Zawody i ich potencjał

Glazurnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

17 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Glazurnik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca w zawodzie glazurnika być może nie jest najłatwiejsza, ale gwarantuje całkiem dobre zarobki. Odpowiednie kwalifikacje i stałe poszerzanie swoich umiejętności sprawiają, że zarówno osoby pracujące na etacie, jak i prowadzące działalność gospodarczą nie będą narzekać na brak zleceń.

Czytając dzisiejszy artykuł, dowiesz się:

 • Na czym polega praca glazurnika?
 • W jakich warunkach pracuje glazurnik?
 • Kto nie powinien pracować w tej branży?
 • Ile może zarobić doświadczony glazurnik?
 • Jakie szkolenia odbyć, by zwiększyć zarobki w glazurnictwie?
 • Gdzie można pracować jako glazurnik?
 • Czy zawód ten daje dobre perspektywy na rynku pracy?

Glazurnik - na czym polega praca?

Glazurnik to osoba, która zajmuje się układaniem płytek na ścianach i podłogach. W zakresie jego obowiązków jest także montaż urządzeń sanitarnych w kuchni i łazience, przeróbki instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz fugowanie i silikonowanie. Wykwalifikowany glazurnik bardzo często jest w stanie przeprowadzić remont kuchni, łazienki czy kotłowni od A do Z. Podczas swojej pracy wykorzystuje różne elektronarzędzia, którymi przecina glazurę i szlifuje krawędzie. Praca ta wymaga sporej dokładności i precyzji, a błędy popełnione na etapie montażu płytek bardzo często psują cały efekt i powodują niezadowolenie u inwestorów.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku glazurnika?

 • skuwanie starej glazury.
 • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.
 • przycinanie i układanie płytek.
 • fugowanie.
 • silikonowanie.

W jakich warunkach pracuje glazurnik?

Glazurnik pracuje w dość trudnych warunkach. Bardzo często zaczyna pracę na etapie stanu deweloperskiego. W przypadku remontów starszych domów i mieszkań dodatkowo zajmuje się skuwaniem starej glazury, co wiąże się ze sporym zapyleniem i koniecznością stosowania odzieży ochronnej. Podczas swojej pracy glazurnik wykorzystuje chemię budowlaną. Mieszając kleje, specjalne zaprawy do fugowania czy wreszcie silikonując różnego rodzaju połączenia jest narażony na działanie toksycznych substancji. Powinien więc przestrzegać zasad BHP, używać odpowiedniej odzieży ochronnej i starannie zabezpieczać drogi oddechowe i oczy, by nie miały one kontaktu z chemikaliami. Pomimo wspomnianych niedogodności praca glazurnika jest dość bezpieczna. Nie pracuje on na wysokości, a swoje obowiązki wykonuje w pomieszczeniach zamkniętych, które przeważnie są ogrzewane.

glazurnik

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do pracy na stanowisku glazurnika?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Budowlaniec
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

PRACOWNIK OGÓLNOBUDOWLANY

Olmet Przemysław Oleś Sp. k.

 • Tarnowskie Góry
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w zawodzie glazurnika są zaburzenia narządu równowagi, silne alergie czy choroby skóry. Pomimo że praca odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, bardzo często jest konieczne wykorzystanie drabiny czy nawet niewielkiego rusztowania, co dyskwalifikuje osoby z lękiem wysokości. W związku z tym, że okresowo praca glazurnika przebiega w środowisku silnie zapylonym, a w trakcie wykonywania prac występuje kontakt z chemią budowlaną, przeciwwskazaniem będzie również silna alergia i poważne choroby układu oddechowego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku glazurnika?

 • duża siła fizyczna.
 • zwinność.
 • brak chorób przewlekłych.

Ile zarabia glazurnik?

Praca w zawodzie glazurnika może być dobrze płatna, bo w ostatnich latach brakuje wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się takim zajęciem. Część z nich wyjechało, inni zmienili profesję, a boom w branży budowlanej sprawia, że pracy jest pod dostatkiem. Średnia płaca glazurników w roku 2021 wynosiła około 5000 brutto, ale osoby prowadzące własne firmy i posiadające odpowiednie doświadczenie mogą liczyć na jeszcze lepsze zarobki.

W tabeli poniżej przedstawiamy jak plasują się zarobki glazurników:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 650 zł 2 798 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 341 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Czy do pracy na stanowisku glazurnika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku glazurnika nie są wymagane studia. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie i odpowiednie predyspozycje. Oczywiście studia z zakresu budownictwa mogą pomóc w zrozumieniu rysunków technicznych i bez wątpienia ułatwią pracę, ale ich brak wcale nie przekreśla szans na znalezienie dobrze płatnej pracy. W tym zawodzie bardzo ważne są szkolenia, które bardzo często mają charakter zajęć teoretycznych i praktycznych. Pozwalają one poszerzać horyzonty i zaznajamiać się z nowoczesnymi materiałami budowlanymi, które wchodzą na rynek. Warto je odbywać, by rozwijać swoje umiejętności i zwiększać tym samym szansę na znalezienie dobrze płatnego zlecenia.

Zebraliśmy najważniejsze informacji w formie tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Na znalezienie pracy jako glazurnik największe szanse mają osoby, które ukończyły szkoły budowlane. -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie glazurnika?

Zawód glazurnika daje spore możliwości znalezienia zatrudnienia zarówno w firmach remontowo-budowlanych, jak i prowadząc własną działalność gospodarczą. Ograniczona ilość drogich urządzeń wykorzystywanych w trakcie pracy w tym zawodzie sprawia, że można otworzyć własną firmę bardzo małym nakładem środków finansowych. Decydując się na zakup używanych maszyn, można rozpocząć pracę, dysponując kilkoma tysiącami złotych. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę, że prace wykończeniowe w kuchniach i łazienkach są bardzo dobrze płatne.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako glazurnik?

 • zaangażowanie.
 • komunikatywność.
 • kreatywność.
 • organizacja i planowanie.
glazurnik

Czy zawód glazurnika jest przyszłościowy?

Biorąc pod uwagę bardzo dużą liczbę mieszkań i domów oddawanych każdego roku do użytku wydaje się, że zawód glazurnika jest bardzo przyszłościowy i może przynieść naprawdę dobre zarobki. Ważne jednak, by stale rozwijać swoje umiejętności i szukać nowych wyzwań. Duża staranność w trakcie prac sprawi, że można zyskać zadowolenie klienta, który może polecić nasze usługi swoim znajomym. W ten sposób można oszczędzić na reklamie i mieć kalendarz wypełniony zleceniami na najbliższe kilka, czasami nawet kilkanaście miesięcy. O ile sytuacja na rynku budowlanym się nie zmieni, glazurnictwo w dalszym ciągu będzie przynosić solidne zyski. Warto też pamiętać, że nawet gdyby w przyszłości osoby pracujące w takim zawodzie miały problem ze znalezieniem zatrudnienia, bardzo łatwo mogą przekwalifikować się na murarza, betoniarza, tynkarza czy posadzkarza.

Podsumowanie:
 • Glazurnik to osoba, która wykonuje prace wykończeniowe w zakresie układania płytek, montażu urządzeń sanitarnych oraz przeróbek instalacji wodno-kanalizacyjnych.
 • Praca glazurnika wymaga dokładności, precyzji oraz stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej z powodu kontaktu z chemią budowlaną.
 • Średnie zarobki glazurników w 2021 roku wynosiły około 5000 zł brutto, jednak osoby prowadzące własną firmę i posiadające doświadczenie mogą liczyć na jeszcze lepsze zarobki.
 • Do pracy na stanowisku glazurnika nie są wymagane studia, ale bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia oraz odbycie szkoleń teoretyczno-praktycznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracując jako glazurnik, można dużo zarobić?

Tak naprawdę wszystko zależy od doświadczenia i kompetencji. Dobry glazurnik wykonujący starannie swoją pracę może liczyć na przyzwoite zarobki, chociaż trzeba pamiętać, że praca ta nie należy do najlżejszych.

Czy każdy może zostać glazurnikiem?

Praca w tym zawodzie wiąże się ze stałym kontaktem z chemią budowlaną. Powinny się więc jej wystrzegać osoby uczulone i słabo znoszące takie środki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Artur

Artur

Nie mam specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa, ale zastanawiam się nad podjęciem pracy jako glazurnik, bo słyszałem, że praca ta jest dobrze płatna. Czy osoby bez doświadczenia mają szanse na znalezienie zatrudnienia w tej branży? Czy warto inwestować w szkolenia?
Do naczelnego wodza

Do naczelnego wodza

Praca jako glazurnik to wyzwanie dla osób, które potrafią pracować precyzyjnie i dokładnie. Kiedyś, na początku mojej kariery, popełniłem sporo błędów, ale z każdą realizacją, poznaję nowe techniki, które pomagają mi w osiągnięciu pożądanego efektu. Jak dla mnie, praca ta jest bardzo satysfakcjonująca, a zarobki w tej branży są bardzo dobre.
Jestem magistrem fizjoterapii mam 55 lat 5-7 lat.

Jestem magistrem fizjoterapii mam 55 lat 5-7 lat.

Interesuje mnie praca jako glazurnik, ale mam obawy związane z moimi brakami w doświadczeniu i brakiem kwalifikacji. Czy szanse na znalezienie pracy są duże bez doświadczenia i specjalistycznej wiedzy? Czy warto brać udział w szkoleniach?
oGratispl

oGratispl

Zawód glazurnika to w obecnych czasach bardzo szanowana i poszukiwana profesja, zwłaszcza w branży budowlanej. Właściciele firm często szukają wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią przeprowadzić remont od A do Z. Płace w tej branży są dobre, a możliwości rozwoju zawodowego są ogromne. Polecam ten zawód dla osób, które są zainteresowane pracą w budownictwie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.