Zawody i ich potencjał

Tynkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Tynkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód tynkarza wiąże się z pracą w trudnych warunkach, ale doświadczony specjalista w branży budowlanej może liczyć na całkiem dobre zarobki. Praca ta nie wymaga posiadania specjalistycznego wykształcenia, a bardziej odpowiednich predyspozycji pozwalających szybko i dokładnie nakładać masę tynkarską na ściany.

Czytając ten artykuł dowiesz się:

 • Na czym polega praca tynkarza?
 • W jakich warunkach pracuje ten specjalista?
 • Ile może zarobić tynkarz?
 • Jakie wykształcenie jest potrzebne do wykonywania tej pracy?
 • Czy w swojej pracy tynkarz jest narażony na szkodliwe warunki?
 • Gdzie tynkarz może znaleźć zatrudnienie?
 • Czy zawód ten jest przyszłościowy?

Tynkarz - na czym polega praca?

Tynkarz jest specjalistą, który pracuje przy pracach wykończeniowych i to właśnie on nakłada na ściany masy tynkarskie, a następnie zaciera je, korzystając ze specjalnych technik. W swojej pracy może wykorzystywać specjalne agregaty służące do przygotowywania i nakładania gotowej mieszanki bezpośrednio na ściany. Obecnie coraz rzadziej tynk nakłada się ręcznie, ale w dalszym ciągu znaleźć można specjalistów preferujących taki sposób pracy. Korzystanie z agregatów nie tylko mocno ułatwia wykonywanie zawodu, ale również bardzo ją przyspiesza i poprawia ostateczny efekt. To jednak od inwestora ostatecznie zależy sposób nakładania tynku w jego domu czy mieszkaniu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tynkarza?

 • rozłożenie i obsługa agregatu tynkarskiego,
 • przygotowanie tynku,
 • oklejanie i zabezpieczenie stolarki okiennej i drzwiowej przed ubrudzeniem,
 • zabezpieczenie posadzek,
 • nakładanie materiału na ściany agregatem lub ręcznie,
 • zacieranie tynku na ścianie,
 • sprzątanie resztek materiału z podłóg.

W jakich warunkach pracuje tynkarz?

Tynkarz pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, przeważnie na etapie stanu surowego budynku. Praca ta wiąże się z długotrwałym przebywaniu w trudnych warunkach. Duża wilgotność i spora ilość brudu sprawiają, że tynkowanie nie jest zajęciem dla każdego. Warto wiedzieć, że prace tynkarskie wymagają nie tylko precyzji, ale także sporej siły fizycznej. Zacieranie tynku, szczególnie układanego na sufitach to praca na wysokości wymagająca sporej siły fizycznej. Tynkarz może też pracować na zewnątrz domu i wykonywać elewacje w domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych. Praca ta wymaga nie tylko umiejętności nakładania masy tynkarskiej, ale także docinania i przyklejania styropianu lub wełny mineralnej na ściany zewnętrzne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tynkarza?

 • bardzo dobra sprawność fizyczna,
 • brak chorób przewlekłych,
 • wytrzymałość'
 • brak lęku wysokości.

Ile zarabia tynkarz?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca tynkarz
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

PRACOWNIK OGÓLNOBUDOWLANY

Olmet Przemysław Oleś Sp. k.

 • Tarnowskie Góry
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Płace w branży budowlanej stale rosną i mogą kusić młode osoby bez wyższego wykształcenia. Co prawda pomocnicy do przenoszenie sprzętu czy materiałów nie mogą liczyć na więcej, jak 20-25 zł na godzinę, ale tynkarze są na rynku poszukiwani i mogą zarobić naprawdę dobrze, pod warunkiem, że potrafią wykonywać swoją pracę starannie i szybko. Szybkość jest niezwykle ważna, bo wydajny pracownik jest w stanie położyć większą ilość masy, co zdecydowanie przyspiesza realizację danej inwestycji. Poniższa tabela przybliża średnie zarobki na stanowisku tynkarza.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 800 zł 2 894 zł
ŚREDNIE 4 800 zł 3 532 zł
WYSOKIE 6 500 zł 4 672 zł

Czy do pracy na stanowisku tynkarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wielu tynkarzy przed podjęciem pracy w tym zawodzie kończy średnie i zawodowe szkoły związane z budownictwem, ale warto pamiętać, że tej profesji nauczyć można się wyłącznie poprzez praktykę. Tynkarzem może zostać każda sprawna fizycznie osoba, która potrafi wykonywać w odpowiednim tempie precyzyjne prace, a do takich właśnie zalicza się tynkowanie. Duża dokładność, odpowiednia szybkość i umiejętność obsługi agregatu sprawiają, że po krótkim przeszkoleniu można rozpocząć pracę jako pomocnik, a następnie awansować na starszego tynkarza.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W celu wykonywania zawodu tynkarza nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, jednak po ukończeniu szkoły zawodowej można wykonywać bardziej skomplikowane prace. -


Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku tynkarza?

Praca przy tynkach wewnętrznych wiąże się z długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Do pracy tej nie będą się więc nadawać osoby przewlekłe chore i cierpiące z powodu uczuleń i chorób dróg oddechowych. W trakcie tynkowania pracownicy mają stały kontakt z różnymi środkami chemicznymi, które mogą pośrednio wpływać na ich zdrowie. Ważne jest więc stosowanie odzieży ochronnej, która zabezpieczy skórę i oczy przed zachlapaniem.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tynkarz?

 • dokładność,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • precyzja,
 • szybkość.
tynkarz

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tynkarza?

Dobry tynkarz bez trudu znajdzie zatrudnienie i to nawet w sytuacji, gdy nie kształcił się na kierunkach związanych z budownictwem. Bardzo ważną zaletą tego zawodu jest możliwość pracy przy tynkach wewnętrznych oraz elewacjach. Te z pozoru różniące się od siebie prace są do siebie bardzo podobne, dlatego w razie potrzeby szybko można się przekwalifikować. Osoba o umiejętnościach tynkarskich bez trudu poradzi sobie też przy pracach wykończeniowych i będzie mogła zajmować się np. nakładaniem gładzi gipsowych. Możliwości zatrudnienia jest więc bardzo dużo i każdy tynkarz bez większych problemów poradzi sobie ze znalezieniem dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

tynkarz

Czy zawód tynkarza jest przyszłościowy?

Biorąc pod uwagę ciągły rozwój branży budowlanej, wydaje się, że tynkarze przez najbliższe kilka, a może nawet kilkanaście lat będą specjalistami bardzo potrzebnymi. Deficyt widoczny w tej profesji spowodował, że w ostatnim czasie mocno wzrosły zarobki tynkarzy i nie zanosi się, by trend ten miał się odwrócić. Doświadczony tynkarz bez trudu poradzi sobie na rynku pracy, a nawet jeśli zapotrzebowanie na tych specjalistów spadnie, przebranżowienie się nie będzie dla takich osób stanowić żadnego problemu. Wydaje się więc, że zawód tynkarza jest bardzo przyszłościowy i pozwala osiągać całkiem przyzwoite dochody, które wiążą się z pracą w trudnych i często mało sprzyjających zdrowiu warunkach.

Podsumowanie:
 • Tynkarz jest specjalistą zajmującym się nakładaniem i zacieraniem masy tynkarskiej na ściany oraz elewacje wewnętrzne i zewnętrzne.
 • Praca tynkarza jest wymagająca fizycznie i wymaga długotrwałego przebywania w trudnych warunkach, ale może przynieść wysokie zarobki.
 • Do pracy na stanowisku tynkarza nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, ale warto przeszkolić się w szkole zawodowej lub poprzez praktykę.
 • Praca przy tynkowaniu wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe, dlatego ważne jest stosowanie odzieży ochronnej oraz zachowanie ostrożności.

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca tynkarza jest trudna?

Tynkarz wykonuje typową pracę fizyczną, która mocno obciąża kręgosłup i mięśnie. Samo nakładanie tynku nie jest jednak skomplikowane, ale wymaga odpowiedniej precyzji i dużej wprawy. Fachu tego można się nauczyć dość szybko, ale warto pamiętać, że nie jest to praca lekka.

Jakie trzeba mieć wykształcenie, by zostać tynkarzem?

Tak naprawdę nie jest wymagane ukończenie żadnej szkoły. Pracy tej można nauczyć się samodzielnie, a długotrwała praktyka wyrabia odpowiednie nawyki potrzebne do perfekcyjnego nałożenia i zatarcia tynku na ścianie.

Kto może pracować na stanowisku tynkarza?

Tynkarzem może zostać każda osoba, która posiada odpowiednią siłę fizyczną i potrafi szybko wykonywać precyzyjne prace. Warto wiedzieć, że tynk w momencie nakładania jest plastyczny, ale dość szybko twardnieje, dlatego oprócz dokładności, potrzebna jest też odpowiednia prędkość pracy.

Gdzie może pracować tynkarz?

Doświadczony tynkarz poradzi sobie zarówno w pracy przy wykończeniu wnętrz, jak i podczas docieplania budynków. Ten zawód umożliwia szybkie przebranżowienie się i znalezienie zatrudnienia w bardzo krótkim czasie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Elżbieta

Elżbieta

Tynkarz to zawód, którego wcześniej nie brałem pod uwagę, ale po przeczytaniu artykułu wydaje mi się, że jest to ciekawa propozycja zatrudnienia. Praca wymaga wprawdzie siły fizycznej, ale umiejętności można nabyć poprzez praktykę. Słyszałem, że budownictwo to branża, w której nie ma problemu ze znalezieniem pracy, więc warto spróbować.
Linda Kozub

Linda Kozub

Jako pracownik budowlany nie miałem jeszcze okazji pracować jako tynkarz, ale zdarzało mi się obserwować ich pracę. To wymagający zawód, ale na pewno dający satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, że tynkarze są bardzo potrzebni na rynku pracy.
Wiola

Wiola

Chętnie spróbowałbym swoich sił jako tynkarz. Nie mam wprawdzie doświadczenia w tej dziedzinie, ale chętnie nauczyłbym się tego zawodu. Z wynagrodzenia przedstawionego w artykule wnioskuję, że tynkarze są dobrze opłacani, co również jest dla mnie istotne.
Ilona

Ilona

Pracując w branży budowlanej, często miałem do czynienia z tynkarzami. To bardzo ważny zawód, a dobrzy tynkarze są naprawdę poszukiwani. Są w stanie zarobić naprawdę dobrze, a ich umiejętności są niezbędne przy wykonywaniu prac wykończeniowych w budynkach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.