Zawody i ich potencjał

Dekorator wnętrz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

18 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Dekorator wnętrz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pasjonujesz się urządzaniem wnętrz, a zakupy do domu to Twoje ulubione zajęcie? Być może zastanawiałeś się nad zawodem dekoratora wnętrz? Czy warto podążać tą ścieżką kariery, jakie zarobki czekają na Ciebie oraz czy do zawodu dekoratora wnętrz niezbędne są szkolenia bądź studia - o tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Z naszego artykuł dowiesz się o:

 • Na czym polega praca dekoratora wnętrz?
 • Ile można zarobić jako dekorator wnętrz?
 • Czy praca dekoratora może okazać się trudna?
 • Czy architekt i dekorator wnętrz to zawody z przyszłością?

Dekorator wnętrz - na czym polega praca?

Staranne projektowanie i planowanie wnętrz zyskuje na popularności. Chcemy mieszkać w pięknych wnętrzach, które nie tylko spowodują, że czas spędzony w domu będzie o wiele przyjemniejszy, ale oczekujemy od naszych wnętrz także funkcjonalności. Często połączenie estetyki z funkcjonalnością właśnie wymaga pomysłu i projektu profesjonalisty. Kim jest dekorator wnętrz i czy warto wybrać ten zawód?

Marzysz o karierze dekoratora wnętrz, ale nie jesteś pewien, z czym właściwie przyjdzie Ci się zmierzyć? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zawód dekoratora wnętrz wymaga sporej dozy cierpliwości, otwartości oraz komunikatywności – gdzie z jednej strony oferujesz swoje pomysły, a z drugiej musisz pogodzić je z wizją oraz oczekiwaniami Twoich potencjalnych klientów. Dekorator wnętrz to osoba, która pomaga dobrać wnętrze, wyposażenie, ozdoby a także kolorystykę danej pomieszczenia, zgodnie z jego przeznaczeniem. To także osoba, która powinna być w stanie rozplanować i zaprojektować nawet najmniej ustawne pomieszczenie.

Ile zarabia dekorator wnętrz?

Zarobki dekoratorów wnętrz mogą bardzo się od siebie różnić. Trudno jednoznacznie wskazać widełki stawek oraz kwot, gdyż wszystko zależy skali projektu, czasu realizacji, a także lokalizacji, w której dany projekt jest realizowany. Doświadczeni projektanci z atrakcyjnym portfolio będą cenili się znacznie wyżej niż początkujący bądź przeciętnie dekoratorzy wnętrz.

Jeśli chcesz poznać orientacyjne zarobki dekoratora wnętrz, zapoznaj się z danymi, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 400 zł 2 639 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 894 zł
WYSOKIE 4 300 zł 3 214 zł

Cechy dobrego dekoratora wnętrz

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Dekorator

PILNE- Prowadzący zajęcia szycia dla dzieci i młodzieży- WARSZAWA URSYNÓW

Maja Hnat

 • 4 500-6 500 zł / mc (zal. od umowy)
 • Warszawa
Dodana

Florysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Żuromin
Dodana

Florysta

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Bytom
Dodana

Florysta/florystka

DOM KWIATÓW HANNA GRABALA

 • Pruszcz Gdański
Dodana

Florysta r64/1458-724/24

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE DELFIN ANNA ZABIELSKA

 • Włocławek
Dodana

Chcesz podjąć karierę dekoratora wnętrz, ale nie wiesz, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje do tego zawodu? Jaki powinien być dekorator wnętrz idealny? Przede wszystkim, powinien umieć słuchać – wymagania oraz oczekiwania i wyobrażenia klientów powinny być dla niego priorytetem. Projektowanie przestrzeni oraz wnętrz wiąże się także z dużą kreatywnością – dlatego w tym zawodzie najlepiej sprawdzą się osoby pomysłowe, o dużym poczuciu estetyki oraz z zainteresowaniem najnowszym trendami. Przyszły dekorator wnętrz powinien być także świadomy możliwej krytyki – dlatego powinien być na nią przynajmniej w pewnym stopniu odporny. Dobry dekorator wnętrz to osoba ambitna, otwarta na ludzi i ich pomysły, a także empatyczna.

Czy do pracy dekoratora wnętrz są jakieś przeciwwskazania zdrowotne? Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku dekoratora wnętrz?

 • Dobry wzrok, umożliwiający rozróżnienie detali, bardzo zbliżonych odcieni kolorów etc.
 • Sprawność manualna.
dekorator wnętrz

Czy do pracy na stanowisku dekoratora wnętrz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Rozmyślasz właśnie o swojej przyszłości i zastanawiasz się jakie kroki podjąć? A może planujesz przebranżowienie, bo obecna praca Cię nie satysfakcjonuje? Jeśli chodzi o dekoratora czy projektanta wnętrz, w tym zawodzie ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Natomiast studia wyższe mogą okazać się pomocne, zwłaszcza na początkowym etapie kariery, kiedy nie masz jeszcze zbyt okazałego portfolio. Aby zdobyć pierwsze zlecenia musisz mieć to coś, co zachęci potencjalnych klientów do wybrania Twoich usług – może to być na przykład wpis w CV o ukończeniu architektury lub projektowania wnętrz.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako dekorator wnętrz?

 • Poczucie estetyki, wyobraźnia, pomysłowość.
 • Znajomość najnowszych trendów oraz stylów aranżacji wnętrz.
 • Studia wyższe np. na Akademii Sztuk Pięknych lub Politechnice.
 • Podstawowa, użytkowa wiedza na temat zasad budownictwa.

Zapoznaj się z informacjami, które dla ciebie przygotowaliśmy w formie tabeli:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Na stanowisko dekoratora wnętrz nie są wymagane żadne studia, jednak ukończenie ich jest bardzo przydatne. Wykształcenie wyższe zdobyte na kierunkach artystycznych (takich jak architektura wnętrz, projektowanie wnętrz) przygotowuje już do pracy w zawodzie. W pracy na stanowisku dekoratora wnętrz bardzo przydatne jest ukończenie kursów, które pomagają przygotować się do pracy na tym stanowisku.

Czy praca jako dekorator wnętrz jest trudna?

Zastanawiasz się, czy praca dekoratora wnętrz jest skomplikowana? Zdecydowanie może taka być. Przede wszystkim, profesjonalny dekorator wnętrz działa wieloetapowo – czyli bazując na zatwierdzonym przez klientów projekcie, stopniowo dodaje kolejne elementy, konsultując je ze swoimi zleceniodawcami. Taka praca pozwala uniknąć rozczarowań oraz nieudanych realizacji, ale wymaga cierpliwości, staranności oraz zdolności komunikacji. Dlatego dekorator wnętrz poza zmysłem estetycznym oraz kreatywnością, musi także umieć budować relacje z ludźmi oraz wyczuwać ich potrzeby i pragnienia.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie dekoratora wnętrz?

W zawodzie dekoratora wnętrz możesz rozwijać się zarówno pracując na etacie jak i zakładając własną działalność. To drugie polecane jest zwłaszcza osobom, które mają już swoją bazę zadowolonych klientów oraz sporo udanych realizacji na koncie. Praca dekoratora wnętrz to tak naprawdę bardzo szeroki zakres działań – nie sposób znać wszystkie designerskie triki i rozwiązania dla każdego pomieszczenia, dlatego możesz się wyspecjalizować w konkretnych projektach, dzięki będziesz mógł stać się mistrzem w swojej konkretnej dziedzinie.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku dekoratora wnętrz?

 • Rozmowa z klientem, wspólne określenie jego oczekiwań oraz wymagań.
 • Tworzenie projektów, nanoszenie poprawek, konsultacja zmian z klientami.
 • Realizacja projektu, współpraca z innymi podwykonawcami.
 • Doradztwo, śledzenie najnowszych trendów, propozycje oraz kreatywne pomysły.
dekorator wnętrz

Czy zawód dekoratora wnętrz jest przyszłościowy?

Zawód dekoratora wnętrz stale się rozwija i cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów – wielu z nich marzy o pięknych wnętrza, rodem z okładek magazynów czy aplikacji internetowych. Szeroki wybór mebli oraz dodatków sprawia, że bardzo trudno się zdecydować. Rozmowa oraz konsultacja z dekoratorem wnętrz pozwala spełniać oczekiwania, a jednocześnie nie pogubić się w estetyce oraz stylach aranżacji. Obecnie, kiedy dostęp do tkanin, mebli oraz dodatków jest właściwie nieograniczony, z pomocą projektanta wnętrz można zaprojektować wnętrze swoich marzeń, na co decyduje się coraz więcej osób, zwłaszcza podpatrując ciekawe rozwiązania wnętrzarskie w aplikacjach takich jak Pinterest czy Instagram.

Podsumowanie:
 • Praca dekoratora wnętrz polega na projektowaniu i planowaniu wnętrz, dobieraniu wyposażenia, kolorystyki oraz ozdób, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów.
 • Zarobki dekoratorów wnętrz zależą od skali projektu, czasu realizacji, doświadczenia oraz lokalizacji, ale mogą wynosić od minimalnych 3 400 zł brutto do wysokich 4 300 zł brutto.
 • Cechy dobrego dekoratora wnętrz to umiejętności słuchania, kreatywności, estetyki i zainteresowania trendami, odporność na krytykę, ambicja oraz empatia.
 • Do pracy na stanowisku dekoratora wnętrz nie są wymagane studia, jednak ukończenie kierunków artystycznych lub kursów projektowania wnętrz może być przydatne.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki powinien być dobry dekorator wnętrz?

Dekorator wnętrz to osoba, która musi być elastyczna, pomysłowa, otwarta oraz ambitna, a jednocześnie zainteresowana trikami wnętrzarskimi oraz najnowszymi sposobami oraz rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Czy potrzebuję studiów wyższych, aby wykonywać zawód dekoratora wnętrz?

W zawodzie dekoratora wnętrz studia wyższe nie są wymagane, jednak mogą znacząco ułatwić wejście na rynek. Potencjalni klienci chętniej zaufają osobie, która może wpisać ukończone studia w CV. Natomiast jeśli posiadasz bogate portfolio i ciekawe realizacje, studia wyższe schodzą na drugi plan. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Slawek

Slawek

W mojej firmie zatrudniamy dekoratorów wnętrz, ponieważ klienci coraz częściej oczekują kompleksowego podejścia do aranżacji swojego domu czy mieszkania. Cieszy mnie, że mamy w zespole osoby z różnym doświadczeniem, co pozwala nam na elastyczność i wybór najlepszej strategii dla każdego projektu. Współpraca z dobrym dekoratorem wnętrz to inwestycja, która zawsze się opłaca.
Kruczek

Kruczek

Nie mam doświadczenia jako dekorator wnętrz, ale myślę, że to zawód dla mnie. Lubię tworzyć coś pięknego i praktycznego jednocześnie. Jednak nie wiem, czy będę w stanie pogodzić różne gusty klientów i realizować ich oczekiwania, a jednocześnie zachować swój styl. Chętnie dowiem się więcej o studiach i szkoleniach przydatnych do pracy w tym zawodzie.
karola

karola

Mam nadzieję, że w przyszłości znajdę zatrudnienie jako dekorator wnętrz. Interesuję się projektowaniem i aranżacją pomieszczeń, a opis zawodu brzmi bardzo zachęcająco, choć wiem, że wymaga dużo pracy i dyscypliny. Cieszy mnie, że nie trzeba mieć dyplomu na ręku, aby rozpocząć karierę w tej branży.
Paweł

Paweł

Praca dekoratora wnętrz wymaga wiele cierpliwości i kreatywności. Cieszę się, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na estetykę i funkcjonalność swojego miejsca zamieszkania. Zarobki w tym zawodzie są różne i zależne od doświadczenia, ale warto zainwestować w siebie i ukończyć studia czy kursy, aby zdobyć potrzebną wiedzę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.