Zawody i ich potencjał

Astronom - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Astronom - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Astronomia jest ciekawą nauką przyrodniczą, a osobą, która zajmuje się nią zawodowo jest astronom. To bardzo przyszłościowa profesja, którą duża część społeczeństwa myli z zadaniami wykonywanymi przez kosmonautę czy astrologa. Głównym zadaniem astronoma jest rozpoznawanie i badanie zjawisk zachodzących poza ziemską planetą, a także wnikliwe eksplorowanie ciał niebieskich oraz całej przestrzeni kosmicznej. Astronom jest zawodem, który cieszy się coraz większą popularnością, a osoby pracujące na tym stanowisku mogą liczyć na ciekawą, rozwojową pracę. Co warto wiedzieć o zawodzie astronoma? Na czym polega jego praca?

Z artykułu dowiesz się:

 • kim jest astronom oraz na czym polega jego praca?
 • jakie są możliwości zatrudnienia w profesji astronoma?
 • jakie są średnie zarobki osoby pracującej na stanowisku astronoma?

Astronom - na czym polega praca?

Astronom to fizyk, który zajmuje się badaniem zjawisk oraz ciał niebieskich zlokalizowanych poza strefą ziemną. Głównym obiektem jego zainteresowania są ciała niebieskie, takie jak gwiazdy, planety, galaktyki i mgławice, a dokładniej ich budowa, ruchy we wszechświecie, a także ewolucja oraz pochodzenie. Głównym zadaniem osoby zatrudnionej na stanowisku astronoma jest znajdywanie zależności między zjawiskami zachodzącymi na powierzchni ciał niebieskich oraz ich wpływem a ziemię. Narzędziem pracy astronoma jest specjalistyczna aparatura dająca zdolność do obserwacji bardzo odległych, zlokalizowanych we wszechświecie obiektów.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku astronoma?

 • obserwacja wszechświata, a także obecnych w nim ciał niebieskich,
 • analizowanie zjawisk zachodzących w kosmosie,
 • obsługa teleskopów optycznych oraz radiowych,
 • konstruowanie opinii oraz informacji o ruchach ciał niebieskich w kosmosie,
 • badanie składu chemicznego ciał niebieskich.

Osoba chcąca pracować na stanowisku astronoma powinna wyróżniać się przede wszystkim zdolnościami umysłowymi, ale też dobrym zdrowiem fizycznym. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku astronoma?

 • Sprawny aparat ruchu, czyli układ mięśniowo-szkieletowy.
 • Dobre funkcjonowanie narządu wzroku.
 • Prawidłowa koordynacja ruchowo-wzrokowa.
 • Właściwie funkcjonujący narząd słuchu.

Warto wiedzieć, że na stanowisku astronoma może pracować osoba niepełnosprawna, niemniej jednak powinna wyróżniać się dobrym działaniem narządu wzroku, sprawnością kończyn górnych, a także prawidłowym słuchem. 

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku astronoma?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Młodszy specjalista w zespole projektów motywacyjnych (grywalizacja)

One2tribe Spółka Akcyjna

 • Warszawa
 • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

Asystent/młodszy specjalista/Geolog badania terenowe

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana
Aplikuj bez CV

Nauczyciel informatyki

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel współorganizujący kształcenie

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Astronomia jest bardzo ciekawą i interesującą profesją. W tym zawodzie najlepiej sprawdzą się osoby, które interesują się wszechświatem oraz zachodzącymi w nim zjawiskami.

Jakie kompetencje przydadzą się w pracy jako astronom?

 • Ciekawość świata, dociekliwość.
 • Ambicja, talent matematyczny.
 • Zdolność do analitycznego i krytycznego myślenia.
 • Cierpliwość i wytrwałość.
 • Błyskotliwość.
 • Dobra pamięć oraz wyobraźnia.
 • Zdolność do dobrej organizacji czasu.

Osoba trudniąca się astronomią z pewnością może liczyć na ciekawe życie zawodowe. Poznawanie wszechświata jest niemal nieskończone, dlatego zawód jest bardzo przyszłościowy.

astronom

Ile zarabia astronom?

Astronomia jest nauką, która swoim zakresem obejmuje wiele zagadnień. Dobrych, wykształconych astronomów wciąż brakuje na rynku pracy, dlatego zarobki osoby zajmującej się tą profesją są bardzo dobre. Warto pamiętać, że wielkość uposażenia finansowego astronoma jest zależna od jego wiedzy, doświadczenia, a także dokonanych odkryć i miejsca pracy.

Poniższa tabelka szczegółowo ukazuje, jakie są obecne zarobki astronoma:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 800 zł 3 532 zł
ŚREDNIE 6 100 zł 4 390 zł
WYSOKIE 7 300 zł 5 236 zł

Czy do pracy na stanowisku astronoma potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Astronom to osoba będąca naukowcem, a dokładniej badaczem prowadzącym liczne badania na temat analizy oraz poznawania ciał niebieskich oraz całego wszechświata. Zawód astronoma cieszy się coraz większą popularnością, a odpowiednią wiedzę oraz zdolność do pracy w profesji można zyskać, kończąc odpowiednie studia.

Poniższa tabelka szczegółowo przedstawia niezbędne kroki, które służą do uzyskania potwierdzenia kwalifikacji zawodowej na stanowisku astronom:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoby, które chcą zawodowo zajmować się astronomią muszą posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. -
PRZYDATNE Kandydaci, którzy posiadają wyższe wykształcenie techniczne, na kierunku astronomia, mają o wiele większe szanse na znalezienie pracy w tym zawodzie. -

W jakich warunkach pracuje astronom?

Praca astronoma wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania narządu wzroku podczas dokonywania obserwacji kosmosu i całego wszechświata. Astronom zazwyczaj na długi okres czasy przyjmuje pozycję siedzącą, przed ekranem monitora lub stojącą, podczas obsługi narządzi astronomicznych, na przykład teleskopów. 

Warunki pracy astronoma są bardzo dobre. Miejscem wykonywania zadań zazwyczaj są mury ośrodków badawczych lub obserwatoriów astronomicznych. Astronomowie, którzy zajmują się jedynie astronomią teoretyczną zazwyczaj swoją pracę wykonują na terenie uczelni wyższych, gdzie ich głównym zadaniem jest prowadzenie ćwiczeń ze studentami, a także prezentowanie wykładów.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie astronoma?

Obecny rynek pracy jest bardzo otwarty na zatrudnienie dobrych, zdolnych astronomów.

Głównymi możliwościami zatrudnienia osób, które zdobyły wyksztalcenie właśnie w tym kierunku są:

 • podjęcie pracy w zawodzie astronoma w specjalistycznych ośrodkach badawczych zajmujących się poznawaniem i analizowaniem ciał niebieskich oraz wszechświata;
 • zatrudnienie na stanowisku astronoma w planetarium, jako osoba odpowiedzialna za popularyzację zagadnień z astronomii;
 • podjęcie pracy astronoma na stanowisku nauczyciela fizyki oraz astronomii w placówkach oświatowych o różnym szczeblu;
 • praca na stanowisku wykładowcy na wyższej uczelni;
 • zatrudnienie na stanowisku specjalisty zajmującego się obsługą programów i systemów astronomicznych.

Astronom jest osobą, która charakteryzuje się posiadaniem szerokiej wiedzy nie tylko o kosmosie i wszechświecie. Osoba pracująca na tym stanowisku posiada wysoce rozwiniętą zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia, a także dobrą wiedzę matematyczną oraz fizyczną, co daje astronomom szansę zatrudnienia na różnych, ciekawych stanowiskach.

astronom

Czy zawód astronoma jest przyszłościowy?

Astronom to zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Wynika to przede wszystkim z rosnącego zainteresowania społecznego na temat kosmosu, innych planet oraz pozostałych ciał niebieskich, co przekłada się na konieczność wzmożonej pracy astronomów.

Astronomia jest bardzo przyszłościową profesją, na której uprawianie decyduje się coraz więcej osób. Ukończenie studiów daje szansę na zatrudnienie na różnych stanowiskach, które wyróżniają się dobrymi warunkami pracy oraz godziwym wynagrodzeniem. Dodatkowo, praca astronoma jest bardzo ciekawa i absorbująca, co daje szanse na nieustanny rozwój zawodowy i rozwijanie własnej ścieżki kariery.

Podsumowanie:
 • Astronom to fizyk, który zajmuje się badaniem ciał niebieskich poza strefą ziemną, w tym ich budową, ruchami oraz ewolucją.
 • Osoba chcąca pracować na stanowisku astronoma powinna wyróżniać się zdolnościami umysłowymi oraz dobrym zdrowiem fizycznym.
 • Dobrych, wykształconych astronomów wciąż brakuje na rynku pracy, dlatego zarobki osoby zajmującej się tą profesją są bardzo dobre.
 • Astronomowie mają szansę na zatrudnienie na różnych, ciekawych stanowiskach, a zawód ten uważany jest za bardzo przyszłościowy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne zadania osoby zajmującej się astronomią?

Astronom jest osobą, której głównym zadaniem jest badanie i obserwowanie wszechświata i ciał niebieskich. Głównym obiektem zainteresowania astronoma zazwyczaj są zjawiska pojawiające się w kosmosie oraz na ciałach niebieskich oraz ich wpływ na funkcjonowanie ziemi i kosmosu.

Jakie predyspozycje zawodowe powinien posiadać dobry astronom?

Osoba chcąca podjąć zatrudnienie na stanowisku astronoma powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycję, czyli zdolność do analitycznego myślenia a także rozwinięty zmysł obserwacyjny. Dodatkowo, powinna wyróżniać się ciekawością świata oraz odpowiednią wiedzą, która jest potrzebna do nakreślania teorii o wszechświecie oraz zjawiskach w nim zachodzących.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Felo

Felo

Może to nie moje łaty, ale ciekawi mnie zawód astronoma. Będę musiał jednak sporo się nauczyć i zdobyć doświadczenie, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w tej branży.
Józek

Józek

Zastanawiałem się, czy warto zatrudnić astronoma w mojej firmie, ale po przeczytaniu artykułu widzę, że to bardzo przyszłościowe stanowisko, a brak kadry w tym zakresie jest widoczny. Rozważę to.
Aleksandra Szpak

Aleksandra Szpak

Patrząc na tabelkę z zarobkami astronoma, widzę, że warto poświęcić czas i wysiłek na zdobycie odpowiedniej kwalifikacji. Mam nadzieję, że znajdę w tym zawodzie swoje miejsce.
BB89

BB89

Praca astronoma wydaje mi się bardzo interesująca i ciekawa. Przydałyby mi się jednak dodatkowe szkolenia, aby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.