!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Technik eksploatacji portów i terminali - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Technik eksploatacji portów i terminali - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Lubisz kontakt z ludźmi, chcesz doskonalić umiejętności i uwielbiasz wyzwania? Jeśli tak, spodoba Ci się praca jako technik eksploatacji portów i terminali. W tym zawodzie naprawdę wiele się dzieje, a po szkole średniej łatwo o dobrą posadę.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania:

 • Na czym polega praca technika eksploatacji portów i terminali?
 • Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby pracować na tym stanowisku?
 • Ile zarabia technik eksploatacji portów i terminali?
 • Czy ten zawód można nazwać przyszłościowym?

Technik eksploatacji portów i terminali - na czym polega praca?

Technik eksploatacji portów i terminali to specjalista, który ma umiejętności niezbędne do organizacji pracy w terminalu przeładunkowym. Może zajmować się obsługą pasażerów lub środków transportu w porcie morskim bądź rzecznym, terminalu samochodowym, lotniczym lub drogowym. To niezwykle szerokie spektrum możliwości, a zawód ten od lat należy do grupy najbardziej poszukiwanych w kraju i na rynkach europejskich.

Zakres obowiązków na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali to przede wszystkim:

 • Obsługa podróżnych w portach i terminalach;
 • Organizacja i planowanie prac związanych z przeładunkiem towarów;
 • Organizowanie obsługi środków do transportu bliskiego;
 • Zbieranie informacji na temat bieżących zadań i monitorowanie zasobów sprzętowych oraz personalnych, potrzebnych na kolejnych zmianach roboczych;
 • Sporządzenie dokumentacji związanej z odprawami i przeładunkiem w porcie lub terminalu.

Pracując jako technik eksploatacji portów i terminali, możesz zapomnieć o nudzie. Na tym stanowisku nie ma miejsca na monotonię, ponieważ trzeba na bieżąco monitorować dynamikę zmian, a także odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych.

Video

Cechy dobrego technika eksploatacji portów i terminali

Jeśli myślisz o zdobywaniu wykształcenia jako technik eksploatacji portów i terminali, warto żebyś poznał predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Dobrego technika eksploatacji portów i terminali cechują następujące kompetencje:

 • Pragnienie ciągłego doskonalenia umiejętności zawodowych;
 • Znajomość (lub chęć nauki) języków obcych, w szczególności języka angielskiego;
 • Łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i zdolności negocjacyjne;
 • Umiejętność pracy w zespole, a także predyspozycje do samodzielnego podejmowania decyzji;
 • Dobre zorganizowanie i sumienność;
 • Umiejętność myślenia przestrzennego;
 • Podstawowe zdolności manualne.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali?

Zawód technika eksploatacji portów i terminali szczególnie spodoba się osobom, które wykazują aktywność w samodzielnej organizacji pracy, a także posiadają zdolności interpersonalne. Częsty kontakt z ludźmi kształtuje i rozwija komunikatywność, a zorientowanie na nowe wyzwania pomaga w zdobywaniu kolejnych umiejętności.

Pracując jako technik eksploatacji portów i terminali, każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Z tego względu praca ta jest najlepsza dla osób, które kochają dynamikę i chętnie dostosowują się do nowych okoliczności. Jeśli myślisz o zdobywaniu kierunkowego wykształcenia jako technik eksploatacji portów i terminali, przeczytaj poniższe wymagania zdrowotne.

Kandydat na to stanowisko powinien posiadać:

 • Niezbędne sprawności sensomotoryczne, czyli ostrość wzroku, rozróżnianie barw, ostrość słuchu, zmysł równowagi, zdolność koncentracji zwrotowo-ruchowej, refleks, spostrzegawczość i brak lęku wysokości;
 • Zdolność kontentacji, a także podzielność uwagi, dobrą pamięć, wyobraźnię przestrzenną, łatwość wypowiadania się w mowie i na piśmie oraz uzdolnienia techniczne;
 • Wytrzymałość na wysiłek fizyczny, odporność emocjonalną i społeczną oraz panowanie nad sobą (samokontrolę).
technik eksploatacji portów i terminali

Ile zarabia technik eksploatacji portów i terminali?

Zarobki technika eksploatacji portów i terminali są zależne od funkcji pełnionej w firmie oraz zajmowanego stanowiska. Kompetentni i doświadczeni technicy eksploatacji portów i terminali są cenionymi pracownikami, którzy mogą liczyć na adekwatne wynagrodzenie oraz liczne gratyfikacje finansowe.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 022 zł
ŚREDNIE 5 500 zł 3 980 zł
WYSOKIE 7 300 zł 5 236 zł

Czy do pracy na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Samo ukończenie profilowanego technikum to pierwszy i bardzo ważny krok do zdobycia pracy jako technik eksploatacji portów i terminali. Jednak aby móc samodzielnie pracować na tym stanowisku, niezbędne jest skorzystanie z różnych programów doszkalających, często organizowanych przez pracodawcę. Dotyczą one umiejętności twardych (np. certyfikacji na konkretne typy maszyn) oraz miękkich (np. pozwalających na rozwój kariery na szczeblach menedżerskich).

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu uzyskania tytułu technika eksploatacji portów i terminali konieczne jest ukończenie specjalistycznego technikum na tym kierunku. Innym sposobem na zdobycie tytułu technika eksploatacji portów i terminali jest ukończenie szkoły policealnej na konkretnym kierunku. Do pracy jako technik eksploatacji portów i terminali konieczne jest ukończenie także kursów, które umożliwiają korzystanie z konkretnych maszyn.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali?

Absolwenci klas profilowanych, którzy posiadają uprawnienia do pracy jako technik eksploatacji portów i terminali, cały czas są poszukiwani przez firmy zajmujące się transportem i przeładunkiem. Co ważne, polscy i zagraniczni pracodawcy doceniają osoby, które w szkole średniej zdobyły merytoryczne podstawy i chcą doskonalić swoje kompetencje. Bardzo często finansują ich szkolenia, w tym certyfikację na różne typy maszyn, wykorzystywane w pracy portów i terminali przeładunkowych.Niektóre z takich kursów odbywają się w Polsce, inne mogą być organizowane za granicą.

Wiedza oraz doświadczenie zdobyte jako technik eksploatacji portów i terminali są uznawane za uniwersalne. Oznacza to, że łatwo zaadaptować specjalistyczne umiejętności do warunków pracy za granicą. 

Obecnie, po ukończeniu kształcenia w zawodzie technika eksploatacji portów i terminali, możesz aktywnie szukać zatrudnienia w:

 • Firmach spedycyjnych, logistycznych i transportowych,
 • Terminalach lotniczych, kolejowych oraz samochodowych,
 • Agencjach obsługujących transport w portach morskich,
 • Portach morskich i rzecznych.
technik eksploatacji portów i terminali

Czy zawód technika eksploatacji portów i terminali jest przyszłościowy?

Nie ulega wątpliwości, że zawód technika eksploatacji portów i terminali to ekspansywna branża, w której łatwo znaleźć zatrudnienie. Transport samochodowy, morski oraz lotniczy nieustannie się rozwija, dlatego popyt na dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą rośnie. Wybierając profil technika eksploatacji portów i terminali, możesz liczyć na dobrze płatną posadę w kraju lub za granicą. Wiedza teoretyczna oraz praktyki, które organizuje szkoła średnia, to doskonałe wprowadzenie do tego ciekawego zawodu.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym poleca praca technika eksploatacji portów i terminali?

Technik eksploatacji portów i terminali zajmuje się obsługą podróżnych, a także kompleksowym organizowaniem pracy przy przeładunku towarów na lotniskach, w portach lub terminalach samochodowych.

Dla kogo praca na stanowisku technika eksploatacji portów i terminali jest odpowiednia?

Dobry technik eksploatacji portów i terminali musi mieć dobre zdrowie (fizyczne i emocjonalne), umiejętność planowania, zarządzania i myślenia przestrzennego oraz zdolności do samodzielnego podejmowania decyzji. Niezbędne są komunikatywność i znajomość języków obcych, w tym angielskiego.

Gdzie można pracować jako technik eksploatacji portów i terminali?

Po ukończeniu szkoły, technik eksploatacji portów i terminali może znaleźć dobrze płatną pracę w kraju, a nawet za granicą. Specjalistów wciąż poszukują firmy spedycyjne i logistyczne, terminale lotnicze oraz samochodowe oraz największe porty morskie i rzeczne.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.