Zawody i ich potencjał

Antropolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

30 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Antropolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Antropologia to dziedzina, która pełnymi garściami czerpie zarówno z nauk humanistycznych, jak i społecznych czy nawet biologicznych. Zajmuje się badaniem kultury i zachowań człowieka, a także zmiennościami tychże aspektów w czasie. Antropolog musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu psychologii, socjologii czy nawet biologii, aby móc wykonywać swoją pracę. Czym dokładnie się zajmuje i jakie otwierają się przed nim perspektywy zawodowe?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym zajmuje się antropolog,
 • kto może zostać antropologiem,
 • jakie są możliwości rozwoju zawodowego dla antropologa,
 • ile zarabia antropolog.

Antropolog - na czym polega praca?

Obowiązki, jakie przypisane są do stanowiska antropologa, zależą w głównej mierze od specjalizacji. Antropolog sądowy zajmuje się identyfikowaniem szczątek ludzkich, które uległy poważnemu uszkodzeniu, może również opiniować, w jaki sposób trauma bądź konkretne wydarzenia miały wpływ na denata. Tymczasem antropolog kultury bada zachowania człowieka jako jednostki społecznej, a także ewolucję myślenia, jaka zaszła na przestrzeni wieków. Antropolog fizyczny zajmuje się natomiast człowiekiem jako jednostką biologiczną, badając anatomię konkretnych gatunków, sposób ich wymierania czy ewoluowania. Zazwyczaj antropolodzy działają w środowiskach akademickich, mogą też wydawać książki bądź uczestniczyć w badaniach sądowych.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku antropologa?

 

Musi on przede wszystkim:

 • zbierać dane i opracowywać je wedle przyjętej metodologii badań,
 • ustalać cele badania i dążyć do ich realizacji,
 • współpracować z pozostałymi członkami zespołu badawczego.

Ile zarabia antropolog?

Zarobki antropologa zależą głównie od tego, w jakiej dokładnie jednostce jest on zatrudniony i co wchodzi w zakres jego obowiązków. 

Najwięcej zarabiają antropolodzy z tytułem doktora, którzy zatrudnieni są na stanowiskach akademickich. Tymczasem na minimalne wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które wykorzystują swoją wiedzę w codziennej pracy, lecz zatrudnione są na przykład w branży reklamowej czy w szkolnictwie.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Badania naukowe

Nauczyciel

Integracyjne Przedszkole Zdrowia Jadwiga Kozłowska

 • Szczecin
Dodana

Nauczyciel przedszkola

Przedszkole "Tęczowe Przedszkole"

 • 6 000-6 900 zł / mc
 • Warszawa
Dodana

Pedagog specjalny

Integracyjne Przedszkole Zdrowia Jadwiga Kozłowska

 • Szczecin
Dodana

Instruktor nauki jazdy kat B

GRAND STAR sp. z o.o.

 • 60-75 zł / h (zal. od umowy)
 • Warszawa
Dodana

Lektorzy Nauczyciele Języków Obcych

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana

Zarobki antropologów przedstawia poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 022 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 660 zł
WYSOKIE 6 000 zł 4 319 zł

Czy do pracy na stanowisku antropologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Tytuł antropologa może uzyskać osoba, które ukończy przynajmniej 3-letnie studia wyższe. Osoby, które chcą pracować na stanowisku biegłych sądowych, muszą dodatkowo ukończyć studia doktoranckie. Często od kandydatów na stanowiska związane z reklamą, szkolnictwem czy prowadzeniem badań statystycznych, wymaga się ukończenia dodatkowych kursów. 

Im więcej kompetencji posiada antropolog, tym większą ma on szansę na znalezienie zatrudnienia w różnego typu branżach. Dlatego też warto mieć świadomość, że rozwój w tej branży nie kończy się na uzyskaniu tytułu absolwenta studiów wyższych.

Jak zostać antropologiem dowiesz się z tabelki poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie studiów na kierunku powiązanym z antropologią. -
PRZYDATNE - -

 

antropolog

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie antropologa?

Antropolog może pracować w różnych miejscach - wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wiedza z zakresu anatomii, psychologii i rozwoju społecznego człowieka. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako antropolog?

Dobry specjalista musi przede wszystkim:

 • posiadać zdolność logicznego myślenia,
 • umieć analizować dane statystyczne i liczbowe,
 • umieć pracować w grupie,
 • wyciągać wnioski, opiniować, łączyć ze sobą fakty.

Antropolog może pracować jako biegły sądowy bądź wykładowca akademicki, jeśli myśli o tym, aby po studiach kontynuować naukę. Może również poszukać zatrudnienia w szkolnictwie, reklamie czy w różnego typu instytucjach kulturyAntropolodzy poszukiwani są również w ośrodkach badań statystycznych czy kulturowych. Zgodnie z powyższym, możliwości pozyskania zatrudnienia jest wiele, lecz wiele zależy od dodatkowych kompetencji, jakie posiada antropolog.

Warto też zastanowić się, jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku antropologa?

 

Otóż wymaga się, aby:

 • był on odporny na stres,
 • posiadał dobrą kondycję fizyczną,
 • posiadał dobry wzrok.

Jakie badania może przeprowadzać antropolog?

Antropolog może w swojej pracy przeprowadzać różnego typu badania, w zależności od tego, w czym dokładnie się specjalizuje. Specjaliści z zakresu antropologii kryminalistycznej znają metodykę badań wykopaliskowych oraz metodologię rekonstrukcji warunków środowiskowych populacji historycznych i współczesnych. Tymczasem antropolodzy kulturowi skupiają się przede wszystkim na badaniach z zakresu rozwoju człowieka jako jednostki społecznej. 

Biorą udział na przykład w badaniach, mających na celu:

 • ocenę tak zwanej dojrzałości szkolnej,
 • diagnozowanie problemów rozwojowych dzieci i młodzieży,
 • uzasadnienie skutków rozwarstwienia społecznego,
 • uzasadnienie niektórych postaw i zachowań,
 • ocenę prognozy demograficznej.

Wymienione powyżej badania to tylko niektóre, jakie na co dzień przeprowadzają antropolodzy. W rzeczywistości biorą oni udział także w innego typu aktywnościach, które dotyczą na przykład bezpieczeństwa i higieny pracy czy tematyki zdrowia publicznego.

antropolog

Czy zawód antropologa jest przyszłościowy?

Decydując się na konkretny kierunek kształcenia, często zadajemy sobie pytanie, czy dany zawód jest przyszłościowy? Otóż praca na stanowisku antropologa z pewnością daje niemałe możliwości rozwoju, jednak kandydat powinien mieć konkretny pomysł na siebie i swoją karierę. W innych warunkach pracują antropolodzy, biorący udział w badaniach archeologicznych, w innych natomiast nauczyciele akademiccy, którzy dodatkowo zajmują się gromadzeniem danych statystycznych. Warto mieć na uwadze, że antropolog, po podjęciu odpowiednich kursów czy studiów podyplomowych, może pracować w różnych branżach, dlatego też - w razie potrzeby - ma on duże możliwości przekwalifikowania się. Takie elastyczne podejście jest dziś bardzo istotne w kontekście zmienności rynku pracy. Antropolog, który zajmował się głównie badaniami naukowymi, może przekwalifikować się, zostając pedagogiem, oczywiście po ukończeniu studiów podyplomowych z tego zakresu.

Podsumowanie:
 • Antropolog może specjalizować się w różnych dziedzinach, takich jak antropologia sądowa, kulturowa czy fizyczna, a ich obowiązki zależą od wybranej specjalizacji.
 • Zarobki antropologa zależą od miejsca zatrudnienia i zakresu obowiązków, z największymi zarobkami dla tych z tytułem doktora na stanowiskach akademickich.
 • Aby zostać antropologiem, należy ukończyć co najmniej 3-letnie studia wyższe, a dodatkowe szkolenia i kursy mogą zwiększyć szanse na zatrudnienie w różnych branżach.
 • Zawód antropologa oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego, ale elastyczne podejście do kariery i zdobywanie dodatkowych kompetencji są kluczowe w kontekście zmieniającego się rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się antropolog?

Antropolog zajmuje się prowadzeniem różnego typu badań, stawianiem diagnoz czy opiniowaniem z zakresu rozwoju i ewolucji zarówno fizycznej, jak i kulturowej człowieka. Dzięki wszechstronnemu podejściu może on podejmować zatrudnienia w jednostkach zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Jak kształtują się zarobki na stanowisku antropologa?

Antropolodzy na początku swojej kariery zawodowej zarabiają zwykle minimalne wynagrodzenie, jednak ich uposażenie rośnie w miarę zdobywania doświadczenia. Najwięcej zarabiają pracownicy naukowi, którzy posiadają stopień doktora, mniej natomiast specjaliści zatrudnieni w jednostkach prywatnych.

Jak zostać antropologiem?

Aby uzyskać tytuł antropologa, należy ukończyć studia wyższe. To jednak nie koniec, bowiem chcąc podjąć zatrudnienie w konkretnej branży, konieczne może być również uczęszczanie na różnego typu kursy tematyczne czy studia podyplomowe, które pozwolą zdobyć dodatkowe umiejętności. Kandydaci na stanowiska naukowe będą natomiast musieli ukończyć studia doktoranckie. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Zuzanna

Zuzanna

Nigdy nie słyszałem o tym zawodzie wcześniej, ale brzmi interesująco. Może warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się i rozważyć antropologię jako opcję dla siebie.
Dominik88888

Dominik88888

Antropolodzy to osoby z ogromną wiedzą i umiejętnościami, które mogą przynieść wiele korzyści w różnych branżach. Cieszę się, że tacy specjaliści istnieją i mogą przyczynić się do rozwoju naszej firmy.
Maja

Maja

Zastanawiałem się nad antropologią jako moją przyszłą ścieżką kariery, ale teraz widzę, że poza pracą akademicką trudno tu o stabilne zatrudnienie. Niestety, ale muszę szukać innych opcji.
Konrad

Konrad

Moim zdaniem antropologia to bardzo ciekawy kierunek, który pozwala spojrzeć na człowieka z wielu perspektyw - biologicznej, kulturowej czy społecznej. Zarobki niestety nie są zbyt wysokie, ale możliwości rozwoju w różnych branżach są duże.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.