Zawody i ich potencjał

Coach - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

20 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Coach - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Coaching jest młodą dziedziną na rynku pracy, która każdego roku cieszy się coraz większą popularnością wśród społeczeństwa. To jedna z metod rozwoju osobistego, a osobą świadczącą usługi z tej dziedziny jest coach. Wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy ten zawód jest przyszłościowy i niezbędny na rynku, niemniej jednak świadczone przed coacha usługi w postaci spotkań i analiz są w stanie wiele wnieść do życia klientów. Na czym polega praca coacha? Jakie są jego zarobki oraz przyszłość na rynku pracy?

Z artykułu dowiesz się:

 • kim jest coach oraz na czym polega jego praca;
 • jakie wykształcenie powinien posiadać dobry coach;
 • jakie zarobki osiąga trener osobisty;
 • czy zawód coacha jest przyszłościowy.

Coach - na czym polega praca?

Coach, bardzo często zamiennie nazywany trenerem personalnym lub mentorem, jest osobą, której główną misją jest specjalizowanie się w pomaganiu ludziom w szybkim osiąganiu konkretnych celów. Proces zdobywania konkretnego celu odbywa się poprzez nieustanną motywację i wskazywanie drogi do pokonywania napotykanych przeszkód, które są nieodłącznym elementem skutecznego rozwoju osobistego na wielu ścieżkach. Pomoc i usługi coacha sprawiają, ze dana osoba jest w stanie odkryć swój potencjał i wykorzystać go do efektywnego działania na wielu płaszczyznach.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku coacha?

 • Stosowanie nowoczesnych technik wspierających rozwój klientów.
 • Pomoc i ukierunkowywanie klienta w szybkim zdobywaniu wyznaczonych celów.
 • Kompleksowe wspieranie podopiecznych w rozpoznawaniu przeszkód na drodze do celu, a także ich eliminowanie.
 • Unikanie oceniania lub bezpośredniego podpowiadania gotowych rozwiązań, pomoc w ukierunkowywaniu klienta.
 • Pomoc w analizowaniu błędów popełnianych przed podopiecznego.
 • Nieustanne motywowanie klienta i szkolenie go na różnych płaszczyznach: osobistej, rodzinnej, a także zawodowej.
 • Pomoc w wyciąganiu wniosków z różnych sytuacji, a także osiągnięć.

Mimo że zawód coacha jest nowoczesnym sposobem na prowadzenie swojej ścieżki kariery, praca z ludźmi i pomoc w ich rozwoju jest niezwykle ciekawym, a także potrzebnym w obecnym świecie zajęciem.

Jak zostać coachem?

Coach to nowoczesny zawód, a osoba chcąca pracować jako trener personalny powinna wyróżniać się licznymi cechami osobowości, które są niezbędne do efektywnego świadczenia usług coachingowych swoim klientom. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako coach?

 • Komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu relacji.
 • Wysoce rozwinięta otwartość poznawcza, a także zdolność do zachowania postawy nieoceniającej drugiej osoby.
 • Rozwinięta zdolność do efektywnego słuchania, co przekłada się na wyciąganie wniosków o danej osobie.
 • Bardzo dobra kultura osobista.
 • Umiejętność prezentowania opinii w sposób dosadny, ale nie oceniający.
 • Zaangażowanie w swoją pracę.
 • Asertywność oraz odpowiedzialność.
 • Spostrzegawczość.
Szukasz pracy?

Trener Personalny EMS

BodyTec20 Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana
Dodana

Trener ds. Odżywiania

Klub Dobrego Samopoczucia

 • Poznań
Dodana

Trener Wellness

Jerzy Tomczak

 • Wągrowiec
Dodana

Coach to zawód, który wymaga bardzo rozwiniętych umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie. To praca z ludźmi w charakterze nieustannego motywatora i kibica, niemniej jednak bez przekazywania bezpośrednich rad i rozkazów, które klient ma prowadzić w życie. Aby zostać coachem, oprócz predyspozycji osobistych należy posiadać odpowiednie kwalifikacje zdrowotne.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku coacha?

 • Ogólna dobra sprawność fizyczna.
 • Dobre funkcjonowanie narządu wzroku i słuchu.

Połączenie kompetencji personalnych oraz fizycznych sprawią, że dana osoba doskonale sprawdzi się w pracy na stanowisku coacha. Warto wiedzieć, że dobrym trenerem personalnym mogą zostać również osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Ile zarabia coach?

Coach to świeży zawód na rynku pracy, niemniej jednak coaching rozwija się w błyskawicznym tempie. Zarobki coacha są zależne od wielu czynników, takich jak rekomendacje klientów, efektywność świadczonych usług przez danego trenera osobistego czy też wielkości miasta, w którym pracuje coach.

