Zawody i ich potencjał

Przedstawiciel medyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Przedstawiciel medyczny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Przedstawiciel medyczny to zawód, który jest bezpośrednio związany z kompleksową obsługą klienta oraz sprzedażą i prezentacją wyrobów medycznych produkowanych przez konkretną firmę. W skrócie więc profesja ta polega na dogłębnym poznaniu właściwości sprzedawanych produktów medycznych oraz ich dystrybucji. Przedstawiciel medyczny zajmuje się także promocją marki, realizacją planów sprzedażowych oraz rozpowszechnianiem wyrobów farmaceutycznych, sprzętu medycznego oraz innych artykułów używanych w tej branży. Co jeszcze robi ten specjalista, kto może nim zostać i ile można zarobić w tej branży? Czy jest to praca z przyszłością? Oto szczegóły związane z zawodem przedstawiciela medycznego.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania:

 • Na czym polega praca przedstawiciela medycznego?
 • Jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby pracować na tym stanowisku?
 • Ile zarabia przedstawiciel medyczny?
 • Czy ten zawód można nazwać przyszłościowym?

Przedstawiciel medyczny - na czym polega praca?

Praca przedstawiciela medycznego polega na wspomnianej już promocji i dystrybucji produktów medycznych. Mogą to być zarówno nowo wprowadzane na rynek specyfiki, jak i inne wyroby i sprzęty. Praca na tym stanowisku jest więc niejako związana z handlem i przypomina nieco obowiązki przedstawiciela handlowego. Specjalista z dziedziny handlu wyrobami medycznymi ma jednak do czynienia z klientami z konkretnego sektora, takimi jak: lekarze, dyrektorowie szpitali, pracownicy punktów farmaceutycznych/aptek oraz inni przedstawiciele środowisk medycznych. 

Codzienne obowiązki tego specjalisty są związane z szeregiem czynności takimi jak: wyszukiwanie potencjalnych klientów, kontaktowanie się z nimi, odbywanie spotkań handlowych i promocyjnych oraz szeroko pojęta promocja marki, której są przedstawicielami.

Video

Jak wygląda praca na stanowisku przedstawiciela medycznego?

Szukasz pracy?

Przedstawiciel Medyczny - rehabilitacja

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Przedstawiciel Medyczny - ortodoncja

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Przedstawiciel medyczny / pielęgniarka

J.Chodacki. A. Misztal MEDICA Sp. Jawna ul. Przemysłowa 4A 59-300 Lubin

 • Lubin
Dodana

Przedstawiciel farmaceutyczno-medyczny

ICB PHARMA TOMASZ ŚWIĘTOSŁAWSKI, PAWEŁ ŚWIĘTOSŁAWSKI SPÓŁKA JAWNA

 • Białystok
Dodana

Przedstawiciel farmaceutyczno-medyczny

ICB PHARMA TOMASZ ŚWIĘTOSŁAWSKI, PAWEŁ ŚWIĘTOSŁAWSKI SPÓŁKA JAWNA

 • Warszawa
Dodana

Typowy dzień przedstawiciela medycznego polega na pozyskiwaniu klientów w szpitalach publicznych i prywatnych oraz centrach medycznych i innych miejscach związanych z medycyną. Specjalista z tej branży często reprezentuje też markę na kongresach, warsztatach i konferencjach dotyczących nowości na rynku medycznym oraz farmaceutycznym. Przedstawiciel medyczny prowadzi także szkolenia i prezentacje z zakresu dystrybuowanych i wprowadzanych na rynek wyrobów medycznych.

Nieodłączne elementy pracy przedstawiciela medycznego są więc związane z wykonywaniem szeregu telefonów, umawianiem spotkań handlowych i prezentacyjnych, podróżowaniem w rejony całego kraju oraz nieustannym doszkalaniem się w dziedzinie technik sprzedażowych, oraz właściwości oferowanych produktów. 

Przedstawiciel medyczny przekazuje klientom szczegółową i profesjonalną wiedzę, literaturę naukową oraz wyniki testów i badań, które potwierdzają właściwości sprzedawanych wyrobów. Warto także podkreślić, że przedstawiciel medyczny ma za zadanie opiekę nad pozyskanymi już klientami i budowanie z nimi długofalowych relacji. Przedstawiciel medyczny z racji konieczności częstych podróży musi posiadać prawo jazdy kategorii B.

 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku przedstawiciela medycznego?

 

 

W skrócie zakres obowiązków przedstawiciela medycznego to m.in.:

 • realizowanie celów sprzedażowych,
 • wyszukiwanie klientów,
 • prowadzenie spotkań handlowych,
 • prowadzenie szkoleń,
 • reprezentacja firmy na konferencjach i targach,
 • budowanie i utrzymywani relacji z klientami,
 • budowanie pozytywnego wizerunku firmy,
 • podróżowanie do klientów,
 • telefonowanie do klientów,
 • sprzedaż produktów farmaceutycznych i sprzętu medycznego.

 

przedstawiciel medyczny

Ile zarabia przedstawiciel medyczny?

Zarobki przedstawiciela medycznego mogą osiągać różne progi i są najczęściej związane z rodzajem sprzedawanego asortymentu. Czynnik ten jest uzależniony od umiejętności, doświadczenia i kwalifikacji konkretnego specjalisty. Szacuje się, że wiele osób na tym stanowisku zarabia jednak sporo powyżej średniej krajowej. Oto tabela obrazująca zarobki osób na stanowisku przedstawiciela medycznego.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 6 500 zł 4 672 zł
ŚREDNIE 7 900 zł 5 659 zł
WYSOKIE 10 100 zł 6 994 zł
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku przedstawiciela medycznego?

 

Zdrowotne predyspozycje przedstawiciela medycznego związane są ze zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. Przedstawiciel medyczny powinien zwykle mieć m.in.:

 • aktualne badania psychotechniczne,
 • aktualne okresowe badania lekarskie,
 • badania kontrolne.

Te i inne wymagania należy sprawdzić w konkretnej ofercie pracy.

Czy do pracy na stanowisku przedstawiciela medycznego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Przedstawiciel medyczny musi posiadać określoną wiedzę medyczną, która umożliwi mu rzetelne i rzeczowe przedstawienie właściwości dystrybuowanych produktów. Najbardziej pożądane wykształcenie na tym stanowisku to więc: medycyna, farmacja lub inne kierunki związane z biologią lub medycyną. Aplikując na konkretne stanowisko, należy sprawdzić wymagania potencjalnego pracodawcy. Najczęściej wymagane jest także doświadczenie na podobnym stanowisku. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie przedstawiciela medycznego bardzo przydaje się wykształcenie wyższe medyczne lub pokrewne.  Na tym stanowisku bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego, więc bardzo przydatne jest ukończenie kursów językowych.
Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako przedstawiciel medyczny?

 

Umiejętności, jakie powinien posiadać przedstawiciel medyczny, to m.in.:

 • łatwość nawiązywania kontaktów,
 • znajomość technik sprzedażowych, 
 • samodzielność,
 • zdolności negocjacyjne,
 • pewność siebie,
 • wysoka motywacja do działania,
 • znajomość technik ułatwiających radzenie sobie ze stresem,
 • umiejętność nienagannego zaprezentowania się,
 • zdolność przyswajania wiedzy z zakresu medycyny,
 • znajomość języków obcych, 
 • prawo jazdy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie przedstawiciela medycznego?

Na stanowisku przedstawiciela medycznego może się zatrudnić niemal każdy, kto posiada odpowiednie kwalifikacje związane z wykształceniem, wiedzą oraz doświadczeniem. Oferty pracy pojawiają się często, a potencjalni pracownicy najczęściej muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną, która wyłania najlepszego kandydata. Możliwości zatrudnienia w zawodzie przedstawiciela medycznego, pojawiają się w całej Polsce, a wiek kandydatów może być bardzo zróżnicowany.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku przedstawiciela medycznego?

