Zawody i ich potencjał

Botanik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

14 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

2 komentarze

Botanik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kariera biologa może obrać różne kierunki, a jednym z nich może być specjalizacja w zakresie botaniki. Botanik jest osobą badającą rośliny, zależności między nimi oraz ich występowanie. Praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych: często trzeba przebywać w terenie, nierzadko w trudnych warunkach, wstawać wcześnie rano i posiadać szeroką wiedzę na temat roślin i umieć z niej korzystać. Dodatkowo botanik prowadzi dokumentację, w tym również fotograficzną. Powinien mieć dobre zdrowie oraz być spostrzegawczy. Trudno znaleźć pracę w tym zawodzie, chociaż jest on wciąż potrzebny.

Z tego artykułu dowiesz się dokładnie:

 • kim jest botanik i jakie są jego obowiązki?
 • jakie cechy powinien przejawiać dobry botanik?
 • jaką ścieżkę edukacji wybrać aby zostać botanikiem?
 • ile zarabia botanik i czy łatwo znaleźć pracę w zawodzie?
 • czy zawód botanika będzie potrzebny także w przyszłości?

Botanik - na czym polega praca?

Na początek warto wyjaśnić dokładnie, kim właściwie jest botanik. Z czym kojarzy się ten zawód? Śmiało można powiedzieć, że z botaniką, czyli rejonem biologii zajmującym się konkretnie roślinami. I tak jest w istocie. Botanik jest biologiem, który wybrał konkretną specjalizację, czyli w tym wypadku botanikę. To znaczy, że jego praca polega na analizowaniu świata roślin. Taka osoba zbiera informacje o rzadkich okazach flory, analizuje lokalizację ich stanowisk, prowadzi dokumentację poszczególnych gatunków i ich populacji. 

Praca ta wiąże się z częstym przebywaniem w terenie, wykonywaniu fotografii, przeprowadzaniu doświadczeń i badań na temat roślin. Botanik musi znać zależności pomiędzy życiem flory, a życiem fauny, potrafić zestawić ze sobą pewne zjawiska i fakty. Być może na pierwszy rzut oka praca ta wydaje się prosta i przyjemna, wymaga jednak odpowiednich kompetencji. 

Podsumowując, do obowiązków botanika należą:

 • obserwacja roślin
 • poszukiwanie konkretnych gatunków w terenie
 • analiza występowania danej populacji
 • liczenie osobników flory
 • zestawienie zjawisk związanych z roślinami z innymi czynnikami
 • prowadzenie dokumentacji
 • praca w laboratorium
 • fotografowanie roślin
 • nierzadko przekazywanie wiedzy dalej (np. w formie wykładów na uczelni)
 • wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce
 • prowadzenie badań i doświadczeń
 • ciągłe zdobywanie informacji i poszerzanie wiedzy

Cechy dobrego botanika.

Jakie cechy opisują dobrego botanika? Przede wszystkim:

 • cierpliwość
 • dobra orientacja w terenie
 • umiejętność wyciągania wniosków, stawiania hipotez
 • wysoka tolerancja na trudne i nieprzyjemne warunki
 • szeroka wiedza w zakresie biologii i botaniki
 • umiejętność zestawiania ze sobą informacji i faktów
 • elastyczność, szybkie uczenie się nowych rzeczy
 • umiejętność prowadzenia dokumentacji i pracy w laboratorium
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Biolog, Botanik

Nauczyciel Wiedzy o społeczeństwie

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel historii

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel języka angielskiego

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel wychowania fizycznego

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel oligofrenopedagog

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Oczywiście najważniejsze z powyższych cech to posiadanie dużej wiedzy o roślinach, oraz chęć stałego jej pogłębiania. Botanik powinien także umieć swoją wiedzę oraz przeprowadzone obserwacje przekazywać dalej, dokumentować i analizować. 

Ile zarabia botanik?

Zarobki botanika zależą przede wszystkim od doświadczenia oraz zaangażowania danej osoby na tym stanowisku. Liczyć będzie się także wykształcenie oraz miejsce zatrudnienia. Średnie zarobki dla botanika w Polsce przedstawione są w tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 800 zł 2 894 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 341 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Czy do pracy na stanowisku botanika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku botanika potrzebna jest na samym początku matura z biologii i opcjonalnie również z chemii. Następnie trzeba ukończyć studia wyższe na jednym z kierunków: biologia, biotechnologia, biochemia, bioinformatyka. Można także skończyć architekturę krajobrazu lub ochronę roślin i kontrolę fitosanitarną. Ważna jest także specjalizacja. W zależności od uczelni, studiując np. biologię można wybrać specjalizację o nazwie botanika, studiując biotechnologię można wybrać biotechnologię roślin.

botanik

Najważniejsza jednak jest praktyka. Jeżeli w zależności od tego, czy biolog, który podejmuje się specjalizacji botanika, chce pracować w terenie, czy na uniwersytecie jako nauczyciel, powinien starać się o praktyki i staże, które pozwolą mu obrać wymarzoną ścieżkę kariery. To właśnie doświadczenie jest największą wartością przy poszukiwaniu nowej pracy. 

Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych ukończonych szkół oraz kursów, jakie powinna zrealizować osoba ubiegająca się o pracę botanika, przedstawione są w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Aby zostać profesjonalnym botanikiem należy ukończyć studia na kierunku związanym z biologią. -
PRZYDATNE - -

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku botanika?

Praca w roli botanika zdecydowanie nie jest dla każdego. Przede wszystkim musi to być osoba, która nie ma problemu z bardzo wczesnym wstawaniem. Kandydat na botanika nie może bać się brudu i trudnych warunków środowiskowych i pogodowych: błota, burzy, deszczu, bagien. Botanik często jest brudny i przemoczony, dlatego chcąc zostać botanikiem trzeba być odpornym na takie sytuacje. Dodatkowo, niezbędna jest dobra orientacja w terenie. Osoba ubiegająca się o pracę botanika powinna potrafić pracować sama nawet w miejscach odludnych i trudnodostępnych.

Dodatkowo, botanik powinien mieć pewne predyspozycje zdrowotne, z których można wyróżnić:

 • doskonały wzrok
 • dobra kondycja fizyczna
 • zdrowe stawy 
 • brak problemów z poruszaniem się
 • brak chorób sercowo - naczyniowych (szczególnie w pracy w terenie)
 • zdrowy kręgosłup

Jest to praca, w której często wymagane jest schylanie, kucanie, przebywanie w nachylonej pozycji, czy poruszanie się na kolanach. Nierzadko trzeba przejść spore odległości na piechotę. Dlatego osoba, która planuje zostać botanikiem, powinna mieć przede wszystkim zdrowy aparat ruchowy i stawowy. Dobry wzrok nie pozwoli nie zauważyć poszukiwanej rośliny. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie botanika?

Niestety, dość trudno jest znaleźć pracę w zawodzie botanika. Jest to zawód potrzebny i zawsze aktualny. Jednak wakaty nie zdarzają się często, a poza ukończeniem dobrego kierunku studiów wymagana jest przede wszystkim praktyka i doświadczenie.

Najczęściej botanik może szukać zatrudnienia w instytutach badawczych oraz uczelniach wyższych. Jeżeli botanik szuka pracy z zamiarem nauczania, to może również szukać ofert pracy w szkołach innych, niż uniwersytety. Będąc nauczycielem akademickim, botanik może mieć szansę na awans w strukturze kadry uczelni: zostać kierownikiem katedry, dziekanem czy rektorem. Osoba, która pracuje w charakterze doświadczalno - badawczym, może zyskać awans na kierownika projektu lub laboratorium.

botanik

Czy zawód botanika jest przyszłościowy?

Tak, zawód botanika jest przyszłościowy. Chociażby dlatego, że wiedza o roślinach jest wciąż poszerzana. Pojawiają się nowe fakty i informacje na temat flory, odkrywane są nowe gatunki roślin, nowe zależności między nimi. Wciąż badane są substancje zawarte w roślinach, które mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Dlatego botanicy są i będą potrzebni, mimo trudności ze znalezieniem miejsca pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Ile dokładnie zarabia botanik?

Płaca botanika zależy od miejsca zatrudnienia, a także stażu jego pracy. Średnio jest to kwota wynosząca 2100 zł netto. Wynagrodzenie zależy jednak od doświadczenia, wiedzy oraz dodatkowych kwalifikacji, np. posiadania doktoratu, czy stopnia kierowniczego w laboratorium. Botanik jest biologiem. Biolodzy zarabiają średnio 3052 zł netto. Jedna czwarta osób pracujących w roli biologa zarabia mniej niż 2604 zł netto i tyle samo osób zarabia więcej niż 4211 zł netto.

Jaki powinien być botanik?

Botanik powinien mieć szeroką wiedzę w zakresie biologii roślin. Musi to być osoba, która ukończyła studia wyższe na odpowiednim kierunku, najlepiej ze specjalizacją zajmującą się badaniem roślin. Osoba ta nie może bać się wczesnego wstawania, brudu oraz samotności w miejscu pracy, które czasem może leżeć na odległym, dzikim terenie. Botanik powinien mieć dobre zdrowie, zwłaszcza kręgosłup, stawy oraz wzrok. Taki stan zdrowia umożliwi mu skuteczną i sumienną pracę. Starając się o stanowisko botanika, trzeba wykazywać również cechy takie jak cierpliwość, spostrzegawczość oraz spokój. Botanicy muszą umieć prowadzić dokumentację, często podejmują również prace laboratoryjne oraz naukowo badawcze. Dlatego muszą oni umieć przekazywać swoją wiedzę i odpowiednio dokumentować obserwacje. 

Podziel się

2 komentarze

Przyrodnik

Przyrodnik

Jestem botanikiem. Jednoosobowa działalność. Zarabiam na rękę 10 - 25 tyś. Ale głównie to ekspertyzy i inwentaryzacje.
Karol

Karol

Bardzo fajna i pomocna seria artykułów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka