Zawody i ich potencjał

Urbanista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 czerwca 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Urbanista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Wygląd dużych, lecz również mniejszych miast zmienia się na przestrzeni lat. Dziś króluje w nich przede wszystkim styl nowoczesny, choć pewne zakątki pozostawione są takimi, jakimi powstały wiele lat temu. Nad spójnym wyglądem miasta, a także jego praktycznym rozplanowaniem, czuwa urbanista.

Czytając artykuł, dowiesz się:

 • kim jest urbanista i jak nim zostać,
 • ile zarabia urbanista,
 • jakie kompetencje są potrzebne, aby otrzymać pracę na tym stanowisku,
 • jakie perspektywy rozwoju mają urbaniści?

Urbanista - na czym polega praca?

Głównym celem pracy urbanisty jest planowanie zagospodarowania przestrzeni miejskiej, a więc i projektowanie jej. Posiada on wykształcenie wyższe, praktykę zawodową oraz musi uzyskać pozytywny wynik z egzaminu państwowego, a ponadto cechować się skrupulatnością i nadążać za obowiązującymi trendami. Specjalista ten z jednej strony powinien uwzględniać potrzeby ludności czy decyzje władz gminy, z drugiej zaś jego zadaniem jest opracowanie spójnej koncepcji aranżacji przestrzeni miejskiej. 

Do obowiązków urbanisty należy:

 • opracowywanie planów zagospodarowania przestrzeni,
 • konsultowanie się z władzami gminy,
 • nadzorowanie wykonania poszczególnych prac,
 • weryfikacja przebiegu prac z założonym projektem,
 • sporządzanie raportów z wykonanych prac.

Zanim urbanista przystąpi do pracy, musi przeprowadzić szereg konsultacji, na przykład społecznych czy finansowych. Dzięki temu jest w stanie opracować właściwą koncepcję, która wpisze się w potrzeby, a także możliwości gminy.

Cechy dobrego urbanisty

Aby móc otrzymać pracę na stanowisku urbanisty, trzeba przede wszystkim cechować się cierpliwością oraz dokładnością. Ważne jest śledzenie bieżących trendów architektonicznych i budowlanych oraz umiejętności komunikacyjne - te przydają się podczas przeprowadzania różnego typu konsultacji. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako urbanista?

 

Od kandydatów wymaga się:

 • doskonałej znajomości branży,
 • kreatywności,
 • umiejętności dopasowania koncepcji własnej do budżetu,
 • umiejętnego rozpoznawania potrzeb społecznych.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca urbanista

Asystent Architekta

SMART-HR

 • Gliwice
Dodana

Architekt

SMART-HR

 • Katowice
Dodana

Architekt krajobrazu

ACER SP. Z O.O.

 • Zamość
Dodana

Architekt/ projektant

Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe BYLICKI Sławomir Bylicki

 • Baranów
Dodana

Konstruktor - technik architekt

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Zamość
Dodana

Dobry urbanista nie skupia się na jednym szczególe, lecz w swoich projektach musi wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Dlatego też mówi się, iż jest to osoba wielozadaniowa, która musi cechować się myśleniem wielowymiarowym. 

Predyspozycje zdrowotne do pracy na stanowisku urbanisty to przede wszystkim:

 • dobra kondycja fizyczna,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • rozwinięte umiejętności komunikacyjne.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku urbanisty?

Praca urbanisty nie jest typową pracą biurową, choć oczywiście, część obowiązków wykonywana jest w biurze. Z drugiej strony, urbanista spędza sporo czasu w terenie. Ma to miejsce już na samym etapie planowania prac - specjalista musi dobrze zbadać miejsce, które następnie zagospodaruje. Urbaniści nadzorują również przebieg prac budowlanych, współpracując ściśle z kierownikami budowy. Odbywają również szereg konsultacji, które najczęściej mają miejsce w siedzibach urzędów miejskich. Zazwyczaj urbaniści zatrudnieni są w pełnym wymiarze godzin, lecz jedynie część etatu spędzają za biurkiem. Bardzo istotne jest więc szczegółowe rozplanowanie dnia, tak aby można było udać się we wszystkie miejsca w określonym czasie. Na tym stanowisku niezwykle istotna jest więc dobra organizacja pracy własnej i punktualność.

urbanista

Ile zarabia urbanista?

Zarobki urbanistów zależą przede wszystkim od tego, w jakich dokładnie miejscach znajdują oni zatrudnienie. Najczęściej w większych gminach oraz w prywatnych biurach architektonicznych można liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż w małych miasteczkach. Niemniej jednak ważne jest także zajmowane stanowisko - młodsi specjaliści otrzymują bowiem niższe wynagrodzenia, niż kierownicy zespołów. Średnie zarobki na stanowisku urbanisty przedstawia tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 800 zł 2 894 zł
ŚREDNIE 4 700 zł 3 469 zł
WYSOKIE 6 300 zł 4 531 zł

Warto mieć na uwadze, że podane w tabeli stawki zostały uśrednione, zatem bywa, że młodszy specjalista w większym mieście zarabia podobnie, jak doświadczony urbanista w małym miasteczku. Przekrój jest tutaj dosyć duży, mając dodatkowo na uwadze, że urbaniści najczęściej zatrudnieni są w jednostkach publicznych.

Czy do pracy na stanowisku urbanisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Zawód urbanisty podlega ścisłym regulacjom, zatem mogą w nim pracować tylko osoby, które spełnią ustawowe wymagania. Można je zdobyć na kierunku architektura i urbanistyka, który prowadzony jest zarówno przez uczelnie publiczne, jak i prywatne. Istnieje też możliwość ukończenia innego kierunku studiów bazowych i podyplomowych z zakresu planowania przestrzennego. Urbanistą może zostać absolwent kierunku, który posiada co najmniej 2 lub 3 letnią praktykę zawodową (absolwenci architektury mogą odbyć krótszy staż) oraz uzyska pozytywny wynik z egzaminu państwowego. Wymagania w zawodzie urbanisty przedstawia tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE W celu pełnienia zawodu urbanisty konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór studiów na wydziale architektury. Największe szanse na znalezienie pracy w zawodzie mają Ci, którzy posiadają stopień magistra. Niezbędne jest także odbycie praktyki zawodowej. -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie urbanisty?

Urbaniści najczęściej znajdują zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej bądź w urzędach miejskich. Zajmują się nie tylko planowaniem przestrzeni, ale również nadzorują przeprowadzanie poszczególnych prac, na przykład związanych z prowadzeniem kanalizacji czy przeprowadzaniem linii wysokiego napięcia. Urbanista może też znaleźć pracę w firmach prywatnych, na przykład w biurach architektonicznych czy urbanistycznych. Coraz więcej gmin decyduje się bowiem nawiązać współpracę z podmiotami zewnętrznymi, nie zatrudniając urbanistów bezpośrednio w swoich strukturach. Dlatego też duże możliwości zatrudnienia daje dziś sektor prywatny. Urbanista, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień, może również otworzyć własne biuro.

urbanista

Czy zawód urbanisty jest przyszłościowy?

Zawód urbanisty z pewnością można uznać za przyszłościowy, bowiem specjaliści z odpowiednimi umiejętnościami zawsze będą poszukiwani na rynku pracy. Planowanie przestrzenne stanowi bardzo poważne wyzwanie, którego może podjąć się tylko osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Warto mieć na uwadze, że choć urbanista korzysta na co dzień z pomocy specjalistycznych programów komputerowych, nowoczesne technologie nie są w stanie całkowicie go zastąpić. Niemniej jednak w przyszłości poszukiwani będą urbaniści, którzy otwarci są na nowoczesne koncepcje zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Podsumowanie:
 • Urbanista to specjalista zajmujący się planowaniem zagospodarowania przestrzeni miejskiej i projektowaniem jej.
 • Aby otrzymać pracę na stanowisku urbanisty, należy cechować się cierpliwością, dokładnością oraz umiejętnościami komunikacyjnymi, a także śledzić bieżące trendy architektoniczne i budowlane.
 • Urbanista wykonuje pracę zarówno w biurze, jak i na terenie, nadzorując przebieg prac budowlanych oraz uczestnicząc w konsultacjach.
 • Średnie zarobki na stanowisku urbanisty wynoszą około 4 700 zł brutto miesięcznie, lecz zależą od wielu czynników, takich jak miejsce zatrudnienia czy zajmowane stanowisko.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać urbanistą?

Urbanistą może zostać osoba, która ukończy studia na kierunku architektura i urbanistyka, a następnie odbędzie praktykę zawodową i uzyska pozytywny wynik z egzaminu państwowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest ukończenie studiów na innym kierunku i odbycie studiów podyplomowych z zakresu planowania przestrzennego.

Od czego zależą zarobki urbanistów?

Wynagrodzenie urbanisty zależy od doświadczenia zawodowego - wieloletni praktycy najczęściej zarabiają więcej, niż osoby początkujące. Ważne jest również miejsce zatrudnienia - w większych gminach specjaliści mogą liczyć na wyższe zarobki, tak samo jak w prywatnych firmach.

Czym różni się praca architekta od pracy urbanisty?

Architekt najczęściej zajmuje się projektowaniem budowli, podczas gdy zadaniem urbanisty jest rozplanowanie przestrzeni miejskiej. Niemniej jednak, i w jednym, i w drugim zawodzie konieczna jest znajomość trendów architektonicznych oraz rysunku architektonicznego. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Katarzyna

Katarzyna

Jako przedsiębiorca z branży budowlanej cenię sobie pracę urbanistów i wiem, jak ważną rolę odgrywają w procesie planowania przestrzennego. Artykuł bardzo dobrze opisuje wymagania i cechy, które powinien posiadać dobry urbanista. Dzięki temu, mogę wiedzieć, na co zwracać uwagę przy rekrutacjach.
ojciec

ojciec

Widać, że zawód urbanisty cieszy się dużą popularnością. Bardzo zainteresował mnie opis organizacji pracy na tym stanowisku. Jest to ważna informacja, ponieważ pomaga mi zidentyfikować, jakie kompetencje i umiejętności powinienem mieć, aby pracować w branży urbanistycznej.
Alicja

Alicja

Nie wiedziałem, że urbanista musi posiadać wyższe wykształcenie i praktykę zawodową. Myślałem, że to jeden z tych zawodów, na której można zacząć pracować po technikum. Teraz wiem, że jest to zawód, wymagający odpowiedniego wykształcenia i dużej wiedzy.
samko

samko

Często słyszę, że praca urbanisty to bardzo wymagająca i odpowiedzialna praca. Artykuł bardzo dobrze opisuje ten zawód, a ja sam z ciekawością przeczytałem, jakie kompetencje i cechy powinien posiadać dobry urbanista.
Komedia

Komedia

Możecie usunąć te bzdury? Uprawnienia urbanistyczne zostały zlikwidowane chyba z 8 lat temu. Chociaż z ludzkiej przyzwoitości napisalibyście, że urbanistą można też zostać po gospodarce przestrzennej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.