Zawody i ich potencjał

Monter rusztowań - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze
Monter rusztowań - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Montowanie rusztowań jest pracą bardzo odpowiedzialną i wymagającą sporej siły fizycznej i dobrej koordynacji ruchowej. Wiąże się często z koniecznością pracy na wysokości i kontaktem z chemikaliami stosowanymi w budownictwie. Praca nie jest prosta, ale może zapewnić sporą satysfakcję. Do jej wykonywania nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, co sprawia, że cieszy się sporą popularnością.

Czytając dzisiejszy artykuł będziesz mógł dowidzieć się:

 • Jak wygląda codzienna praca montera rusztowań?
 • Czy każdy może zostać monterem rusztowań?
 • Ile może zarobić osoba wykonująca prace przy rozkładaniu i składaniu rusztowań?
 • W jakich warunkach pracuje monter rusztowań?
 • Jak zostać monterem rusztowań?
 • Gdzie może pracować osoba na takim stanowisku?
 • Czy warto wykonać odpowiednie szkolenia i zostać monterem rusztowań?

Monter rusztowań - na czym polega praca?

Praca montera rusztowań, w dużym uproszczeniu, polega na ich rozkładaniu i składaniu. Aby cała konstrukcja była stabilna i umożliwiała innym pracownikom budowlanym bezpieczną pracę, monter musi posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli dobrać właściwe elementy, sprawdzić ich jakość i starannie przygotować teren pod ustawienie rusztowań. Praca montera polega na wykorzystaniu różnego rodzaju klamer i złączek oraz układaniu specjalnych pomostów roboczych. Po zakończeniu prac budowlanych monterzy rusztowań przystępują do ich demontażu i przewiezienia wszystkich elementów do miejsca składowania.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku montera rusztowań?

 • oczyszczenie i przygotowanie terenu pod rusztowania,
 • przenoszenie elementów rusztowań,
 • dbanie o ich dobry stan techniczny,
 • rozkładanie i składanie rusztowań na placu budowy,
 • przeprowadzanie regularnych inspekcji.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku montera rusztowań?

Praca montera rusztowań nie wydaje się trudna i faktycznie taka nie jest, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i ogromnej siły fizycznej. Osoby na takim stanowisku są odpowiedzialne za przenoszenie ciężkich elementów wykonanych w zależności od typu rusztowania ze stali lub drewna. Praca ta mocno obciąża cały układ mięśniowo szkieletowy, a bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej wykonywania będą wszelkie problemy zdrowotne uniemożliwiające dźwiganie ciężkich przedmiotów. Na takim stanowisku nie powinny też pracować osoby z lękiem wysokości oraz problemami z koordynacją ruchową.

monter rusztowań

Ile zarabia monter rusztowań?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Monter

Monter/Serwisant Umowa o pracę od zaraz!

Serwis Personalny Poland

 • Gdańsk
Dodana
Dodana

Praca dla montera okien i drzwi w Niemczech

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Niemcy
Dodana

Monter konstrukcji stalowych (Spawacz 135)

Przedsiębiorstwo Budowlane BUDIREM Sp.J. Lucjan Macek, Ewa Żurek

 • Sosnowiec
Dodana

Montaż wentylacji i klimatyzacji BELGIA

ABC Work SP z.o.o. SP k.

 • Belgia
 • 76-90 zł / h
Dodana

Doświadczony monter rusztowań może liczyć na płacę przekraczającą 4000 zł brutto, ale osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w tym zawodzie, będą musiały zadowolić się zdecydowanie niższymi zarobkami. Średnia płaca na tym stanowisku w Polsce wynosi poniżej 3000 zł brutto, a musimy pamiętać, że należy ona do dość niebezpiecznych. Konieczność przebywania na dużej wysokości i przenoszenie ciężkich konstrukcji mocno obciążają organizm i narażają montera na pewne niebezpieczeństwa. Z drugiej strony wykonywanie tych obowiązków nie wiąże się z posiadaniem specjalistycznego wykształcenia, co sprawia, że monterem rusztowań może zostać właściwie każda sprawna fizycznie osoba chcąca pracować w ten sposób. Dobrze ilustruje to poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 900 zł 2 957 zł
ŚREDNIE 5 200 zł 3 788 zł
WYSOKIE 6 400 zł 4 602 zł

W jakich warunkach pracuje monter rusztowań?

Monter rusztowań przeważnie pracuje na zewnątrz, ale zdarza się, że fachowcy tacy układają pomosty lub montują rusztowania wewnątrz budynków. Sytuacja taka ma miejsce szczególnie w wysokich pomieszczeniach przemysłowych, które uniemożliwiają prowadzenie prac budowlanych takich jak tynkowanie czy malowanie z ziemi. Wykonując swoje obowiązki, monter rusztowań często zmaga się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, powinien być więc odporny na pracę w trudnych warunkach, silny fizycznie i sprawny. Miejsce pracy monterów często się zmienia, bo po zamontowaniu rusztowań na danej inwestycji zmieniają oni miejsce pracy na inną budowę, a wracają w stare miejsca, dopiero gdy wszelkie prace remontowo-budowlane zostają zakończone.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku montera rusztowań?

 • dobra sprawność fizyczna,
 • nienaganna koordynacja ruchowa,
 • dobry wzrok i słuch,
 • brak poważnych chorób utrudniających wykonywanie zawodu.

Czy do pracy na stanowisku montera rusztowań potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca monterów rusztowań jest stosunkowo prosta i wymaga odbycia specjalistycznego kursu, który mogą wykonać nawet osoby z wykształceniem zawodowym. Ważne w tym przypadku jest doświadczenie w branży pozwalające dostosować się do realiów panujących na terenie inwestycji budowlanych. Szczegółowe informacje na temat uprawnień niezbędnych w tym zawodzie zawarto w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Monter rusztowań musi posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe. Do wykonywania pracy jako monter rusztowań konieczne jest ukończenie kursu na montera rusztowań, który kończy się egzaminem. Po zdaniu takiego kursu otrzymuje się świadectwo oraz książkę operatora z odpowiednim wpisem.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie montera rusztowań?

Monter rusztowań zatrudniany jest przeważnie w dużych firmach budowlanych. Może on też działać jako niezależna jednostka dostarczająca takie rozwiązania podmiotom z branży budowlanej. Posiadanie własnej działalności wiąże się jednak z koniecznością zakupu rusztowań systemowych, których koszt jest dość duży. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio montowane i dobrze przechowywane rusztowania stalowe mogą posłużyć przez wiele lat. Okresowa kontrola ich stanu i przeprowadzanie prac konserwacyjnych sprawią, że raz zakupione, będą zarabiać wraz z właścicielem przez wiele kolejnych lat.

[sc_boks naglowek="Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako monter rusztowań?"]

 • umiejętność pracy w zespole,
 • zdolności manualne,
 • odpowiedzialność,
 • solidność,
 • kreatywność.[/sc_boks}
monter rusztowań

Czy zawód montera rusztowań jest przyszłościowy?

Praca montera rusztowań wydaje się być bardzo perspektywiczna przynajmniej jeśli chodzi o najbliższe kilka, kilkanaście lat. Duże braki mieszkań w największych miastach i spore zapotrzebowanie na rynku pierwotnym sprawiają, że monterów poszukuje wiele firm budowlanych. Warto też pamiętać, że rusztowania potrzebne są do wielu innych prac, a bez nich nie może udać się żadna renowacja elewacji w starszych budynkach. Posiadanie odpowiednich uprawnień sprawi, że monter rusztowań bez większego problemu znajdzie pracę.

Podsumowanie:
 • Praca montera rusztowań polega na rozkładaniu i składaniu rusztowań oraz wykorzystaniu różnego rodzaju klamer i złączek oraz układaniu specjalnych pomostów roboczych.
 • Praca ta wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i ogromnej siły fizycznej oraz występują przeciwwskazania zdrowotne.
 • Doświadczony monter rusztowań może liczyć na płacę przekraczającą 4000 zł brutto, ale średnia płaca na tym stanowisku w Polsce wynosi poniżej 3000 zł brutto.
 • Monter rusztowań przeważnie pracuje na zewnątrz i zmienia często miejsce pracy, a do wykonywania pracy jako monter rusztowań konieczny jest ukończony kurs na montera rusztowań.

Najczęściej zadawane pytania

Co trzeba zrobić, by zostać monterem rusztowań?

Praca montera polega na rozkładaniu i składaniu rusztowań. Wiąże się z koniecznością odbycia specjalnego kursu, podczas którego dowiemy się, w jaki sposób bezpiecznie łączyć kolejne elementy rusztowań i w jaki sposób przygotować teren, by cała konstrukcja zapewniała pełną stabilność i bezpieczeństwo dla ekip pracujących na wysokości.

Czym dokładnie zajmuje się monter rusztowań?

Monter rusztowań zajmuje się nie tylko ich rozkładaniem, ale też kontrolą stanu poszczególnych elementów czy konserwacją. W trakcie swojej pracy wyłapuje wszelki uszkodzenia mające wpływ na bezpieczeństwo i uszkodzone elementy oddaje do serwisu. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna i wymaga podstawowej wiedzy oraz sporego doświadczenia.

Czy praca na takim stanowisku jest dobrze płatna?

Pomimo ogromnej odpowiedzialności ciążącej na monterach, praca ta nie jest dobrze płatna, a wielu początkujących monterów może liczyć wyłącznie na płacę minimalną. Całkiem inaczej sprawa wygląda u starszych specjalistów, oni są opłacani lepiej, dlatego warto zbierać potrzebne doświadczenie, by móc liczyć na lepsze zarobki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Aniusiek

Aniusiek

Interesujące zawodowo, ale wymaga dużo wysiłku fizycznego. Może warto spróbować, szczególnie że zdarza się, że firmy budowlane poszukują pracowników na stanowiska monterów rusztowań. Trzeba pamiętać, że kursy na te stanowiska nie są bardzo drogie.
Kamilek

Kamilek

Zastanawiałem się, czy warto zrobić szkolenie i zostać monterem rusztowań, ale teraz wiem, że to zawód wymagający dużej siły fizycznej i odporności na trudne warunki atmosferyczne. Nie wydaje mi się, żeby była to praca dla mnie.
Roman

Roman

Praca montera rusztowań może być bardzo męcząca, szczególnie ze względu na częste zmiany miejsca pracy, ale jest to również satysfakcjonujące zajęcie. Zarobki mogą być dobre, o ile ma się odpowiednie doświadczenie i umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka