdej firmie zajmującej się pracami wykończeniowymi, termoizolacją dachów skośnych, ale z powodzeniem jest też w stanie samodzielnie szukać klientów. Pomimo że praca w tym zawodzie nie jest najłatwiejsza ze względu na trudne warunki, w jakich bardzo często należy wykonywać swoje obowiązki, wykwalifikowany specjalista nie powinien narzekać na brak zleceń, a rzetelne wykonywanie swoich prac u klienta zawsze będzie skutkować zdobywaniem nowych kontaktów i zleceń z polecenia. To jeden z najskuteczniejszych sposobów, by zapełnić swój kalendarz zleceń na wiele miesięcy do przodu.

monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Czy zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie jest przyszłościowy?

Zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wydaje się być przyszłościowy. Spora ilość wolnych miejsc pracy na etacie i możliwość samodzielnego prowadzenia działalności dają ogromne możliwości, by zarabiać całkiem dobre pieniądze. Bardzo ważną zaletą tego zawodu jest mała ilość specjalistycznych narzędzi wykorzystywana w trakcie robót, co sprawia, że wejście na rynek z własną firmą nie jest specjalnie trudne. Posiadanie odpowiedniego doświadczenia i wiedzy pozwala zdobyć zaufanie klientów i realizować prace wykończeniowe odcinając się od zatrudnienia na etacie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy monter zabudowy i robót wykończeniowych musi posiadać wyższe wykształcenie?

Posiadanie wyższego wykształcenia nie jest potrzebne, by zostać monterem suchej zabudowy. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie, które zdobywa się podczas realizowania kolejnych inwestycji. Niezwykle istotne w tej branży jest ciągłe doszkalanie, dzięki czemu fachowiec jest na bieżąco z nowoczesnymi technologiami i nowinkami pojawiającymi się na rynku.

Na czym konkretnie polega praca montera zabudowy i robót wykończeniowych?

Monter zabudowy to fachowiec, który zajmuje się przygotowaniem stelaża, zakładaniem płyt G/k, ale także gruntowaniem, malowaniem, a czasami nawet przyklejaniem innych okładzin ściennych i podłogowych. Zakres obowiązków jest więc dość szeroki, ale przez to w zawodzie tym nie sposób się nudzić.

Czy monter zabudowy i robót wykończeniowych może dużo zarobić?

Zarobki w branży budowlanej nie należą do najniższych i będąc monterem suchej zabudowy, można sporo zarobić. Ważne, by swoją pracę wykonywać rzetelnie i jak najstaranniej. Pozwoli to zyskać klientów z polecenia i zapełnić swój kalendarz zleceń na kilka miesięcy do przodu.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.