Organizacja stanowiska pracy w tym zawodzie związana jest z początkowym odbywaniem szkoleń, zyskiwaniem wiedzy merytorycznej oraz wdrażaniem technik komunikacyjnych i sprzedażowych. Pracownik tego szczebla ma do wykonania określony plan sprzedażowy, który stara się zrealizować, stosując szereg technik marketingowych i utrzymując stałe relacje z klientami sektora medycznego. Praca ta wymaga dużej dozy konsekwencji. Wprowadzanie na rynek nowych produktów i efektywne promowanie ich nie jest bowiem zadaniem, które potrafią zrealizować wszyscy. 

przedstawiciel medyczny

Czy zawód przedstawiciela medycznego jest przyszłościowy?

Zawód przedstawiciela medycznego jest przyszłościowy dla osób wytrwałych, zmotywowanych i posiadających wymagane kwalifikacje oraz umiejętności sprzedażowe. Pracownicy, którzy zdobyli odpowiednie doświadczenie, wiedzę medyczną i są komunikatywni, mają duże szanse na sukces w tym wymagającym, jednak dość opłacalnym sektorze.

Podsumowanie:
 • Praca przedstawiciela medycznego polega na promocji i dystrybucji produktów medycznych wśród klientów sektora medycznego.
 • Przedstawiciel medyczny musi posiadać wiedzę medyczną, a wykształcenie medyczne lub pokrewne jest często wymagane.
 • Zarobki przedstawiciela medycznego zależą od rodzaju sprzedawanego asortymentu oraz umiejętności, doświadczenia i kwalifikacji specjalisty.
 • Możliwości zatrudnienia na stanowisku przedstawiciela medycznego pojawiają się w całej Polsce, a wiek kandydatów może być bardzo zróżnicowany.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy może zostać przedstawicielem medycznym?

Aby zostać przedstawicielem medycznym, należy spełnić określone wymogi związane z wykształceniem wyższym oraz wiedzą merytoryczną i doświadczeniem. Nie każdy może więc zatrudnić się na tym stanowisku. Przed aplikacją warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami konkretnych firm.

Co należy do głównych obowiązków przedstawiciela medycznego?

Główne obowiązki przedstawiciele medycznego związane są z poszukiwaniem klientów z branży medycznej, prezentowaniu i sprzedawaniu produktów oraz promowaniu marki. Specjalista ten musi także często podróżować oraz uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach oraz targach handlowych. 

Ile zarabia przedstawiciel medyczny?

Zarobki przedstawiciela handlowego są zależne od wyników sprzedażowych oraz rodzaju dystrybuowanych produktów. Najlepsi zarabiają sporo ponad średnią krajową. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Komunikator

Komunikator

Zawsze myślałem, że praca przedstawiciela medycznego wymaga dużej ilości wykształcenia medycznego. Okazuje się, że to nie jest do końca prawda. Może to być ciekawa opcja dla osób, które chcą pracować w branży medycznej, ale nie posiadają wykształcenia medycznego. Teraz tylko trzeba znaleźć ofertę pracy.
Portos

Portos

Przedstawiciele medyczni stanowią kluczowy element w naszej branży. Zajmują się sprzedażą i promocją produktów medycznych, dzięki czemu klienci są zawsze dobrze poinformowani o oferowanych przez nas produktach. Na pewno będziemy dalej zatrudniać przedstawicieli medycznych.
hr23

hr23

Zastanawiałem się kiedyś, co to za praca przedstawiciela medycznego i czy jest to coś dla mnie. Z tego artykułu wynika, że w tej branży na pewno nie brakuje pracy, a zarobki są całkiem niezłe. Muszę się nad tym bardziej zastanowić.
Zyta

Zyta

Praca przedstawiciela medycznego wydaje się wymagająca, ale jednocześnie bardzo interesująca. Wymaga to ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale teoretycznie może zacząć na tym stanowisku praktycznie każdy. Ciekawe, jakie szanse na rozwój kariery są w tej branży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.