Zawody i ich potencjał

Instruktor nauki jazdy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

18 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Instruktor nauki jazdy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Stoisz przed wyborem swojej ścieżki kariery, a może czujesz się wypalony zawodowo i chcesz sprawdzić, jakie masz możliwości przebranżowienia się? Jeśli lubisz pracę z ludźmi, doskonale znasz przepisy ruchu drogowego i lubisz jeździć autem – możesz skierować swoje kroki w stronę zawodu instruktora nauki jazdy. Ile zarabia instruktor nauki jazdy, jakie są cechy dobrego instruktora oraz jaki jest jego zakres obowiązków i kompetencji? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

 • Na czym polega praca instruktora jazdy?
 • Jak zostać instruktorem nauki jazdy?
 • Cechy charakteru, które powinieneś mieć, jeśli chcesz nauczać młodych kierowców
 • Średnie zarobki instruktora jazdy

Instruktor nauki jazdy – na czym polega praca?

Jeśli rozważasz pracę instruktora nauki jazdy, z pewnością chcesz poznać tajniki tego zawodu. Instruktor nauki jazdy to odpowiedzialne stanowisko, które z pewnością nie jest dla każdego, a jednocześnie to bardzo ciekawy zawód, który wiąże się z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem. W zakres obowiązków instruktora jazdy wchodzi szereg zadań, które dobry instruktor jazdy musi sumiennie i odpowiedzialnie wypełniać.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku instruktora nauki jazdy?

 • Wyjaśnienie oraz nauczenie tego, jak prowadzi się pojazd (w teorii oraz w praktyce).
 • Zapoznanie z przepisami ruchu drogowego (który kursant musi już we własnym zakresie przyswoić).
 • Uważność i nieustanna kontrola podczas odbywanego kursu – w zakresie obowiązków instruktora leży np. zapobieganie kolizjom czy wypadkom.
 • Zapoznanie kursanta z najważniejszymi częściami oraz akcesoriami samochodowymi, elementami układów oraz ich role.

Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

Czy instruktorem nauki może zostać każdy? Mimo niewysokich wymagań na przykład w kwestii wykształcenia, nie każdy nadaje się aby zostać instruktorem. Z formalnych wymagań, najważniejsza jest niekaralność oraz oczywiście ważne prawo jazdy oraz doświadczenie w prowadzeniu samochodu minimum 3 lata. Jeśli spełniasz powyższe wymagania, możesz wówczas zapisać się na kurs na instruktora jazdy, który kończy się egzaminem. Kurs to nie tylko szlifowanie znajomości przepisów ruchu drogowego czy techniki prowadzenia pojazdu, ale także metodyka nauczania, która przyda Ci się w późniejszej pracy. Musisz wiedzieć, że nie wystarczy mieć wiedzę – aby dobrze nauczać, musisz poznać tajniki psychologii, które pozwolą Ci dotrzeć do każdego kursanta oraz traktować go w indywidualny sposób.

Jeśli chcesz zostać instruktorem nauki jazdy, bardzo istotny jest także stan Twojego zdrowia. Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku instruktora jazdy?

 • Pełna sprawność fizyczna.
 • Pełna sprawność umysłowa oraz psychiczna – zdyskwalifikować Cię mogą np. choroby psychiczne czy inne zaburzenia.

Cechy dobrego instruktora nauki jazdy

Zastanawiasz się, czy nadajesz się na instruktora nauki jazdy? Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako instruktor nauki jazdy?

 • Doskonała znajomość przepisów ruchu w praktyce i w teorii.
 • Umiejętności dydaktyczne – zdolność do nauczania oraz tłumaczenia.
 • Kompetencje komunikacyjne i psychologiczne – niezbędne do niezakłóconych relacji z kursantem, a także motywowania go czy panowania nad stresem swoim i jego.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Instruktor
Dodana

Instruktor praktycznej nauki zawodu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Koniecpol
Dodana

Instruktor terapii zajęciowej

Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce

 • Olsztyn
Dodana

Instruktor ds. ogrodniczych (nr 1017)

Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Bydgoszczy

 • Bydgoszcz
Dodana

Instruktor ds. kulturalno-oświatowych

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

A ponadto dobry instruktor nauki jazdy powinien także posiadać odpowiednie cechy charakterologiczne. Jakie? To przede wszystkim cierpliwość i otwartość – dzięki temu Twój potencjalny uczeń nie będzie czuł oporów przed zadawaniem jakichkolwiek pytań. Ponadto instruktor musi być uważny oraz poczuwać się do odpowiedzialności – w końcu osoba, którą szkoli nie posiada jeszcze potwierdzenia swoich umiejętności, a co za tym idzie, to na instruktora spada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa kursantowi, sobie oraz innym uczestnikom ruchu.

instruktor nauki jazdy

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Czy instruktor jazdy to zawód, który zapewni Ci godne życie na wysokim poziomie, a może tylko dorywcze zajęcie, które pomoże załatać domowy budżet? Wszystko zależy od tego, jaki wymiar czasu pracy Cię interesuje. Zarobki różnią się także w dużych oraz mniejszych miastach. Zarobki instruktorów jazdy wahają się więc w granicach 2800 do 5000. Na najlepsze zarobki mogą liczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego czy dolnośląskiego. 

Spójrz na konkretne dane, które udało nam się zgromadzić w tym temacie: 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 702 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 085 zł
WYSOKIE 5 200 zł 3 788 zł

Czy do pracy na stanowisku instruktora nauki jazdy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Chcesz rozpocząć karierę instruktora jazdy i nie wiesz, od czego zacząć? Musisz wiedzieć, że w tym zawodzie liczy się zarówno doświadczenie jak i ukończony kurs. Jeśli chodzi o wykształcenie to nie są wymagane studia wyższe, natomiast musisz zdać egzamin na instruktora nauki jazdy. Co więcej, musisz być zdrowy oraz sprawny, a ponadto posiadać zaświadczenie o niekaralności. Aby dostać się na kurs instruktora jazdy, który przygotuje Cię do pracy w zawodzie, musisz posiadać ważne prawo jazdy od minimum 3 lat. 

Sprawdź co będzie Ci potrzebne na stanowisku instruktora jazdy:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Osoba, która planuje trudnić się zawodem instruktora nauki jazdy powinna posiadać wykształcenie przynajmniej średnie. Aby zostać instruktorem nauki jazdy przede wszystkim posiadać prawo jazdy w danej kategorii przynajmniej 3 lata. W dalszej kolejności niezbędne jest pozytywne ukończenie kursu kwalifikacyjnego oraz zdanie egzaminu uprawniającego do nauczania innych jako instruktor nauki jazdy.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie instruktora nauki jazdy?

Czy w pracy instruktora jazdy można się rozwijać? Oczywiście, że tak! Po pierwsze, możesz szlifować swoje umiejętności dydaktyczne, które z całą pewnością będą się rozwijać wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Po jakimś czasie będziesz wiedział, jak wyłapywać i korygować błędy swoich kursantów, a także jak uczulić ich na niepożądane zachowania na drodze, aby Twoje nauki zostały na długo zapamiętane. Ponadto możesz rozszerzać swoje kwalifikacje o inne kursy instruktorskie, a co za tym idzie, szkolić kursantów z jeżdżenia motocyklem, ciężarówką czy innymi typami pojazdów. Rozszerzając swoje kwalifikacje i możliwości znacząco wpłyniesz na otrzymywaną co miesiąc pensje. 

Ogromną zaletą zawodu instruktora jest to, że może to być zarówno Twój docelowy zawód jak i praca dorywcza, którą wykonywać będziesz na przykład dla przyjemności. W szkołach jazdy spotkasz się z elastycznymi godzinami pracy, które będziesz mógł dostosować do codziennych obowiązków lub innej pracy, którą już wykonujesz. Jeśli praca w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem Ci niestraszna, już dziś rozejrzyj się za ofertami kursów instruktorskich w Twojej okolicy. 

instruktor nauki jazdy

Czy zawód instruktora nauki jazdy jest przyszłościowy?

Jeśli zastanawiasz się nad zawodem, w którym będziesz mógł spełniać się całe życie, nie obawiając się o pracę, to instruktor nauki jazdy jest dla Ciebie. Przede wszystkim, komunikacja własnym środkiem to umiejętność i możliwość, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie swojej codzienności. Jazda samochodem umożliwia dostanie się w każde miejsce w wybranym czasie, dlatego posiadanie swojego środka komunikacji jest już właściwie normą, także wśród bardzo młodych kierowców. Dlatego właśnie praca instruktora nigdy się nie kończy - każdego roku na kurs zapisuje się kolejne pokolenie, które uzyskało prawo do zdawania egzaminu na prawo jazdy, a do tego nie brakuje także osób starszych np. w średnim wieku, które po latach uznają, że warto zawalczyć o ten przydatny dokument. W ofertach szkół jazdy można także wykupić jazdy doszkalające dla kierowców, którzy nie czują się pewnie na drodze lub mieli dłuższą przerwę w prowadzeniu samochodu.

Podsumowanie:
 • Praca instruktora nauki jazdy polega na szkoleniu młodych kierowców, a cechami charakteru, które powinien mieć dobry instruktor jazdy są między innymi cierpliwość, otwartość oraz poczucie odpowiedzialności.
 • Aby zostać instruktorem nauki jazdy, należy mieć ważne prawo jazdy w danej kategorii minimum przez 3 lata oraz ukończyć kurs na instruktora jazdy, który obejmuje również metodykę nauczania.
 • Zarobki instruktorów jazdy wahają się od 2800 do 5000 zł, w zależności od miejsca pracy, a na najlepsze zarobki mogą liczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego czy dolnośląskiego.
 • Możliwości zatrudnienia oraz rozwoju w zawodzie instruktora nauki jazdy są duże, ponieważ można szlifować swoje umiejętności dydaktyczne oraz rozszerzać swoje kwalifikacje o inne kursy instruktorskie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie warunki muszę spełniać, aby zostać instruktorem nauki jazdy? 

Kandydat na instruktora jazdy powinien posiadać minimum 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, być niekarany oraz mieć wykształcenie średnie. Następnie powinien on udać się na specjalny kurs instruktorski.

Jaki powinien być instruktor?

Dobry instruktor powinien być cierpliwy, merytoryczny, odpowiedzialny, uważny oraz otwarty. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

JUDI

JUDI

Cieszę się, że są wymagania dla instruktorów nauki jazdy - nie każdy powinien uczyć innych, jak poruszać się po drodze. Chętnie poznałbym psychologię nauczania, o której mówi autor artykułu.
Renata

Renata

Artykuł na temat pracy instruktora nauki jazdy jest bardzo pomocny dla osób, które szukają nowej pracy. Dzięki niemu wiele się dowiedziałem i zastanawiam się, czy nie spróbować swoich sił w tym zawodzie.
Eliza

Eliza

Jako pracodawca, szukam dobrych instruktorów nauki jazdy i ten artykuł pozwolił mi sprawdzić, jakie cechy powinien mieć dobry instruktor. Jednocześnie mocno zawyża oczekiwania finansowe, ale z drugiej strony, jeśli ktoś jest dobry, to ceny można ustalać indywidualnie.
Lila

Lila

Myślę, że praca instruktora nauki jazdy byłaby dla mnie świetna, bo uwielbiam pracować z ludźmi i uczyć ich czegoś nowego. Szkoda tylko, że wymagane jest 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, bo nie spełniam tego warunku.
Jarosław B

Jarosław B

Ciekawy artykuł, wiele się dowiedziałem o pracy instruktora nauki jazdy. Trochę mnie zmartwiły wynagrodzenia, ale wydaje się, że to praca wymagająca, więc może warto na nią postawić i zdobyć doświadczenie, aby zarabiać lepiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.