Zawody i ich potencjał

Opiekunka środowiskowa - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Opiekunka środowiskowa - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Społeczeństwa zamieszkujące kraje europejskie każdego roku systematycznie się starzeją. W związku z tym liczba osób samotnych i potrzebujących pomocy w wykonywaniu codziennych czynności oraz opieki jest coraz większa. W Polsce oraz niemal każdym kraju Europy Zachodniej obserwuje się wzrost poszukiwań wykwalifikowanych opiekunek środowiskowych, które posiadają odpowiednie przygotowanie do zajmowania się osobami potrzebującymi, niepełnosprawnymi oraz seniorami. Na czym polega praca opiekunki środowiskowej?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca opiekunki środowiskowej
 • jak zostać opiekunką środowiskową
 • jakie zarobki można osiągnąć na tym stanowisku
 • czy zawód opiekunki środowiskowej jest przyszłościowy.

Opiekunka środowiskowa - na czym polega praca?

Opiekunka środowiskowa to wymagający zawód, niemniej jednak jego wykonywanie przynosi wiele satysfakcji. Osoby zatrudnione na tym stanowisku przede wszystkim pełnią rolę opiekuna osoby starszej, niepełnosprawnej, przewlekle chorej lub potrzebującej. Po zatrudnieniu w odpowiedniej instytucji osoba pełniąca funkcję opiekuna odwiedza swoich podopiecznych w miejscu ich zamieszkania, gdzie podczas wizyty wypełnia swoje obowiązki.

Zakres obowiązków na stanowisku opiekunki środowiskowej:

 • utrzymanie czystości w mieszkaniu lub domu,
 • pomoc w gotowaniu, praniu odzieży i prasowaniu,
 • wykonywanie zakupów pierwszej potrzeby,
 • pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych i higienizacyjnych, jak mycie, czesanie, a także spożywanie posiłków,
 • kontrolowanie przyjmowanych leków przez podopiecznego,
 • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
 • pilnowanie umówionych wizyt lekarskich.

Zawód opiekunki środowiskowej jest bardzo wymagający, ale i coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Jego wykonywanie może dać wiele satysfakcji, a praca opiekunów jest niezbędna do zapewnienia potrzebującym godnego życia.

Video

Jak zostać opiekunką środowiskową? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Opiekun

Handlowiec-Opiekun kategorii Oświetlenie

HEBAN Sp. z o.o. Sp. Komandytowa

 • Kraków
Dodana

OPIEKUN OSÓB STARSZYCH

Willa Seniora Sp. z o.o.

 • Buczkowice
Dodana

Handlowiec / Opiekun Klienta

Repliq Media Sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 7 500-9 000 zł / mc
Dodana

Wychowawca/ Wychowawczyni

Centrum Opiekuńczo- Wychowawcze " Nadzieja"

 • Mysłowice
 • 4 800-5 300 zł / mc
Dodana

Opiekun osoby starszej

ArmadaClinic sp. z o.o.

 • Myślenice
Dodana

Aby móc podjąć pracę na stanowisku opiekunki środowiskowej ważne jest posiadanie odpowiednich klasyfikacji zawodowych. Niezbędne jest ukończenie specjalistycznych kursów, które bardzo często wzbogacane są o elementy psychologii i socjologii, co jest niezbędne do efektywnego wykonywania tej profesji. 

Poza kwalifikacjami zawodowymi bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji zdrowotnych, które pozwolą na właściwe wykonywanie swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku opiekunki środowiskowej:

 • posiadanie pełnej sprawności ruchowej dłoni oraz palców rąk,
 • zdrowy układ stawowo-kostny,
 • brak problemów zdrowotnych w obrębie układu mięśniowego,
 • brak problemów zdrowotnych oraz wad stóp,
 • zdrowy układ krążenia, brak predyspozycji oraz genetycznych obciążeń do powstawania żylaków lub zakrzepów,
 • brak dysfunkcji kręgosłupa.

Zdrowie fizyczne, kompetencje zawodowe oraz odpowiednie predyspozycje interpersonalne to kolaboracja cech, którymi z pewnością powinna wyróżniać się dobra, odpowiedzialna opiekunka środowiskowa.

opiekunka środowiskowa

Cechy dobrej opiekunki środowiskowej

Zawód opiekunki środowiskowej jest wymagającym zajęciem. Niezwykle ważne jest, aby osoba podejmująca pracę na tym stanowisku wyróżniała się odpowiednimi cechami charakteru, które pomogą jej w prawidłowy i efektywny sposób wykonywać swoje obowiązki.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako opiekunka środowiskowa? Cechy dobrej opiekunki środowiskowej:

 • odporność psychiczna, 
 • dobre radzenie sobie z ekspozycją na stres,
 • empatyczność, opiekuńczość,
 • wrażliwość, delikatność,
 • wytrwałość niezbędna w pracy opiekunki,
 • tolerancyjność,
 • ambicja,
 • zdolności komunikacyjne,
 • pracowitość.

Warto nadmienić, że opiekunka środowiskowa powinna w pełni akceptować swojego podopiecznego i jego potrzeby, a swoją pracą i działaniami starać się podnieść komfort i jakość jego życia. 

Ile zarabia opiekunka środowiskowa?

Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do pracy na stanowisku opiekunki środowiskowej są coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Wynika to przede wszystkim z nieustannego starzenia się społeczeństwa, co wiąże się ze zwiększeniem liczby osób potrzebujących pomocy i troski. Zarobki opiekunki środowiskowej są zależne przede wszystkim od miejsca pracy, a także wielkości miasta, w którym dana osoba wykonuje swoją pracę.

Sprawdź w poniższej tabelce zarobki opiekunki środowiskowej, które można osiągnąć po podjęciu decyzji o zatrudnieniu na takim właśnie stanowisku.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 200 zł 2 511 zł
WYSOKIE 3 500 zł 2 702 zł

Czy do pracy na stanowisku opiekunki środowiskowej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Opiekunka środowiskowa to odpowiedzialna profesja. Aby uzyskać uprawnienia i właściwe kwalifikacje zawodowe, konieczne jest ukończenie odpowiednich kursów lub szkolenia. Miejsca oferujące kształcenie osób chcących podjąć pracę na stanowisku opiekunki środowiskowej dają szanse na nabycie wiedzy praktycznej oraz teoretycznej, która jest niezbędna do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków.

Poniższa tabelka prezentuje możliwości, które są niezbędne do uzyskania kwalifikacji zawodowej do pracy na stanowisku opiekunki środowiskowej. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Wykształcenie nie jest wymagane, jednak preferowane jest wykształcenie wyższe na kierunku pomoc społeczna lub pokrewnym. Istnieje także możliwość ukończenia szkoły policealnej na kierunku opiekunki środowiskowej. Wszelkie kursy z zakresu opieki nad osobami potrzebującymi będą bardzo wartościowe i umożliwią lepsze wykonywanie swoich obowiązków. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekunki środowiskowej?

Opiekunka środowiskowa to osoba, która zajmuje się opieką nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, przewlekle chorującymi oraz potrzebującymi. To profesja niezwykle potrzebna w społeczeństwie, z uwagi na stale rosnącą część społeczeństwa, która wymaga stałej opieki lub pomocy w wykonywaniu prozaicznych, codziennych czynności.

Opiekunka środowiskowa jest osobą, która może zostać zatrudniona w różnych miejscach. Najczęściej pracę na tym stanowisku można znaleźć w domach opieki społecznej, hospicjach, a także oddziałach szpitalnych pełniących rolę opieki długoterminowej. Dodatkowo, opiekuni środowiskowi bardzo często zatrudniani są w punkach opieki dziennej, a także placówkach opieki społecznej.

opiekunka środowiskowa

Czy zawód opiekunki środowiskowej jest przyszłościowy?

Opiekunka środowiskowa to zawód wymagający, choć niosący wiele satysfakcji osobom wykonującym swoje obowiązki. Obecny rynek pracy jest bogaty w oferty zatrudnienia na tym właśnie stanowisku, co związane jest z rosnącą ilością osób chorych, a także potrzebujących opieki oraz troski.

Opiekunka środowiskowa to bardzo przyszłościowy zawód. Osoby posiadające odpowiednie predyspozycje osobiste i kwalifikacje zawodowe z pewnością nie będą miały trudności w znalezieniu zatrudnienia.

Podsumowanie:
 • Opiekunka środowiskowa to osoba, która pełni rolę opiekuna osób starszych, niepełnosprawnych lub potrzebujących w miejscu ich zamieszkania.
 • Aby móc pracować na tym stanowisku, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a także predyspozycje zdrowotne i interpersonalne.
 • Zarobki opiekunki środowiskowej są zależne od miejsca pracy oraz wielkości miasta i kształtują się na poziomie minimalnym ok. 3010 zł brutto oraz średnim ok. 3200 zł brutto.
 • Praca opiekunki środowiskowej jest profesją coraz bardziej pożądaną na rynku pracy i możliwe jest zatrudnienie w różnych miejscach, takich jak domy opieki, hospicja czy punkty opieki dziennej.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca na stanowisku opiekunki środowiskowej?

Opiekunka środowiskowa jest osobą, która zajmuje się opieką nad osobami w potrzebie. Jej głównym zadaniem jest pomoc potrzebującym w wykonywaniu codziennych czynności, a także troska o ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka środowiskowa?

Dobra opiekunka środowiskowa przede wszystkim powinna charakteryzować się tolerancją i empatią dla podopiecznych. Dodatkowo, powinna wyróżniać się zdolnością do nawiązywania kontaktów oraz wrażliwością i delikatnością. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Murek

Murek

Praca opiekunki środowiskowej może być trudna, ale też bardzo satysfakcjonująca. Codzienna praca z osobą potrzebującą wymaga nie tylko umiejętności, ale też wytrwałości i empatii. Są to wartości, które uważam za niezwykle ważne nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym.
Witek

Witek

Cieszę się, że przeczytałam ten artykuł, bo do tej pory nie miałam pojęcia, że istnieje taki zawód jak opiekunka środowiskowa. Zastanawiam się, czy to coś dla mnie, zwłaszcza że można zdobyć kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia.
Kali

Kali

Myślę, że zawód opiekunki środowiskowej ma przyszłość, jak wynika z artykułu - społeczeństwo się starzeje, a to oznacza wzrost potrzeby opieki nad osobami potrzebującymi. Sama zastanawiam się, czy nie podjąć kursu i zacząć pracę w tej dziedzinie.
Fozik

Fozik

Z wykształcenia jestem socjologiem, ale przed laty podjąłem pracę na stanowisku opiekuna środowiskowego. Zdecydowanie polecam ten zawód, który przynosi dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy widzi się efekty swojej pracy w postaci poprawy życia podopiecznego.
Marysia

Marysia

Pracuje jako opiekunka środowiskowa. Pracę znalazłam po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie na WSKZ. Wszystkim którzy chcieliby sie rozwijać w tym obszarze, mogę polecić ten kierunek. Dużo wiedzy od wykładowców którzy przekazują praktyczne informacje, a nie suche fakty..

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.