Zawody i ich potencjał

Ratownik wodny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

6 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Ratownik wodny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca ratownika wodnego wymaga sporej koncentracji i odpowiednich kompetencji. Dobrze wyszkolony ratownik potrafi szybko zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowa lub życia osób odpoczywających nad wodą, lub na basenie. Zawód ten wymaga sporego zaangażowania i dużego skupienia przez cały czas pracy.

Zagadnienia, jakie poruszymy w poniższym artykule.

 • Ratownik wodny - na czym polega praca i dla kogo jest ona przeznaczona?
 • Gdzie pracuje ratownik wodny?
 • Ile może zarobić osoba na takim stanowisku?
 • Jakie wykształcenie musi mieć kandydat na ratownika wodnego?
 • Gdzie szukać zatrudnienia, będąc ratownikiem wodnym?
 • Kto nie może ubiegać się o takie stanowisko?
 • Czy zawód ratownika wodnego daje perspektywy na przyszłość?

Ratownik wodny - na czym polega praca?

Praca ratownika wodnego, niezależnie od tego czy wykonuje on swoje obowiązki na basenie, w aqua parku czy na plaży, związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim osobom wypoczywającym nad wodą. Zadaniem ratownika jest obserwacja całego terenu i wyszukiwanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, które mogą stwarzać zagrożenie utonięciem. Stanowisko ratowników wodnych na obiektach zamkniętych znajduje się bezpośrednio przy basenie. W przypadku dużych kąpielisk otwartych ratowników można znaleźć na specjalnej wieży, z której mają lepszy widok na otoczenie. Praca w tym zawodzie nie polega jednak wyłącznie na obserwacji, ale przede wszystkim na ratowaniu życia w sytuacji, gdy zachodzi taka potrzeba. W Polsce każdego roku tonie około 500 osób, dlatego praca ratowników wodnych ma duże znaczenie i pomaga zapobiegać jeszcze większej ilości tragedii nad wodą.

W jakich warunkach pracuje ratownik wodny?

Praca ratownika wodnego w obiektach zamkniętych odbywa się w dość komfortowych warunkach. Plaże morskie i miejskie kąpieliska na rzekach i jeziorach to już zdecydowanie większe obciążenie dla organizmu. Duże nasłonecznienie i wysoka temperatura sprawiają, że zajęcie to jest bardzo męczące i wymaga stałego nawadniania organizmu. Jest to o tyle ważne, że w trakcie swojego dyżuru ratownik musi zachować wysoką koncentrację, a chwila relaksu może skończyć się tragedią. Nie każdy może więc zostać ratownikiem, a brak odpowiednich predyspozycji będzie widoczny gołym okiem już na etapie szkolenia.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ratownik wodny?

 • wiedza z zakresu pierwszej pomocy,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • spostrzegawczość,
 • umiejętność podejmowania szybkich decyzji.
ratownik wodny

Ile zarabia ratownik wodny?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Ratownik

Stażysta w służbie przygotowawczej docelowo starszy ratownik medyczny służby

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze

 • Jawor
Dodana

Ratownik medyczny

Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach

 • Stęszew
Dodana

Kierowca - ratownik

Komenda Portu Wojennego

 • Świnoujście
Dodana

Ratownik wodny

FUNDACJA D.T. SPORT

 • Bytów
Dodana

Młodsza pielęgniarka/pielęgniarz/młodszy ratownik medyczny

ARESZT SLEDCZY W WARSZAWIE-GROCHOWIE

 • Warszawa
Dodana

Zarobki ratowników wodnych w naszym kraju nie należą do najwyższych. W bardzo wielu ośrodkach ocierają się one o płacę minimalną, co jest sporą niesprawiedliwością, biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaka ciąży na barkach osób dbających o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Na wyższą płacę można co prawda liczyć w sezonie letnim, gdy setki tysięcy ludzi każdego dnia wychodzą na plaże i kąpieliska, ale wiąże się to z pracą w bardzo trudnych warunkach, która często odbywa się również w weekendy i święta. Poniższa tabelka przybliży zarobki ratownika wodnego w zależności od posiadanego doświadczenia i stażu pracy.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 4 100 zł 3 085 zł

Czy do pracy na stanowisku ratownika wodnego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku ratownika wodnego nie są wymagane studia, ale konieczne jest odbycie kursu z kwalifikowanej pierwszej pomocy, który trwa 66 godzin. Szkolenie takie ważne jest tylko przez 3 lata, a po upływie tego czasu należ je odnowić. Ratownik wodny, zanim rozpocznie prace, musi zdać egzamin z zakresu technik pływackich i ratownictwa. Kurs pozwalający nabyć te umiejętności trwa 63 godziny, a raz wykonany nie traci swojej ważności. To jednak nie wszystko. Ratownik wodny powinien posiadać przynajmniej jedną z kwalifikacji, do których należą uprawnienia motorowodne, uprawnienia żeglarskie lub instruktaż pływania. Aby legalnie pracować na tym stanowisku, wymagane jest także członkostwo w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego. Najważniejsze informacje przedstawiliśmy w formie tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKLENIA / KURSY
WYMAGANE - Osoby, które chcą zostać ratownikiem wodnym muszą zdać odpowiedni kurs, który umożliwia wykonywanie tego zawodu. Kursy takie organizowane są przez WOPR.
PRZYDATNE - Przydatne w pracy ratownika wodnego są wszelkiego rodzaju patenty i uprawnienia np. motorowodne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ratownika wodnego?

Okres wakacyjny to czas, gdy ratownicy wodni są poszukiwani do pracy na otwartych kąpieliskach, których w naszym kraju nie brakuje. Poza sezonem osoba z odpowiednimi uprawnieniami może pracować w obiektach zamkniętych takich jak baseny czy aquaparki. Możliwości znalezienia zatrudnienia są więc mocno ograniczone, co sprawia, że popularność tego zawodu z roku na rok wydaje się słabnąć.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ratownika wodnego?

 • przygotowanie stanowiska pracy,
 • stały nadzór nad osobami wypoczywającymi nad wodą,
 • niesienie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku ratownika wodnego?

Nie każda osoba może pracować na stanowisku ratownika wodnego, bo wykonywanie tego zawodu wiąże się ze sporym obciążeniem fizycznym. W przypadku kąpielisk otwartych jest to konieczność długotrwałego przebywania na słońcu, co sprawia, że przeciwwskazaniem są wszelkie choroby przewlekłe. Ratownik medyczny powinien być sprawny fizycznie, a takie dolegliwości jak otyłość czy cukrzyca mogą stanąć na przeszkodzie do pracy na tym stanowisku. Przeciwwskazaniem jest być też starszy wiek i słaba kondycja fizyczna.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ratownika wodnego?

 • umiejętność pływania,
 • dobra sprawność fizyczna,
 • odporność na stres,
 • bardzo dobra kondycja.
ratownik wodny

Czy zawód ratownika wodnego jest przyszłościowy?

Zawód ratownika ze względu na niskie płace i potencjalne problemy ze znalezieniem zatrudnienia poza sezonem letnim wydaje się mało przyszłościowy, ale może być bardzo atrakcyjny dla młodszych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy i chciałyby znaleźć dorywcze zatrudnienie właśnie jako ratownik. Warto jednak pamiętać, że jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne i wymagające ogromnej koncentracji oraz sporej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw wydaje się, że praca w tym zawodzie na dłuższą metę nie wydaje się przyszłościowa, chyba że naszym celem jest znalezienie stałego zatrudnienia na obiektach zamkniętych.

Podsumowanie:
 • Praca ratownika wodnego polega na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom wypoczywającym nad wodą poprzez obserwowanie terenu i ratowanie życia w przypadku potrzeby.
 • Warunki pracy ratowników wodnych mogą być bardzo męczące ze względu na wysokie temperatury i nasłonecznienie, a zarobki nie są zbyt wysokie i często oscylują wokół płacy minimalnej.
 • Do pracy na stanowisku ratownika wodnego wymagane są odpowiednie kursy z kwalifikowanej pierwszej pomocy, technik pływackich i ratownictwa, a także posiadanie odpowiednich patentów i uprawnień.
 • Mozliwości zatrudnienia poza sezonem letnim są stosunkowo ograniczone, a wykonywanie tego zawodu wiąże się ze sporym obciążeniem fizycznym, co może stanowić przeciwwskazanie dla niektórych osób.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy może zostać ratownikiem?

Ratownikiem wodnym może zostać każda osoba, która jest sprawna fizycznie, potrafi pływać i przejdzie odpowiednie szkolenia. Musimy jednak pamiętać, że dopiero zdanie egzaminu oraz członkostwo w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego umożliwi legalne podjęcie pracy na tym stanowisku.

Czy praca ratownika wodnego jest atrakcyjna?

Dla wielu młodych osób praca taka jest bardzo atrakcyjna. Umożliwia stały kontakt z ludźmi i daje sporą satysfakcję, ale to warto zdawać sobie sprawę, że jest to zajęcie niezwykle odpowiedzialne, bo ratownik wody czuwa nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą osób, a brak jego reakcji w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba może przyczynić się do tragedii.

Czy ratownik wodny może liczyć na duże zarobki?

Pomimo że praca ta jest bardzo odpowiedzialna i pomaga chronić ludzi nad wodą, ratownicy wodni nie mogą liczyć na wysokie zarobki. Bardzo często traktują więc swoją pracę dorywczo i zatrudniają się wyłącznie w sezonie letnim.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

quman

quman

Jako właściciel aquaparku, doceniam pracę ratowników wodnych. Ich obecność to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również pozytywnie wpływa na wizerunek naszego obiektu. Warto więc zainwestować w ich szkolenia i wynagrodzenia.
Bez prawie pracodawców

Bez prawie pracodawców

Niemniej jednak, zarobki ratowników wodnych są dość niskie, a możliwości zatrudnienia ograniczone. Nie wiem, czy na pewno opłaca się inwestować w kurs i szkolenia związane z tym zawodem.
Helena

Helena

Zastanawiałem się ostatnio, czym mógłbym zajmować się latem. Myślę, że kurs na ratownika wodnego byłby idealnym rozwiązaniem. Można pomagać, cieszyć się słońcem i zarabiać pieniądze.
Ofelio

Ofelio

Praca ratownika wodnego to ciężka i odpowiedzialna praca. Jestem zadowolony, że mogę pomagać ludziom i zapewniać im bezpieczeństwo podczas wakacji na kąpielisku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka