Zawody i ich potencjał

Dyrektor finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Dyrektor finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Finanse przedsiębiorstw to obszar, który daje szanse na dynamiczną, perspektywiczną karierę zawodową. Zazwyczaj jest on kojarzony z księgowością, ale najbardziej zdolni finansiści – o ile mają także kompetencje zarządcze – mogą liczyć na stanowisko dyrektora finansowego.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz odpowiedzi między innymi na takie pytania jak:

 • na czym polega praca dyrektora finansowego?
 • jakie cechy powinien posiadać dyrektor finansowy?
 • na jakie zarobki może liczyć dyrektor finansowy?
 • jakie wymogi stawia się wobec kandydatów na stanowisko dyrektora finansowego?

oraz wiele innych.

Dyrektor finansowy — na czym polega praca?

Jak wskazuje samo określenie, dyrektor finansowy jest głównym specjalistą w zakresie finansów danego przedsiębiorstwa. Dba on nie tylko o poprawność prowadzenia ewidencji księgowej w przedsiębiorstwie, ale także wszelkie kwestie związane z efektywnym zarządzaniem finansami, przygotowywaniem polityki rachunkowości czy analizą tego, jaki będzie np. wpływ zobowiązań bankowych na sytuację finansową firmy.

Dyrektor finansowy to stanowisko typowe dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Czasem określa się je także jako CFO – z ang. Chief Financial Officer. Jednocześnie warto zaznaczyć, że dyrektor finansowy to nie to samo co główny księgowy. Zakres działalności dyrektora finansowego obejmuje także zarządzanie kapitałem w celu optymalizacji działalności przedsiębiorstwa. Tymczasem, praca głównego księgowego dotyczy przede wszystkim dbałości o zgodność procesów księgowych z obowiązującymi przepisami.

Profesja dyrektora finansowego to spory prestiż, ale także szereg obowiązków do wykonania. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dyrektora finansowego?

 

Zazwyczaj od pracowników zatrudnionych na tym stanowisku wymaga się wykonywania takich zadań jak:

 • udział w przygotowywaniu strategii finansowej na następne lata,
 • nadzór nad sporządzaniem sprawozdań finansowych,
 • optymalizacja działań firmy z podatkowego i finansowego punktu widzenia,
 • analiza rentowności planowanych projektów inwestycyjnych,
 • zarządzanie działem finansowym/księgowym w przedsiębiorstwie,
 • kontakt z bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi, leasingodawcami, organami podatkowo-skarbowymi, inwestorami,
 • udział w opracowywaniu procedur w zakresie obiegu dokumentacji finansowej.

Video

Cechy dobrego dyrektora finansowego

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Finanse

Analityk Biznesowy

Cooper Standard Polska Sp. z o.o. Oddział w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kosztorysant – Branża Elektryczna

KARO ELEKTRO PLUS Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Business Development Manager

NAV24 Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

ANALITYK FINANSOWY (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Tarnowo Podgórne
Dodana

Kosztorysant / Koordynator Projektu

REVBUD Spółka Akcyjna

 • Toruń
Dodana

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dyrektor finansowy? Tego typu stanowisko to właściwie gwarancja prestiżu oraz dobrych zarobków. Z drugiej jednak strony, droga do objęcia posady dyrektora finansowego jest długa, a spełnienie wymogów stawianych kandydatom udaje się tylko nielicznym. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dyrektor finansowego?

 • zdolność szybkiej analizy danych wyciągania logicznych wniosków na ich podstawie – jest to absolutna podstawa na tym stanowisku. Zadaniem dyrektora finansowego jest między innymi analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa;
 • bardzo dobra znajomość finansów przedsiębiorstw – każdy dyrektor finansowy powinien bardzo dobrze znać takie pojęcia jak na przykład: EBIT, dźwignia finansowa i operacyjna, tarcza podatkowa, próg rentowności, płynność finansowa, wskaźnik rotacji należności w dniach itp.;
 • umiejętność posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie – język angielski jest w XXI w. obowiązkowy, jeśli chodzi o duży biznes.
dyrektor finansowy

Last but not least, ważne są także kwestie związane ze zdrowiem. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dyrektora finansowego? Wśród najważniejszych wymienia się zazwyczaj:

 • dobry wzrok – choć dyrektor finansowy skupia się na zarządzaniu zespołem księgowo-finansowym, nie zmienia to faktu, że część jego pracy polega na analizowaniu danych liczbowych. Taki stan rzeczy oznacza, że sprawny wzrok jest niezbędny w celu wykonania analizy otrzymanych danych;
 • świetna pamięć – w branży finansowo-księgowej konieczna jest dobra znajomość przepisów. Wybrane akty prawne, które powinien znać każdy szanujący się dyrektor finansowy, to między innymi: ustawa o rachunkowości oraz ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych;
 • brak epilepsji – praca dyrektora finansowego to w dużej części obsługa systemów komputerowych (prowadzenie księgowości, obsługa MS Excel oraz innych programów analitycznych).

Ile zarabia dyrektor finansowy?

Zarobki dyrektorów finansowych to średnio kilkanaście (ok. 15) tysięcy złotych miesięcznie netto. Oprócz tego mogą oni liczyć na takie dodatkowe benefity jak na przykład możliwość korzystania z auta osobowego, telefonu i laptopa służbowego do użytku prywatnego. Dyrektorzy mogą liczyć również na ubezpieczenie NNW oraz prywatną opiekę lekarską.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 15 000 zł 10 046 zł
ŚREDNIE 20 000 zł 13 239 zł
WYSOKIE 27 000 zł 17 708 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy dyrektora finansowego?

Na wysokość zarobków wpływa m.in. wielkość przedsiębiorstwa, doświadczenie zawodowe i wykształcenie (cenione są m.in. studia MBA) oraz znajomość oprogramowania do analizy danych.

Czy do pracy na stanowisku dyrektora finansowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Studia wyższe z zakresu ekonomii, finansów lub zarządzania to podstawa w pracy dyrektora finansowegoSzczególnie cenione są także takie dodatkowe szkolenia jak np. ACCA i CIMA, a także prestiżowe studia podyplomowe MBA. Studia oraz dodatkowe szkolenia przydatne w celu podjęcia pracy na stanowisku dyrektora finansowego przedstawiono w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku finansowym lub ekonomicznym. -
PRZYDATNE - Bardzo przydatne są wszytkie kursy z zakresu zarządzania finansami, przepisów o rachunkowości, czy języków obcych.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dyrektora finansowego?

Bardzo szerokie. Dyrektorów finansowych zatrudnia się właściwie w każdym większym przedsiębiorstwie. Firmy produkcyjne i handlowe, banki, przedsiębiorstwa TSL, firmy projektowe – we wszystkich tych podmiotach zatrudnia się dyrektorów finansowych.

dyrektor finansowy

Czy zawód dyrektora finansowego jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą stanowiska pracownicze związane z szeroko pojętą księgowością, są zagrożone automatyzacją.

Niewątpliwie jest w takim podejściu wiele racji, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że na rynku pracy przyszłości:

 • automatyzacją zostaną objęte przede wszystkim stanowiska, w których wykonuje się powtarzalne, monotonne czynności. Taki stan rzeczy oznacza, że zagrożeni są przede wszystkim asystenci do spraw księgowości – zajmują się oni wykonywaniem takich procedur jak na przykład dekretowanie dokumentów, sprawdzanie poprawności otrzymanych faktur oraz wprowadzanie ich do systemu księgowego;
 • szczególnie cenione będą umiejętności miękkie oraz kompetencje w zakresie zarządzania, czyli obszar, w którym spełniają się na przykład dyrektorzy finansowi.

Taki stan rzeczy oznacza, że o ile część zawodów w branży finansowej będzie coraz bardziej wypierana przez rozwiązania cyfrowe (w tym na przykład technologię OCR, która pozwala na automatyczne księgowanie skanowanych faktur), to specjaliści w branży będą pełnili jeszcze ważniejszą rolę w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw działających w turbulentnym otoczeniu.

Podsumowanie:
 • Dyrektor finansowy jest głównym specjalistą w zakresie finansów danego przedsiębiorstwa, zajmującym się m.in. polityką rachunkowości oraz efektywnym zarządzaniem finansami
 • Aby zostać dyrektorem finansowym potrzebne są kompetencje takie jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz znajomość oprogramowania do analizy danych
 • Zarobki dyrektorów finansowych wynoszą średnio około 15 tysięcy złotych netto miesięcznie, a na ich wysokość wpływ mają czynniki takie jak: wielkość przedsiębiorstwa, doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz znajomość oprogramowania do analizy danych
 • Dyrektor finansowy to zawód przyszłościowy, ponieważ specjaliści w tej dziedzinie będą mieli jeszcze ważniejszą rolę w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw w otoczeniu pełnym zmian i wyzwań

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest dyrektor finansowy?

Jest to specjalista odpowiedzialny za kształtowanie polityki finansowej firmy.

Jakie wykształcenie powinien mieć dyrektor finansowy?

Kluczowe jest wykształcenie ekonomiczno-finansowe wzbogacone o studia z zakresu zarządzania.

Ile zarabia dobry dyrektor finansowy?

Najbardziej doświadczeni dyrektorzy mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych netto miesięcznie. W mniejszych podmiotach jest to zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Adrian

Adrian

Jestem pracodawcą i muszę powiedzieć, że dobrze wykształcony dyrektor finansowy to skarb dla każdego przedsiębiorstwa. Liczę na to, że w przyszłości znajdę takiego specjalistę do pracy w mojej firmie.
Aspeks

Aspeks

Dużo wymagań stawia się dla stanowiska dyrektora finansowego, ale przynajmniej mamy konkretne kierunki studiów i szkoleń, które mogą dać nam szansę na taką pracę. Z pewnością warto zainwestować w swoją edukację.
Leszek

Leszek

Ciekawa informacja o zawodzie dyrektora finansowego. Pewnie wymagania na tym stanowisku są bardzo wysokie, ale może warto spróbować. Słyszałam, że to jedno z bardziej prestiżowych stanowisk w branży finansowej.
gość

gość

Praca dyrektora finansowego wydaje się bardzo wymagająca, ale i satysfakcjonująca. Duże wyzwanie, ale także wiele osiągnięć. Zarobki mogą naprawdę zaskoczyć, ale trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.