Zawody i ich potencjał

Paleontolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

1 komentarz

Paleontolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca paleontologa może być bardzo fascynująca i dobrze płatna, ale wymaga sporego zaangażowania oraz dobrego wykształcenia. Dopiero nabycie odpowiednich umiejętności i uprawnień sprawi, że można zacząć szukać zatrudnienia na uczelniach, a czasem też w agencjach rządowych i firmach naftowych.

Z artykułu dowiesz się:

 • Na czym dokładnie polega praca paleontologa?
 • Na jakie zarobki może liczyć paleontolog?
 • W jakich warunkach pracuje paleontolog?
 • Jak wygląda stanowisko pracy paleontologa?
 • Co zrobić, by zostać paleontologiem?
 • Gdzie można szukać zatrudnienia, mając wykształcenie paleontologiczne?
 • Czy zawód paleontologa jest perspektywiczny?

Paleontolog - na czym polega praca?

Praca paleontologa jest bardzo zróżnicowana i polega na badaniu szczątków roślin i zwierząt, które występowały na ziemi tysiące lat przed pojawieniem się człowieka. Paleontolog analizuje też różnego rodzaju odciski i tropy, by zrozumieć, jak przebiegał proces ewolucji. Jego praca polega zarówno na działaniach w terenie, jak i całych godzinach spędzonych w laboratorium, podczas których zebrane materiały są opisywane i poddawane wnikliwej analizie. Badania paleontologów mają za zadanie pomóc zobrazować nam, w jaki sposób wyglądało życie na ziemi tysiące lat temu. Jest to bez wątpienia zajęcie bardzo ciekawe, ale wymagające sporej wiedzy i poświęcenia.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako paleontolog:

 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • odporność psychiczna
 • podzielność uwagi,
 • cierpliwość,
 • dobra pamięć.

Ile zarabia paleontolog?

Płaca osoby na stanowisku paleontologa zależy od wielu czynników. Specjaliści tacy mogą być zatrudnieni na uczelniach, ale bardzo często dodatkowo prowadzą działalność naukową w ramach wolontariatu. Część z nich pisząc granty, uzyskuje dodatkowe fundusze potrzebne do realizacji projektów badawczych. Poniżej przedstawiamy tabelę pozwalającą określić przeciętne wynagrodzenie na stanowisku paleontologa w zależności od doświadczenia i miejsca pracy.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 200 zł 2 511 zł
ŚREDNIE 4 300 zł 3 214 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 660 zł

W jakich warunkach pracuje paleontolog?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Zatrudnimy OPIEKUNA do opieki nad dziećmi do lat 3

Akademia Pod Aniołkami sp. z o.o.

 • Ożarów Mazowiecki
Dodana
Polecana

Chemik Laborant

EnerSys Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Nauczyciel oligofrenopedagog

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej poszukiwany

International Trilingual School of Warsaw

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Nauczyciel międzynarodowego żłobka

International Trilingual School of Warsaw

 • Warszawa
Dodana
Polecana

Paleontolog pewną część swoich obowiązków zawodowych realizuje z dala od biura i laboratorium. Dłuto, młotek, sitko i skalpel to więc podstawowe narzędzia wchodzące w skład wyposażenia jego torby. Praca w terenie bardzo często wiąże się z pewnymi problemami związanymi z zakwaterowaniem. Wykopaliska i zbieranie próbek potrzebnych do badań czasami odbywają się z dala od cywilizacji, a to sprawia, że warunki bytowe są bardzo trudne. Podczas pracy paleontolog musi być ciągle skupiony, a wszelkie czynności związane z odkopywaniem skamielin wiążą się z koniecznością zachowania chirurgicznej precyzji. Praca paleontologa jest mocno zróżnicowana, ponieważ po zebraniu materiałów do badań następuje czas ich analizy, oceny i opisu. Wiąże się to z koniecznością długotrwałego przebywania w laboratorium i biurze oraz pracy przed monitorem komputera.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku paleontologa?

 • Dobra kondycja fizyczna.
 • Brak poważnych chorób przewlekłych.
 • Wytrzymałość na pracę w trudnych warunkach.
 • Precyzja.
paleontolog

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku paleontologa?

Stanowisko pracy paleontologa to w zależności od realizowanego etapu projektu działania w terenie lub laboratorium. Podczas wyjazdów mających na celu zbieranie materiałów paleontolog zmaga się z surowymi warunkami. Pracę swoją wykonuje za pomocą dłuta, młotka i niewielkiego pędzelka służącego do pozbycia się pyłu z zebranych materiałów. Całkowicie inaczej wygląda praca w warunkach laboratoryjnych, gdzie w dużej mierze praca opiera się o dogłębną analizę zebranych materiałów. Stanowisko pracy wyposażone jest więc w wysokiej jakości mikroskop pozwalający znaleźć najmniejsze ślady obecności szczątek zwierząt i roślin w próbkach. To właśnie taka precyzyjna praca pomaga zrozumieć przeszłość i wykorzystać tę wiedzę w przyszłości.

Zakres obowiązków na stanowisku paleontologa:

 • badanie izotopów,
 • oglądanie i ocena skał pod mikroskopem,
 • badanie procesów gnicia,
 • badanie roślin kopalnych,
 • sprawdzanie skamielin począwszy od kręgowców, przez ryby i ssaki,
 • przygotowywanie próbek do transportu.

Czy do pracy na stanowisku paleontologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Paleontologiem może zostać wyłącznie osoba posiadająca wyższe wykształcenie. Do większości prac wymagany jest jednak doktorat, a to wiąże się z odbyciem studiów, które trwają od 4 do nawet 7 lat. Paleontolog musi być obeznany nie tylko w geologii i biologii, ale także mieć spore umiejętności z zakresu fizyki, chemii czy statystyki. Osoba na takim stanowisku musi też być obeznana z nowymi technologiami, dlatego w trakcie nauki spory nacisk kładzie się na takie przedmioty jak np. informatyka. Bardzo trudno znaleźć dodatkowe kursy w tej branży, ale nie oznacza to, że nie istnieją możliwości dalszej edukacji. Te można rozwijać, uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach i wykładach. Dobrą opcją samorozwoju jest podjęcie wolontariatu w muzeum czy lokalnych klubach paliw kopalnych.

Zebraliśmy najważniejsze informacje w formie tabeli:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoby, które wiążą swoją przyszłość z karierą paleontologa muszą liczyć się z tym, że czekają ich długie lata edukacji. Wymagany jest ukończony doktorat. -
PRZYDATNE - Zawód paleontologa jest bardzo wymagającym przedmiotem, więc bardzo przydatne jest branie udziału w różnych kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie paleontologa?

Zawód paleontologa jest dość specyficzny, bo trudno znaleźć ogłoszenia o pracę na takie stanowisko. Wiąże się to z tym, że paleontolodzy przeważnie są członkami wydziałów geologii na uniwersytetach, które ukończyli. Część z nich pracuje w muzeach, a zdecydowanie rzadziej zatrudniani są przez firmy naftowe czy agencje rządowe. To właśnie dwie ostatnie opcje zatrudnienia wydają się najkorzystniejsze finansowo, ale początkujący paleontolog raczej nie ma szans na taki etat. Kariera zawodowa w tej branży nie jest więc prosta i wymaga sporo nauki, zaangażowania oraz ogromnej cierpliwości.

paleontolog

Czy zawód paleontologa jest przyszłościowy?

Bez wątpienia zawód paleontologa jest przyszłościowy, bo ludzie od zawsze fascynowali się historią ewolucji i nie wydaje się, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety wyższe wykształcenie z zakresu paleontologii dla wielu osób może okazać się problematyczne jeśli chodzi o możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy. Tutaj potrzeba sporo doświadczenia i umiejętności, by móc liczyć na solidne zarobki. Warto też pamiętać, że połączenie pracy uczelnianej z częstymi wyjazdami może być na pewnym etapie życia bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do pogodzenia z obowiązkami domowymi.

Najczęściej zadawane pytania

Czy łatwo jest zostać paleontologiem?

Paleontolog to osoba z wyższym wykształceniem i należy zdawać sobie sprawę, że do prowadzenia wielu badań naukowych nie wystarczy posiadanie licencjata, a nawet magistra. Zawód ten związany jest więc z długotrwałą edukacją na wyższych uczelniach, która ma na celu zdobycie doktoratu.

Czy praca paleontologa jest ciekawa?

Praca na stanowisku paleontologa jest bardzo zróżnicowana, dlatego może się podobać. Wiąże się z wyjazdami w teren, podczas których zbierane są materiały potrzebne do przeprowadzania badań. Następnie próbki transportowane są do laboratorium, gdzie paleontolog musi je zbadać i odpowiednio opisać. To bez wątpienia praca ciekawa, ale wymagająca sporego zaangażowania, a często również poświęcenia.

Gdzie paleontolog może szukać zatrudnienia i w jakich warunkach pracuje?

Paleontolog może szukać zatrudnienia w firmach naftowych i agencjach rządowych, ale jeśli chce przyczynić się do rozwoju nauki, głównym źródłem zatrudnienia będą uczelnie, które prowadzą aktywnie badania naukowe. Paleontolog w zależności od sytuacji pracuje w biurze, laboratorium lub terenie otwartym.

Podziel się

1 komentarz

Rl

Rl

Bardzo ciekawe

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka