!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Redaktor naczelny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Redaktor naczelny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Redaktor naczelny to osoba odpowiedzialna za merytorykę i całość czasopisma, programu telewizyjnego, radiowego lub serwisu internetowego. Redaktor naczelny współpracuje bezpośrednio z dziennikarzami i zajmuje się koordynacją ich pracy. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać przede wszystkim umiejętności budowania przekazu medialnego, zdolności kierownicze, planowania oraz zarządzania harmonogramem i zespołem. Dzisiejszy artykuł przybliża szczegóły pracy redaktora naczelnego.

Z poniższego artykułu dowiesz się: 

 • na czym polega praca redaktora naczelnego
 • jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku 
 • jak wyglądają zarobki redaktora naczelnego 
 • jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba ubiegająca się o stanowisko redaktora naczelnego 
 • jak wygląda rynek pracy w tym zawodzie 
 • czy zawód redaktora naczelnego jest przyszłościowy. 

Redaktor naczelny - na czym polega praca?

Miejscem pracy redaktora naczelnego jest wydawnictwo lub redakcja zajmująca się wydawaniem książek, czasopism, informacyjnych serwisów internetowych oraz programów telewizyjnych i radiowych. Redaktor naczelny zajmuje się koordynowaniem całością działań redakcji od strony merytorycznej. Odpowiada również za kształt oraz zawartość medium. Redaktorzy naczelni zajmują się kompletowaniem zespołu redakcyjnego oraz kierują pracą dziennikarzy, pełniąc wobec nich funkcję nadrzędną. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku redaktora naczelnego?

 • zarządzanie codzienną pracą redakcji, 
 • ścisła współpraca z autorami tekstów oraz działem technicznym odpowiedzialnym za tzw. "wydawkę", 
 • nadzór nad profilem merytorycznym medium, 
 • planowanie kolejnych numerów medium lub publikacji w serwisie internetowym, 
 • przydzielanie tematów dziennikarzom, 
 • nadzór nad pracami niezbędnymi do wydania kolejnych numerów czasopisma, programów telewizyjnych i radiowych, 
 • wyznaczanie kierunków rozwoju, 
 • rozstrzyganie konfliktów.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku redaktora naczelnego?

Praca w zawodzie redaktora naczelnego wymaga od kandydatów przede wszystkim umiejętności komunikacji oraz budowania przekazu medialnego z wielu tekstów i obrazów. Dobrze sprawdzą się w niej osoby charyzmatyczne, kreatywne, odpowiedzialne oraz odporne na stres

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako redaktor naczelny? Są to przede wszystkim:

 • dobrze rozwinięte zdolności przywódcze, 
 • umiejętność pracy pod presją czasu, 
 • komunikatywność, 
 • zdolności negocjacyjne, 
 • umiejętność koordynowania pracą zespołu, 
 • zdolności planowania.

Jeżeli chodzi o predyspozycje zdrowotne niezbędne w zawodzie redaktora naczelnego, będą to:

 • dobry wzrok i słuch,
 • zręczne ręce i palce,
 • dobra ogólna koordynacja wzrokowo-słuchowa.

Do pracy na tym stanowisku przeciwwskazaniem będą wszelkie dysfunkcje ograniczające możliwość swobodnego porozumiewania się. Praca redaktora naczelnego jest w głównej mierze siedząca i wymaga korzystania z komputera. 

redaktor naczelny

Ile zarabia redaktor naczelny?

Zarobki redaktorów naczelnych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Wpływ na wysokość pensji ma miejsce pracy, wielkość firmy, staż pracy, wykształcenie kandydata czy posiadane umiejętności. 

Na wyższe zarobki mogą liczyć redaktorzy z dużym doświadczeniem, wykształceniem dziennikarskim oraz wysoce rozwiniętymi umiejętnościami przywódczymi. Na wysokość zarobków redaktorów naczelnych wpływa również miejsce zamieszkania i wielkość firmy - osoby pracujące w dużych miastach i redakcjach mogą liczyć na wyższe zarobki w porównaniu do redaktorów zajmujących się wydawnictwem w mniejszych firmach i miejscowościach. 

Poniższa tabelka prezentuje sytuację rynkową dotyczącą zarobków na tym stanowisku:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 700 zł 3 469 zł
ŚREDNIE 5 900 zł 4 249 zł
WYSOKIE 9 700 zł 6 768 zł

Czy do pracy na stanowisku redaktora naczelnego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Ubiegając się o pracę redaktora naczelnego, warto wiedzieć, że wielu pracodawców wymaga wykształcenia dziennikarskiego lub innego kierunku studiów w zakresie mediów lub komunikacji medialnej. Inne szkolenia będą w tym wypadku dodatkowym atutem, jednak nie dają gwarancji pracy w tym zawodzie. Aby pracować na tym stanowisku może być więc konieczne ukończenie kilkuletnich studiów na uczelni wyższej. Czy więc dostanie pracy w tym zawodzie bez wykształcenia wyższego jest niemożliwe? W tym miejscu wiele zależy od pracodawcy, ukończonych kursów oraz przede wszystkim stażu zawodowego, który jest ważną kartą przetargową w rozmowach z przyszłym pracodawcą. Tabelka poniżej prezentuje najbardziej popularne kierunki oraz szkolenia obierane przez osoby ubiegające się o pracę redaktora naczelnego:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie redaktora naczelnego nie jest wymagane konkretne wykształcenie, jednak bardzo przydaje się ukończenie filologii polskiej, czy edytorstwa.

Warto także ukończyć wszelkiego rodzaju kursy językowe.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku redaktora naczelnego?

Redaktorzy naczelni zazwyczaj pracują w osobnych, wydzielonych pomieszczeniach, ponieważ sprawują funkcję nadrzędną nad dziennikarzami. Redaktorzy naczelni mają zazwyczaj stałe godziny pracy. Wyjątkiem są osoby nadzorujące wydawanie dzienników. Ich czas pracy wyznaczają obowiązki związane z przygotowaniem materiału do wydania. Redaktorzy naczelni mają dużą swobodę w działaniu, a ocenie ich pracy podlegają wytyczone kierunki. Pomimo to praca ta jest niezwykle odpowiedzialna, gdyż adnotacja o danych personalnych redaktora naczelnego jest powszechnie dostępna w macierzystych mediach. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie redaktora naczelnego?

Redaktorzy naczelni znajdują najczęściej zatrudnienie w redakcjach i wydawnictwach dzienników, miesięczników, kwartalników oraz informacyjnych serwisów internetowych. Pracę można znaleźć również w stacjach telewizyjnych i radiowych oraz wydawnictwach książkowych czy naukowych. 

redaktor naczelny

Czy zawód redaktora naczelnego jest przyszłościowy?

Biorąc pod uwagę powszechność dostępu do informacji i ilość redakcji zajmujących się działalnością wydawniczą i medialną, można stwierdzić, że zawód redaktora naczelnego jest bardzo przyszłościowy. Tego typu miejsca będą potrzebowały osób odpowiedzialnych za zakres merytoryczny oraz pracę całego wydawnictwa i zespołu. Ilość ofert pracy na to stanowisko nie maleje, a pracodawcy chętnie poszukują doświadczonych, a zarazem charyzmatycznych i kreatywnych kandydatów na to stanowisko.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne obowiązki redaktora naczelnego? 

Redaktor naczelny odpowiedzialny jest za nadzór merytoryczny profilu wydawnictwa oraz koordynowanie codziennej pracy redakcji. Praca wiąże się z bezpośrednią współpracą z dziennikarzami, innymi redaktorami oraz redaktorami technicznymi. Redaktorzy naczelni odpowiadają za całokształt oraz zawartość medium. 

Jakie cechy powinien posiadać redaktor naczelny? 

Osoby na tym stanowisku powinny być charyzmatyczne, kreatywne, komunikatywne a także odpowiednio zorganizowane w zarządzaniu czasem i zespołem. Redaktorzy naczelni powinni posiadać dobre umiejętności planowania, odporność na pracę pod presją oraz zdolności kierownicze pozwalające zarządzać pracą redakcji. 

Gdzie można znaleźć pracę i ile zarabia redaktor naczelny? 

Redaktor naczelny może liczyć na zatrudnienie w redakcjach i wydawnictwach. Zarobki na tym stanowisku są różnorodne i zależne przede wszystkim od doświadczenia, wykształcenia, dodatkowych kwalifikacji, województwa oraz wielkości firmy. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.