Zawody i ich potencjał

Monter instalacji fotowoltaicznych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze
Monter instalacji fotowoltaicznych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zarówno w Polsce, jak i innych rozwiniętych krajach świata, kładzie się coraz większy nacisk na kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Tego typu rozwiązania są coraz częściej jako cenna alternatywa dla tradycyjnych zasobów energetycznych, w tym na przykład węgla. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne złożone z paneli, które pobierają energię z promieni słonecznych. Aby jednak było to możliwe to konieczne jest wsparcie ze strony montera instalacji fotowoltaicznych.

Jeśli chcesz poznać informacje na temat zawodu: monter instalacji fotowoltaicznych, przeczytaj nasz tekst — znajdziesz w nim informacje na temat:

 • obowiązków, jakie mają monterzy fotowoltaiki,
 • zarobków na tym stanowisku,
 • wymogów stawianych kandydatom,
 • perspektyw zawodowych.

Monter instalacji fotowoltaicznych — na czym polega praca?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku monter instalacji fotowoltaicznych?

 

Zadaniem montera paneli fotowoltaicznych jest dbałość o to, aby instalacja została prawidłowa ustawiona w danym miejscu. A zatem monter musi zadbać między innymi o to, by:

 • teren przygotowany pod rusztowania oraz instalację fotowoltaiki został odpowiednio oczyszczony,
 • zarówno panele, jak i sprzęt niezbędny do ich montażu znajdował się w dobrym stanie technicznym.
 • instalacja fotowoltaiczna została stabilnie umocowana — błędy w tej kwestii mogą doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia domowników/pracowników.
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku monter instalacji fotowoltaicznych?

 

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych stanowisk „fizycznych”, także monter fotowoltaiki musi wyróżniać się:

 • sprawnością,
 • brakiem przeciwwskazań do pracy na wysokości,
 • odpornością na wysokie temperatury (praca montera odbywa się pod gołym niebem).

Video

Ile zarabia monter instalacji fotowoltaicznych?

Dane na temat wynagrodzenia, jakie osiąga monter instalacji fotowoltaicznych w Polsce, można znaleźć między innymi w takich źródłach danych jak:

 • zestawienia dotyczące rynku pracy w Polsce (raporty płacowe),
 • raporty na temat perspektyw zawodowych w sektorze OZE,
 • informacje na internetowych forach branżowych,
 • internetowe oferty zatrudnienia — coraz częstszą praktyką ze strony pracodawców jest umieszczanie już w ogłoszeniu „widełek” wynagrodzenia oferowanego pracownikom.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Monter

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

 • Szwecja
Dodana

Monter nawierzchni kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Wielkopolskie
Dodana
Dodana
Dodana

Na podstawie wyżej wymienionych danych można stwierdzić, że monter instalacji fotowoltaicznych zarabia w Polsce średnio około pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jest to kwota niższa niż przeciętne średnie wynagrodzenie w Polsce (te ostatnie to, zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS, około 6,6 tysiąca złotych brutto na miesiąc). Z drugiej jednak strony płace monterów są silnie zróżnicowane — można znaleźć takich monterów, którzy osiągają dochody na poziomie kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca. Dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje na temat zarobków osiąganych przez monterów instalacji fotowoltaicznych znajdziesz w przygotowanym przez nas zestawieniu:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 4 000 zł 3 022 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 660 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy montera instalacji fotowoltaicznych?

Co determinuje wysokość wynagrodzenia monterów?

 

Do czynników, które mają największy wpływ, zalicza się:
 • doświadczenie zawodowe,
 • zakres obowiązków — na wyższe zarobki mogą liczyć ci monterzy, którzy zajmuję się także układaniem okablowania,
 • województwo/miasto — w największych województwach oraz aglomeracjach miejskich znajdują się duże firmy, które oferują monterom bardziej atrakcyjne zarobki,
 • forma współpracy — podobnie jak w przypadku innych profesji umowa o pracę to niższe, ale regularne dochody, z kolei umowy cywilnoprawne lub własna działalność gospodarcza wymagają większej inicjatywy i dają szansę na lepsze pensje.

monter instalacji fotowoltaicznych

Czy do pracy na stanowisku montera instalacji fotowoltaicznych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako monter instalacji fotowoltaicznych?

 

Są to przede wszystkim:

 • czynne prawo jazdy kat. B — codzienna praca montera fotowoltaiki odbywa się w siedzibie klienta,
 • umiejętność posługiwania się sprzętem monterskim,
 • zdolności manualne,
 • doświadczenie zawodowe zdobyte na podobnym stanowisku,
 • ukończenie kursu montera rusztowań — jest to warunek konieczny do podjęcia pracy w profesji monterskiej.

Jeśli chodzi o studia wyższe, to raczej nie przydadzą się one w codziennej pracy montera instalacji fotowoltaicznych. Mogą być one cennym atutem na przykład w pracy na stanowisku menedżera regionalnego sprzedaży paneli. Jeśli chodzi o monterów, to niektórzy pracodawcy nie przykładają większego znaczenia do poziomu wykształcenia kandydatów. Taki stan rzeczy oznacza, że wystarczające może okazać się nawet ukończenie szkoły podstawowej. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że technikum lub zasadnicza szkoła zawodowa będą cennym atutem podczas poszukiwania zatrudnienia.

Zdecydowanie bardziej użytecznym rozwiązaniem mogą okazać się specjalistyczne szkolenia zawodowe z zakresu OZE. Tabela poniżej przedstawia, z jakich dodatkowych kursów branżowych można skorzystać, jeśli celem jest zostanie profesjonalnym monterem instalacji fotowoltaicznych:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Osoby, które chcą wykonywać zawód montera instalacji fotowoltaicznych muszą ukończyć kurs instalatora systemów fotowoltaicznych w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Dzieki temu można uzyskać certyfikat UDT, który ważny jest przez 5 lat.
PRZYDATNE W przypadku pracy jako monter instalacji fotowoltaicznych przydaja się studia na kierunku energetyki lub energetyki odnawialnej. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie montera instalacji fotowoltaicznych?

Możliwości te są dość szerokie. Monter instalacji fotowoltaicznych może wykonywać swoje obowiązki jako pracownik najemny lub samodzielny przedsiębiorca. To drugie rozwiązanie to szansa na zdobycie wyjątkowo wysokich zarobków (czasem nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie), ale wymaga poniesienia nakładów finansowych na zakup niezbędnego wyposażenia.

Ponadto można czasem spotkać się z przypadkami monterów, którzy — po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji — awansują na stanowiska kierownicze lub przebranżawiają się na przedstawicieli handlowych.

monter instalacji fotowoltaicznych

Czy zawód montera instalacji fotowoltaicznych jest przyszłościowy?

Monter instalacji fotowoltaicznych to profesja, która jest przyszłościowa — co do tego nie ma większych wątpliwości. Jeśli chodzi o Polskę, to sektor ten dynamicznie się rozwija. Zdaniem Instytutu Energii Odnawialnej lata 2020-2021 były rekordowe, jeśli chodzi o wartość inwestycji na tym rynku. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że gospodarstwa domowe mogą liczyć na dofinansowanie pozwalające pokryć część inwestycji w panele fotowoltaiczne — mowa tu o programie Czyste Powietrze. Czynnik ten także powinien przełożyć się na dalszy rozwój branży, a co za tym idzie — wzrost popytu na wykwalifikowanych monterów fotowoltaiki.

Podsumowanie:
 • Monterzy fotowoltaiki zarabiają średnio około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie, ale płace są silnie zróżnicowane, a niektórzy osiągają dochody kilkunastu tysięcy złotych.
 • Do pracy na stanowisku montera instalacji fotowoltaicznych nie są potrzebne studia wyższe, ale przydatne mogą być specjalistyczne szkolenia z zakresu OZE.
 • Możliwości zatrudnienia w zawodzie montera fotowoltaiki są szerokie, obejmują pracę zarówno jako pracownik najemny, jak i samodzielny przedsiębiorca.
 • Zawód montera instalacji fotowoltaicznych jest przyszłościowy, a rozwój branży powinien przełożyć się na wzrost popytu na wykwalifikowanych monterów.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest monter fotowoltaiki?

Jest to dobrze wykwalifikowany pracownik, który zajmuje się instalowaniem paneli fotowoltaicznych.

Na jakie zarobki może liczyć monter instalacji fotowoltaicznych?

Zarobki na stanowisku montera fotowoltaiki są dość wysokie. Najlepsi pracownicy w tej profesji mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Przeciętne wynagrodzenie montera to ok. pięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Czy zawód montera instalacji fotowoltaicznych jest perspektywiczny?

Zdecydowanie tak. Ostatnie to lata kryzys na rynku dotychczasowych, tradycyjnych źródeł energii. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zainteresowanie fotowoltaiką systematycznie rośnie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

renata

renata

Jako osoba bezrobotna zastanawiam się nad przekwalifikowaniem się na montera fotowoltaiki. Perspektywy wyglądają bardzo korzystnie, a dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska. Cieszę się, że taki zawód jest przyszłościowy i zapewnia stabilne zatrudnienie.
Lucy

Lucy

Jako pracodawca cieszy mnie fakt, że monterzy fotowoltaiki zarabiają solidnie. To przyciąga wykwalifikowanych kandydatów i pozwala nam zatrudniać najlepszych pracowników. W naszej firmie stawiamy na rozwijanie kompetencji naszych pracowników i doceniamy ich wkład w rozwój firmy.
Robert P

Robert P

Ciekawe, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, żeby być monterem fotowoltaiki. Skusiłbym się na ukończenie kursu, żeby móc zdobyć certyfikat UDT i być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka