Zawody i ich potencjał

Ortodonta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

18 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

8 komentarzy
Ortodonta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ortodonta to lekarz specjalista, który posiada uprawnienia upoważniające go do kompleksowego leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Pomaga zarówno w terapii uzębienia u dzieci, jak i u osób dorosłych, którym zależy na zdrowym i estetycznym uśmiechu. Zastanawiasz się nad poprowadzeniem swojej kariery w kierunku ortodoncji? Przeczytaj poniższy artykuł!

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega zawód ortodonty,
 • jak można uzyskać uprawnienia do jego wykonywania,
 • ile można zarobić,
 • jakie umiejętności trzeba posiadać,
 • jakie są możliwości i perspektywy pracy w zawodzie.

Ortodonta - na czym polega praca?

Lekarz ortodonta zajmuje się kompleksowym rozpoznanie oraz leczeniem wszelkiego rodzaju anomalii oraz chorób w obrębie jamy ustnej. Zajmuje się ustawianiem zębów, szczęk oraz stawów skroniowo-żuchwowych w odpowiedniej pozycji. Stawia diagnozy w zakresie czynności układu żucia oraz dokonuje korekt wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych. Jest to zatem specjalista, który przyjmuje pacjentów uskarżających się na: dolegliwości bólowe szczęki, wady zgryzu oraz problemy z wymową.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku ortodonty?

 • Weryfikacja przebiegu wzrostu oraz rozwoju narządu żucia.
 • Profilaktyka dysfunkcji narządu żucia u dzieci i młodzieży.
 • Leczenie chorób i wad w obrębie zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych u pacjentów w różnym wieku.
 • Leczenie pacjentów z wrodzonymi wadami twarzowej części czaszki,
 • Przygotowywanie do leczenia implantologicznego i protetycznego.

Jak zostać ortodontą?

Aby zostać ortodontą konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku stomatologicznym oraz odbycie rocznego stażu w wybranym gabinecie dentystycznym. Podczas praktyki kandydat na dentystę musi zaliczyć szkolenia z różnych specjalizacji, w tym z leczenia ortodontycznego. Staż kończy się Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK). Dopiero po 6 latach nauki, student może kontynuować edukacje poprzez ukończenie stosownej specjalizacji, która trwa kolejne 3 lata.

Rekrutacja na specjalizację odbywa się dwa razy w roku i polega na odbywaniu praktyki, pod opieką kierownika. Dodatkowo uczestniczy się także w kursach teoretycznych. Studia te można kontynuować także w formie rezydentury, za którą pensje wypłaca Ministerstwo Zdrowia. Polskie prawo pozwala jednak stomatologom bez specjalizacji na podejmowanie się leczenia ortodontycznego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku ortodonty?

 • Dobra koordynacja ruchowa.
 • Zdrowy kręgosłup oraz dobra kondycja – lekarz ortodonta często pracuje na stojąco lub w nienaturalnych pozycjach.
 • Dobre umiejętności motoryczne.
 • Duża odporność psychiczna na stres.
 • Dobry wzrok – praca wymaga precyzji.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako ortodonta?

 • Wiedza medyczna.
 • Zdolności manualne.
 • Kompetencje interpersonalne.
 • Umiejętność radzenia sobie ze stresem.
 • Umiejętności prowadzenia i zarządzania firmą.
 • Kompetencje komunikacyjne – zarówno ze współpracownikami, jak i pacjentami.
ortodonta

Ile zarabia ortodonta?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Stomatolog

Lekarz Protetyk - Medicover Stomatologia Łódź

Centrum Stomatologii Medicover

 • Łódź
Dodana
Aplikuj bez CV

Lekarz Protetyk - Medicover Stomatologia Warszawa

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarz stomatolog

Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni

 • Bochnia
Dodana

Lekarz dentysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Olesno
Dodana

Technik dentystyczny

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Sosnowiec
Dodana

Warto zaznaczyć, iż zarobki lekarza będą rosnąć wraz z posiadanym doświadczeniem. Początkujący ortodonta na rezydenturze może liczyć na zarobki rzędu 4299 złotych brutto przez pierwsze dwa lata nauki, a następnie 4633 złotych brutto Z czasem, po zdobyciu specjalizacji, średnia wysokość dochodów kształtuje się na poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie. Warto przy tym zaznaczyć, iż zarobki zmieniają się w zależności od miesiąca. Najlepsi specjaliści, którzy podejmują się leczenia najbardziej skomplikowanych przypadków, zarabiają nawet 40 000 zł. miesięcznie.

Informacje dotyczące zarobków ortodontów możesz sprawdzić w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 300 zł 3 214 zł
ŚREDNIE 10 000 zł 6 937 zł
WYSOKIE 40 000 zł 26 010 zł

Co wpływa na wysokość zarobków ortodonty?

Zarobki ortodonty zależeć będą przede wszystkim od jego doświadczenia zawodowego oraz faktu posiadania ukończonej specjalizacji i dodatkowych szkoleń. Na pensję wpływa także wielkość miasta, w której przyjmuje lekarz. W przypadku prowadzenia własnej działalności, duże znaczenie ma także lokalizacja gabinetu, inwestycje poczynione na marketing oraz jakość sprzętu medycznego.

Czy do pracy na stanowisku ortodonty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aby wykonywać zawód ortodonty konieczne jest ukończenie studiów dentystycznych oraz specjalizacji, która daje prawo na tytułowanie się lekarzem specjalistą. W codziennej praktyce ortodontycznej bardzo ważne jest regularne podnoszenie kwalifikacji oraz uczestniczenie w licznych kursach i szkoleniach. Tylko lekarz, który potrafi wykorzystywać najnowsze zdobycze medycyny i korzystać z innowacyjnego sprzętu, może cieszyć się dużą liczbą, zadowolonych z przebiegu leczenia, pacjentów.

Szczegółowe informacje dotyczące wymaganego wykształcenia zebrane zostały w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Konieczne jest ukończenie studiów medycznych ze stomatologii. Po ich zakończeniu następuje obowiązkowy rok stażu. Po sześciu latach nauki otrzymuje się tytuł lekarza dentysty, a po trzech latach specjalizacji zostaje się ortodontą. -
PRZYDATNE Przygotowanie na stanowisko ortodonty należałoby zacząć już jak najszybciej, aby posiadać wiedzę z zakresu chemii, biochemii, inżynierii biomedycznej i fizjologii. Nawet jeśli uzyska się już tytuł ortodonty to nie oznacza to, że można zakończyć swoją edukację. W tym zawodzie niezbędne jest nieustanne pogłębianie swojej wiedzy i szkolenie z zakresu nowych metod leczenia.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ortodonty?

Po zakończeniu studiów i ukończeniu specjalizacji możliwe jest zatrudnienie na etat w przychodni dentystycznej oraz w klinice ortodontycznej, jak i poprowadzenie niezależnego gabinetu lekarskiego. Aktualnie istnieje niedobór wyspecjalizowanych dentystów na polskim i zagranicznym rynku pracy, dzięki czemu znalezienie pracy w zawodzie nie jest trudne. Prowadzenie własnej działalności jest marzeniem wielu lekarzy. Początkowo wymaga poczynienia kosztownych inwestycji, które jednak relatywnie szybko stają się opłacalne finansowo. Co więcej, specjaliści mogą podejmować pracę w instytutach badawczych oraz instytucjach zajmujących się propagowaniem zdrowego stylu życia.

ortodonta

Czy zawód ortodonty jest przyszłościowy?

Tak! Leczenie ortodontyczne od lat jest szczególnie ważne w profilaktyce wad zgryzu dzieci i młodzieży. Aktualnie także coraz więcej dorosłych decyduje się na rozpoczęcie leczenia. Ortodonci zajmują się również przygotowywaniem narządu żucia przed zakładaniem implantów i rozpoczęciem leczenia protetycznego. Dodatkowo specjalista może podejmować się także prowadzenia standardowej opieki dentystycznej, dzięki czemu może być pewnym stałej liczby regularnych pacjentów.

Podsumowanie:
 • Ortodonci zajmują się kompleksowym leczeniem różnych problemów dentystycznych i szczękowych, takich jak wady zgryzu, dolegliwości bólowe szczęki, nieprawidłowe ustawienie zębów oraz problemy z wymową.
 • Aby zostać ortodontą, trzeba ukończyć studia magisterskie z dziedziny stomatologii oraz odbyć roczny staż w gabinecie dentystycznym. Następnie można kontynuować naukę poprzez specjalizację trwającą 3 lata.
 • Zarobki ortodonty zmieniają się na przestrzeni lat wraz z doświadczeniem zawodowym. Początkujący ortodonta na rezydenturze może zarabiać od 4299 złotych brutto na miesiąc, podczas gdy najlepsi specjaliści zarabiają nawet 40 tysięcy złotych miesięcznie.
 • Wymagane doświadczenie zawodowe, ukończenie specjalizacji oraz szkolenia wpływają na wysokość zarobków ortodonty. Inne czynniki, takie jak lokalizacja gabinetu czy jakość sprzętu medycznego, również wpływają na pensję ortodonty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ortodonta leczy dorosłych pacjentów?

Tak! Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważny jest prawidłowy zgryz w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Zawód ortodonty cieszy się coraz większym powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, dzięki czemu jest to niezwykle przyszłościowy zawód, a specjaliści nigdy nie narzekają na brak pacjentów.

Czy ortodonta może prowadzić własną działalność?

Powszechną praktyką wśród stomatologów jest prowadzenie prywatnej praktyki. Mogą oni łączyć ją z pracą na etat w ramach narodowego funduszu zdrowia lub przyjmować pacjentów wyłącznie we własnym gabinecie. Należy przy tym pamiętać, iż otwarcie działalności wymaga poczynienia inwestycji związanych z przystosowaniem lokalu użytkowego oraz zakupem sprzętu. Często wiąże się także z zatrudnieniem wykwalifikowanego personelu.

Jakie choroby leczy ortodonta?

Praca ortodonty polega przede wszystkim na leczeniu chorób i wad w obrębie zgryzu, twarzy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Lekarz zajmuje się zarówno dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi. Szeroki zakres usług specjalisty może obejmować także stomatologiczne leczenie zachowawcze.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

8 komentarzy

Dudek

Dudek

Niedobór dobrze wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy to dla nas, pracodawców, problem. Oby jednak takie artykuły pomogły przyciągnąć do zawodu ortodonty młodych, ambitnych ludzi.
Danuta

Danuta

Wydaje się, że ortodoncja to dość wyspecjalizowany kierunek, ale z możliwościami rozwoju. Tylko jednak trzeba poświęcić dużo czasu i pieniędzy na studia i specjalizacje.
Ciekawy

Ciekawy

Zastanawiałem się co robią ortodonci i teraz trochę lepiej to rozumiem. Może właśnie znajdę swoją drogę w tym zawodzie?
Jolanta Kmiecik

Jolanta Kmiecik

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że ortodonta zajmuje się także stawami skroniowo-żuchwowymi. To ciekawe, że dostrzegają one związek z zębami!
Komedia

Komedia

Warto wiedzieć, że lokalizacja gabinetu ma ogromne znaczenie dla zarobków ortodonty. Dlatego, jeśli chciałbym zatrudnić kogoś na tym stanowisku, warto dokładnie przeanalizować rynek i wybrać odpowiednie miejsce.
Ola

Ola

Często słyszy się, że w medycynie jest poligon do zarabiania pieniędzy. Jednak w przypadku ortodoncji widać, że najwyższe zarobki nie należą do początkujących specjalistów. Dlatego trzeba zdobywać kolejne doświadczenie i szkolić się, aby rozwijać swoją karierę.
zeus

zeus

Wydaje się, że zawód ortodonty może przynieść dużo możliwości zatrudnienia. Może warto zastanowić się nad zmianą kierunku studiów, skoro na rynku pracy jest taki niedobór?
Łukasz Kaczyński

Łukasz Kaczyński

Ciekawy artykuł, nigdy wcześniej nie wiedziałem, że droga do zostania ortodontą jest tak długa i wymagająca. Jednak są to ważne narzędzia przy zdrowym uśmiechu, więc każdy wysiłek jest wart!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka