Zawody i ich potencjał

Paleontolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Paleontolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca paleontologa może być bardzo fascynująca i dobrze płatna, ale wymaga sporego zaangażowania oraz dobrego wykształcenia. Dopiero nabycie odpowiednich umiejętności i uprawnień sprawi, że można zacząć szukać zatrudnienia na uczelniach, a czasem też w agencjach rządowych i firmach naftowych.

Z artykułu dowiesz się:

 • Na czym dokładnie polega praca paleontologa?
 • Na jakie zarobki może liczyć paleontolog?
 • W jakich warunkach pracuje paleontolog?
 • Jak wygląda stanowisko pracy paleontologa?
 • Co zrobić, by zostać paleontologiem?
 • Gdzie można szukać zatrudnienia, mając wykształcenie paleontologiczne?
 • Czy zawód paleontologa jest perspektywiczny?

Paleontolog - na czym polega praca?

Praca paleontologa jest bardzo zróżnicowana i polega na badaniu szczątków roślin i zwierząt, które występowały na ziemi tysiące lat przed pojawieniem się człowieka. Paleontolog analizuje też różnego rodzaju odciski i tropy, by zrozumieć, jak przebiegał proces ewolucji. Jego praca polega zarówno na działaniach w terenie, jak i całych godzinach spędzonych w laboratorium, podczas których zebrane materiały są opisywane i poddawane wnikliwej analizie. Badania paleontologów mają za zadanie pomóc zobrazować nam, w jaki sposób wyglądało życie na ziemi tysiące lat temu. Jest to bez wątpienia zajęcie bardzo ciekawe, ale wymagające sporej wiedzy i poświęcenia.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako paleontolog:

 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • odporność psychiczna
 • podzielność uwagi,
 • cierpliwość,
 • dobra pamięć.

Ile zarabia paleontolog?

Płaca osoby na stanowisku paleontologa zależy od wielu czynników. Specjaliści tacy mogą być zatrudnieni na uczelniach, ale bardzo często dodatkowo prowadzą działalność naukową w ramach wolontariatu. Część z nich pisząc granty, uzyskuje dodatkowe fundusze potrzebne do realizacji projektów badawczych. Poniżej przedstawiamy tabelę pozwalającą określić przeciętne wynagrodzenie na stanowisku paleontologa w zależności od doświadczenia i miejsca pracy.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 200 zł 2 511 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 214 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 660 zł

W jakich warunkach pracuje paleontolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe
Dodana

Nauczyciel informatyki

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel współorganizujący kształcenie

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lektor Nauczyciel Języka Angielskiego i/lub Hiszpańskiego

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana

Paleontolog pewną część swoich obowiązków zawodowych realizuje z dala od biura i laboratorium. Dłuto, młotek, sitko i skalpel to więc podstawowe narzędzia wchodzące w skład wyposażenia jego torby. Praca w terenie bardzo często wiąże się z pewnymi problemami związanymi z zakwaterowaniem. Wykopaliska i zbieranie próbek potrzebnych do badań czasami odbywają się z dala od cywilizacji, a to sprawia, że warunki bytowe są bardzo trudne. Podczas pracy paleontolog musi być ciągle skupiony, a wszelkie czynności związane z odkopywaniem skamielin wiążą się z koniecznością zachowania chirurgicznej precyzji. Praca paleontologa jest mocno zróżnicowana, ponieważ po zebraniu materiałów do badań następuje czas ich analizy, oceny i opisu. Wiąże się to z koniecznością długotrwałego przebywania w laboratorium i biurze oraz pracy przed monitorem komputera.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku paleontologa?

 • Dobra kondycja fizyczna.
 • Brak poważnych chorób przewlekłych.
 • Wytrzymałość na pracę w trudnych warunkach.
 • Precyzja.
paleontolog

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku paleontologa?

Stanowisko pracy paleontologa to w zależności od realizowanego etapu projektu działania w terenie lub laboratorium. Podczas wyjazdów mających na celu zbieranie materiałów paleontolog zmaga się z surowymi warunkami. Pracę swoją wykonuje za pomocą dłuta, młotka i niewielkiego pędzelka służącego do pozbycia się pyłu z zebranych materiałów. Całkowicie inaczej wygląda praca w warunkach laboratoryjnych, gdzie w dużej mierze praca opiera się o dogłębną analizę zebranych materiałów. Stanowisko pracy wyposażone jest więc w wysokiej jakości mikroskop pozwalający znaleźć najmniejsze ślady obecności szczątek zwierząt i roślin w próbkach. To właśnie taka precyzyjna praca pomaga zrozumieć przeszłość i wykorzystać tę wiedzę w przyszłości.

Zakres obowiązków na stanowisku paleontologa:

 • badanie izotopów,
 • oglądanie i ocena skał pod mikroskopem,
 • badanie procesów gnicia,
 • badanie roślin kopalnych,
 • sprawdzanie skamielin począwszy od kręgowców, przez ryby i ssaki,
 • przygotowywanie próbek do transportu.

Czy do pracy na stanowisku paleontologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Paleontologiem może zostać wyłącznie osoba posiadająca wyższe wykształcenie. Do większości prac wymagany jest jednak doktorat, a to wiąże się z odbyciem studiów, które trwają od 4 do nawet 7 lat. Paleontolog musi być obeznany nie tylko w geologii i biologii, ale także mieć spore umiejętności z zakresu fizyki, chemii czy statystyki. Osoba na takim stanowisku musi też być obeznana z nowymi technologiami, dlatego w trakcie nauki spory nacisk kładzie się na takie przedmioty jak np. informatyka. Bardzo trudno znaleźć dodatkowe kursy w tej branży, ale nie oznacza to, że nie istnieją możliwości dalszej edukacji. Te można rozwijać, uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach i wykładach. Dobrą opcją samorozwoju jest podjęcie wolontariatu w muzeum czy lokalnych klubach paliw kopalnych.

Zebraliśmy najważniejsze informacje w formie tabeli:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoby, które wiążą swoją przyszłość z karierą paleontologa muszą liczyć się z tym, że czekają ich długie lata edukacji. Wymagany jest ukończony doktorat. -
PRZYDATNE - Zawód paleontologa jest bardzo wymagającym przedmiotem, więc bardzo przydatne jest branie udziału w różnych kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie paleontologa?

Zawód paleontologa jest dość specyficzny, bo trudno znaleźć ogłoszenia o pracę na takie stanowisko. Wiąże się to z tym, że paleontolodzy przeważnie są członkami wydziałów geologii na uniwersytetach, które ukończyli. Część z nich pracuje w muzeach, a zdecydowanie rzadziej zatrudniani są przez firmy naftowe czy agencje rządowe. To właśnie dwie ostatnie opcje zatrudnienia wydają się najkorzystniejsze finansowo, ale początkujący paleontolog raczej nie ma szans na taki etat. Kariera zawodowa w tej branży nie jest więc prosta i wymaga sporo nauki, zaangażowania oraz ogromnej cierpliwości.

paleontolog

Czy zawód paleontologa jest przyszłościowy?

Bez wątpienia zawód paleontologa jest przyszłościowy, bo ludzie od zawsze fascynowali się historią ewolucji i nie wydaje się, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety wyższe wykształcenie z zakresu paleontologii dla wielu osób może okazać się problematyczne jeśli chodzi o możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy. Tutaj potrzeba sporo doświadczenia i umiejętności, by móc liczyć na solidne zarobki. Warto też pamiętać, że połączenie pracy uczelnianej z częstymi wyjazdami może być na pewnym etapie życia bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do pogodzenia z obowiązkami domowymi.

Podsumowanie:
 • Praca paleontologa polega na badaniu szczątków roślin i zwierząt sprzed tysięcy lat oraz analizie odcisków i tropów w celu zrozumienia procesu ewolucji.
 • Zarobki paleontologa zależą od doświadczenia i miejsca pracy, a często uzyskiwane są z grantów i dodatkowej pracy naukowej.
 • Paleontolog pracuje zarówno w terenie (z dłutem i młotkiem) jak i w laboratorium, analizując zebrane materiały przez godziny.
 • Do pracy na stanowisku paleontologa potrzebne jest wykształcenie wyższe, a często także doktorat i spore umiejętności z geologii, biologii, fizyki, chemii czy statystyki.

Najczęściej zadawane pytania

Czy łatwo jest zostać paleontologiem?

Paleontolog to osoba z wyższym wykształceniem i należy zdawać sobie sprawę, że do prowadzenia wielu badań naukowych nie wystarczy posiadanie licencjata, a nawet magistra. Zawód ten związany jest więc z długotrwałą edukacją na wyższych uczelniach, która ma na celu zdobycie doktoratu.

Czy praca paleontologa jest ciekawa?

Praca na stanowisku paleontologa jest bardzo zróżnicowana, dlatego może się podobać. Wiąże się z wyjazdami w teren, podczas których zbierane są materiały potrzebne do przeprowadzania badań. Następnie próbki transportowane są do laboratorium, gdzie paleontolog musi je zbadać i odpowiednio opisać. To bez wątpienia praca ciekawa, ale wymagająca sporego zaangażowania, a często również poświęcenia.

Gdzie paleontolog może szukać zatrudnienia i w jakich warunkach pracuje?

Paleontolog może szukać zatrudnienia w firmach naftowych i agencjach rządowych, ale jeśli chce przyczynić się do rozwoju nauki, głównym źródłem zatrudnienia będą uczelnie, które prowadzą aktywnie badania naukowe. Paleontolog w zależności od sytuacji pracuje w biurze, laboratorium lub terenie otwartym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

irka

irka

Jeśli ktoś jest zainteresowany pracą w paleontologii, to na pewno należy zainwestować w dobry wykształcenie. Wydaje mi się, że osoby z takim bagażem wiedzy i doświadczeniem będą bardzo cenne na rynku pracy.
Beata

Beata

Wydaje mi się, że praca paleontologa to wymarzone zajęcie, ale widzę, że nie jest łatwo się tam dostać. Czy jest jakaś firma, która zatrudnia paleontologów? Może warto zacząć od stażu lub praktyk?
Dorota

Dorota

Zawsze interesowała mnie historia życia na Ziemi i możliwość pracy paleontologa brzmi bardzo kusząco. Szkoda tylko, że wymagane jest tak olbrzymie wykształcenie, nie wiem czy by mi to podeszło.
rodzinka U

rodzinka U

Ciekawy artykuł, sam pracuję w dziedzinie geologii, więc temat paleontologii jest mi bliski. Nie sądziłem, że zarobki w tej branży są tak zróżnicowane.
Rl

Rl

Bardzo ciekawe

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.