Zawody i ich potencjał

Politolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

6 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

5 komentarzy
Politolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Osoby, które marzą o pracy jako politolog, muszą interesować się nie tylko światem polityki, lecz również zmianami, jakie zachodzą w społeczeństwie, świecie technologii czy finansów. Daje to pełny pogląd na sytuację geopolityczną, jaka panuje na świecie, i wpływa na wydawane opinie czy podejmowane decyzje przez osoby zarządzające państwem bądź gminą. Politolog znajduje zatrudnienie w instytucjach państwowych, a także w firmach prywatnych.

Z artykułu dowiesz się:

 • kim jest politolog i na czym polega jego praca,
 • jak zostać politologiem,
 • ile zarabiają politolodzy,
 • jakie są możliwości rozwoju w tym zawodzie?

Politolog - na czym polega praca?

Politolog zajmuje się badaniem i analizowaniem ogółu zjawisk związanych z polityką lokalną, krajową czy międzynarodową. 

Zakres obowiązków politologa zależy w głównej mierze od tego, gdzie dokładnie pracuje specjalista:

 • stanowisko akademickie - prowadzenie badań naukowych,
 • ośrodki naukowe - analizowanie sytuacji geopolitycznej, wydawanie opinii,
 • partie polityczne - doradztwo polityczne,
 • redakcje - tworzenie artykułów.

Politolodzy rzadziej zajmują się ujęciem poszczególnych problemów w ramy statystyczne, choć posiadają kompetencje także do wykonywania tego typu zadań. Politolog musi śledzić obecną sytuacje polityczną, społeczną i ekonomiczną, jaka panuje w kraju bądź w poszczególnych miejscach na świecie. Wiedzę aktualizuje i zdobywa we własnym zakresie.

Jak zostać politologiem?

Politologiem może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku politologia. Studia trwają 3 lata i kończą się obroną pracy dyplomowej, co jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwent może zdecydować się także na 2-letnie studia uzupełniające, po których otrzyma tytuł magistra. Niemniej jednak w zawodzie politologa bardzo ważne jest ogólne obycie w świecie, zainteresowanie polityką i umiejętność analizowania sytuacji. 

Do podstawowych kompetencji politologa zaliczyć można:

 • umiejętność pracy z dużą ilością danych,
 • umiejętność obiektywnego spojrzenia na sytuację,
 • lekkie pióro,
 • umiejętność łączenia faktów i wydobywania informacji z kontekstu.
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku politologa?

 

Wymaga się, aby kandydat na to stanowisko:

 • był osobą sprawną umysłowo,
 • posiadał dobry słuch,
 • posiadał dobry wzrok,
 • nie miał problemów z emisją głosu - politolodzy często udzielają wywiadów lub prowadzą wykłady.

Cechy dobrego politologa

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Asystent/młodszy specjalista/Geolog badania terenowe

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

 • Wyszków
Dodana
Aplikuj bez CV

Nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej

 • 70-90 zł / h
 • Gdańsk
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Poszukiwany!

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA PRO FUTURO

 • Blizne Łaszczyńskiego
Dodana

Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego - Katowice

EDU4FUN Barbara Dyba

 • 5 500-7 500 zł / mc
 • Katowice
Dodana

Nauczyciel i logopeda do przedszkola dla dzieci z autyzmem.

FUNDACJA SCOLAR

 • 7 000-8 000 zł / mc
 • Warszawa
Dodana

Dobry politolog powinien przede wszystkim doskonale znać zagadnienia, związane z polityką lokalną, krajową i światową. Musi być to osoba zainteresowana światem, która jest gotowa do ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Ponadto, politolog powinien wykazywać się cierpliwością i skrupulatnością. W tym zawodzie niezwykle istotne jest bycie obiektywnym. O tym aspekcie bardzo często zapominamy, lecz nawet doradcy światowych polityków muszą w gruncie rzeczy pozostać bezstronni, co pozwala na chłodno ocenić sytuację i dokonać kalkulacji korzyści. Dobry politolog nie neguje informacji, lecz przetwarza je, zgodnie z posiadanym stanem wiedzy. 

politolog

Ile zarabia politolog?

Wynagrodzenie politologa w dużej mierze zależy od tego, na jakim dokładnie stanowisku znajdzie on pracę. Możliwości jest naprawdę wiele, począwszy od środowiska akademickiego, na zatrudnieniu w redakcjach gazet czy portali internetowych skończywszy. Warto mieć na uwadze, że politolodzy mają także możliwość podejmowania dodatkowego zatrudnienia, na przykład jako wykładowcy czy szkoleniowcy. Wiele zależy również od ich dodatkowych kompetencji - obecnie wielu politologów decyduje się zrobić dodatkowe kursy i szkolenia, dzięki którym mogą oni zostać na przykład coachami. 

Warto mieć na uwadze, że zarobki politologów są bardzo zróżnicowane - doradca ważnego polityka może liczyć na naprawdę wysokie wynagrodzenie, podczas gdy pracownik instytucji badawczych zarabia niewiele ponad najniższą krajową.

Zarobki politologów przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 400 zł 2 639 zł
WYSOKIE  10 000 zł 6 937 zł

Czy do pracy na stanowisku politologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku politologa wymaga ukończenia studiów wyższych - jest to wymóg ogólny. Niemniej jednak poszczególni pracodawcy często chcą, aby kandydaci ukończyli dodatkowe kursy kwalifikacyjne, dające im większą wiedzę w danym zakresie. 

Ukończenie dodatkowych szkoleń bądź kursów daje też możliwość zdobycia pracy w innym zawodzie, który pośrednio wykorzystuje wiedzę, jaką posiada politolog. Często osoby z wykształceniem z zakresu politologii decydują się na pracę jako coach czy doradca zawodowy.

Szczegółowe informacje o szkoleniach dla politologów przedstawia tabela poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Do pracy jako politolog wymagane są ukończone studia na kierunku politologia lub pokrewnym. Politologiem zostaje się już po ukończeniu studiów I stopnia. -
PRZYDATNE Ukończenie studiów II stopnia daje większe szanse na zdobycie pracy jako politolog. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie politologa?

Wielu absolwentów politologii decyduje się pozostać na uczelni, kontynuując naukę na studiach doktoranckich. Politolodzy mogą też szukać pracy jako doradcy polityków, działających zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym czy nawet międzynarodowym. Znajdują oni zatrudnienie w instytucjach naukowych, które zajmują się badaniem zachowań społecznych i zjawisk politycznych. Często podejmują też pracę w redakcjach gazet lub portali internetowych. W rzeczywistości politolog ma wiele możliwości podjęcia pracy, choć wymaga się od niego pewnej elastyczności i chęci zdobywania nowych kompetencji zawodowych.

politolog

Czy zawód politologa jest przyszłościowy?

Politolodzy, którzy posiadają duże doświadczenie zawodowe, mogą liczyć na pracę u boku najpopularniejszych, najbardziej wpływowych polityków. To sprawia, że zawód ten wydaje się być przyszłościowy - obecnie bowiem coraz więcej osób korzysta z pomocy profesjonalistów, którzy pomagają im budować wizerunek od podstaw. Doradcy mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki, jednak muszą być osobami wszechstronnymi, a więc posiadać wiedzę nie tylko z zakresu polityki, ale również psychologii czy marketingu. Ci natomiast, którzy chcieliby skupić się wyłącznie na zagadnieniach teoretycznych, mogą pozostać na uczelni i kontynuować pracę naukową.

Podsumowanie:
 • Politolog to specjalista, który zajmuje się analizą zjawisk związanych z polityką lokalną, krajową i międzynarodową, a także aktualną sytuacją społeczno-ekonomiczną w kraju lub na świecie.
 • Aby zostać politologiem, należy ukończyć studia wyższe na kierunku politologia i wykazywać się zainteresowaniem polityką oraz umiejętnością analitycznego myślenia.
 • Zarobki politologów są zróżnicowane i zależą od rodzaju wykonywanej pracy oraz posiadanych kompetencji dodatkowych.
 • Politolodzy mają wiele możliwości zatrudnienia, od pracy na uczelniach, poprzez pracę w instytucjach badawczych, aż po stanowiska doradcze dla polityków na różnych szczeblach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy politolog ma taki sam zakres obowiązków jak polityk?

Zakres obowiązków politologa jest zupełnie inny od tych, które ma do wykonania polityk. Politolog jest osobą, posiadającą szeroką wiedzę z zakresu szeroko pojętej polityki i wykorzystuje ją na co dzień w swojej pracy, lecz nie podejmuje kluczowych dla danej gminy czy dla kraju decyzji.

Jakie perspektywy zawodowe ma politolog?

Politolodzy mogą pozostać na uczelni i kontynuować pracę naukową, mogą również poszukać zatrudnienia w różnego typu instytucjach publicznych, badawczych, w partiach politycznych czy w redakcjach. Możliwości rozwoju zawodowego jest wiele, jednak często od politologów wymagane jest ukończenie dodatkowych kursów lub szkoleń.

Ile zarabia politolog?

Widełki płacowe w zawodzie politologa wynoszą mniej więcej 3500-7000 zł brutto. Wysokość pensji zależy od zajmowanego stanowiska - najmniej zarabia się w instytucjach państwowych, najwięcej natomiast , zajmując wysokie stanowiska w partiach politycznych czy na uczelniach wyższych. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

radek

radek

Kończyłem politologię w 2007r. Musze powiedzieć, że nie znam nikogo z mojego rocznika, kto pracowałby jako politolog. Większość ludzi po tym kierunku albo wyjechała z kraju albo musiała się przebranżowić i szukać szczęścia w mniej przystępnych zawodach. Zabawna wydawała się perspektywa pracy w mediach po tym kierunku- owszem to możliwe, ale jak usłyszała koleżanka na specjalności z komunikacji społecznej "(...)góra dwójka z państwa rocznika będzie pracowała w mediach". A na tej specjalności było ich koło 60. Niestety to też studia na których jest dużo teorii, a zdobyta wiedza, częściowo po latach może okazać się nieużyteczna (np. ze względu na zmianę przepisów, zmiany systemów rządów itp.). Gdybym miał doradzać, jesli już idziesz na politologię przyszły studencie, to wybierz sobie specjalizację z samorządówki, bo tu będziesz miał największe szanse na w miarę łatwe i bezbolesne lądowanie po studiach.
Kasia

Kasia

Pojęcie politologa kojarzy mi się z kimś nieprzystępnym dla zwykłych ludzi. Jednak po przeczytaniu tego artykułu zrozumiałam, że to ciekawy zawód, który wymaga solidnej wiedzy z zakresu polityki i społeczeństwa. Ciekawe, jakie jeszcze możliwości zatrudnienia mogą mi się otworzyć.
Eliza

Eliza

Pracuję jako politolog od kilku lat i uważam, że to naprawdę ciekawy i wymagający zawód. Ale muszę przyznać, że zarobki są bardzo zróżnicowane - trzeba być elastycznym i umiejętnym sprzedawcą siebie, aby znaleźć dobrze płatną pracę.
Filip

Filip

Jestem bezrobotny, ale bardzo interesuje się polityką i myślę, że studia politologiczne mogą mi pomóc w znalezieniu pracy. Cieszę się, że artykuł tak konkretne informacje na temat tego zawodu.
Arek

Arek

Zawodzą politologa jest bardzo przyszłościowy, ponieważ polityka jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania każdego kraju. Dlatego zachęcam kandydatów z wykształceniem politologicznym do aplikowania w mojej firmie!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.