Zawody i ich potencjał

Doradca inwestycyjny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

6 komentarzy
Doradca inwestycyjny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód doradcy inwestycyjnego zdobywa w Polsce coraz większą popularność, głównie dlatego, że społeczeństwo coraz bardziej się bogaci. Doradcy inwestycyjni świadczą usługi dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Przedstawiciele tego fachu to specjaliści, posiadający dużą wiedzę z zakresu szeroko pojętych finansów, bankowości, a nawet psychologii. Czym dokładnie zajmuje się doradca inwestycyjny i jak nim zostać?

Z artykuły dowiesz się:

 • kim jest doradca inwestycyjny,
 • jak kształtują się zarobki doradcy inwestycyjnego,
 • kto może zostać doradcą inwestycyjnym,
 • jakie kompetencje musi posiadać dobry specjalista,
 • gdzie doradca inwestycyjny znajdzie zatrudnienie?

Doradca inwestycyjny - na czym polega praca?

Do głównych obowiązków doradcy inwestycyjnego należy budowanie oraz zarządzanie portfelem aktywów klienta. Przyjmuje się, że z usług specjalisty korzystają osoby fizyczne i firmy, których kapitał inwestycyjny wynosi co najmniej kilkaset tysięcy złotych. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku doradcy inwestycyjnego?

 

Specjalista ten na co dzień zajmuje się przede wszystkim:

 • odbywaniem rozmów z klientami,
 • rozpoznawaniem potrzeb klientów,
 • doborem strategii inwestycyjnej,
 • aktywnym zarządzaniem portfelem aktywów klienta,
 • zarządzaniem funduszami emerytalnymi, inwestycyjnymi czy ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.

Ile zarabia doradca inwestycyjny?

Zarobki na stanowisku doradcy inwestycyjnego zależą przede wszystkim od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz miejsca zatrudnienia. Niezależni doradcy inwestycyjni często zarabiają znacznie więcej, niż osoby zatrudnione w firmach, świadczących usługi finansowe, lecz z drugiej strony ponoszą oni spore ryzyko, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zarobki doradców inwestycyjnych przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 800 zł 4 178 zł
ŚREDNIE 9 100 zł 6 429 zł
WYSOKIE 14 300 zł 9 599 zł
Szukasz pracy?

Doradca Klienta - praca sezonowa

PeoplePro

 • Nowy Dwór Gdański
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta - praca sezonowa

PeoplePro

 • Władysławowo
Dodana

Zarobki doradców inwestycyjnych w Polsce nie są zbyt wysokie, w porównaniu na przykład do pensji, na jaką osoba z podobnym wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym może liczyć w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie zawód doradcy inwestycyjnego jest mocno upowszechniony.

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy doradcy inwestycyjnego?

Wynagrodzenie doradcy inwestycyjnego może przyjmować różne wartości - czasami wynosi ono niewiele ponad najniższą pensję krajową, w innych przypadkach specjalista może liczyć na naprawdę dobre zarobki. Kwoty w głównej mierze zależą od posiadanego doświadczenia zawodowego - początkujący doradcy zarabiają niewiele, jednak ich wynagrodzenie rośnie w miarę zdobywania praktyki zawodowej. Ponadto, zarobki zależą też od osiąganych wyników. Nierzadko doradca otrzymuje prowizję od wykonanych operacji czy zysku, jakie osiągnie w danym czasie klient. Na wyższe zarobki mogą liczyć niezależni doradcy inwestycyjni, którzy pozyskując klientów we własnym zakresie, nie muszą dzielić się zyskami z innymi. 

Czy do pracy na stanowisku doradcy inwestycyjnego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Doradca inwestycyjny powinien ukończyć studia na kierunkach związanych z ekonomią, bowiem zdobyta tam wiedza okazuje się bardzo przydatna w pracy zawodowej. Niemniej jednak zawód doradcy inwestycyjnego podlega regulacjom, zatem aby móc otrzymać tytuł, należy spełnić pewne wymagania. Oczekuje się, aby kandydat na doradcę inwestycyjnego był osobą niekaraną, posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz uzyskał pozytywny wynik z egzaminu państwowego organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Szczegóły dotyczące egzaminu przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Jedną z możliwości zostania doradcą finansowym jest ukończenie studiów na uczelni, która ma podpisaną umowę z KFE. Drugą możliwością jest zdanie egzaminu organizowanego przez KFE po odbyciu szkolenia i kursu, który przygotowuje do niego.
PRZYDATNE - -

Doradca inwestycyjny może także zdobywać wiedzę na różnego typu szkoleniach z zakresu szeroko pojętego rynku finansowego, które niewątpliwie pomagają mu efektywnie doradzać klientom. Niemniej jednak szkolenia nie są obowiązkowe - doradca może zdobywać wiedzę we własnym zakresie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie doradcy inwestycyjnego?

Ścieżka kariery doradcy inwestycyjnego nie jest jednolita. Zazwyczaj osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie, zatrudnione są w różnego typu firmach, świadczących usługi finansowe. Są to na przykład domy inwestycyjne, banki, fundusze inwestycyjne czy emerytalne, fundusze typu private equity, biura maklerskie. Każdy doradca inwestycyjny może również prowadzić własną działalność gospodarczą, zostając tym samym niezależnym specjalistą. Niemniej jednak na taki krok zwykle decydują się osoby, które mają już pewne doświadczenie zawodowe i grupę stałych klientów, których aktywami finansowymi zarządzają. 

doradca inwestycyjny

Kto ma największe szanse na zostanie doradcą inwestycyjnym?

Doradcą inwestycyjnym mogą zostać osoby, które posiadają dużą wiedzę z zakresu szeroko pojętych finansów i są gotowe do ciągłego jej zdobywania. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako doradca inwestycyjny?

 

Dobry specjalista musi przede wszystkim:

 • umieć pracować z klientem i wsłuchiwać się w jego potrzeby,
 • wychodzić poza ogólnie przyjęte schematy,
 • posiadać umiejętność logicznego myślenia,
 • umieć pracować pod presją czasu,
 • umieć poradzić sobie ze stresem.
Warto zastanowić się też, jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku doradcy inwestycyjnego?

 

Wymaga się, aby doradca inwestycyjny:

 • był w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej,
 • posiadał co najwyżej niewielką dysfunkcję narządu wzroku,
 • mógł pracować w pozycji siedzącej.

Doradcami inwestycyjnymi mogą zostać specjaliści, którzy potrafią nawiązywać kontakt z klientami i prowadzić z nimi efektywne rozmowy. Ważne są więc predyspozycje nie tylko zdrowotne, ale również społeczne.

doradca inwestycyjny

Czy zawód doradcy inwestycyjnego jest przyszłościowy?

Zawod doradcy inwestycyjnego z całą pewnością można nazwać zawodem przyszłościowym, mając na uwadze, w jak szybkim tempie przebiega proces bogacenia się społeczeństwa. Choć w Polsce niewiele osób korzysta z jego usług, szacuje się, że w kolejnych latach tendencja ta ulegnie zmianie. Z drugiej strony, warto mieć świadomość, jak dużej wiedzy i umiejętności wymaga praca na stanowisku doradcy inwestycyjnego. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, którego mogą podjąć się wyłącznie osoby z właściwym przygotowaniem oraz chęcią ciągłego zdobywania nowych kompetencji. Ponadto, jest to praca dla osób, które bez większego problemu potrafią odnaleźć się w świecie finansów.

Podsumowanie:
 • Doradca inwestycyjny jest specjalistą zajmującym się budowaniem i zarządzaniem portfelem aktywów klienta, którego usługi korzystają osoby fizyczne i firmy z kapitałem inwestycyjnym powyżej kilku setek tysięcy złotych.
 • Zarobki doradców inwestycyjnych zależą od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz miejsca zatrudnienia, a niezależni doradcy często zarabiają znacznie więcej lecz ponoszą spore ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 • Do pracy na stanowisku doradcy inwestycyjnego wymagane jest ukończenie studiów z ekonomii i spełnienie określonych wymagań regulacyjnych, ale również istotne są predyspozycje zawodowe i umiejętności nawiązywania kontaktów z klientami.
 • Opcje zatrudnienia dla doradców inwestycyjnych to różnego typu firmy świadczące usługi finansowe, biura maklerskie, a także prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Najczęściej zadawane pytania

Co należy do głównych obowiązków doradcy inwestycyjnego?

Doradca inwestycyjny zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem portfelem aktywów klientów indywidualnych oraz biznesowych. Przeprowadza z nimi rozmowy, proponuje konkretne rozwiązania, a następnie opracowuje spójną strategię inwestycyjną. Zarządza także różnego typu funduszami, w tym emerytalnymi i inwestycyjnymi.

Jak zostać doradcą inwestycyjnym?

Licencję doradcy inwestycyjnego mogą otrzymać osoby, które otrzymają pozytywny wynik z państwowego egzaminu, organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Egzamin składa się z 3 części i ma formę pisemną. Ponadto, kandydaci na stanowisko doradcy inwestycyjnego nie mogą być karani oraz muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. 

Jakie są zarobki na stanowisku doradcy inwestycyjnego?

Przekrój zarobków na stanowisku doradcy inwestycyjnego jest bardzo szeroki i w dużej mierze zależy od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz miejsca zatrudnienia. Początkujący doradcy zarabiają około 4000-5000 zł brutto, tymczasem doświadczeni specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 15 000 zł brutto. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

Jerzy

Jerzy

Wynagrodzenia dla doradców inwestycyjnych są zróżnicowane, ale na pewno warto zdobyć doświadczenie w tej pracy, żeby w przyszłości móc liczyć na wyższe zarobki.
Tundra

Tundra

Interesujący artykuł, ale niestety, bez doświadczenia zawodowego i wiedzy z zakresu finansów, nie mam szans na zostanie doradcą inwestycyjnym. Trzeba szukać innych możliwości zatrudnienia.
Olka

Olka

Jako dyrektor jednej z firm zajmującej się usługami finansowymi, odpowiadającym za zatrudnienie doradców inwestycyjnych, uważam, że ten artykuł bardzo trafnie opisuje wymagania i perspektywy dla osób chcących pracować w tej branży.
kermit

kermit

Ciekawy artykuł, który pokazuje, że aby zostać doradcą inwestycyjnym potrzeba wiedzy i doświadczenia, ale możliwe są też wysokie zarobki. Może warto spróbować swoich sił w tej branży?
Luzak

Luzak

Zarobki doradców inwestycyjnych w Polsce są dość niskie w porównaniu do krajów Europy Zachodniej czy USA, ale jest to interesująca praca dla osób zainteresowanych tematyką finansową.
Arek

Arek

Udało mi się zrealizować studia na WSKZ na kierunku doradztwo inwestycyjne i bez żadnych problemów szybko znalazłem zatrudnienie jako właśnie odradca inwestycyjny. Najlepsze jest to, że nie musiałem jeździć na zajęcia na uczelnie, uczyłem się w domu w komfortowych warunkach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.