!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Monter rusztowań - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Monter rusztowań - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Montowanie rusztowań jest pracą bardzo odpowiedzialną i wymagającą sporej siły fizycznej i dobrej koordynacji ruchowej. Wiąże się często z koniecznością pracy na wysokości i kontaktem z chemikaliami stosowanymi w budownictwie. Praca nie jest prosta, ale może zapewnić sporą satysfakcję. Do jej wykonywania nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, co sprawia, że cieszy się sporą popularnością.

Czytając dzisiejszy artykuł będziesz mógł dowidzieć się:

 • Jak wygląda codzienna praca montera rusztowań?
 • Czy każdy może zostać monterem rusztowań?
 • Ile może zarobić osoba wykonująca prace przy rozkładaniu i składaniu rusztowań?
 • W jakich warunkach pracuje monter rusztowań?
 • Jak zostać monterem rusztowań?
 • Gdzie może pracować osoba na takim stanowisku?
 • Czy warto wykonać odpowiednie szkolenia i zostać monterem rusztowań?

Monter rusztowań - na czym polega praca?

Praca montera rusztowań, w dużym uproszczeniu, polega na ich rozkładaniu i składaniu. Aby cała konstrukcja była stabilna i umożliwiała innym pracownikom budowlanym bezpieczną pracę, monter musi posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli dobrać właściwe elementy, sprawdzić ich jakość i starannie przygotować teren pod ustawienie rusztowań. Praca montera polega na wykorzystaniu różnego rodzaju klamer i złączek oraz układaniu specjalnych pomostów roboczych. Po zakończeniu prac budowlanych monterzy rusztowań przystępują do ich demontażu i przewiezienia wszystkich elementów do miejsca składowania.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku montera rusztowań?

 • oczyszczenie i przygotowanie terenu pod rusztowania,
 • przenoszenie elementów rusztowań,
 • dbanie o ich dobry stan techniczny,
 • rozkładanie i składanie rusztowań na placu budowy,
 • przeprowadzanie regularnych inspekcji.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku montera rusztowań?

Praca montera rusztowań nie wydaje się trudna i faktycznie taka nie jest, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i ogromnej siły fizycznej. Osoby na takim stanowisku są odpowiedzialne za przenoszenie ciężkich elementów wykonanych w zależności od typu rusztowania ze stali lub drewna. Praca ta mocno obciąża cały układ mięśniowo szkieletowy, a bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej wykonywania będą wszelkie problemy zdrowotne uniemożliwiające dźwiganie ciężkich przedmiotów. Na takim stanowisku nie powinny też pracować osoby z lękiem wysokości oraz problemami z koordynacją ruchową.

monter rusztowań

Ile zarabia monter rusztowań?

Doświadczony monter rusztowań może liczyć na płacę przekraczającą 4000 zł brutto, ale osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w tym zawodzie, będą musiały zadowolić się zdecydowanie niższymi zarobkami. Średnia płaca na tym stanowisku w Polsce wynosi poniżej 3000 zł brutto, a musimy pamiętać, że należy ona do dość niebezpiecznych. Konieczność przebywania na dużej wysokości i przenoszenie ciężkich konstrukcji mocno obciążają organizm i narażają montera na pewne niebezpieczeństwa. Z drugiej strony wykonywanie tych obowiązków nie wiąże się z posiadaniem specjalistycznego wykształcenia, co sprawia, że monterem rusztowań może zostać właściwie każda sprawna fizycznie osoba chcąca pracować w ten sposób. Dobrze ilustruje to poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 900 zł 2 957 zł
ŚREDNIE 5 200 zł 3 788 zł
WYSOKIE 6 400 zł 4 602 zł

W jakich warunkach pracuje monter rusztowań?

Monter rusztowań przeważnie pracuje na zewnątrz, ale zdarza się, że fachowcy tacy układają pomosty lub montują rusztowania wewnątrz budynków. Sytuacja taka ma miejsce szczególnie w wysokich pomieszczeniach przemysłowych, które uniemożliwiają prowadzenie prac budowlanych takich jak tynkowanie czy malowanie z ziemi. Wykonując swoje obowiązki, monter rusztowań często zmaga się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, powinien być więc odporny na pracę w trudnych warunkach, silny fizycznie i sprawny. Miejsce pracy monterów często się zmienia, bo po zamontowaniu rusztowań na danej inwestycji zmieniają oni miejsce pracy na inną budowę, a wracają w stare miejsca, dopiero gdy wszelkie prace remontowo-budowlane zostają zakończone.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku montera rusztowań?

 • dobra sprawność fizyczna,
 • nienaganna koordynacja ruchowa,
 • dobry wzrok i słuch,
 • brak poważnych chorób utrudniających wykonywanie zawodu.

Czy do pracy na stanowisku montera rusztowań potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca monterów rusztowań jest stosunkowo prosta i wymaga odbycia specjalistycznego kursu, który mogą wykonać nawet osoby z wykształceniem zawodowym. Ważne w tym przypadku jest doświadczenie w branży pozwalające dostosować się do realiów panujących na terenie inwestycji budowlanych. Szczegółowe informacje na temat uprawnień niezbędnych w tym zawodzie zawarto w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Monter rusztowań musi posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe. Do wykonywania pracy jako monter rusztowań konieczne jest ukończenie kursu na montera rusztowań, który kończy się egzaminem. Po zdaniu takiego kursu otrzymuje się świadectwo oraz książkę operatora z odpowiednim wpisem.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie montera rusztowań?

Monter rusztowań zatrudniany jest przeważnie w dużych firmach budowlanych. Może on też działać jako niezależna jednostka dostarczająca takie rozwiązania podmiotom z branży budowlanej. Posiadanie własnej działalności wiąże się jednak z koniecznością zakupu rusztowań systemowych, których koszt jest dość duży. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio montowane i dobrze przechowywane rusztowania stalowe mogą posłużyć przez wiele lat. Okresowa kontrola ich stanu i przeprowadzanie prac konserwacyjnych sprawią, że raz zakupione, będą zarabiać wraz z właścicielem przez wiele kolejnych lat.

[sc_boks naglowek="Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako monter rusztowań?"]

 • umiejętność pracy w zespole,
 • zdolności manualne,
 • odpowiedzialność,
 • solidność,
 • kreatywność.[/sc_boks}
monter rusztowań

Czy zawód montera rusztowań jest przyszłościowy?

Praca montera rusztowań wydaje się być bardzo perspektywiczna przynajmniej jeśli chodzi o najbliższe kilka, kilkanaście lat. Duże braki mieszkań w największych miastach i spore zapotrzebowanie na rynku pierwotnym sprawiają, że monterów poszukuje wiele firm budowlanych. Warto też pamiętać, że rusztowania potrzebne są do wielu innych prac, a bez nich nie może udać się żadna renowacja elewacji w starszych budynkach. Posiadanie odpowiednich uprawnień sprawi, że monter rusztowań bez większego problemu znajdzie pracę.

Najczęściej zadawane pytania

Co trzeba zrobić, by zostać monterem rusztowań?

Praca montera polega na rozkładaniu i składaniu rusztowań. Wiąże się z koniecznością odbycia specjalnego kursu, podczas którego dowiemy się, w jaki sposób bezpiecznie łączyć kolejne elementy rusztowań i w jaki sposób przygotować teren, by cała konstrukcja zapewniała pełną stabilność i bezpieczeństwo dla ekip pracujących na wysokości.

Czym dokładnie zajmuje się monter rusztowań?

Monter rusztowań zajmuje się nie tylko ich rozkładaniem, ale też kontrolą stanu poszczególnych elementów czy konserwacją. W trakcie swojej pracy wyłapuje wszelki uszkodzenia mające wpływ na bezpieczeństwo i uszkodzone elementy oddaje do serwisu. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna i wymaga podstawowej wiedzy oraz sporego doświadczenia.

Czy praca na takim stanowisku jest dobrze płatna?

Pomimo ogromnej odpowiedzialności ciążącej na monterach, praca ta nie jest dobrze płatna, a wielu początkujących monterów może liczyć wyłącznie na płacę minimalną. Całkiem inaczej sprawa wygląda u starszych specjalistów, oni są opłacani lepiej, dlatego warto zbierać potrzebne doświadczenie, by móc liczyć na lepsze zarobki.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.