Zawody i ich potencjał

Technik eksploatacji portów i terminali - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Technik eksploatacji portów i terminali - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Lubisz kontakt z ludźmi, chcesz doskonalić umiejętności i uwielbiasz wyzwania? Jeśli tak, spodoba Ci się praca jako technik eksploatacji portów i terminali. W tym zawodzie naprawdę wiele się dzieje, a po szkole średniej łatwo o dobrą posadę.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania:

 • Na czym polega praca technika eksploatacji portów i terminali?
 • Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby pracować na tym stanowisku?
 • Ile zarabia technik eksploatacji portów i terminali?
 • Czy ten zawód można nazwać przyszłościowym?

Technik eksploatacji portów i terminali - na czym polega praca?

Technik eksploatacji portów i terminali to specjalista, który ma umiejętności niezbędne do organizacji pracy w terminalu przeładunkowym. Może zajmować się obsługą pasażerów lub środków transportu w porcie morskim bądź rzecznym, terminalu samochodowym, lotniczym lub drogowym. To niezwykle szerokie spektrum możliwości, a zawód ten od lat należy do grupy najbardziej poszukiwanych w kraju i na rynkach europejskich.

Zakres obowiązków na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali to przede wszystkim:

 • Obsługa podróżnych w portach i terminalach;
 • Organizacja i planowanie prac związanych z przeładunkiem towarów;
 • Organizowanie obsługi środków do transportu bliskiego;
 • Zbieranie informacji na temat bieżących zadań i monitorowanie zasobów sprzętowych oraz personalnych, potrzebnych na kolejnych zmianach roboczych;
 • Sporządzenie dokumentacji związanej z odprawami i przeładunkiem w porcie lub terminalu.

Pracując jako technik eksploatacji portów i terminali, możesz zapomnieć o nudzie. Na tym stanowisku nie ma miejsca na monotonię, ponieważ trzeba na bieżąco monitorować dynamikę zmian, a także odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych.

Video

Cechy dobrego technika eksploatacji portów i terminali

Szukasz pracy?
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym Piaseczno

Work&Profit sp. z o.o.

 • Piaseczno
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jeśli myślisz o zdobywaniu wykształcenia jako technik eksploatacji portów i terminali, warto żebyś poznał predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Dobrego technika eksploatacji portów i terminali cechują następujące kompetencje:

 • Pragnienie ciągłego doskonalenia umiejętności zawodowych;
 • Znajomość (lub chęć nauki) języków obcych, w szczególności języka angielskiego;
 • Łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i zdolności negocjacyjne;
 • Umiejętność pracy w zespole, a także predyspozycje do samodzielnego podejmowania decyzji;
 • Dobre zorganizowanie i sumienność;
 • Umiejętność myślenia przestrzennego;
 • Podstawowe zdolności manualne.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali?

Zawód technika eksploatacji portów i terminali szczególnie spodoba się osobom, które wykazują aktywność w samodzielnej organizacji pracy, a także posiadają zdolności interpersonalne. Częsty kontakt z ludźmi kształtuje i rozwija komunikatywność, a zorientowanie na nowe wyzwania pomaga w zdobywaniu kolejnych umiejętności.

Pracując jako technik eksploatacji portów i terminali, każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Z tego względu praca ta jest najlepsza dla osób, które kochają dynamikę i chętnie dostosowują się do nowych okoliczności. Jeśli myślisz o zdobywaniu kierunkowego wykształcenia jako technik eksploatacji portów i terminali, przeczytaj poniższe wymagania zdrowotne.

Kandydat na to stanowisko powinien posiadać:

 • Niezbędne sprawności sensomotoryczne, czyli ostrość wzroku, rozróżnianie barw, ostrość słuchu, zmysł równowagi, zdolność koncentracji zwrotowo-ruchowej, refleks, spostrzegawczość i brak lęku wysokości;
 • Zdolność kontentacji, a także podzielność uwagi, dobrą pamięć, wyobraźnię przestrzenną, łatwość wypowiadania się w mowie i na piśmie oraz uzdolnienia techniczne;
 • Wytrzymałość na wysiłek fizyczny, odporność emocjonalną i społeczną oraz panowanie nad sobą (samokontrolę).
technik eksploatacji portów i terminali

Ile zarabia technik eksploatacji portów i terminali?

Zarobki technika eksploatacji portów i terminali są zależne od funkcji pełnionej w firmie oraz zajmowanego stanowiska. Kompetentni i doświadczeni technicy eksploatacji portów i terminali są cenionymi pracownikami, którzy mogą liczyć na adekwatne wynagrodzenie oraz liczne gratyfikacje finansowe.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 022 zł
ŚREDNIE 5 500 zł 3 980 zł
WYSOKIE 7 300 zł 5 236 zł

Czy do pracy na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Samo ukończenie profilowanego technikum to pierwszy i bardzo ważny krok do zdobycia pracy jako technik eksploatacji portów i terminali. Jednak aby móc samodzielnie pracować na tym stanowisku, niezbędne jest skorzystanie z różnych programów doszkalających, często organizowanych przez pracodawcę. Dotyczą one umiejętności twardych (np. certyfikacji na konkretne typy maszyn) oraz miękkich (np. pozwalających na rozwój kariery na szczeblach menedżerskich).

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu uzyskania tytułu technika eksploatacji portów i terminali konieczne jest ukończenie specjalistycznego technikum na tym kierunku. Innym sposobem na zdobycie tytułu technika eksploatacji portów i terminali jest ukończenie szkoły policealnej na konkretnym kierunku. Do pracy jako technik eksploatacji portów i terminali konieczne jest ukończenie także kursów, które umożliwiają korzystanie z konkretnych maszyn.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali?

Absolwenci klas profilowanych, którzy posiadają uprawnienia do pracy jako technik eksploatacji portów i terminali, cały czas są poszukiwani przez firmy zajmujące się transportem i przeładunkiem. Co ważne, polscy i zagraniczni pracodawcy doceniają osoby, które w szkole średniej zdobyły merytoryczne podstawy i chcą doskonalić swoje kompetencje. Bardzo często finansują ich szkolenia, w tym certyfikację na różne typy maszyn, wykorzystywane w pracy portów i terminali przeładunkowych.Niektóre z takich kursów odbywają się w Polsce, inne mogą być organizowane za granicą.

Wiedza oraz doświadczenie zdobyte jako technik eksploatacji portów i terminali są uznawane za uniwersalne. Oznacza to, że łatwo zaadaptować specjalistyczne umiejętności do warunków pracy za granicą. 

Obecnie, po ukończeniu kształcenia w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali, możesz aktywnie szukać zatrudnienia w:

 • Firmach spedycyjnych, logistycznych i transportowych,
 • Terminalach lotniczych, kolejowych oraz samochodowych,
 • Agencjach obsługujących transport w portach morskich,
 • Portach morskich i rzecznych.
technik eksploatacji portów i terminali

Czy zawód technika eksploatacji portów i terminali jest przyszłościowy?

Nie ulega wątpliwości, że zawód technika eksploatacji portów i terminali to ekspansywna branża, w której łatwo znaleźć zatrudnienie. Transport samochodowy, morski oraz lotniczy nieustannie się rozwija, dlatego popyt na dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą rośnie. Wybierając profil technika eksploatacji portów i terminali, możesz liczyć na dobrze płatną posadę w kraju lub za granicą. Wiedza teoretyczna oraz praktyki, które organizuje szkoła średnia, to doskonałe wprowadzenie do tego ciekawego zawodu.

Podsumowanie:
 • Technik eksploatacji portów i terminali to specjalista, który organizuje pracę w terminalach przeładunkowych w różnych branżach transportu.
 • Do bycia technikiem eksploatacji portów i terminali niezbędne są umiejętności interpersonalne, aktywność w organizacji pracy, oraz zdolność do dostosowania do nowych sytuacji.
 • Zarobki technika eksploatacji portów i terminali zależą od zajmowanego stanowiska, ale kompetentni i doświadczeni technicy mogą liczyć na adekwatne wynagrodzenie i gratyfikacje finansowe.
 • Zawód technika eksploatacji portów i terminali jest przyszłościowy, ponieważ branże transportu stale się rozwijają, a popyt na dobrze wykwalifikowaną kadrę rośnie.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym poleca praca technika eksploatacji portów i terminali?

Technik eksploatacji portów i terminali zajmuje się obsługą podróżnych, a także kompleksowym organizowaniem pracy przy przeładunku towarów na lotniskach, w portach lub terminalach samochodowych.

Dla kogo praca na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali jest odpowiednia?

Dobry technik eksploatacji portów i terminali musi mieć dobre zdrowie (fizyczne i emocjonalne), umiejętność planowania, zarządzania i myślenia przestrzennego oraz zdolności do samodzielnego podejmowania decyzji. Niezbędne są komunikatywność i znajomość języków obcych, w tym angielskiego.

Gdzie można pracować jako technik eksploatacji portów i terminali?

Po ukończeniu szkoły, technik eksploatacji portów i terminali może znaleźć dobrze płatną pracę w kraju, a nawet za granicą. Specjalistów wciąż poszukują firmy spedycyjne i logistyczne, terminale lotnicze oraz samochodowe oraz największe porty morskie i rzeczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Wacek

Wacek

Wydaje mi się, że zawód technika eksploatacji portów i terminali może być bardzo wymagający, ale również ekscytujący. Można się na nim wiele nauczyć i rozwijać swoje umiejętności, co może otworzyć drogę do wielu kariery w branży transportowej.
Mirka

Mirka

W mojej firmie zatrudniamy wielu techników eksploatacji portów i terminali i muszę przyznać, że są to niezwykle wartościowi pracownicy. Ich zadania są bardzo zróżnicowane i wymagają niesamowitej elastyczności oraz szybkiej reakcji, ale zawsze sobie z tym radzą.
basia

basia

Jako osoba poszukująca pracy, zdecydowanie będę brać pod uwagę oferty związane z pracą jako technik eksploatacji portów i terminali. Wydaje mi się, że to zawód przyszłościowy i pozwala na rozwój zawodowy.
psycholog

psycholog

Jeśli ktoś ma predyspozycje do pracy z ludźmi oraz jest zainteresowany branżą transportową, to wydaje mi się, że praca jako technik eksploatacji portów i terminali może być ciekawym wyborem. A zarobki wydają się naprawdę zachęcające.
Dziabol

Dziabol

Jestem technikiem eksploatacji portów i terminali od ponad 3 lat i muszę powiedzieć, że to naprawdę ciekawa praca. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i nigdy nie jest nudno, a do tego zarobki są na naprawdę dobrym poziomie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka