Zawody i ich potencjał

Inspektor budowlany - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Inspektor budowlany - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Inspektor budowlany jest osobą, której praca skupia się na kontroli działań budowlanych prowadzonych na terenie inwestycji. Posiadanie pełnych uprawnień do wykonywania tego zawodu to także możliwość znalezienia zatrudnienia w nadzorze budowlanym. Duże zarobki i możliwość pracy na wielu stanowiskach to coś, co sprawia, że profesja ta cieszy się sporą popularnością wśród absolwentów wydziału budownictwa.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega praca inspektora nadzoru budowlanego i czym różni się od pracy przy nadzorze inwestorskim?
 • Na jakie zarobki może liczyć osoba na takim stanowisku?
 • Co trzeba zrobić, by zostać inspektorem budowlanym?
 • Czy każdy może pracować na takim stanowisku?
 • Jakie kursy skończyć, by zostać inspektorem budowalny?
 • Gdzie inspektor budowlany może szukać pracy?
 • Czy zawód ten jest przyszłościowy?

Inspektor budowlany – na czym polega praca?

Praca inspektora budowlanego może mieć różny charakter i w dużej mierze zależna jest od miejsca zatrudnienia. Inspektor pracujący w nadzorze budowlanym oprócz doradztwa i kontroli danej inwestycji zajmuje się wydawaniem pozwoleń i nakładaniem kar. Osoba pracująca w nadzorze inwestorskim jest z kolei odpowiedzialna za realizację inwestycji zgodnie z projektem budowlanym. Działa ona na nieco innych zasadach i skupia się na kontroli budowy, służąc inwestorowi swoją wiedzą i radą. Inspektor budowlany pomaga w wyborze najlepszych rozwiązań, ale jego głównym zadaniem jest wyłapanie i raportowanie błędów popełnianych przez ekipę budowlaną mogących przyczynić się do późniejszych problemów z eksploatacją danego obiektu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku inspektora budowlanego?

 • nawiązanie współpracy z inwestorem,
 • zapoznanie się z dostarczoną dokumentację (projekt budowlany),
 • kontrola budowy na każdym jej etapie,
 • nakładanie kar, wydawanie pozwoleń na budowę i sprawdzanie obiektów na etapie ich użytkownika (dotyczy wyłącznie inspektora nadzoru budowlanego).

Ile zarabia inspektor budowlany?

Inspektorzy budowlane mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, które mieści się w przedziale 5500-8500 zł brutto. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej wysokość pensji w dużej mierze zależy od ilości prowadzonych jednorazowo inwestycji. Zaletą pracy w tym zawodzie jest możliwość realizacji wielu zleceń w tym samym czasie, co daje spore możliwości do wygenerowania naprawdę solidnych zarobków. Ilustruje to poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 000 zł 3 660 zł
ŚREDNIE 6 100 zł 4 390 zł
WYSOKIE 7 700 zł 5 518 zł

Kto ma największe szanse na zostanie inspektorem budowlanym?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Inspektor

Inspektor

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Inspektor

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana
Dodana

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Inspektor diagnosta ds. obiektów inżynieryjnych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Jarocin
Dodana

Inspektorem budowlanym może zostać każda osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę teoretyczną i praktyczną. Zawód ten jest o tyle atrakcyjny, że umożliwia osiąganie większych możliwości wraz z rozwojem kariery zawodowej. Chcąc uzyskać pełne uprawnienia i móc pracować np. w nadzorze budowlanym, konieczne jest ukończenie studiów i zdanie państwowego egzaminu. W przypadku nadzoru inwestorskiego zdobycie pozwoleń nie jest jednak tak skomplikowane. W tym przypadku wystarczy być czynnym członkiem samorządu zawodowego oraz posiadać niezbędne ubezpieczenie OC.

inspektor budowlany

 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako inspektor budowlany?

 • samodzielność,
 • odpowiedzialność,
 • organizacja i planowanie,
 • zaangażowanie,
 • odpowiedzialność,
 • umiejętność samodzielnego uczenia się.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku inspektora budowlanego?

Pomimo że praca inspektora bardzo często wiąże się z wizytowaniem inwestycji budowlanych, nie naraża go na bezpośredni kontakt z chemikaliami i raczej nie stwarza zagrożenia dla jego zdrowia. Warto jednak pamiętać, że poruszanie się po wielokondygnacyjnych budynkach w stanie surowym wiąże się często ze sporym wysiłkiem i wymaga bardzo dobrej sprawności fizycznej. W zawodzie tym nie powinny więc pracować osoby przewlekłe chore i mało sprawne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku inspektora budowlanego?

 • odporność na stres,
 • nienaganna sprawność fizyczna,
 • dobry wzrok.

Czy do pracy na stanowisku inspektora budowlanego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Inspektorem nadzoru budowlanego może zostać osoba po ukończeniu wyższej uczelni na kierunku budownictwa lub architektury. Konieczne jest także zdanie egzaminu, który obejmuje znajomość aktualnych przepisów prawa budowlanego oraz umiejętność ich zastosowania w praktyce. Egzamin przeprowadzany jest przez okręgową komisję kwalifikacyjną, która może wydać uprawnienia do pracy w tym zawodzie. Warto jednak wiedzieć, że ograniczone uprawnienia zdobyć mogą również osoby posiadające wykształcenie zawodowe lub techniczne, ale ze względu na gorsze wykształcenie nie będą one mogły cieszyć się pełnią uprawnień. Szczegółowe informacje na ten temat prezentuje poniższa tabela:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Do pracy jako inspektor budowlany wymagane jest posiadanie tytułu technika. Osoby, które chcą pracować jako inspektor budowlany muszą posiadać uprawnienia budowlane.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie inspektora budowlanego?

Inspektor budowlany posiadając odpowiednie wykształcenie i uprawnienia może pracować w wielu państwowych instytucjach takich jak główny inspektorat nadzoru budowlanego (GINB), powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego (PINB) czy też wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego (WINB). Wielu specjalistów w tej branży pracuje jednak przy prywatnych inwestycjach, świadcząc usługi nadzoru inwestorskiego. W tym przypadku inny jest charakter wykonywanej pracy i inne wymagania stawiane są przed inspektorem.

inspektor budowlany

Czy zawód inspektora budowlanego jest przyszłościowy?

Zawód inspektora budowlanego jest bardzo przyszłościowy, ponieważ daje on możliwość stałego rozwoju, a biorąc pod uwagę ogromną ilość inwestycji budowlanych, jakie każdego roku są przeprowadzane na terenie naszego kraju, wydaje się, że znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić większego problemu. Możliwość pracy przy budowie domów jednorodzinnych, wielkopowierzchniowych sklepów czy wysokich biurowców to coś, co może spodobać się wielu absolwentom wydziału budownictwa, a przecież praca inspektora budowlanego nie ogranicza się do budynków, bo może on także wykonywać zawód np. podczas budowy infrastruktury drogowej czy np. mostów.

Podsumowanie:
 • Praca inspektora budowlanego polega na doradztwie, kontroli inwestycji, wydawaniu pozwoleń i nakładaniu kar, a osoba pracująca w nadzorze inwestorskim jest odpowiedzialna za realizację inwestycji zgodnie z projektem budowlanym.
 • Inspektorzy budowlani mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, które mieści się w przedziale 5500-8500 zł brutto, a wysokość pensji zależy od ilości prowadzonych inwestycji.
 • Aby zostać inspektorem budowlanym, należy posiadać odpowiednie wykształcenie, wiedzę teoretyczną, praktyczną oraz w przypadku nadzoru budowlanego - ukończenie studiów i zdanie państwowego egzaminu.
 • Inspektor budowlany może pracować w państwowych instytucjach, takich jak GINB, PINB, WINB, czy przy prywatnych inwestycjach świadcząc usługi nadzoru inwestorskiego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy może zostać inspektorem budowlanym?

Inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać każda osoba mająca techniczne lub zawodowe wykształcenie i posiadająca odpowiednie umiejętności poparte doświadczeniem praktycznym. W przypadku chęci poszerzenia uprawnień konieczne jest jednak zdobycie wykształcenia wyższego na kierunkach związanych z budownictwem lub architekturą.

Czy inspektor budowlany może liczyć na dobre zarobki?

Praca inspektorów budowlanych jest dość dobrze wynagradzana, a biorą pod uwagę, że mogą oni pracować zarówno w instytucjach państwowych, jak i prowadzić własną działalność jako nadzór inwestorski, możliwość osiągnięcia zadowalających zarobków jest bardzo duża i uzależniona w dużej mierze od chęci danej osoby do prowadzenia wielu projektów jednocześnie.

Jak wygląda praca inspektora budowlanego?

Praca inspektora budowlanego jest bardzo różnorodna, ponieważ wiąże się z analizą dokumentów techniczny, ale też fizyczną obecnością na terenie danej inwestycji budowlanej. Regularne kontrole są podstawowym obowiązkiem, który ma na celu wyeliminowanie wszelkich błędów mogących powstać na skutek zaniedbań popełnianych przez ekipę wykonawczą.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Irenka

Irenka

Praca inspektora budowlanego wydaje mi się bardzo interesująca i odpowiedzialna. Chętnie podjąłbym się tej pracy, gdybym miał odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Atrakcyjne zarobki to dodatkowy atut!
Zenek

Zenek

Interesuje mnie praca na stanowisku inspektora budowlanego, ale nie posiadam odpowiedniego wykształcenia. Czy istnieją jakieś szkolenia, które mogłyby mi pomóc zdobyć uprawnienia na tym stanowisku?
Dudek

Dudek

Poszukuję doświadczonego inspektora budowlanego do mojego zespołu. Z pewnością jest to zawód przyszłościowy, z dużym zapotrzebowaniem na rynku. Moim zdaniem, osoby posiadające pełne uprawnienia na tym stanowisku, mogą liczyć na jeszcze wyższe zarobki.
Ramona

Ramona

Jako pracownik branży budowlanej widzę, jak ważna jest rola inspektora budowlanego w procesie budowy. Jego wiedza i doświadczenie są nieocenione w zapewnieniu jakości inwestycji. Zarobki na tym stanowisku są bardzo atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.