Poniższa tabelka szczegółowo odpowiada na pytanie "ile właściwie zarabia coach":

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 500 zł 3 341 zł
ŚREDNIE 6 200 zł 4 460 zł
WYSOKIE 11 100 zł 7 558 zł

Czy do pracy na stanowisku coacha potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do wykonywania zawodu coacha preferowane jest posiadanie wyższego wykształcenia, które obejmuje zakres nauk społecznych czy też psychologicznych, ale nie jest to wymagane. Wraz z popularyzacją coachingu, uczelnie wyższe coraz częściej oferują interesujące studia podyplomowe o dopasowanym do potrzeb kierunku, a ich ukończenie z pewnością wpłynie na pogłębienie wiedzy i umiejętności trenera personalnego. 

Poniższa tabelka prezentuje możliwości szkoleniowe, które przydadzą się do rozwinięcia własnej kariery coachingowej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Studia podyplomowe z zakresu coachingu. Uzyskanie certyfikatów potwierdzających kompetencje wzbudza zaufanie oraz wygląda bardzo profesjonalnie.

Jakie są rodzaje coachingu?

Wraz z rozwojem zawodu coacha, dziedzina ta zaczęła się bardzo różnicować. Obecnie, na rynku pracy funkcjonuje kilka rodzajów coachingu, co sprawia, że dany trener personalny może dogłębnie skupić się na konkretnym zakresie działań i świadczonych klientom usługach.

Prężnie rozwijającymi się rodzajami coachingu na rynku pracy są:

 1. coaching kariery - to odłam, który zajmuje się wspieraniem, planowaniem oraz rozwijaniem kariery klienta,
 2. coaching biznesowy - to usługi świadczone właścicielom firm, które chcą szybko rozwijać się na rynku,
 3. coaching osobisty - to dziedzina zajmująca się motywowaniem i pomocą w rozwoju osobistym klienta,
 4. coaching rozwoju - coach osobisty zajmuje się pomocom w poznawaniu siebie oraz własnych predyspozycji danego klienta,
 5. coaching grupowy - polega na zebraniu kliku osób do grupy, które chcą pracować nad podobnym tematem,
 6. coaching rodzinny - to odłam zajmujący się wszelkimi problemami rodzinnymi, polepszaniem relacji między członkami rodziny, a także rozwiązywaniem rodzinnych problemów.

Zróżnicowanie coachingu pojawienie się jego różnych gałęzi pozwala trenerom personalnym lepiej spełniać swoją funkcję i poprawiać jakość świadczonych usług.

coach

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie coacha?

Obecny rynek pracy jest bardzo otwarty za korzystanie z usług coacha. Trener osobisty bardzo często zatrudniany jest na indywidualne zlecenie klientów, a więc świadczone przez niego usługi są wykonywane w charakterze tak zwanego freelancera, czyli wolnego strzelca.

Obecny rynek pracy pozwala na zatrudnienie coacha na różnych płaszczyznach, do których należą:

 • praca na własnej działalności gospodarczej w charakterze specjalisty zewnętrznego,
 • praca po zawarciu umowy cywilnoprawnej, a kolejno świadczenie usług rozwojowych dla konkretnej firmy,
 • praca na pełnym etacie, jako coach wewnętrznej firmy,
 • praca w social mediach, poprzez prowadzenie własnego kanału na najpopularniejszych serwisach.

Coach to zawód o szerokich możliwościach zatrudnienia. Jego popularyzacja i chęć społeczeństwa do korzystania z usług oferowanych przez trenera personalnego sprawia, że ta specjalizacja bardzo prężnie się rozwija.

coach

Czy zawód coacha jest przyszłościowy?

Jeszcze do niedawna coaching był zawodem postrzeganym jako zbędny i zupełnie niepotrzebny. Obecnie, coraz więcej firm, rodzin i indywidualnych osób korzysta z usług coacha, który jest w stanie w prosty, ale efektywny sposób wspiera rozwój i pomaga w osiąganiu wyznaczonych przez siebie celów.

Zawód coacha jest bardzo przyszłościową profesją. Coraz więcej szanowanych uczelni wyższych oferuje ciekawe studia podyplomowe o kierunku coach, dzięki czemu osoby pracujące na tym stanowisku mają szansę na nieustanne rozwijanie i usprawnianie swoich umiejętności trenerskich.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie usługi świadczy coach?

Coach to osoba, która świadczy usługi z zakresu rozwoju osobistego. Wykorzystywane przez trenera personalnego metody pomagają klientom indywidualnym oraz firmom osiągać wyznaczone przez siebie cele, a także analizować własny rozwój.

Jakie są przeciętne zarobki osoby pracującej jako coach?

Coach to zawód przyszłości, który nieustannie się rozwija. Osoba trudniąca się tą profesją może liczyć na naprawdę godziwą pensję, która jest zależna od wielkości miasta, w którym pracuje coach, a także opinii klientów, którzy skorzystali już z jego usług. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka