Zawody i ich potencjał

Perukarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Perukarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Perukarz to zawód mało popularny – zwłaszcza w Polsce – jednak bardzo potrzebny. Osoba na tym stanowisku zajmuje się projektowaniem i przygotowywaniem peruk dla osób, które straciły włosy, a także dla aktorów w teatrach czy na planach filmowych. Osoby, które chcą wykonywać ten zawód muszą przede wszystkim wykazywać się zmysłem estetycznym, zdolnościami manualnymi, a także dużą cierpliwością. Jednak kompetencje miękkie nie wystarczą, aby znaleźć zatrudnienie jako perukarz. Co jeszcze jest potrzebne?

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • Jakie obowiązki ma osoba na stanowisku perukarza.
 • Czy na peruki będzie zapotrzebowanie w przyszłości?
 • Czym powinien charakteryzować się dobry perukarz. 
 • Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać perukarzem. 

Perukarz – na czym polega praca?

Czym zajmuje się perukarz? Pierwsze, co przychodzi na myśl prawdopodobnie większości z nas to: produkowaniem peruk. To prawda, jednak obowiązki osoby na tym stanowisku są znacznie szersze. Praca perukarza polega nie tylko na produkowaniu, ale również na dbaniu o gotowe wyroby, doradzaniu klientom w doborze koloru włosów, a także na renowacji starszych peruk. Oprócz tego tworzy on także treski, a nawet brody i wąsy. 

Wiele zależy od miejsca pracy. Nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku zatrudnienia w teatrze czy na planie filmowym i inaczej w prywatnej pracowni, która produkuje peruki na zamówienie. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku perukarza?

 • projektowanie peruk, tresek, wąsów i zarostu;
 • pozyskiwanie włosów naturalnych i syntetycznych;
 • produkowanie peruk i innych podobnych wyrobów w zależności od potrzeb klientów;
 • doradzanie klientom w doborze odpowiedniego koloru i długości włosów;
 • mocowanie wyrobów perukarskich do głów klientów;
 • renowacja peruk, doklejanie włosów;
 • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na naturalnych włosach;
 • czyszczenie i odświeżanie peruk.

Jak zostać perukarzem?

Perukarz to. wbrew pozorom. dość trudny zawód i z pewnością nie każdy ma do niego predyspozycje. Do projektowania, produkowania i odświeżania peruk potrzebna jest przede wszystkim wiedza fryzjerska – perukarz musi wiedzieć, jak ułożyć włosy, aby wyglądały one dobrze na osobie, która będzie nosić perukę. Do tego potrzebna jest wiedza w dziedzinie mody, a także poczucie estetyki. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Pomocnik przy regeneracji podzespołów

ACTECHNIKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gliwice
Dodana

Szwaczka-gorseciarka

Kontri sp. z o.o.

 • Białystok
Dodana

Elektromonter, mechanik, rzemieślnik

POLREGIO SPÓŁKA AKCYJNA

 • Iława
Dodana

Operator

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

 • Opole
Dodana

Rzemieślnik

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

 • Opole
Dodana

Jeśli wrażliwość estetyczna, dokładność, zainteresowanie modą to cechy, którymi można Cię opisać, masz predyspozycje do tego zawodu. Jednak kompetencje miękkie to nie wszystko. Potrzebna jest również wiedza. W takim razie gdzie się uczyć, aby zostać perukarzem? Najlepiej zdobywać wiedzę na specjalnych kursach, szkoleniach czy praktykach w salonie fryzjerskim. Osoba na tym stanowisku musi mieć obszerną wiedzę z zakresu fryzjerstwa. Takie wykształcenie można zdobyć np. na studiach podyplomowych, ale również na kursach. 

Niestety w Polsce mało jest jeszcze szkoleń przygotowujących do zawodu perukarza. Dlatego na początku trzeba wykazać się dużą determinacją i zdobywać wiedzę na wiele różnych sposobów. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako perukarz?

 • poczucie estetyki, 
 • zainteresowanie modą i fryzjerstwem, 
 • zdolności artystyczne, 
 • rzetelność i dokładność,
 • cierpliwość, 
 • zdolności manualne, 
 • samoorganizacja, 
 • komunikatywność, 
 • wyobraźnia i myślenie twórcze.

Ile zarabia perukarz?

Nie można jednoznacznie określić zarobków perukarza. Wynagrodzenie zależne jest od zbyt wielu czynników. Przede wszystkim zarobki będą różniły się w zależności od miejsca pracy i charakteru działalności. Perukarz pracujący na etacie w teatrze prawdopodobnie nie będzie zarabiał tyle samo, ile osoba prowadząca własną działalność i produkująca wyroby perukowe na zamówienie klienta. 

Cena jednej peruki może wynosić kilkaset złotych, a nawet kilkanaście tysięcy złotych – w zależności od rodzaju włosów (syntetyczne czy naturalne), a także ich długości. 

Czy do pracy na stanowisku perukarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do pracy na stanowisku perukarza nie są wymagane specjalne kwalifikacje i tytuły zawodowe. Istotne są umiejętności. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że osoba bez wykształcenia po prostu nie będzie miała odpowiedniego warsztatu do pracy i trudno będzie jej pozyskiwać klientów czy znaleźć zatrudnienie na etacie. 

Preferowane jest wykształcenie fryzjerskie lub pokrewne (np. technik usług fryzjerskich), a także kursy i szkolenia związane z perukarstwem. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tabeli: 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Wielu perukarzy zaczyna swoją pracę od branżowej szkoły fryzjerskiej albo od technikum z kierunkiem fryzjerskim. Do pełnienia zawodu perukarza wystarczy jedynie ukończenie kursu zawodowego.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie perukarza?

Perukarz może założyć własną działalność i produkować peruki na indywidualne zamówienie klienta. Takie rozwiązanie w perspektywie długofalowej może okazać się korzystniejsze finansowo, jednak na początku potrzebna będzie duża wytrwałość i determinacja, aby pozyskać pierwszych klientów. 

Inne możliwości to praca na etacie w teatrze, na planach filmowych lub w salonach fryzjerskich i sklepach, gdzie świadczone są usługi związane z perukarstwem. Warto wspomnieć, że w przypadku pracy przy spektaklach i filmach ważna jest wiedza historyczna – peruki muszą być dopasowane do mody z czasów, w których osadzona jest fabuła. 

Niektórzy perukarze współpracują również z fundacjami zajmującymi się tworzeniem peruk dla osób, które utraciły włosy w wyniku choroby. 

perukarz

W jakich warunkach pracuje perukarz?

Perukarz swoją pracę wykonuje zazwyczaj w pracowniach perukarskich, czyli zamkniętych pomieszczeniach w lokalach usługowych, w teatrach lub w studiach filmowych. Pomieszczenia często są sztucznie oświetlone. Praca wykonywana jest na siedzącą lub stojąco, ale pod względem wydatku energetycznego należy do prac lekkich. Może być natomiast męcząca umysłowo i, po dłuższym czasie, męcząca dla wzroku.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku perukarza?

 • sprawne palce i dłonie, 
 • bardzo dobry wzrok, 
 • brak chorób alergicznych (ze względu na chemiczne środki wykorzystywane do produkcji peruk),
 • brak chorób psychicznych, 
 • sprawny układ oddechowy.
perukarz

Czy zawód perukarza jest przyszłościowy?

Zapotrzebowanie na peruki w teatrach i przy produkcjach filmowych będzie zawsze. Do tego będą one potrzebne osobom, które utraciły włosy w wyniku chorób takich jak nowotwór. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że coraz większe zanieczyszczenie środowiska i otaczające ludzi szkodliwe czynniki nie wpływają korzystnie na kondycję włosów. Przez to coraz więcej osób cierpi na łysienie androgenowe lub plackowate. 

Z tego względu można przypuszczać, że w przyszłości zapotrzebowanie na peruki, a jednocześnie na perukarzy, będzie jeszcze większe.

Podsumowanie:
 • Osoba na stanowisku perukarza ma szersze obowiązki niż tylko produkcja peruk.
 • Do pracy perukarza potrzebne są umiejętności fryzjerskie, wiedza z dziedziny mody i poczucie estetyki.
 • Nie ma specjalnych wymagań co do wykształcenia, ale preferowane jest wykształcenie fryzjerskie oraz kursy związane z perukarstwem.
 • Perukarz może pracować w salonach fryzjerskich, na planach filmowych, przy spektaklach, a także założyć własną działalność.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się perukarz?

Perukarz zajmuje się projektowaniem, produkowaniem i dbaniem o wyroby perukowe. Zatrudniany jest w teatrach, na planach filmowych lub w sklepach z perukami, ale może założyć również własną działalność. W takim przypadku praca będzie polegała również na pozyskiwaniu klientów. 

Ile zarabia perukarz?

Zarobki perukarza różnią się w zależności od miejsca pracy. Prowadząc własną działalność, można zarobić nieco więcej, niż pracując na etacie. Koszty jednej peruki wahają się od kilkuset złotych (włosy syntetyczne) do nawet kilkunastu tysięcy złotych (włosy naturalne). 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Nitek

Nitek

Praca perukarza to nie tylko projektowanie i produkowanie peruk. Liczą się również umiejętności doradzania klientom i dbania o gotowe wyroby. Praca wymaga dużo precyzji i poświęcenia, ale z pewnością daje dużo satysfakcji.
szef

szef

Bardzo się cieszę, że artykuł porusza temat zawodu perukarza. Wydaje się to być ciekawą alternatywą dla osób, które szukają pracy, ale nie mają wykształcenia wyższego lub doświadczenia w innych branżach.
Arkadiusz

Arkadiusz

Interesuję się tym zawodem, ale widzę, że trzeba mieć wiele kwalifikacji. Będę musiał zacząć od podstawowych kursów, ale myślę, że warto, bo praca perukarza wydaje się bardzo ciekawa.
Patryk

Patryk

Perukarz to ciekawy zawód, ale wymaga dużo umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Na pewno doceniłbym taką osobę w mojej pracowni fryzjerskiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.